forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Czy warto kupić szkiełko Canon 28-135 IS USM

DG - Pią 12 Lut, 2010
Temat postu: Czy warto kupić szkiełko Canon 28-135 IS USM
Mam ochotę nabyć to szkiełko do 40D, lecz poczytałem trochę Waszych opinii i nabrałem wątpliwości...
Testy oczywiście też czytałem.

Wiem ze trochę wąsko,
ale zakres całości dla mnie w miare uniwersalny, trochę ciemno, za to IS...

Jak jest z jakością wykonania - czytałem że mozna trafić na ukrytą L-kę lub odwrotnie.
Jak jest z jakością zdjęć, czy AF faktycznie dobrze trafia w punkt?

Jako mało doświadczony,
jak w sklepie najprościej i pewnie sprawdzić kwestię trafności AF?

Będę wdzieczny za wszelkie opinie mogące rozjaśnić światopogląd w kwestii tego szkiełka :o

lupo57 - Pią 12 Lut, 2010

Dobrze kombinujesz, zakres zaczynający się od 28mm jest ......
alternatywą może być dla Ciebie 18-135 IS na pewno lepiej na tym wyjdziesz
pozdr

oranżewski - Pią 12 Lut, 2010

nie nadrabiaj jasności obiektywu stabilizacją. możesz oczywiście, ale staraj się nie.

jeśli kręcą cię tego typu lensy, to idź za głosem lupo57. nowa konstrukcja, stablilizacja, usm. tylko no to światło. aczkolwiek do 2.8 mu dużo nie brakuje.

BTW to lepiej kupić kit i tele, a nie takie... kitotele :???:

bacruk - Pią 12 Lut, 2010

DG, dlaczego to szkiełko wzbudziło Twoją ciekawość?

Co jest dla Ciebie ważne? Jakich ogniskowych najczęściej używasz? Co i w jakich warunkach oświetleniowych fotografujesz?

Jeżeli przede wszystkim sam sobie odpowiesz na te i podobne pytania to wybór będzie łatwiejszy :smile:

Generalnie, szkło które zaproponowałeś raczej pod FF.

oranżewski - Pią 12 Lut, 2010

bacruk napisał/a:
Generalnie, szkło które zaproponowałeś raczej pod FF.

pod FF to się eLe kupuje... :evil:

odpowiedz nam na pytania bacruka, to coś doradzimy ;)

bacruk - Pią 12 Lut, 2010

fotomaszewski napisał/a:
bacruk napisał/a:
Generalnie, szkło które zaproponowałeś raczej pod FF.


pod FF to się eLe kupuje...


I tak i nie. To spacerzoom o ogniskowych odpowiednich dla FF. Czasem użytkownicy FF mają potrzebę zabrania na spacer jednego uniwersalnego obiektywu kosztem jakości, która do pstryków rodzinnych wystarczy. To duża wygoda.

Jeżeli potrzeba jakości kosztem wygody to plecaczek szkiełek "L", 2body, żona do dzwigania i naprzód.. :wink:

MasterB - Pią 12 Lut, 2010

DG napisał/a:
Jak jest z jakością wykonania - czytałem że mozna trafić na ukrytą L-kę lub odwrotnie.


Obiektyw optycznie bardzo przyzwoity, ale eLką na pewno nie jest. Chyboczący tubus szybko rozwieje wątpliwości ;)
Miałem - sprzedałem tylko ze względu na to że zbyt wąski na szerokim... ;)

fotomaszewski napisał/a:
pod FF to się eLe kupuje...


Ojej, to FF nie mają mocowania EF?

oranżewski - Pią 12 Lut, 2010

MasterB napisał/a:
Ojej, to FF nie mają mocowania EF?

nie rozumiem. oczywiście, że mają.
a "pod FF to się eLe kupuje..." należy czytać nie jako notę prasową, a jako zwykły, ludzki stereotyp, lekko ironiczny ;)

MasterB - Pią 12 Lut, 2010

Ja też sobie żartowałem ;)
B o g d a n - Sob 13 Lut, 2010

DG napisał/a:
Będę wdzieczny za wszelkie opinie mogące rozjaśnić światopogląd w kwestii tego szkiełka
Ja również nadal się zastanawiam, czy nie kupić tego obiektywu. Parametry optyczne są bardzo znośne, a cena bardzo atrakcyjna. Z tym, że ja podłączałbym go do matrycy 36x24mm. Jeżeli nie przeszkadza Ci to, że wogóle nie będziesz miał szaerokiego kąta, to uważam, że warto. Ja nie robię obrazków wielkości plakatu i w pewnych warunkach "bojowych" byłby dla mnie idealny.
PS.
Nie fotografowałem nim nigdy, ale byłbym w stanie zaryzykować.
Nowy 18-135 IS według mnie nie jest wiele wart.

DG - Nie 14 Lut, 2010

DZIEKI ZA ZAINTERESOWANIE TEMATEM
Dopiero dziś moge zajrzeć na forum...

Po kolei odnośnie pytań:

mam stałkę C50 1.4 i bardzo ją lubię
Zainteresowanie tym zakresem z powodu uniwersalności, choć troszkę wąsko.

Co jest dla mnie ważne:
dobra jakość fotek (plakatów nie robię, ale lubię ostre zdjęcia)
"pewna" uniwersalność ogniskowych (miałem sigmę 17-70 i brakowało mi dłuższego końca)

Co fotografuję:
"przyroda" w różnych porach roku, widoczki...
jak również uroczystości rodzinne, wspólne wyjazdy wakacyjne
bardzo lubię pstrykać dzieci i ich "naturalność"

... to moje potrzeby ... CO WY NA TO

Wspomnieliście o C18-135 - fajny zakres aleBRAK USM, nie wiem na ile to ważne??

B o g d a n - Nie 14 Lut, 2010

DG napisał/a:
Co jest dla mnie ważne:
dobra jakość fotek (plakatów nie robię, ale lubię ostre zdjęcia)
"pewna" uniwersalność ogniskowych (miałem sigmę 17-70 i brakowało mi dłuższego końca)

Co fotografuję:
"przyroda" w różnych porach roku, widoczki...
jak również uroczystości rodzinne, wspólne wyjazdy wakacyjne
bardzo lubię pstrykać dzieci i ich "naturalność"

... to moje potrzeby ... CO WY NA TO

A ja na to, że powinieneś się też zainteresować EF 24-105/4L IS USM.
Jeżeli chodzi o zakres ogniskowych powinieneś być zadowolony, mieści się pomiędzy 17-70, a 28-135. Jakość bardzo dobra. Tylko cena ok. 3300 zł.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to bardzo użyteczny "szperacz" na APS-C. Do dzieci, czasami aby wydobyć ich naturalność, trzeba podejść z dystansu więc wybór byłby idealny. :smile:

DG - Nie 14 Lut, 2010

W pierwszej kolejności patrzyłem na tą L-kę, lecz teraz mogę sobie pozwolić na budżet w granicach 2.000 i ztego powodu "ogromną chęć posiadania" tego szkiełka staram sie od siebie odepchnąć

Jaki jest z C 18-135 IS....
nie ma on USM, jak bardzo to wpływa na użyteczność??

B o g d a n - Nie 14 Lut, 2010

DG napisał/a:
Jaki jest z C 18-135 IS....
nie ma on USM, jak bardzo to wpływa na użyteczność??
Canon wypuścił ten obiektyw w czasie premiery 7D, ale według testów, wiązanie go w KIT z tym aparatem to nieporozumienie. Jeśli masz czas to poczytaj: http://www.photozone.de/c...on_18135_3556is
Nie miałem go w rękach ale podobno AF działa, po mimo braku USM, dość szybko.
Szkoda, że w zakresie powyżej 70 mm, tylko centrum kadru nadaje się do "użytku". Myślę, że niewiele osób go kupi.
Zdecydowanie lepszy jest pewnie 15-85 IS USM ale dla Ciebie trochę za krótki, no i ok. 2500 zł.

DG - Nie 14 Lut, 2010

Patrząc po zamieszczonym linku, wg mojej znajomości angielskiego i zamieszczonych "wykresów" to chyba tak średnio wypada to szkiełko.

Przyzwyczaiłem sie do "schematu testów" optyczne.pl i tu mi jako laikowi łatwiej wychwycić informacje dla mnie użyteczne.
Spojrze jeszcze na photozone na test 28-135 jeśli uda mi się odszukać...

B o g d a n - Nie 14 Lut, 2010

DG napisał/a:
Patrząc po zamieszczonym linku, wg mojej znajomości angielskiego i zamieszczonych "wykresów" to chyba tak średnio wypada to szkiełko.
No tak trochę.
DG napisał/a:
Spojrze jeszcze na photozone na test 28-135 jeśli uda mi się odszukać...
Jest ale na EOS 350D, czyli trudno porównywać słupki. Warto jedynie zauważyć, że centrum i brzegi nie różnią się dużo rozdzielczością - tutaj kliknij: http://www.photozone.de/c...-report--review
co potwierdził tutejszy test na optyczne: http://www.optyczne.pl/40..._USM_Wstęp.html

DG - Pon 15 Lut, 2010

Czy C28-135 da mi podąbną jakość zdjęć jak C50/1,4 które posiadam i jestem z niego zadowolony???

Mam jeszcze jeden pomysł

Jak myślicie, jeśli bym sprzedał C50 f1.4 które posiadam (z bólem serca :oops: )
i za tak zgromadzone fundusze nabył
24-105/4L

Czy to szkło zastąpi mi 50-tkę
pozostałe parametry były by dla mnie satysfakcjonujące...

Czy to jest mądre podejście???

B o g d a n - Pon 15 Lut, 2010

DG napisał/a:
Czy to jest mądre podejście???
Chyba nie.
Zauważ, że f/4 to inna bajka, a f/1.8 to zupełnie inna. Chodzi mi o głębię ostrości oczywiście, tylko o to.

MasterB - Pon 15 Lut, 2010

DG, to chyba zależy do czego używasz "pięćdziesiątki".
Ja bym za nic w świecie nie pozbył się tak genialnego w swej prostocie narzędzia ;)

lupo57 - Pon 15 Lut, 2010

miałem 28-135 IS i przyznam szczerze szału nie było, 50 raczej bym się nie pozbywał
pozdr

DG - Wto 16 Lut, 2010

Czyli 50-tkę warto zostawic, hmm

Więc nadal stoje przed problemem,
kupić 28-135 czy zbierać (tylko jak długo) na 24-105 L

Jakie macie doświadczenia z 28-135
jakość fotek ???

czy jest to szkło, które da się z czasem zbyć w przyzwoitych pieniądzach???

MasterB - Wto 16 Lut, 2010

DG, jak poszukasz to były już tematy poruszające jakość fotek z 28-135.
W telegraficznym skrócie - jest dobrze, a nawet bardzo.
IS jest, ale jego użycie powoduje czasem pogorszenie jakości obrazu. No i nie jest to L-ka jeśli chodzi o budowę. Tubus z czasem dostaje denerwujących luzów (przednia soczewka lata 2mm na boki) ale to chyba nie wpływa na jakość obrazu.
Mój blisko ośmioletni 28-135 poszedł na allegro za prawie 900zł. To chyba nieźle...

Aha, na allegro znalazłem taką aukcję:
http://allegro.pl/item926...super_stan.html
Nie wiem, czy to ok że ktoś używa zdjęć prosto z testu Optycznych? Pytanie do moda ;)

DG - Wto 16 Lut, 2010

MasterB
dzięki za uwagi wynikające z własnego doświadczenia

W telegraficznym skrócie - jest dobrze, a nawet bardzo.....
-Wzasadzie takie informacje chcę słyszeć :wink:
-jak najprosciej sprawdzić obiektyw w sklepie ze swoim body jak ostrzy :?:

Tubus z czasem dostaje denerwujących luzów
-po jakim czasie użytkowania pojawiają się luzy

nie jest to L-ka jeśli chodzi o budowę
Na to nie liczę niestety, kupię biały lakier i czerwony pasek do naklejenia :grin:

Jeszcze jedna prośba, czy mozesz podesłać kilka fotem na maila robionych w różnych warunkach?
gorecki.d@wp.pl

Chyba rozważam zakup nowego za 1.400 - dostaję dwa lata gwarancji, moze w tym czasie dozbieram na L-kę, jak by mi tu cos nie pasowało...

MasterB - Wto 16 Lut, 2010

Czy ja Tobie już kiedyś nie wysyłałem fotki zrobionej tym obiektywem? ;)
DG - Sro 17 Lut, 2010

Kiedyś pytałem o to szkiełko i 24-105L

Być może coś mi przesyłałeś :sad:
co jakis czas kasuje poczte więc nie sprawdzę

[ Dodano: Sro 17 Lut, 2010 21:29 ]
W JAKI SPOSÓB SPRAWDZIĆ ŁATWO I SPRAWNIE W SKLEPIE CZY OBIEKTYW DOBRZE OSTRZY Z BODY :?:
Czy ma ktoś na to własny, sprawdzony sposób?

bacruk - Czw 18 Lut, 2010

DG napisał/a:
W JAKI SPOSÓB SPRAWDZIĆ ŁATWO I SPRAWNIE W SKLEPIE CZY OBIEKTYW DOBRZE OSTRZY Z BODY
Czy ma ktoś na to własny, sprawdzony sposób?


Jak sprawdzać to nie tylko AF. FF/BF to tylko jeden z pojawiających się problemów.
Zastanów się nad poniższym. Trzeba zabrać komputer, ewentualnie statyw.
AF
Kilka fotek na kontrastowe obiekty oraz tablica wg instrukcji z różnych odległości i przy różnych ogniskowych na pełnej dziurze. + wyostrzyć na jakiś daleki obiekt.
http://focustestchart.com/focus21.pdf
ostrość/geometria
tablice albo zwykły wydruk pionowych i poziomych linii + ewentualnie małe napisy pomiędzy liniami na środku, w połowie na brzegu i w rogach.
Sprawdzam czy geometria zadawalająca, czy któryś róg nie ucieka, czy z prawej lewej g d ostrość taka sama. Ważne – oś optyczna obiektywu idealnie prostopadle do tablicy testowej. Ostrość najlepiej precyzyjnie ustawić ręcznie przez LV albo podgląd na kompie. No i oczywiście ze statywu z opóźnieniem wyzwalacza aby się aparat ustabilizował/wyłączyć IS. Zadbać o dobre, równomierne oświetlenie.
Przy okazji na kontrastowych liniach wyjdzie czy aberracja akceptowalna i kontrast na odpowiednim poziomie.
Przeczytaj http://www.canon-board.info/showthread.php?t=5078
To z grubsza tyle. Jak będzie kicha to się zorientujesz. Przećwicz na spokojnie wcześniej to będziesz wiedział czego się spodziewać. Jak się da to lepiej sprawdzić na spokojnie w domu. W sklepie może być ciężko o dokładne sprawdzenie.
Powodzenia..

Matt - Czw 18 Lut, 2010

No i w przypadku czegos co sie wysuwa itp - warto sprawdzic dzialanie mechaniki, zeby nie bylo jak w tescie 15-85 ze raz pierscien ogniskowych dziala z oporem a raz ma luz ..
DG - Czw 18 Lut, 2010

Oj Oj :oops:

Widzę ze troszke się trzeba przyłożyć do tego sprawdzenia...

Jako że trzeba sprawdzić szkiełko
Chcę dokonać zakupu w stacjonarnym sklepie

Czy macie jakiś sprawdzony sklep gzdie maja przyzwoite ceny i można coś "przymierzyć"
lokalizacja Lublin lub Warszawa :?:

MasterB - Czw 18 Lut, 2010

DG napisał/a:
Jako że trzeba sprawdzić szkiełko

Nie trzeba :mrgreen:
Można po prostu kupić i cieszyć się nowym szkłem a fotografowanie tablic ISO pozostawić testerom :razz:
Tym bardziej że kupujesz w zwykłym sklepie więc jak już coś będzie nie tak (a prawie na pewno będzie ok, to w końcu Canon z napędem ring USM) to po prostu oddasz im to szkło na gwarancji...
Tak czy siak, myślę że większość sklepów FotoJoker będzie miało ten obiektyw - jakiś czas temu widziałem w dwóch do których wszedłem.

bacruk - Czw 18 Lut, 2010

Cytat:
Oj Oj

Widzę ze troszke się trzeba przyłożyć do tego sprawdzenia...


Jak do wszystkiego w życiu :smile: robienie czegoś po łebkach nie gwarantuje sukcesu.
Przy zakupie stacjonarnym można pomacać i +/- stwierdzić czy ok.
Zakup przez internet ma tą zaletę, że można na spokojnie dokładnie sprawdzić i gdyby nie grało dokonać zwrotu.

[ Dodano: Czw 18 Lut, 2010 14:26 ]
MasterB napisał/a:
Nie trzeba


Warto sprawdzić i mieć świadomość posiadania dobrego szkła :wink:
Można też liczyć na to że producent/sprzedawca nie pociśnie nam bubla.

DG - Czw 18 Lut, 2010

jak już coś będzie nie tak (a prawie na pewno będzie ok, to w końcu Canon z napędem ring USM) to po prostu oddasz im to szkło na gwarancji...

Czyli przysługuje mi prawo do ZWROTU NA GWARANCJI ???

zarówno w sklepie stacjonarnym
jai i internetowym???

bacruk - Czw 18 Lut, 2010

DG, w przypadku tradycyjnego zakupu zwrot nie jest niemożliwy ale napotkasz na opór ponieważ widziały gały co brały. Gwarancja nie ma nic do rzeczy.
W przypadku zakupu przez Internet masz 10dni na sprawdzenie i nikt łaski Ci nie robi. Trzeba uważać gdzie się kupuje.
Nie jestem zwolennikiem zabawy w serwisy, kalibracje itp przy nowym sprzęcie. Ma być ok, jeżeli nie jest zwyczajnie nie kupuje..

DG - Czw 18 Lut, 2010

Tak poważnych rzeczy :wink: nie nabywałem przez internet.

Wybieram duży sklep, dobrze oceniony i powinno być ok....
10 dni wynika pewno z przepisów prawa jak myślę?

bacruk - Czw 18 Lut, 2010

Cytat:
10 dni wynika pewno z przepisów prawa jak myślę?


tak

MasterB - Czw 18 Lut, 2010

DG napisał/a:
Czyli przysługuje mi prawo do ZWROTU NA GWARANCJI ???


Wybacz, użyłem skrótu myślowego. Oczywiście miałem na myśli zwrot do sklepu w celu kalibracji.
No dobra, nie wprowadzam już więcej zamętu ;)

DG - Czw 18 Lut, 2010

Dzięki za pomoc i cierpliwość

Przymierzę sie do zakupu tego szkiełka... pewno gdzieś za miesiąc :smile:

i jak tu ktoś kiedys ujął coś mniej więcej
"jak się zacznie historię "szklarnia" to sie ona nigdy nie kończy"

Będę czerpał radość pełną piersią z tego szkiełka, przetestuję, popstrykam, sprawdzę,
a w moich myślach 24-105/4L na przyszłość...
i w marzeniach...

Odezwe sie po zakupie i podzielę się subiektywnymi wrażeniami :shock:

Pozdrawiam

[ Dodano: Pią 05 Mar, 2010 12:45 ]
Jak popatrzyłem na zagranicznych stronach, można kupić sprzęt rochę taniej.

W jaki sposób mozna nabyć szkiełko na zagranicznej aukcji-sklepie internetowym.
Czy ktoś z WAS dokonywał takich zakupów, jak jest z gwarancją???

kayak - Wto 09 Mar, 2010

Jak to szklo sie w ogole spisuje na FF?
W tescie (optyczne.pl) nie do konca jest dla mnie jasne, czy nizszy wykres ostrosci dotyczy pracy w skrajnym polu obrazu, czy centrum ale na FF.

A tak generalnie jak sie je oglada i porowna do Legendarnej 24-70 to nie specjalnie widac roznice........az wrecz dziwne sie to wydaje.

DG - zakupiles juz owy obiektyw i mozesz sie podzielic z nami podzielic wrazeniami ?

[ Dodano: Wto 09 Mar, 2010 22:00 ]
Zainteresowani powinni sobie zerknac jeszcze na sample chociazby z obydwu obiektywow przy szerokim kacie (w podsumowaniu na optyczne.pl)

Zdjecie drzewa iglastego na wlasciwie takich samych przyslonach, w przypadku obu obiektywow,wygladaja pod katem ostrosci tak samo, jezeli nawet nie lepiej i na korzysc 28-135..
Dziwne to bardzo..sam sie przymierzam do zakupu jakeigos takiego spacer zooma i coraz bardziej mysle o tym, zeby pojsc do sklepu i przebrac w roznych egezmplarzach tego obiektywu.
Szkoda, ze 'optyczne nie ma jakiegos porownania z tym samym obiektywem ale na FF, tym bardziej ze zaprojektowany jest wlasnie pod nia (to sie zreszta tyczy nie tylko tego obiektywu).

DG - Sro 10 Mar, 2010

Niestety jeszcze nie zakupiłem tego szkiełka, planowany czas realizacji inwestycji - kwiecień
Jak będę miał własne fotki to chętnie sie podzielę.

Mam pytanko do wszystkich

Czy mozecie mi polecić jakiś sklep internrtowy - zagraniczny- gdzie jest taniej niż u nas i macie dobre doświadczenia co do całości obsługi ???

komor - Sro 10 Mar, 2010

DG, odpowiedzi szukaj w odpowiednim dziale. Tam są też porady co do zakupów za granicą.
kiel.basa - Wto 19 Kwi, 2011

Jest jakas szansa, zeby Optyczne zamiescily jakies zdjecia z FF z tego obiektywu?
Byl w koncu projektowany pod pelna klatke, a wiekszosc zdjec na internecie na stronach testowych jest albo z cropa, albo sa po prostu edytowane i nie daja obiektywnego ogladu na jakosc z tego szkla.

forrest - Wto 19 Kwi, 2011

Tu znalazłem tylko na pierwszej stronie kilka fotek zrobionych markiem drugim
kiel.basa - Wto 19 Kwi, 2011

dzieki Forrest, ale na pixel-peeper wiekszosc zdjec jest kreconych i przerabianych.
suche zdjecia, prosto z aparatu raczej ciezko tam znalezc.

ophiuchus - Wto 19 Kwi, 2011

Hm... w sumie mam fotki z 28-135 na pełnej klatce, ale na analogu i skany są dosyć kiepskie :D Więc chyba nie spełnią wymagań wątku :P
krisv740 - Sro 20 Kwi, 2011

kiel.basa, dzisiaj zrobiłem parę pstryków - wrzucę ci na e-mail...
tylko niestety z 1dmkII....

kiel.basa - Pią 22 Kwi, 2011

krisv740,

Bardzo chetnie obejrze.
Wyslalem Ci maila.

dzieki!.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group