forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Kalibracja Celownika - Pytanie teoretyczne

Poros88 - Sro 05 Maj, 2010
Temat postu: Kalibracja Celownika - Pytanie teoretyczne
Witam!
Czytałem o celownikach optycznych, i czekam na mój własny, ale nurtuje mnie pewien problem.

Dowiedziałem się, że oznaczenie 1/4'' MOA oznacza w praktyce ( nie chodzi mi o teorię :) ), że jedno "kliknięcie" pokrętłem, oznacza ( przy idealnej broni / wiatrówce, niezmiennym wietrze itp. ), że na dystansie 100 jardów, trafienie zostanie przeniesione o 1/4 cala w danym kierunku. ( Tak to zrozumiałem z internetu ).

Pytanie brzmi, czy skracając proporcjonalnie dystans, np. o połowę ( 50 jardów ), "przeniesienie trafienia" będzie odbywać się zgodnie z moim rozumowaniem o 1/8 cala, a np. na 1/4 dystansu ( 25 jardów ) o 1/16 cala, i na odwrót, zwiększając odległość.

Czy moje rozumowanie jest poprawne? Niestety z matematyką nigdy nie udało mi się w pełni pogodzić.

Maciek111 - Nie 09 Maj, 2010
Temat postu: Luneta celownicza
Proponowałbym zapoznać się z programem balistycznym Chair Gan Pro. Jest to darmowy programik i da Ci odpowiedz na Twoje pytania. Przy okazji obliczysz sobie tor balistyczny i poprawki strzeleckie.
tulo.nr1 - Nie 09 Maj, 2010

nie znam się na celownikach ale:
Matematyka, możesz na nią liczyć:)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group