forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Test aparatu Panasonic Lumix DMC-LX100

hijax_pl - Czw 04 Gru, 2014
Temat postu: Test aparatu Panasonic Lumix DMC-LX100
W imieniu Redakcji zapeszam do lektury:
http://www.optyczne.pl/in...rat&test_ap=287

dcs - Czw 04 Gru, 2014

Na ogniskowej 34mm aberracja chromatyczna w JPEG jest większa niż w RAW. 
Czy to znaczy że algorytm JPEG ją dodaje
czy może badacie jakiś zjawisko i błędnie je aberracją nazywacie?



Arek - Czw 04 Gru, 2014

1. Różnice są małe.

2. Pliki JPEG są modyfikowane pod kątem dystorsji, a więc potem rozciągane. Nawet minimalne ruchy w tym względzie mogą wpływać na CA.

dcs - Czw 04 Gru, 2014

Dzięki.

Winietowanie w JPEG na 34mm też minimalnie większe.

wintermute - Pon 15 Gru, 2014

Witam
mam pewne pytanie na kanwie tego testu. Chodzi mianowicie o zakres tonalny.
Porównując test lx100 do i gx1markII można zauważyć iż Lumix ma większy zakres dynamiki tonalnej. Z drugiej strony w teście rozjaśniania ciemnych partii obrazu wypada zdecydowanie gorzej in canon.
Zawsze się mi wydawało iż dynamika tonalna oznacza medzy innymi możliwość wyciągania cieni. Tutaj jest jakby nieco na odwrót.
Canon notuje niższe wyniki dynamiki tonalnej natomiast pozwala wyciaganąc dużo z cieni podczas gdy panasonic w cieniach ma tylko kolorową kaszę.

Jak to w końcu jest?

pzdr
krzysztof

hijax_pl - Wto 16 Gru, 2014

wintermute napisał/a:
Lumix ma większy zakres dynamiki tonalnej
Zgadza się.
wintermute napisał/a:
w teście rozjaśniania ciemnych partii obrazu wypada zdecydowanie gorzej in canon
Też się zgadza.
wintermute napisał/a:
dynamika tonalna oznacza medzy innymi możliwość wyciągania cieni
Tak.
wintermute napisał/a:
Tutaj jest jakby nieco na odwrót.
No nie do końca. Tu test dla ISO 100 (gdzie dynamika jest zwykle największa) jest robiona przy migawce 30s - a przy tak długim czasie do głosu dochodzi prąd ciemny, który przy pomiarze dynamiki nie jest widoczny, bo tam ekspozycje są stosunkowo krótkie.

Innymi słowy te dwa testy pokazują zasadniczo to samo, ale na bazie zdjęć wykonanych w nieco odmienny sposób.

fatman - Pią 26 Gru, 2014

Porównanie LX-100 z GX-7 z zapiętym 20/1.7.
Ja tam nie widzę różnicy a Wy?

http://www.eyalg.com/blog...omparison-test/

Wojmistrz - Pią 02 Sty, 2015

Szkoda, że Panasonic nie dodał wejścia na zewnętrzny mikrofon, była by fajna zabaweczka.
Born2Be3 - Sro 04 Mar, 2015

czy jest ktoś z forum w posiadaniu tego aparatu i mógłby się wypowiedzieć w kwestii czasu działania na akumulatorze? Podobno LX100 ma z tym duży problem i nie jest to wina aku tylko body.
Wojmistrz - Sro 04 Mar, 2015

Nigdy nie wgłębiam się w problem akumulatorów, po prostu dokupuję zapasowe :D Może za tydzień lub dwa odpowiem ci na pytanie ile wytrzymuje oryginalny.
Born2Be3 - Sro 04 Mar, 2015

początkowo skłaniałem się właśnie ku LX100 ale coraz więcej wad dostrzegam, a raczej znajduje takie o których wcześniej nie czytałem. Skłaniam się obecnie ku RX100 III ale ostateczną ostateczną decyzję podejmę w najbliższym czasie.
Wojmistrz - Sro 04 Mar, 2015

Ja jestem na etapie rozważania zakupu tego modelu, ze względu na nagrywanie 4K. HC-VX870EB-K, którego zamówiłem na przedsprzedaży, dostarczą dopiero w połowie maja, więc odpuszczam go sobie na rzecz LX100.
A o jakich jeszcze wadach się doczytałeś?

Born2Be3 - Czw 05 Mar, 2015

wizjer podobno nieco przekłamuje w jasności i oddaniu kolorów, obiektyw potrzebuje kilku sec zanim wyjedzie do max ogniskowej, brak możliwości doładowania baterii poprzez smartfona/powerbank'a no i ta nieszczęsny drenaż baterii o którym jest wątek chociażby tutaj: http://www.dpreview.com/forums/post/54770752
Co do baterii - może wypuszczenie nowego firmware'u poprawi sytuację ale na chwilę obecną jest nieciekawie a brak możliwości podłączenia zewnętrznego źródła skutecznie mnie zniechęca. Wiem... nie ma róży bez kolców, ale tak jak wspominałem ostateczna decyzja dopiero przede mną.

LEX - Czw 05 Mar, 2015

Wojmistrz napisał/a:
Ja jestem na etapie rozważania zakupu tego modelu, ze względu na nagrywanie 4K

LX100 gdyby posiadał kodek (avchd) w 4k byłby perfekcyjny w nagrywaniu a tak w gorszym oświetleniu widać delikatne żabkowanie obrazu w MP4.

Wojmistrz - Czw 05 Mar, 2015

Jak by miał h.265, było by najfajniej. Sam kontener mi nie przeszkadza.
Born2Be3 - Nie 15 Mar, 2015

Głośno odszczekuje większość rzeczy które wyżej napisałem. Miałem okazje przetestować lx i rx na żywo i żadnej z rzeczy wspomnianych przeze mnie wyżej nie zauważyłem. Kolejny raz przekonuje się że konfrontacja na żywo jest najlepszym rozwiązaniem w podjęciu rozsądnej decyzji.
hijax_pl - Sro 25 Mar, 2015

Born2Be3, hm, Internet jest pełen kwasu, narzekania i rozbuchanych, często wymyślonych żali. Warto te plewy też od ziarna oddzielić czytając treści onlajnowe.
Born2Be3 - Pią 24 Kwi, 2015

Czy komuś z Was w przypisanym indywidualnie stylu zdjęć (kontrast, ostrość, red szumu, nasycenie) restartuje się każdorazowo po wyłączeniu aparatu? Chyba nie jest to normalne? Zapisuje sobie dany profil którego chce użyć każdorazowo po włączeniu aparatu, a tu taka niespodzianka...
Chris62 - Wto 05 Maj, 2015

Born2Be3 napisał/a:
Czy komuś z Was w przypisanym indywidualnie stylu zdjęć (kontrast, ostrość, red szumu, nasycenie) restartuje się każdorazowo po wyłączeniu aparatu? Chyba nie jest to normalne? Zapisuje sobie dany profil którego chce użyć każdorazowo po włączeniu aparatu, a tu taka niespodzianka...


A zapisałeś te nastawy do trybów użytkownika?

Born2Be3 - Wto 05 Maj, 2015

Musiałem zresetować cały aparat z wszystkimi dotychczas zapisanymi ustawieniami, teraz jest już wszystko w porządku.
opticusmaximus - Pią 12 Cze, 2015

Ciekawy test interesującego aparatu. Dzięki.
wielbicielxx - Sro 25 Lis, 2015
Temat postu: Jest bardzo dobrze
Nabylem lx100. Bateria mit jest ok. Cala reszta tylko chwalic. Wszystko dziala jak nalerzy a zdjecia poezja. Bez szumow do 1600-3200 iso.
Wojmistrz - Sro 25 Lis, 2015

No to pozostaje pogratulować.
go_alex - Sro 16 Gru, 2015

A czy panasonic LX100 ma SCENE (zdjęcia tematyczne)?
dcs - Sro 16 Gru, 2015

go_alex, pdf https://www.google.pl/url...Za3P5SD7ggOrQSw str 76
Wojmistrz - Sro 16 Gru, 2015

go_alex, jest test i wszystko ślicznie opisane. http://www.optyczne.pl/28...Wst%C4%99p.html To zresztą jest tematem tego wątku.
go_alex - Czw 17 Gru, 2015

dziękuję :)
możliwości robienia zdjęć panoramicznych jednak nie widzę... hmmm...

dcs - Czw 17 Gru, 2015

Jest podrozdział Panoramy http://www.optyczne.pl/28..._ergonomia.html
rafalik - Pią 22 Sty, 2016

Dziś byłem w sklepie na testach i mam wrażenie że AF przy filmowaniu jakiś jest wolny (możliwe że kwestia ustawień bawiłem się może z 20min tylko). Za to bardzo dobrze działa stabilizacja podczas zdjęć

Za to uważam że iso (szumy) nawet daje rade w załączniku porównanie ISO 800 (po lewej) i 6400 (po prawej) f4 (100% crop)
http://zapodaj.net/98589409301e9.jpg.html

LEX - Pon 25 Kwi, 2016

Chyba nowy problem z aparatem.

http://www.dpreview.com/forums/post/55018142

http://www.dpreview.com/forums/post/54972101

rafalik - Pon 25 Kwi, 2016

W moim była plama na matrycy od około f6 już widoczna. Szczególnie na filmach z czasem 1/50 gdy już mamy wysokie F. Do tego po 3 tygodniach użytkowania domowego znalazłem dwa pyłki w obiektywie. Podziękowałem lx100
gree - Sro 27 Kwi, 2016

Jak wypada ten lx100 na tle nowego Nikona DL24-85 ?
Głównie chodzi o tryb filmowy i radzenie sobie w trudnych warunkach oświetleniowych.

rafalik - Sro 27 Kwi, 2016

Nie ma testów jeszcze nikona dl 24-85
lx100 na proporcji boków 16:9 będzie szerszy niż 24 około 22,5 (testowalem) i powinien lepiej radzić sobie w trudniejszych warunkach większa matryca i większy pojedynczy pixel

[ Dodano: Sro 27 Kwi, 2016 15:26 ]
Lx do tego ma lepsze kodeki video niż nikon a to daje dużą przewagę

gree - Sro 27 Kwi, 2016

A jest jakieś porównanie (ranking) jakości kodeków video różnych producentów aparatów/kamer? Nie mogę znaleźć nigdzie takiego porównania.
Czy ktoś jest w stanie wymienić producentów ze względu na jakość kodeków?
Zdecydowałem się już na tego LX100 ale ciekawi mnie temat tych kodeków.

rafalik - Czw 28 Kwi, 2016

Kolego do czego potrzebujesz ten filmy ? czy będziesz je obrabiał w komputerze ? (mówię o czymś więcej niż proste sklejanie filmu).

Jeśli myślisz o filmowaniu małym aparatem to panasonic lub sony (tu najlepiej a6300 lub a7 z s-log3 gamma jeśli mówimy o obróbce)

pamiętaj że filmiki w internecie są przeważnie mocno obrobione te super ładne ;)

zobacz sobie stabilizacje jak działa w filmie którym nakręciłem (nie sugeruj się jakością lx100 bo pomyliłem ustawienia popatrz tylko na stabilizacje) (olympus tylko stabilizacja wygrywa bo reszta parametrów.... )
https://www.youtube.com/watch?v=1o-N-hjqvVY

ogólnie zerknij na moje jakieś nagrania
https://www.youtube.com/c...PcKPM3BwlKK1qzw

W lx100 nie podepniesz mikrofonu zew w żaden sposób wiec na zew jak będziesz kręcił szum wiatru zrobi swoje
https://www.youtube.com/watch?v=iVpPXyumLuY

co do filmów 4k (dużo miejsca zajmują i długo się obrabia)

ja już nie mam lx100 z przyczyn o jakich wspominałem mam za to a6000 + 16-50 i powiem tak jeśli chodzi o stabilizacje i AF przy filmach jest sony lepsze mikrofon można też dokupić zew ale to już koszt 500zł.

nie wiemy co chcesz filmować ? to nie jest tak że weźmiesz i nakręcisz ładny kolorowy i płynny film te co kręcą płynne filmy z super stabilizacją używają gimbali do tego a to koszt od 2500-...

gree - Sob 30 Kwi, 2016

Filmy obrabiam w Premiere. Lubie eksperymentować z filmami w Adobe. Posiadam GoPro 4 Black + Gimbal Feiyu Tech G4 (zestaw ten spisuje się świetnie). GoPro używam głównie pod wodą chodź czasem również na lądzie wraz z gimbalem. Potrzebuje aparat (do zdjęć i filmów) filmujący w 4K i radzący sobie w ciemnych warunkach. Chcę dokupić do niego obudowę podwodną za ok 700 zł:
http://www.ebay.com/itm/M...0-/231785594995
i również zabierać pod wodę wraz z GoPro.
Na mikrofonie mi nie zależy. Będę również fotografował duże obiekty w centrach handlowych podczas zamknięcia (panuje wtedy półmrok). Co do filmów 4K to GoPro 4K z bitrate 60 Mbps obrabiam bez problemu i miejsca na dyskach mam dużo.
Martwi mnie jedynie ta stabilizacja w lx100 ale chyba to najlepszy wybór czy jednak macie inny dla mnie pomysł? Budżet max 3500 zł
Kiedy wyjdzie lx200?
A może niedługo wyjdzie coś nowego wartego uwagi?
Może znacie jakiś tani gimbal do lx100?
Mam czas do końca czerwca i muszę kupić aparat bo mój synek się urodzi w lipcu :D (muszę zdążyć się zapoznać z aparatem bo Maluszek będzie pewnie często filmowany i fotografowany).
Jakieś propozycje czy jednak lx100 w moim przypadku będzie numerem 1 ?

rafalik - Sob 30 Kwi, 2016

Gratuluje !! mi też się rodzi na dniach ;) wiec miałem podobny dylemat
Premiera lx200 według plotek to sierpień wiec w polsce pod koniec roku i pewnie cena jak w przypadku lx100 na początek 4300 była.

Lx100 naprawde dobrze radzi sobie z filmami i ma 4k (wymaga karty ze standardem UHS 3 I NA 64GB wchodzi 1 godzina i 20 min materiału)

Ja musiałem oddać go bo miał plamkę na matrycy oraz nie ma wcale szczelnego obiektywu pierwsze pyłki w środku się pojawiły po 2 tygodniach użytkowania w domu (oddałem do MM okęcie wawie a oni wystawili go ponownie na sprzedaż... brak słów)

Wymieniłem sobie na a6000 i powiem tak ciut lepszy dźwięk, trochę lepsza stabilizacja i jedna ważna zaleta szybszy AF co może mieć znaczenie przy dziecku w ruchu. Mnie osobiście wkurza strasznie w dźwięku szum wiatru wiec dokupiłem sobie mikrofon Sony ECM-XYST1M i jest super. W jedym i drugim podczas zoomowania słychać dźwięk tak naprawdę za tą kasę można kupić dobrą kamerę z dobrą stabilizacją niż aparat.

Jeśli natomiast robisz zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach napewno przydałby się jasny obiektyw który ma lx100 (lampa w zestawie jest lipna) w sony lampa też słaba ale ma jeden plus odchylisz ją i odbijesz światło od sufity (mała moc tylko do domu się nadaje)

Najlepiej to zaproponowałbym Tobie sony a6300 tyle że cena wysoka bo nowość ale napewno materiał lepszy do obróbki.

Może pomyśl o czym takim kup sony a6000+16-50 (ciemniejszy obiektyw ale 1,7 w lx100 to trochę mała głebia jak na detale itp wiec będziesz przymykał a sony mimo że ciemniejsze lepiej radzi sobie z większym iso) do tego proponuje dokupić sobię stałke według potrzeby (16,35,50 mm lub inna) są jasne i zmieścisz się budzecie.

Ewentualnie pomyśl o aparacie typu RX10

na koniec moja plusy z innego wątku

Plusy lx100
- lepszy i jaśniejszy obiektyw
- możliwość uzyskania mniejszej głębi ostrości zarówno na 24 jak i 75mm (w porownaniu do 16-50 sony)
- jpeg wypluwane z puszki bardziej kontrastowe, ostrzejsze i mniej skompresowane zdjęcia
- możliwość dokupienia automatycznego dekielka co daje komfort
- jest mniejszy
- migawka mechaniczna i elektroniczna
- filmy 4k i o mniejszej kompresji
- ładowarka sieciowa w zestawie

Plusy A6000
- lepszy i szybszy AF przy zdjęciach jak i filmach do tego dobry tryb śledzenia
- bateria pokazuje % stan i jest to precyzyjne
- wymienne obiektywy tu przy zastoswoaniu np 50 1.8 portrety będą miały jeszcze mniejszą głębie ostości
- większa matryca fizycznie jak i mpx (można bardziej kropować w obróbce)

- wbudowana lampa błyskowa z możliwością odbicia światła ( na imieninach się sprawdza)
- troszkę lepsza (chodź nie wiele) stabilizacja przy filmowaniu.
- niższe natywne iso (100)
- lepszy grip (pewniej trzyma się w ręku)
- możliwość instalacji aplikacji (płatnych) wspomagających robienie zdjęć
- zawsze istnieje możliwość wymiany puszki zostawiając już obiektywy
- wizjer jak dla mnie bardziej czytelny w dobrych warunkach (ostrzejszy obraz) i większa regulacji dioptrii

patima - Sro 04 Maj, 2016

Panowie a takie trochę pytanie z innej beczki jeśli można spytać. Mój lx 100 czasami zacina się podczas przełączania na podgląd zdjęć i chwilę(czasami niepokojąco długą) mu zajmuje przeskoczenie do tej funkcji. Czy jest to normalne i się nie martwić czy wiedz że COŚ się dzieje?
heeros - Pon 16 Maj, 2016

rafalik napisał/a:
Gratuluje !! mi też się rodzi na dniach ;) wiec miałem podobny dylemat
Premiera lx200 według plotek to sierpień wiec w polsce pod koniec roku i pewnie cena jak w przypadku lx100 na początek 4300 była.

Lx100 naprawde dobrze radzi sobie z filmami i ma 4k (wymaga karty ze standardem UHS 3 I NA 64GB wchodzi 1 godzina i 20 min materiału)

Ja musiałem oddać go bo miał plamkę na matrycy oraz nie ma wcale szczelnego obiektywu pierwsze pyłki w środku się pojawiły po 2 tygodniach użytkowania w domu (oddałem do MM okęcie wawie a oni wystawili go ponownie na sprzedaż... brak słów)


Może pomyśl o czym takim kup sony a6000+16-50 (ciemniejszy obiektyw ale 1,7 w lx100 to trochę mała głebia jak na detale itp wiec będziesz przymykał a sony mimo że ciemniejsze lepiej radzi sobie z większym iso) do tego proponuje dokupić sobię stałke według potrzeby (16,35,50 mm lub inna) są jasne i zmieścisz się budzecie.

Ewentualnie pomyśl o aparacie typu RX10
Osobiście brałem pod uwagę kupn lx100, lecz powyższe uwagi, zwlaszcza o nieszczelnisci wadach matrycy ostudzily mój wybór. Przyznam że obiecujaco na papierze prezentuje sie nowa linia Nikona zwlaszcz 24-85) z sygnowana DL. Zwłaszcza hybrydowy AF. Szukam aparatu , który stanowilby wspomaganie mojego omd m10. Kiedy mozemy spodziewać sie teztow powyższego nikona
marta1989 - Pią 27 Maj, 2016

Cześć, mam lx 100 od stycznia , używam go jak na amatora dość często i przyznam uczciwie że u mnie nie ma żadnych w/w problemów...
macieq112 - Pią 30 Wrz, 2016
Temat postu: LX100 vs GX-80
hej

Zaden ze mnie fotograf, ale gluptak ktory mam obecnie juz szwankuje technicznie (Lumix DMC-TZ5: zacina sie , problem przy wlaczaniu- ok, swoje odsluzyl) i przymierzam sie do zmiany.

Foto robie glownie na ustawieniach automatycznych. Zdjecia tematyka: wakacje , uroczystosci rodzine i przede wszystkim 4-letnia corka.

Po przejrzeniu oferty w necie, testow etc, mysle zeby kupic LX100, bo ma jasna matryce, takze mam nadzieje ze zdjecia w domu beda ladnie wychodzily etc.

jednak czy ktos mi moze w kilku zdaniach wyjasnic roznice LX100 vs np GX-80 ? nie zalezy mi na zoom-ie, filmy robie rzadko. Ilosc funkcji, czy mozliwosc wymiany optyki tez niewazna, bo wiekszosci i tak nie wykorzystam, szkiel zmienial nie bede.

Ew czy mozecie polecic cos do 3 tys pln: najwazniejszy parametr to jakosc zdjec.

dzieki za sugestie i porady

Czeslaff - Pon 10 Paź, 2016
Temat postu: ino nt. astygmatyzmu wspomnianego w teście
czy ktoś z użytkowników tego aparatu może coś rzec nt. wspomnianego w teście astygmatyzmu ? mam olka xz-2 i daje się to we znaki na zdjęciach krajobrazowych, gdy twarz znajduje się w którymś rogu, najczęściej dolnym - wyraźnie widać zniekształcenie.
feel - Nie 06 Lis, 2016

Witam, jestem świeżym posiadaczem LX100, który jest raczej laikiem w kwestii fotografii.
Czy ktoś mógłby w prostych słowach napisać, jak osiągnąc taki efekt (film ze zmianą ostrości):
https://www.youtube.com/watch?v=EKaUobaUR-M
Z góry dziękuję,

T.B. - Nie 06 Lis, 2016

Przypuszczam, że zmieniając ostrość. Ręcznie.
feel - Pon 07 Lis, 2016

T.B. napisał/a:
Przypuszczam, że zmieniając ostrość. Ręcznie.

Dzięki, ale chodziło mi o bardziej szczegółową odpowiedz jak to osiągnąć w tym konkretnym modelu aparatu

Preskaler - Pon 07 Lis, 2016

Najlepiej ustawić aparat na statywie aby nie drgał obraz i ustawić przełącznik na obiektywie z poz "AF" na "M". Spojrzeć w wizjer i kręcąc pierścieniem ostrości wyostrzyć obraz na pierwszym palnie. Włączyć nagrywanie i powoli zmieniać ostrość aż do wyostrzenia interesującego Cię drugiego lub ostatniego planu. Ostrzenie w pozycji "M" polega na ocenie ostrości optycznie "na oko". Trzeba mieć dobre oko do tego.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group