forum.optyczne.pl

Lornetki - BPO

kuka3000 - Sro 24 Maj, 2006
Temat postu: BPO
Chciałem kupić BPO10x42... do lasu jako uniwersalną. Jakie są wasze opinie? Zna ją ktoś? Co można o niej dobrego powiedzieć oprócz tego, że tania? Można ją jakoś porównać np do Tento 10x50? (tento mam). W ogóle to warto?


Pytam choć jak przeczytałem to forum od dechy do dechy to teraz chyba dozbieram na jakiegoś nikona ex, np 8x40

Arek - Sro 24 Maj, 2006

Pewnie będzie żółty obraz, ale nic więcej nie jestem w stanie napisac...
Kmiernik - Sro 24 Maj, 2006

Jeśli chodzi o chińskie i rosyjskie lornetki to niezastąpione źródło informacji to testy Holgera Merlitza. BPO 10x42 można znaleźć tu:

http://www.holgermerlitz.de/kronos10x50.html

w porównaniu z Kronosem 10x50 oraz 12x40. W podsumowaniu model 10x42 wypada bardzo słabo. Podobnież jest bardziej żółty niż 12x40 (którego posiadam), co oznacza, że żółć jest już tragiczna. Natomiast Merlitz bardzo chwali ostrość obrazu oraz superwytrzymałą konstrukcję.

Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik to rosyjkie lornetki są naprawdę nieprawdopodobnie przeciwpancerne.

Ja natomiast już zupełnie od siebie mogę dodać:

1) Lornetki rosyjskie mają bardzo słaby "close focus". W moim 12x40 to było około 8m i jest to wartość (szczególnie do lasu) tragiczna. Strasznie denerwuje kiedy trzeba co trochę chodzić do tyłu, aby objerzeć ptaka. W bardzo popularnym modelu 10x50, którym wiele razy się bawiłem, ta wartość jest również zbliżona. To pewnie sam też zauważyłeś.

2) BPO 10x42 waży 1.2 kg. To jest naprawdę sporo, jak się gania z tym po lesie. Znów nie będzie postępu do Twojego 10x50.

3) Ostrość regulowana osobno na każdym okularze może w lesie przeszkadzać, bo trudno ją szybko regulować. Taki system jest wygodniejszy do obserwacji astronomicznych, bo wtedy i tak patrzy się w nieskończoność. Natomiast przyrodę w lesie spotyka się na bardzo różnym zakresie odległości. Z drugiej strony może to być kwestia wprawy i upodobań.

4) Źrenica wyjściowa 4 mm to może być za mało. Polecam coś ze źrenicą 5 mm, bo w lesie często jest ciemnawo. Biorąc pod uwagę ograniczanie masy lornetki 7x35, 8x40 i 8x42 to chyba najlepsze kalibry do takich zastosowań.

kuka3000 - Sro 24 Maj, 2006

Dzięki chłopaki o takie informacje mi własnie chodziło :)

PS Kmiernik skreśl kilka słów proszę na temat tego nikona 8x40 ex. szczególnie jak się przez niego patrzy w nocy. Możesz na priv by nie zakłócać wątku o BPO :wink: Dzięki.

matta - Czw 25 Maj, 2006

Mam BPOc7x30 i na jej przykładzie mogę przypuszczać ,że w 10x42 głębia ostrości powinna być dość spora.Z resztą same okulary są grube i chodzą bardzo płynnie.Jesli dawała by obraz tak ostry jak 7x30 to przy tej cenie, wybaczył bym jej też to zażółcenie .Są to typowo militarne lornetki i jak ktoś lubi takie rozwiązania to moze być naprawde zadowolony .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group