forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Nikon D40 problem z przysłoną

insonnnia - Pią 29 Sty, 2016
Temat postu: Nikon D40 problem z przysłoną
Witam,

Mam pewien problem. Otóż zakupiłam niedawno nikona d40 + obiektyw Pentacon Electric 1.8/50mm. Problem polega na tym, że nie mogę ustawić wartość przysłony. Czytałam w instrukcji jak to się robi, natomiast mimo wszystko się nie da... Czy to wina lustrzanki, czy może obiektywu? A moze w ustawienoach trzeba cos zmienic? Co ciekawsze: nie mogę używać innych trybów oprócz trybu M, oraz lampa błyskowa nie chce współgrać razem z tym obiektywem...

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ sama jestem bezradna :)

Wojmistrz - Pią 29 Sty, 2016

D40 to stary korpus i nie jest on niczemu winny. Większy problem jest w obiektywie. Wspomniany Pentacon Electric 1.8/50mm to stary obiektyw z innego systemu, a ty masz go prawdopodobnie podłączony przez zamocowany adapter M42/F lub ktoś dokonał całkowitej przeróbki bagnetu mocowania. Z tego powodu wszelkich zmian musisz dokonywać ręcznie przez obracanie odpowiednimi pierścieniami i elektronika nic nie zrobi za ciebie. Rada? Kup inny obiektyw.
Jar - Pią 29 Sty, 2016

Ten Pentacon przez adapter jest łączony (zgaduję, że tak), czy to jakaś wersja z bagnetem Nikona (wątpię)?
W pierwszym przypadku możesz działać tylko w trybie manualnym tego obiektywu, bo adapter nie przenosi sterowania przesłony i AF. Aparat będzie działał w trybie M, prawdopodobnie także w A (za to ostatnie nie ręczę, u mnie działa , ale to nie Nikon i nawet nie lustrzanka).
Są jeszcze takie niuanse, że niektóre adaptery do niektórych obiektywów blokują/nie blokują mechanicznego popychacza przesłony, więc w niektórych obiektywach nie ma wtedy jak tej przysłony przymknąć. Ale to zależy od obiektywu i od adaptera, nie orientuję się jak jest w tym konkretnym przypadku, więc nie chcę wprowadzać w błąd.
Pozdrawiam
-J.

insonnnia - Pią 29 Sty, 2016

Dokładnie, kupiłam do tego zwykły adapter M42 :) Nie wiem dokładnie czy to przez brak możliwości zmiany wartosci przysłony, ale w takim razie, w jaki sposób mogę fotografować "całych" ludzi, od stóp do głów? Portrety całkiem nieźle mi wychodzą, natomiast z tym drugim to mam już problem, osoby na zdjęciu są mocno zamazane. Wiem również, że ten obiektyw jest przeznaczony do portretów, ale moja koleżanka ma również Pentacona, lecz practicara i potrafi zrobić takie cuda.

Czy to zależy od przysłony, czy obejdzie się bez niej?:)

komor - Pią 29 Sty, 2016

insonnnia, a co się dzieje gdy kręcisz pierścieniem przysłony znajdującym się na obiektywie? Czy przez przednią soczewkę widzisz jak przymykają się listki przysłony?
Wojmistrz - Pią 29 Sty, 2016

Aby fotografować całych ludzi musisz się po prostu od nich odsunąć, przecież to obiektyw stałoogniskowy więc zawsze pokazuje ten sam kąt widzenia.
insonnnia - Pią 29 Sty, 2016

komor napisał/a:
insonnnia, a co się dzieje gdy kręcisz pierścieniem przysłony znajdującym się na obiektywie? Czy przez przednią soczewkę widzisz jak przymykają się listki przysłony?


Tak, widać jak listki przysłony się przymykają : )

komor - Pią 29 Sty, 2016

Wojmistrz, chodzi pewnie właśnie o kłopot z ostrzeniem na pełnej dziurze przy większej odległości.
insonnnia - Pią 29 Sty, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Aby fotografować całych ludzi musisz się po prostu od nich odsunąć, przecież to obiektyw stałoogniskowy więc zawsze pokazuje ten sam kąt widzenia.


Tak wiem, lecz gdy się oddalam to nie mogę, nie potrafię złapać ostrości na tej osobie.

RB - Pią 29 Sty, 2016

insonnnia napisał/a:

Tak wiem, lecz gdy się oddalam to nie mogę, nie potrafię złapać ostrości na tej osobie.


Adapter ma soczewkę? Jeśli nie to nie złapiesz ostrości na tych trochę większych odległościach.

insonnnia - Pią 29 Sty, 2016

RB napisał/a:
insonnnia napisał/a:

Tak wiem, lecz gdy się oddalam to nie mogę, nie potrafię złapać ostrości na tej osobie.


Adapter ma soczewkę? Jeśli nie to nie złapiesz ostrości na tych trochę większych odległościach.


Nie ma : ( czyli jeśli zamówiła bym sobie adapter z soczewką, to czy rozwiązało by mi to problem?
http://allegro.pl/adapter...5951323665.html np. ten? : )

Jar - Nie 31 Sty, 2016

insonnnia napisał/a:
[quote="RB
Adapter ma soczewkę? Jeśli nie to nie złapiesz ostrości na tych trochę większych odległościach.


Nie ma : ( czyli jeśli zamówiła bym sobie adapter z soczewką, to czy rozwiązało by mi to problem?
http://allegro.pl/adapter...5951323665.html np. ten? : )[/quote]

Prawdopodobnie tak. W pełni funkcjonalny adapter M42 na bagnet Nikona musi mieć soczewkę, aby obiektyw ostrzył w całym zakresie odległości. Wynika to stąd, że Nikon ma wyraźnie większą niż inne systemy lustrzankowe (w szczególności M42 tzw. odległość indeksową albo flange distance, czyli po ludzku odległość od bagnetu obiektywu do detektora rejestrującego obraz (klisza/matryca). Prosty adapter (bez soczewki) M42/Nikon powoduje, ze płaszczyzna, w której obiektyw rzutuje obraz nie sięga czasem matrycy, bo ta jest za daleko. Nawet, gdyby adapter miał zerową długość.
Tak więc musisz kupić adapter z soczewką. Ale nie wyrzucaj tego bez soczewki. Działa jako skuteczny pierścień dystansowy do fotografii makro.
Pozdrawiam
-J.

insonnnia - Nie 31 Sty, 2016

Super, wielkie dzięki za pomoc! Jeszcze dzisiaj wieczorem zamawiam nowy adapter!:)
snufkin - Nie 31 Sty, 2016

Tylko poszukaj w innej aukcji. Ta podlinkowana to tylko pośrednik kupujący w Chinach - dochodzi m. in. kilkutygodniowe czekanie i jakaś marża pośrednika.
insonnnia - Nie 31 Sty, 2016

snufkin napisał/a:
Tylko poszukaj w innej aukcji. Ta podlinkowana to tylko pośrednik kupujący w Chinach - dochodzi m. in. kilkutygodniowe czekanie i jakaś marża pośrednika.


Tzn. tak, wiem, podałam tylko przykład, a planuje zamówić tą: http://allegro.pl/adapter...5849068104.html : )

muzyk - Wto 02 Lut, 2016

insonnnia napisał/a:
Super, wielkie dzięki za pomoc! Jeszcze dzisiaj wieczorem zamawiam nowy adapter!:)

Eee używanie obiektywów z mocowaniem m42 na Nikonie poprzez adapter z soczewką jest hmm... niezbyt fortunnym rozwiązaniem.
Może lepiej pogrzebać w necie i mieć coś z P-Six bagnetem poprzez adapter na Nikona?

Albo po prostu jeden dobry obiektyw z Af z systemu Nikona. :roll:

Używając adapter no name (w ogóle jest jakiś "with name" w tym temacie?) z soczewką z "wysokiej jakości szkła optycznego" za 50 zł (czyli paczkę dobrych cukierków) idziesz na kompromis:
matryca soczewka obiektyw.

Akurat Nikon nie jest zbyt przyjazny dla szkieł m42 - bo jeśli chcesz ostrzenie na nieskończoność, musisz właśnie mieć adapter z ową magiczną "soczewką"...

Proponując szkła średnioformatowe z bagnetem P-Six miałem na myśli serio coś, do czego nie potrzeba soczewki.
Tyle, że szkła P-Six to inny pułap cenowy niż m42 z niższej półki.

50 1.8 Nikona z AF chyba byłby tutaj lepszy od jakiegoś "elektro" paścia.

insonnnia - Wto 02 Lut, 2016

muzyk napisał/a:
insonnnia napisał/a:
Super, wielkie dzięki za pomoc! Jeszcze dzisiaj wieczorem zamawiam nowy adapter!:)

Eee używanie obiektywów z mocowaniem m42 na Nikonie poprzez adapter z soczewką jest hmm... niezbyt fortunnym rozwiązaniem.
Może lepiej pogrzebać w necie i mieć coś z P-Six bagnetem poprzez adapter na Nikona?

Albo po prostu jeden dobry obiektyw z Af z systemu Nikona. :roll:

Używając adapter no name (w ogóle jest jakiś "with name" w tym temacie?) z soczewką z "wysokiej jakości szkła optycznego" za 50 zł (czyli paczkę dobrych cukierków) idziesz na kompromis:
matryca soczewka obiektyw.

Akurat Nikon nie jest zbyt przyjazny dla szkieł m42 - bo jeśli chcesz ostrzenie na nieskończoność, musisz właśnie mieć adapter z ową magiczną "soczewką"...

Proponując szkła średnioformatowe z bagnetem P-Six miałem na myśli serio coś, do czego nie potrzeba soczewki.
Tyle, że szkła P-Six to inny pułap cenowy niż m42 z niższej półki.

50 1.8 Nikona z AF chyba byłby tutaj lepszy od jakiegoś "elektro" paścia.


Już się pogubiłam... Niestety post został przeczytany za późno i niestety adapter z soczewką jest już w drodze. Wypróbuję i zobaczę co i jak, najwyżej odeśle. Tylko teraz pytanie co teraz? Czy rzeczywiście ten z soczewką nic mi nie da i nie będzie mi ostrzyć na nieskończoność? Czy po prostu jakość będzie nieco gorsza?
W takiej sytuacji, mógłby Pan mi podesłać link z dobrym adapterem, który umożliwiłby mi fotografowanie na nieskończoność (P-Six bagnetem)? Bo ja kompletnie się nie znam, a nie chce znów zamówić jakiegoś gówna : )

Będę bardzo wdzięczna!

moronica - Wto 02 Lut, 2016

insonnnia, za bardzo kombinujesz, tyle jest na rynku wtornym obiektywow Nikona, manualnych, solidnych, metalowych, nie wymagajacych przejsciowek ani zadnych dodatkowych soczewek. szukaj Nikkorow o oznaczeniu AI lub AI-S. Nikkorow AF i AF-D nie polecam jako ze z d40 i tak AF nie bedziesz miala a generalnie obiektywy wyposazone w AF maja slabe ostrzenie manualne. albo po prostu raz a dobrze i bez kombinowania - Nikkor AF-S 50mm f/1.8G - bedzie AF, bedzie pomiar swiatla
muzyk - Wto 02 Lut, 2016

insonnnia napisał/a:
W takiej sytuacji, mógłby Pan mi podesłać link z dobrym adapterem, który umożliwiłby mi fotografowanie na nieskończoność (P-Six bagnetem)?

Pany to dawno na matplanetę odleciały :wink:

Musiałabyś mieć szkło P Six, ale z 50 mm nie jest łatwo, bo dla średniego formatu standard to jest powiedzmy 80 mm, czyli np. Volna 80 2.8

Tyle, że...
moronica napisał/a:
albo po prostu raz a dobrze i bez kombinowania - Nikkor AF-S 50mm f/1.8G - bedzie AF, bedzie pomiar swiatla

i po sprawie.

komor - Wto 02 Lut, 2016

insonnnia napisał/a:
Czy rzeczywiście ten z soczewką nic mi nie da i nie będzie mi ostrzyć na nieskończoność? Czy po prostu jakość będzie nieco gorsza?

Będzie ostrzyć na nieskończoność ale jakość optyczna adaptera za 50 zł może być słaba. Niebawem się sama przekonasz i napiszesz nam, jakie masz wrażenia. Pięć dych można jeszcze przeboleć, być może za jakiś czas zdecydujesz się kupić coś z tego, co polecono Ci powyżej, czy po prostu coś ze stajni Nikona.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group