forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Nikon D3100

ghost - Czw 19 Sie, 2010
Temat postu: Nikon D3100
z tego co widzę nie ma detekcji fazy w trybie filmowania. czyli nic nowego ;-)
goltar - Czw 19 Sie, 2010
Temat postu: Nikon D3100
http://www.optyczne.pl/index.php?news=3198
i pierwsze preview: http://www.dpreview.com/previews/Nikond3100/

MM - Czw 19 Sie, 2010

To mruganie ma znaczyć, że nowe soniaki będą je miały. Mnie to nie zdziwi bo wiadomo to już od dawna. Amatorka się ucieszy. Płynnych przejść ostrości to nie zapewni bo zabawę w filmową głębię robi się ręcznie, tylko jak to wytłumaczyć takim nabywcom co to lubią mieć wszystko proste i ostre...
ghost - Czw 19 Sie, 2010

MM napisał/a:
To mruganie ma znaczyć, że nowe soniaki będą je miały.

mruganie jest bo były sugestie, że nikon będzie miał.

komor - Czw 19 Sie, 2010

Mnie rozczulił poziom dyskusji pod newsem na Optycznych. Nawet się kłócą o to jaką rozdzielczość mają matryce w dotychczasowych modelach. :)
SlawGaw - Czw 19 Sie, 2010

To może być fajny aparacik, który może powalczy na rynku z bezlusterkowcami, a może i da lepszą jakość zdjęcia niż D5000 czy D90. Ciekawe co tam namieszali.
elnino - Czw 19 Sie, 2010

przy prognozowanej cenie D3100 gdyby dał gorszy obrazek niż D5000 to by było trochę...coś nie tak...
moronica - Czw 19 Sie, 2010

ten model plasuje sie miedzy d3000 i d5000 wiec i owszem, potencjalnie moze dac gorszy obrazek. nie porownujmy ceny modelu, ktory juz jest od jakiegos czasu na rynku, i takiego, ktory dopiero na niego wejdzie. ceny na poczatku zawsze sa zaporowe a potem w przeciagu miesiaca czy dwoch spadaja. dla porownania d90 startowal z cena 1200eur a poltora miesiaca po premierze kupilam go za 970
adrian3202 - Czw 19 Sie, 2010

ciekawe z jakimi kitowymi obiektywami go wypchną na rynek bo jak 18-55 VR to ten nie za bogato wyrysuje obrazek na 14,2 mega pixela ale jakby wpiąć 35mm F1.8 G to może być mega ostro :grin:
Jesienny - Czw 19 Sie, 2010

Są wypisane wszystkie na stronie:

+18-55 II
+18-55 VR
+18-55 II + 55-200
+18-55 VR + 55-200 VR
+18-105 VR
+18-55 VR + 55-300 VR

kozidron - Pią 20 Sie, 2010

komor, te komenty powalają, można się grubo ubawić....jak ktoś ma kwadrans na zmarnowanie to lepsze od kabaretu /żart występuje tam ......oczywiście specyficzny/
hijax_pl - Sob 28 Sie, 2010

Śjakaś recenzja w południowym języku:
http://www.fotoaparat.cz/article/10949/1


FuzBal - Czw 02 Wrz, 2010

na amazonie preorder 699$ z krotkim kitem... ciekawe czy u nas dobije d o3tys :evil:
no_fear - Pią 08 Paź, 2010

ma ktoś już jakieś doświadczenia z tą puszką ? :wink:
vulkanwawa - Pią 08 Paź, 2010

Porównywałem go w MM ( sklep nie dla idiotów :lol: ) był za 2700 zł porównałem sobie Nikona D3100 Canona 500D.
System Nikon był wolniejszy i robił słabsze zdjęcia a filmy były gorsze ( obraz czasmi falował jak pliki 3gp)

Ja bym go nie kupił

jaad75 - Pią 08 Paź, 2010

vulkanwawa napisał/a:
System Nikon był wolniejszy
System?!?... :lol:
hijax_pl - Pią 08 Paź, 2010

vulkanwawa, Tak z czystej ciekawości:
1) Gdzie jest taki MM gdzie pozwalają włączyć sprzęt ;)
2) co oznacza: "Nikon był wolniejszy"
3) co oznacza: "Nikon robił słabsze zdjęcia"
4) czy "obraz czasami falował" oznacza tzw efekt galarety?

Wujek_Pstrykacz - Pią 08 Paź, 2010

Jak się uprzesz to załączą, ale lustrzanki to przeważnie w gablocie maja schowane i niechętnie wyciągają, co innego w Saturnie, tu przynajmniej są wystawione tak, że można je pomacać (baterii brak) :razz:
hijax_pl - Pią 08 Paź, 2010

Wujek_Pstrykacz, to chyba wisi gdzieś u nich moje zdjęcia w grupie "tych klientów nie obsługujemy". Bo w MM to raczej nie chcą mi nic włączać. W w Saturnie za to - bez problemu, o ile maja naładowane baterie ;)
Wujek_Pstrykacz - Pią 08 Paź, 2010

MM rządzi się swoimi prawami, obsługa działu foto tam gdzie czasem bywam jest tak opieszała i taka beznadziejna, ale potrafiłem ich raz zmusić do otwarcia gablotki i pokazania mi D300 jak dobrze pamiętam i to z baterią :razz:
maput - Sob 09 Paź, 2010

Ja całkiem sporo zdjęć w MM porobiłem. Różnymi puchami. Mm Chorzów rządzi.
Za to Saturn pozwala pomacać, ale swojej karty już włożyć nie można...
vulkanwawa - nie ma to jak profesjonalnie przeprowadzony test i wyciągnięte z niego wnioski ;)

komor - Sob 09 Paź, 2010

Widzę, że ostatnio Nikon na forum rządzi. Jak tylko ktoś zjedzie Nikona i napisze, że Canon lepszy, to zaraz spotyka się z surową krytyką… :)
hijax_pl - Sob 09 Paź, 2010

komor, a gdzie jest ta "surowa krytyka" ? :shock:
komor - Sob 09 Paź, 2010

hijax_pl, oj tam, oj tam. Ty już wiesz gdzie. :) W sumie D3100 to półeczka niżej niż 500D, prawda? Co więc w tym dziwnego, że być może robi trochę gorsze filmy? Kosztują teraz być może podobnie, bo D3100 to nowość, a 500D już jest zastąpiony nowszym modelem.
A może z tymi filmami to nie kwestia rolling shutter ale np. jeden z modeli czyta z przeplotem a drugi progresywnie?

hijax_pl - Sob 09 Paź, 2010

komor, no fakt, że niżej. Ale sam jestem ciekaw D3100 (jeszcze go nie macałem :D ) bo ze specyfikacji wychodzi gdzieś bliżej D5000 - dlatego mnie interesuje to porównanie ;)
vulkanwawa - Sob 09 Paź, 2010

hijax_pl napisał/a:
vulkanwawa, Tak z czystej ciekawości:
1) Gdzie jest taki MM gdzie pozwalają włączyć sprzęt ;)
2) co oznacza: "Nikon był wolniejszy"
3) co oznacza: "Nikon robił słabsze zdjęcia"
4) czy "obraz czasami falował" oznacza tzw efekt galarety?


ad 1. Jak idę do MM to Ja zawsze mam przy sobie akumulator samochodowy i przetwornicę :lol:
Oczywiście akumulatory w aparatach były naładowane i się bawiłem D3100 i innymi aparatami a MM to Wwa Ostrobramska
ad 2. AF był wolniejszy, reakcje na polecenia (menu i przyciski)
ad 3 przy podobnych parametrach F, Av, ISO canon robił zdjęcia lepsze , oczywiście proszę się tym nie sugerować bo ustawiłem w nich stałe ISO 1600.
ad 4 . przy filmowaniu i odtwarzaniu zauważyłem w D3100 falowanie obrazu poruszając nim w pionie że wystepuje w nim efekt falowania, tak jak w filmikach z komórki (3gp) :shock:

Oczywiście w gablocie był C 550D ale stwierdziłem że ten aparat może być dla mnie za mało poręczny ( 500D był dla mnie za mały)

natomiast z Canonem 500D pracowało mi się świetnie,
jako informatyk mam zboczenie i zawsze patrzę w każdym urządzeniu jak jest zoptymalizowany system operacyjny i jak jest szybki procesor ( aparaty też to mają :roll: . W canonie odbywa się wszystko w czasie rzeczywistym.

hijax_pl - Sob 09 Paź, 2010

vulkanwawa napisał/a:
Oczywiście w gablocie był C 550D ale stwierdziłem że ten aparat może być dla mnie za mało poręczny ( 500D był dla mnie za mały)

natomiast z Canonem 500D pracowało mi się świetnie,

Czy mam rozumieć, że porównywałeś D3100 do 50D?

vulkanwawa napisał/a:
jak jest szybki procesor ( aparaty też to mają :roll: .

No właśnie dlatego mnie to dziwi. D3100 to pierwszy aparat Nikona z prockiem nowej generacji - EXPEED2. No muszę sam się pobawić tym korpusikiem, bo wydaje mi się to nierealne co mówisz....

vulkanwawa - Sob 09 Paź, 2010

hijax_pl napisał/a:
vulkanwawa napisał/a:
Oczywiście w gablocie był C 550D ale stwierdziłem że ten aparat może być dla mnie za mało poręczny ( 500D był dla mnie za mały)

natomiast z Canonem 500D pracowało mi się świetnie,

Czy mam rozumieć, że porównywałeś D3100 do 50D?

vulkanwawa napisał/a:
jak jest szybki procesor ( aparaty też to mają :roll: .

No właśnie dlatego mnie to dziwi. D3100 to pierwszy aparat Nikona z prockiem nowej generacji - EXPEED2. No muszę sam się pobawić tym korpusikiem, bo wydaje mi się to nierealne co mówisz....


Faktycznie coś kontekst wypowiedzi mi nie wyszedł :shock:

porównywałem 500D do D3100

.....z Canonem 500D pracowało mi się świetnie tzn. względem szybkości działania, (być może mało istotna cecha na pierwszy rzut oka ale dużo mówi o sprzęcie)

...odnośnie wymiarów body - to ciut za mały dla mnie.

może i procesor jest szybki ale system coś kuleje, to jak z Windowsem - do jego normalnej pracy potrzeba ogromnych mocy obliczeniowych, OS Macintosha przy tych samych parametrach sprzętowych jest o wiele bardziej wydajny od OS Windowsa, dlatego profesjonalni graficy i fotograficy używają OS Maca.

jaad75 - Sob 09 Paź, 2010

vulkanwawa napisał/a:
dlatego profesjonalni graficy i fotograficy używają OS Maca.
Buhahaha...
komor - Sob 09 Paź, 2010

jaad75, a co, może nie używają? :) Ale co do wydajności to różnie bywa. System systemem, ale z aplikacjami to często soft jest bardziej zoptymalizowany pod Windą niż na maku. Niestety od dłuższego czasu dotyczy to Adobe.
hijax_pl - Sob 09 Paź, 2010

komor, ja myślę, że takie myślenie że skład znaczy mac - to zaszłość. Kiedyś Quark był tylko na Maca... ;)
jaad75 - Sob 09 Paź, 2010

komor napisał/a:
jaad75, a co, może nie używają? :)
Dawno temu używali. I to tylko ze względu na dostępność Quarka i zarządzanie kolorem w MacOS, a nie na wydajność.
komor - Sob 09 Paź, 2010

hijax_pl, w czasach gdy Apple był bliski grobowej deski Adobe po prostu bardziej się przykładało do softu na Windę bo słupki sprzedaży pokazywały gdzie jest kasa. Potem się troszkę sparzyli, bo jak soft do wideo na maku chodził stanowczo gorzej niż na windzie, to część makowych klientów stracili na rzecz softu kupionego i napisanego przez Apple. Więc z nowym wydaniem Premiere już się bardziej postarali.
A Quark? Quark to dopiero przespał sporo lat, teraz już mało istotne na jakie jest platformy. :)
Ale to offtop…

Edit: Jaad, a co ma Quark do zawodowych fotografów? :)

hijax_pl - Sob 09 Paź, 2010

komor, jak Quark i Aldus rządził na makach to Adobe nie myślał jeszcze o DTP (za wyjątkiem PostScripta) ;) .
No ale to moja wolna interpretacja historii ;)
komor napisał/a:
a co ma Quark do zawodowych fotografów?

Absolutnie nic. Quark (ten prawdziwy) to tylko układarka ramek ;)

jaad75 - Sob 09 Paź, 2010

komor napisał/a:
Edit: Jaad, a co ma Quark do zawodowych fotografów? :)
Nic, tak jak i Mac... :razz:
komor - Sob 09 Paź, 2010

hijax_pl napisał/a:
jak Quark i Aldus rządził na makach to Adobe nie myślał jeszcze o DTP

No to było jeszcze wcześniej. Ja miałem na myśli to, że pojawienie się Indesigna to był początek końca Quarka. Ja go nadal używam i lubię, ale zasłużyli sobie na to, co ich spotkało, bo przez dobre parę lat nie zrobili nic, tylko ceny utrzymywali wysokie. Teraz Quark v8 znowu jest fajny, ale już chyba za późno.

hijax_pl - Sob 09 Paź, 2010

InDesign to też, a może przede wszystkim to był koniec PageMakera....
komor - Sob 09 Paź, 2010

Nigdy go nie lubiłem. :P
AM - Nie 10 Paź, 2010

My uzywamy macow, bo komputer to tez sprzet i lubi sie psuc. Jak mialem solidne zlecenie w Hongkongu to musialem leciec do sklepu po nowego. Panu w sklepie pokazalem starego i dalem kopie dysku, ktora mi przygotowal nasz informatyk. Poszedlem na lunch i za godzine wrocilem na lokacje z nowym sprzetem.
jaad75 - Nie 10 Paź, 2010

AM napisał/a:
Panu w sklepie pokazalem starego i dalem kopie dysku, ktora mi przygotowal nasz informatyk. Poszedlem na lunch i za godzine wrocilem na lokacje z nowym sprzetem.
Do tego nie trzeba akurat Maca...
BTW, używam laptopów dość intensywnie od jakiś 15-tu lat - jeszcze żaden mi się nie zepsuł... Widać mam wyjątkowe szczęście...

AM - Nie 10 Paź, 2010

jaad75 napisał/a:
Do tego nie trzeba akurat Maca...

jaad, ja ufam, ze znasz sie na komputerach i moglbys mi udowodnic wiele rzeczy, ale ja nie. Dla mnie mac ma te przewage, ze jest wszystko kompatybilne, ze facet w iSpocie mogl mi wszystko przygotowac w godzine. Jasne, to jest pochodna malego wyboru, ale ja sobie to cenie. Nie musze sie martwic, ze nagle jakiegos drivera czy czegos zabraknie.

jaad75 napisał/a:
BTW, używam laptopów dość intensywnie od jakiś 15-tu lat - jeszcze żaden mi się nie zepsuł... Widać mam wyjątkowe szczęście...

Zalezy jak sie uzywa. Jak mam na drabinie pilnowac czy bezpieczny jest p65+ z 23/5.6 czy macbook to odpowiedz jest prosta.

jaad75 - Nie 10 Paź, 2010

AM napisał/a:
Dla mnie mac ma te przewage, ze jest wszystko kompatybilne, ze facet w iSpocie mogl mi wszystko przygotowac w godzine. Jasne, to jest pochodna malego wyboru, ale ja sobie to cenie.
Ależ dokładnie tak samo jest z laptopami innych dobrych firm... I też ewentualne problemy mogą mieć tylko użytkownicy "customowych" konfiguracji.
AM napisał/a:
Zalezy jak sie uzywa. Jak mam na drabinie pilnowac czy bezpieczny jest p65+ z 23/5.6 czy macbook to odpowiedz jest prosta.
No fakt, żaden notebook nie spadł mi z drabiny... :razz:
hijax_pl - Sob 30 Paź, 2010

test u konkurencji
komor - Sob 30 Paź, 2010

Co wy się tak boicie nazwę tej konkurencji wymawiać. Fotopolis, Fotopolis, Fotopolis… :razz: :twisted:



;)

MM - Sob 30 Paź, 2010

komor napisał/a:
Co wy się tak boicie nazwę tej konkurencji wymawiać. Fotopolis, Fotopolis, Fotopolis… :razz: :twisted:



;)


Napisz na tamtym forum optyczne. Kiedyś miałem niezłą bekę bo wycinało linki do optycznych. Pisałem co o tym myślę do ich naczelnego. Generalnie wnioski z mojej próby pogodzenia obu portali zostawię dla siebie... :twisted:

buli510 - Sro 01 Gru, 2010

Witam Panowie:)

Jako kompletny amator rozpoczynający swoja zabawę z lustrzanką i pragnący pogłębiać tajniki wiedzy w tym temacie zwracam się do was o jakże ważną dla mnie rade hehe. Obecnie zawęziłem swój wybór do paru modeli Nikon d5000, d3100 bądź Canon 550d( jeśli jakiegoś znajdę za 2600zł bo tyle zamierzam przeznaczyć na pierwszy aparat). I stanąłem w martwym punkcie bo kompletnie nie wiem na który się zdecydować:(

hijax_pl - Sro 01 Gru, 2010

buli510 napisał/a:
pragnący pogłębiać tajniki wiedzy w tym temacie
To się chwali :)
buli510 napisał/a:
zawęziłem swój wybór do paru modeli Nikon d5000, d3100 bądź Canon 550d
A jak przebiegało owo zawężanie? Co było czynnikiem decyzyjnym tego procesu?
buli510 napisał/a:
kompletnie nie wiem na który się zdecydować
Znaczy się - w Twojej ocenie są to modele równoważne?
buli510 - Sro 01 Gru, 2010

W mojej mało fachowej zbytnio nie odbiegają od siebie chociaż modelu d3100 nie moglem znaleźć zbyt wielu opinii. Zawężenie przebiegało analizując cenę parametry ( które są dla mnie zrozumiałe:P). Wybór padł na d5000 a nie d90 patrząc na cenę i d90 jest chyba dla bardziej zaawansowanych użytkowników a ja obecnie i tak będę posługiwał się jedynie kitowym obiektywem. Musze jeszcze uwzględnić to że aparatem nie będe tylko ja sie posługiwał i musi być jasny w obsłudze chociażby dla mojego taty:)
hijax_pl - Sro 01 Gru, 2010

buli510, D3100 ma tryb prowadzenia za rękę...
buli510 - Sro 01 Gru, 2010

W sumie masz racje. Ale tak porównując d3100 i d5000 jakie są miedzy nimi znaczące różnice?? no pomijając już procesor i filmy hd.
hijax_pl - Sro 01 Gru, 2010

buli510, ruchomy ekran. W sumie resztę ma lepsze D3100 ;)
buli510 - Sro 01 Gru, 2010

Myślę że tez będę zadowolony d3100:) Sam sobie wybierając chyba wybierałbym chiński rok eh jeden coś ma drugi tego nie ma a jeszcze jeden ma to a nie ma tego i tak w koło:P
kabzut - Nie 12 Gru, 2010

Witam, zastanawiam się nad kupnem tego aparatu. Miałem wcześniej Olimpus sp500uz, ale teraz mam zamiar kupić bardziej profesjonalny aparat.
Znalazłem go w jednym sklepie za 471 euro czyli ok 1850 zł. Jak myślicie warto za taką cenę ???

PiotrOs - Pon 13 Gru, 2010

kabzut cena za golasa, czy z obiektywem?
W pierwszym wypadku to dobra cena, w drugim- bardzo dobra :mrgreen:
Najlepiej sam rzuc okiem na Ceneo.

kabzut - Sro 15 Gru, 2010

PiotrOs napisał/a:
kabzut cena za golasa, czy z obiektywem?
W pierwszym wypadku to dobra cena, w drugim- bardzo dobra :mrgreen:
Najlepiej sam rzuc okiem na Ceneo.


No i stało się :mrgreen: stałem się posiadaczem tego aparatu.
Za aparat dałem 471 euro wraz z obiektywem :grin: :grin:
Teraz tylko muszę się nauczyć profesjonalnie focić. :razz:
:razz:

P_M_ - Sro 15 Gru, 2010

Enjoy!
A dlaczego zaraz profesjonalnie? Nie od razu Srakow zbudowano. Ciesz sie fotografia i juz! Bez tego to zbedny balast tylko, bo kotleta sfocisz nawet telefonem.
Teraz baw sie, ucz i eksperymentuj. Rezultaty przyjda z czasem.
Powodzenia.

buli510 - Czw 16 Gru, 2010

Ja kupiłem w MM za niecałe 2100zł akurat rzucili promocje na ten model więc się załapałem i jeszcze obiektyw z VR bo bez cenny promocyjnej widziałem dawali bez niego. Narazie jak dla mnie rewelacja wszystko pięknie ładnie:D
pan.tadeusz - Sro 22 Gru, 2010

http://www.dpreview.com/reviews/nikond3100/
ta puszka nie ma bracketingu? :roll:

Luke_S - Sro 22 Gru, 2010

pan.tadeusz napisał/a:
ta puszka nie ma bracketingu? :roll:


Nie ma, tak jak cała seria D40/40x/60/3000.

dawid_krk - Sro 05 Sty, 2011

Witam wszystkich!

Niedawno kupiłem Nikona D3100 i jak na razie jestem bardzo zadowolony. Zastanawiałem się jeszcze nad Canonem 500D. Będąc w sklepie i "macając" obydwa aparaty, o wiele bardziej spodobał mi się Nikon. Chodziło głównie o wygląd, ergonomie i wykonanie. D3100 wydał mi się o wiele przyjemniejszy :) . Parametrami nie odbiega od Canona, zatem decyzja była szybka. Kupiłem go wraz z kitem 18-55 VR, a czekam jeszcze na zamówiony 55-300 VR :) .


Pozdrawiam.

hijax_pl - Czw 06 Sty, 2011

dawid_krk napisał/a:
Niedawno kupiłem Nikona D3100 i jak na razie jestem bardzo zadowolony.
Super - gratuluję :)
Pochwal się jakimiś zdjęciami :)

dawid_krk - Pon 10 Sty, 2011

Cytat:
Super - gratuluję :)


Dzięki hijax_pl :smile:

Poniżej zamieszczam kilka fotek wykonane D3100. Z góry zaznaczam, że jestem początkującym fotoamatorem i są to moje pierwsze kroki z lustrzanką cyfrową :smile:

1.

1/80, f/4, ISO 3200

2.

1/100, f/20, ISO 100

3.

1/250, f/8, ISO 100

4.

1/125, f/16, ISO 200


Pozdrawiam.

hijax_pl - Pon 10 Sty, 2011

dawid_krk, no to pierwsza uwaga - poczytaj o trybach P, S, A i M ;)
rs77 - Pon 10 Sty, 2011

witam

zarejestrowalem sie na tym forum gdyz rozwazam zakup lustrzanki cyfrowej

z cyfrakow mialem do tej pory Canon A590IS, a w tej chwili Panasonic FZ28

zalezy mi na pieknych zdjeciach z letnich i zimowych wyjazdow wakacyjnych, czyli rodzinka + widoki, z kompaktow jakos nie jestem w tym temacie zadowolony chociaz FZ28 daje rade ;)

budzet to ok. 2500 na aparat + szklo

naczytalem sie forow, dprewiev i innych cudow, w gre wchodzily
Canon EOS 500D + kit, EOS 550D + kit (18-55 IS) - niestety dluzsze kity daja juz ok. 3000zl
Pentax K-r + DAL 18-55 - troche zaniepokoil mnie opisywany problem z FF

w tej chwili coraz bardziej sklaniam sie ku Nikon D3100 + 18-105VR do wyrwania za ok. 2400-2500

jestem jeszcze przed faza pomacania organoleptycznego w sklepach

i pytanie czy cos w tej cenie jest jeszcze warte rozwazenia oprocz Nikona ?

dziekuje i pozdrawiam

dawid_krk - Wto 11 Sty, 2011

Cytat:
dawid_krk, no to pierwsza uwaga - poczytaj o trybach P, S, A i M ;)

hijax_pl, wszystkie te zdjęcia robiłem w trybie S bądź A.
Tak jak pisałem wyżej, dopiero zaczynam odkrywać i stosować ręczne ustawienia ekspozycji, a powyższe zdjęcia są czysto eksperymentalne ;) . Nie dopisałem jeszcze, że wszystkie wykonywałem Nikkorem 18-55 VR F/3.5-5.6.

Za wszelkie dodatkowe uwagi co do ekspozycji będę wdzięczny :)

hijax_pl - Wto 11 Sty, 2011

dawid_krk, tryb S stosuj wtedy kiedy chcesz kontrolować czas a zwisa Ci reszta (czyli gdy chcesz zamrażać ruch czy rozmazywać).
Tryb A kiedy istotna jest kontrola przysłony, a olewasz czas (czyli gdy interesuje Cię kontrola nad głębią ostrości).
Tryb P kiedy chcesz kontrolować AF a ekspozycja jako taka Ci zwisa .
Tryb M kiedy chcesz mieć pełną kontrolę nad ekspozycją - czyli nic Ci nie zwija i świadomie podchodzisz do fotografii ;)

dawid_krk napisał/a:
Nie dopisałem jeszcze, że wszystkie wykonywałem Nikkorem 18-55 VR F/3.5-5.6.
Samo się do zdjęć dopisało ;)
cybertoman - Wto 11 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Tryb P kiedy chcesz kontrolować AF
moglbys to przyblizyc?
hijax_pl - Wto 11 Sty, 2011

cybertoman, różnica między trybem Auto a P jest taka, że w P możesz sobie wybrać tryb pomiaru AF (oraz - co oczywiste ISO czy tryb pomiaru światła)
cybertoman - Wto 11 Sty, 2011

A rozumiem, porownywales do Auto. Juz myslalem, ze Nikony maja jakas fajna rzecz, ktora przegapilem.
hijax_pl - Wto 11 Sty, 2011

cybertoman, ja w swojej wypowiedzi odnosiłem się do ekspozycji tylko ;)
cybertoman - Wto 11 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
ja w swojej wypowiedzi odnosiłem się do ekspozycji tylko
dlatego zaintrygowal mnie ten fragment o AF :wink:
mono - Wto 11 Sty, 2011

dawid_krk, mam pytanie odnośnie ostrości w aparacie d3100, czytałem gdzieś na forum, że ciężko jest mu trafić z ostrością na automacie (3 na 5 zdjęć wychodzi rozmazanych) czy tez tak masz? Bo możliwe, że tamten użytkownik miał zły egzemplarz, jak Ty to widzisz?
Dopisze jeszcze, że miałem kupować k-x, ale jak wyszedł d3100 to się skuszę na niego pewnie, o ile nie ma własnie problemu z ostrością.

hijax_pl - Wto 11 Sty, 2011

mono, używałem wielokrotnie D3100 z 18-105VR a także z 35/1,8G i żadnych problemów z ostrością nie miałem. Pisząc jednak:
mono napisał/a:
czytałem gdzieś na forum, że ciężko jest mu trafić z ostrością na automacie
weź po uwagę, że lustrzanka to nie kompakt i używanie automatu ma wątpliwą przydatność z uwagi na głębię ostrości + brak (jak na razie) stwierdzenia o jakim punkcie planu myśli operator ;)
maput - Wto 11 Sty, 2011

mono napisał/a:
dawid_krk, mam pytanie odnośnie ostrości w aparacie d3100, czytałem gdzieś na forum, że ciężko jest mu trafić z ostrością na automacie (3 na 5 zdjęć wychodzi rozmazanych).

W takich przypadkach to zazwyczaj wina nie aparatu, tylko operatora...

P_M_ - Wto 11 Sty, 2011

Ja tez slyszalem, ze sa problemy z trafieniem, ale kiedy uzywa sie jasnej optyki. Z kitem niby nie ma problemu. Nie mialem okazji sprawdzic, a w rewelacje wyjadaczy forumowych nie wierze tak do konca.
dawid_krk - Wto 11 Sty, 2011

Cytat:
dawid_krk, mam pytanie odnośnie ostrości w aparacie d3100, czytałem gdzieś na forum...



mono, z kitowym obiektywem (18-55) nie miałem żadnych problemów z ustawianiem ostrości. Jak dotąd nie mam nic do zarzucenia tej lustrzance :)

P_M_ - Wto 11 Sty, 2011

dawid_krk napisał/a:
Cytat:
dawid_krk, mam pytanie odnośnie ostrości w aparacie d3100, czytałem gdzieś na forum...



mono, z kitowym obiektywem (18-55) nie miałem żadnych problemów z ustawianiem ostrości. Jak dotąd nie mam nic do zarzucenia tej lustrzance :)

Mnie troche zdziwily te rozne marudzenia, bo automatyka jest stara i dobrze znana (d80, d90, d5000 i chyba d3000 tez), gdzie nie bylo wiekszych problemow. Moze nie byl to d200/d300, ale dzialalo poprawnie.

Fatman73 - Wto 11 Sty, 2011

P_M_, układ (hardware) AF ten sam, ale jego oprogramowanie jest inne -AF działa inaczej (głównie różna precyzja) w D200, D80, D90.
dawid_krk - Sro 12 Sty, 2011

Mam pytanie, czy do tego Nikona jest dostępny grip? Czy będzie pasował od D3000 ?
P_M_ - Czw 13 Sty, 2011

dawid_krk napisał/a:
Mam pytanie, czy do tego Nikona jest dostępny grip? Czy będzie pasował od D3000 ?

Jeszcze nie ma. Przynajmniej ja nie widzialem takowego. Mam tez watpliwosci, czy inne beda pasowaly, bo w d3100 jest nowy typ baterii.
Zagladaj na strone delty lub phottixa. Jak cos sie pojawi, to nie omieszkaja sie pochwalic.

Mani - Nie 30 Sty, 2011

A wie ktoś czy Nikon D3100 ma funkcję wstępnego podnoszenia lustra? Bardzo jest to potrzebne? Duże drgania wywołuje lustro w tym modelu?
hijax_pl - Nie 30 Sty, 2011

Mani napisał/a:
A wie ktoś czy Nikon D3100 ma funkcję wstępnego podnoszenia lustra?
Nie ma.
Mani napisał/a:
Duże drgania wywołuje lustro w tym modelu?
Nie zauważyłem by mocno to lustro kłapało.
Ktoś3100 - Wto 29 Mar, 2011

Czy ten http://www.proline.pl/?p=SAMYANG+8+N obiektyw będzie prawidłowo działał z Nikonem d3100?
Bardzo proszę o odpowiedź. ;)

hijax_pl - Sro 30 Mar, 2011

Zamontować go - zamontujesz. I to w zasadzie wszystko. Brak AF. Brak pomiaru światła.
By działał poprawnie trzeba by było dokleić tzw dandeliona.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group