forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Obiektyw do robienia zdjęć ptakom

MarcinFilinger - Nie 02 Paź, 2022
Temat postu: Obiektyw do robienia zdjęć ptakom
Witam,

Kupiłem używany aparat Canon Eos600d. Najbardziej zależy mi na fotografowaniu ptaków. Zastanawiam się nad doborem obiektywu. Czy w przypadku tego modelu, jak duże ma znacznie obiektyw ze stabilizacją obrazu? Czy dla początkującego fotografa
Sigma 70-300/4-5.6 DG OS EF Canon (stabilizacja)
jest dobra opcja czy raczej Obiektyw EF 75-300 mm f/4-5,6 canona bez?
Dzięki za pomoc. Każdą opinia będzie ważna.
Pozdrawiam.
Marcin

ryszardo - Nie 02 Paź, 2022

Oba te obiektywy są jak na obecne standardy kiepskie optycznie (szczególnie na długim końcu, który przy ptakach będzie najważniejszy) i mają bardzo słaby napęd AF.

Moim pierwszym odruchem było polecenie EF-S 55-250 STM jako najsensowniejszego taniego tele do lustrzanek APS-C Canona, ale widzę, że ceny wyraźnie wyższe. Jeśli jednak mieści się w budżecie, to poważnie bym rozważył tę opcję. Alternatywnie Canon EF 70-300 IS USM - stara konstrukcja, która nigdy nie zachwycała jakością, ale da się kupić za 800 zł (używany) i to nie jest zła cena.
Lepszy (nieznacznie) będzie dopiero Tamron 70-300 VC, ale to już grubo ponad 1000 zł za używany.

Dużo więcej da Tamron 100-400 (lub analogiczna Sigma), ale to już znacznie większe pieniądze.

Jan55 - Nie 02 Paź, 2022

MarcinFilinger, najtańsza i sensowna opcja to tak jak napisał kol. ryszardo, 55-250 is stm z bdb ostrością w całym zakresie a szczególnie na 250mm. W EF 70-300 is usm bym się nie pchał bo 200-300 mm jest słabe, natomiast na Tamrona 70-300 VC trzeba uważać na stabilizację, bo lubi szarpać przy 250-300mm, a poza tym, to też dobry obiektyw.
Miedzy 250 a 300 mm jest minimalna różnica w obrazie, więc aby była widoczna na zdjęciach, to musi być obiektyw z super 300-ma mm, ala Canon 70-300 L IS USM, ale to już inna klasa i cena. Wszystko inne, tańsze, to stare konstrukcje i "kichy" optyczne, szkoda na nie pieniędzy, a później nerwów z powodu marnej jakości zdjęć :wink: .

MarcinFilinger - Sro 05 Paź, 2022

Witam,

Ryszardzie i Janie dziękuję za podpowiedź.
Jednocześnie chciałbym podpytać, czy obiektyw Canon 55-250mm is STM na pewno będzie pasować do mojego o wiele starszego aparatu?
Wolałbym Canona od Tamrona ze względu na jego wagę w sam raz na wypady w góry czy podróże.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Marcin

Jan55 - Sro 05 Paź, 2022

MarcinFilinger, będzie pasował bez problemu. 55-250 to najlepsza opcja, do Twoich celów.
MarcinFilinger - Sro 12 Paź, 2022

Chciałbym jeszcze zapytać o oferty. Jest kilka ofert poniżej 900zl za uzywany obiektyw. Zauważyłem, że w niektórych przypadkach sprzedający podają, że wystawiają canona is stm na sprzedaż, a na zdjęciach z przodu obiektywu nie zawsze jest napisane przez producenta, że to właśnie ta wersja że stabilizacją i autofokusem stm. Czy jest to błąd po ich stronie lub po prostu ktoś jest nieszczery, czy raczej nie na każdym obiektywie akurat w tym miejscu wszystkie informacje są zawarte?
Jan55 - Sro 12 Paź, 2022

MarcinFilinger, ze szczerością sprzedajacych różnie bywa, z reguły trzeba uważać. Na obiektywie musi pisać STM.
ryszardo - Sro 12 Paź, 2022

Najłatwiej porównać ze zdjęciami:
https://www.optyczne.pl/p...1=985&add2=1135

Teoretycznie może to być wersja STM, ale bez przedniego pierścienia z oznaczeniami, czyli w pewnym sensie niekompletna. Wydaje mi się, że ten element najczęściej tracony jest podczas rozkręcania obiektywu (do naprawy/czyszczenia/cokolwiek), ale ręki sobie uciąć za to nie dam.

MarcinFilinger - Sro 07 Gru, 2022

Dziękuję za podpowiedzi, po dwóch miesiącach użytkowania jestem bardzo zadowlony. To była świetna decyzja.
Pozdrawiam.

foton2023 - Sob 16 Gru, 2023

Tak, budżetowo to tylko 55-250. Miałem go i dobrze wspominam. Chociaż za 2k mozna już mieć Sigmę 100-400 (na ALlegro).
CeCyl_PL - Pią 05 Sty, 2024

IMO 400-500 mm na APS-C to minmum na ptaki - to płochliwe stworzenia, i 600 mm czasem jest za krótko.......ale rozumiem niewielka kasa. No cóż trzeba dozbierać :)
towner - Sob 06 Sty, 2024

Najlepiej jakiś makro kup.
Mechooptyk - Nie 07 Sty, 2024

Na APSC 250-300 mm to trochę za mało do ptaków. Nie mając zbyt wiele funduszy na zakup tele poszukałbym np. jakiejś Sigmy 120-400, albo Sigmy 50(150)-500.
CeCyl_PL - Nie 07 Sty, 2024

Zgadzam się z Mechoptyk, dlatego userzy FF często posiłkują się telekonwerterami, bo tam to 600mm jest mało :)

Zresztą FF słąbo się nadaje do ptaków i długich tele, lepsze (optymalne) jest APS-C.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group