forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - fiszaj czy 14 ?

maput - Wto 06 Kwi, 2010
Temat postu: fiszaj czy 14 ?
Od jakiegoś czasu chodzą mi po głowie szerokie kadry. Póki co najszerzej jestem w stanie wyciągnąć na 24mm (FF), ale bywają sytuacje, że to zdecydowanie za wąsko.
Ponieważ nie chcę specjalnie naciągać budżetu zanakupię prawdopodobnie któregoś z Samyangów. I tutaj mam problem. Więcej frajdy da mi fiszaj 8mm, którego jednak pod FF nie podepnę, czy może lepiej zdecydować się na 14mm ? Przy tym drugim otrzymuję dwa szerokie kąty - 14 na FF i 21 na cropie. Ale nie mam tego bajeranckiego efektu z fiszaja.. Podejrzewam, że zadowolony będę z każdego z nich, nie chcę jednak żałować, że nie wziąłem tego drugiego.
Wiem, że podobne wątki były, nie zaszkodzi jednak wyciągnąć od Was czegoś nowego ;)

komor - Wto 06 Kwi, 2010

Ja się nie znam, ale dobre zdjęcia z 14L na FF bardzo mi się podobają, zdjęcia z Samyanga 8 mm też, choć na pewno trudniej zrobić takie niebanalne, biorąc pod uwagę zwiększoną ostatnio popularność fish-eye’a wśród amatorów.
Z taką decyzją zaczekałbym do momentu, kiedy będzie wiadomo jak się sprawuje w terenie poprawiona wersja 14 mm (odblaski).

hijax_pl - Wto 06 Kwi, 2010

Podpinałem do FF i 8mm i 14mm Samyanga.
8mm to pomyłka, po pierwsze dlatego, że winieta, a po drugie, że ten fiszajowaty efekt nie jest taki fiszajowaty jakby nazwa wskazywała (bo to nie fiszaj kołowy ;) )
14mm natomiast całkiem miłe szkiełko :) , tylko przesadzili z ceną :(

Podsumowując - do FF być może bym kupił 14kę Samyanga. Pod APS-C nie kombinowałbym i szedł w kierunku np Sigmy 10-20.

oranżewski - Wto 06 Kwi, 2010

a przerobiony Sng 8 pod FF?
maput - Wto 06 Kwi, 2010

Też się raczej ku S14 skłaniam. Podejrzewam, że znacznie częściej go podepnę niż 8mm, bo ten drugi to raczej bajer. Do tego kupując jeden obiektyw, mam dwa, bo i na cropie będzie on całkiem użyteczny.
Z tego miejsca chciałem więc bardzo prosić optycznych o przyjrzenie się poprawionej wersji S14 w jak najbliższym czasie ;)

jaad75 - Sro 07 Kwi, 2010

hijax_pl napisał/a:
że ten fiszajowaty efekt nie jest taki fiszajowaty jakby nazwa wskazywała (bo to nie fiszaj kołowy ;) )
Ke? Akurat FE kołowy, to najmniej użyteczny ze wszystkich FE...

maput, kup sobie fisha, ale dedykowanego pod rozmiar klatki na jakiej będziesz go używał...
A dyskusja FE, czy UWA jest kilka wątków niżej...

[ Dodano: Sro 07 Kwi, 2010 03:28 ]
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=10596

hijax_pl - Sro 07 Kwi, 2010

jaad75 napisał/a:
Ke? Akurat FE kołowy, to najmniej użyteczny ze wszystkich FE...

No cóż... Dla mnie wszystkie FE są mało użyteczne ;)

jaad75 - Sro 07 Kwi, 2010

hijax_pl napisał/a:
Dla mnie wszystkie FE są mało użyteczne ;)
Bo się nie znasz... :razz:
Szninkiel - Sro 07 Kwi, 2010

Są kreatywne! :-) ))) i dają dużo frajdy ;-)
najeli - Sro 07 Kwi, 2010

Mam tego fisha pod cropa i w sumie sporo zdjęć nim robię.
Za tę cenę jest super.

14tki chyba bym nie kupiła, za mała różnica w cenie do różnych pozasystemowych uwa, a 2.8 przy takiej ogniskowej... cóż, może być ;-)

maput - Czw 08 Kwi, 2010

A może ktoś coś powiedzieć o Zenitarze 16/f2.8 ? widziałem kiedyś trochę fotek z niego i wyglądały całkiem zachęcająco. Cena na allegro bardzo zachęcająca. No i pod FF pasi rzecz jasna.
Zygmunt - Czw 08 Kwi, 2010

Z tych dwóch typów FE czy 14mm brałbym 14. Nie zawsze chcesz zakrzywiać rzeczywistość. Bierz Samyanga 14mm i dołóż parę stów do zenitara 16FE i miej problem z głowy.
hijax_pl - Czw 08 Kwi, 2010

jaad75 napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
Dla mnie wszystkie FE są mało użyteczne ;)
Bo się nie znasz... :razz:

A na czym konkretnie? ;)

Powiedziałem, że DLA MNIE są mało użyteczne bo... tak po prostu jest. Bo nie mam takich potrzeb, bo mnie FE nie wciągnął, bo nie zafascynowałem się nimi... :)

jaad75 - Czw 08 Kwi, 2010

Zygmunt napisał/a:
Nie zawsze chcesz zakrzywiać rzeczywistość.
Zawsze. :smile: A poza tym można wyprosować FE.
BTW, jak już pisałem kiedyś, FE daje jak dla mnie obraz bliższy temu, jak widzi człowiek, niż rektalinearne szkło - jeśli wyłączysz korekcję robioną przez mózg, to proste linie w bocznej części pola widzenia też są zakrzywione.
hijax_pl napisał/a:
A na czym konkretnie? ;)
Na tym co dobre... :wink:
hijax_pl napisał/a:
Bo nie mam takich potrzeb, bo mnie FE nie wciągnął, bo nie zafascynowałem się nimi... :)
Spróbuj, pobaw się dłużej, wyjdź poza symetryczne jajowate kadry jakich wszędzie pełno - takie szkło daje naprawdę dużo satysfakcji, bo kadruje się nim trudniej, niż jakimkolwiek innym.
hijax_pl - Czw 08 Kwi, 2010

jaad75 napisał/a:
Spróbuj, pobaw się dłużej, wyjdź poza symetryczne jajowate kadry jakich wszędzie pełno - takie szkło daje naprawdę dużo satysfakcji, bo kadruje się nim trudniej, niż jakimkolwiek innym.

Nie mówię nie ;)

Jedni potrafią rzucić palenie, to może ja się przekonam do FE :D

pan.tadeusz - Czw 14 Kwi, 2011

a tak z ciekawości zapytam...
dlaczego cena tego Samiego 8mm w e-cyfrowych to 461 zł gdzie dla innych systemów jest sporo wyższa (w granicach 800-900 zł)?
http://www.e-cyfrowe.pl/p...7&PCID=43177_24

z tego co też zauważyłem w cenniku są dwie wersje 8 mm więc czyżby w tańszym wypadku chodziło o tą z FollowFocus?
http://www.zoom.idg.pl/ar...Video.DSLR.html

as... - Czw 14 Kwi, 2011

A czemu nie obiektyw Canon-a fish ded. do FF ??
http://allegro.pl/bea-can...1562171784.html

Mi on się bardzo podobał nawet w połączeniu z 350d zaginał fajnie, na ff robi się nim naprawdę odjechane zdjęcia.

I jest f2.8 ....

ophiuchus - Czw 14 Kwi, 2011

Ja tam nie wiem, mam Zenitara i na APS-C wychodzi straszna kupa - niby szeroko, ale UWA to nie jest, a beczka jak na niedopracowanym kicie, oczekiwane efekty osiąga się nim dopiero na pełnoklatkowcach. Do małej matrycy brałbym coś dedykowanego, zwłaszcza, że cena takiego Samyanga to nie jest jakiś wielki majątek. W sumie to nie mogę się doczekać dostępności 8-15 L, ale cena mogła by być gdzieś w okolicach 24-105... ;)
pan.tadeusz - Czw 14 Kwi, 2011

461 zł za fiszajkę to aż dziwnie niska cena nawet za ciemne 8/3.5 (rzekomo przecena z 885 zł)
agat1 co o tym sądzisz? pamiętam że przymierzałaś się do czegoś szerszego

jaad75 - Pią 15 Kwi, 2011

as... napisał/a:
A czemu nie obiektyw Canon-a fish ded. do FF ??
Dlatego, że jest dedykowany do FF i na APS-C ma kąt widzenia badzo odległy od 180 stopni.
pan.tadeusz - Pią 15 Kwi, 2011

wiedzę, że w e-cyfrowe przy pozycjach Samyang V-DSLR 8 mm f/3.5 Asph. IF MC Fish-eye CS dla Nikon/Canon jest info - Wkrótce w sprzedaży
więc jest szansa, że cena będzie taka jak do Soniaków

hijax_pl - Pią 15 Kwi, 2011

pan.tadeusz napisał/a:
więc jest szansa, że cena będzie taka jak do Soniaków
A jaka jest do Soniaków?
MC - Pią 15 Kwi, 2011

Poniżej 500 PLN.
hijax_pl - Pią 15 Kwi, 2011

Wersji V-DSLR?
MC - Pią 15 Kwi, 2011

Tak. Możesz sam sprawdzić jeśli masz jakieś wątpliwości.
hijax_pl - Pią 15 Kwi, 2011

No sprawdzam, ale jakoś nie mogę znaleźć wersji FF do Sony/Minolta...
Z drugiej strony wersje z bezstopniową przysłoną (ale bez FF) dla bagnetu F czy EOS są po ok 800-900zł

pan.tadeusz - Pią 15 Kwi, 2011

hijax_pl linkowałem w postach wyżej - 461 zł

tu masz te które wejdą:
http://www.e-cyfrowe.pl/s...on-p-18172.html

http://www.e-cyfrowe.pl/s...on-p-18164.html

MC - Pią 15 Kwi, 2011

:lol:
już po promocji.
Ale kilka osób z KKM się załapało.

hijax_pl - Pią 15 Kwi, 2011

pan.tadeusz, no ale przecież to jest inny model. Skąd przypuszczenie że wersje z FF będą w cenie Soniakowej?
pan.tadeusz - Pią 15 Kwi, 2011

MC napisał/a:
:lol:
już po promocji.
Ale kilka osób z KKM się załapało.


niestety moje zamówienie otrzymało status
Stan realizacji: Zamówienie zostało wycofane z realizacji.

zamawiałem przez merlina

as... - Pią 15 Kwi, 2011

jaad75 napisał/a:
as... napisał/a:
A czemu nie obiektyw Canon-a fish ded. do FF ??
Dlatego, że jest dedykowany do FF i na APS-C ma kąt widzenia badzo odległy od 180 stopni.


przecia auto wątku pisze o podpinaniu do FF :roll:

jaad75 - Pią 15 Kwi, 2011

Cytat:
przecia auto wątku pisze o podpinaniu do FF :roll:
_________________
A czytasz czasem kiedy ten wątek powstał? Oryginalne pytanie jest sprzed roku i zadał je użytkownik Nikona, a odświeżył wątek posiadacz APS-C i to w dodatku również nie Canonowego... :roll:
as... - Pią 15 Kwi, 2011

ok. fakt że przyczytam tylko kilka pierwszych postów..
Ale w nich było wyraźnie o canonie i ff :cool:

maput - Pią 15 Kwi, 2011

To mój stary wątek i mój stary dylemat, który już dawno został rozwiązany.
Zenitara nie żałuję ;)

jaad75 - Pią 15 Kwi, 2011

as... napisał/a:
Ale w nich było wyraźnie o canonie i ff :cool:
Nie każda wzmianka o 14mm tyczy się Canona wbrew pozorom... :razz:
kozidron - Sob 16 Kwi, 2011

a tak wracając do tematu linka zapodanego przez pan.tadeusz'a - to szybko ekipa z e-cyfrowych skończyła promocję :wink:
hijax_pl - Sob 16 Kwi, 2011

kozidron, Rozmawiałem na ten temat z dystrybutorem samyanga - byli bardzo zdziwieni i stwierdzili ze nic nie wiedzą o żadnej promocji i ze to najpewniej pomyłka ;-)
kozidron - Sob 16 Kwi, 2011

hijax_pl napisał/a:
stwierdzili ze nic nie wiedzą o żadnej promocji i ze to najpewniej pomyłka ;-)


wiem, wiem .... szkoda że sie tak nie pomylili na pół ceny np. na 24L :wink:

pan.tadeusz - Sro 20 Kwi, 2011

chyba narobiłem troszkę zamieszania rozpowszechniając tą informację cenową ;)
ale korespondencja z Merlin/E-cyfrowe oraz dystrybutorem poskutkowała tym, że jednak postanowili wywiązać się z anulowanych zamówień :D
to miło, że stać ich na taki gest bo wg regulaminu nie musieli tego zrobić.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group