forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze lustrzanki cyfrowej - Sony a390/290 ; canon 1100d. który z nich polecacie??

xadam4 - Wto 13 Gru, 2011
Temat postu: Sony a390/290 ; canon 1100d. który z nich polecacie??
Witam. Chciałbym poradzić się Was jaką lustrzankę wybrać na początek. czytałem tyle forów że naprawdę mam dosyć kłótni między właścicielami bo nic nie wnoszą do mojego wyboru. jestem amatorem fotografowania ale chciałbym się zaopatrzyć w lepszy sprzęt. do tej pory robiłem zdjęcia SONY DSC-H10. to niektóre z nich fbl xadam4. więc zastanawiam się nad konkretnymi modelami : sony a390/290 ; canon 1100d. który z nich polecacie?? chciałbym znać argumenty za i przeciw.

dzięki za każdy pomocny komentarz.

dcs - Wto 13 Gru, 2011

xadam4,
Pentax K-x
Lepsze: AF /od wszystkich wymienionych/, zakres tonalny /od wszystkich wymienionych/, wysokie ISO /od wszystkich wymienionych/, filmy /od Sony/, migawka /od wszystkich wymienionych/, prędkość zdjęć seryjnych /od wszystkich wymienionych/.

RB - Wto 13 Gru, 2011

Każdy z nich, albo i ten pentax co go dcs poleca, a może jakiś Nikon. W zasadzie, bez różnicy. W tej klasie to pi razy drzawi wszystko jedno - jeden korpus ma to lekko lepsze inny tamto...
Jak wielokrotnie w róznych miejscach pisano: dziś nie ma złych lustrzanek cyfrowych, są tylko bardzo dobre i dobre. Z tym, że podział na dobre i bardzo dobre też jednoznaczny nie jest, szczególnie gdy rozpatrujemy aparaty za podobne pieniądze :-)

Natomiast bądź świadom, ze niekoniecznie uzyskasz efekty, które Cie bardziej zadowolą od fotek z H10. Po co Ci ten aparat? jak go bedziesz chciał wykorzystywać?

Tutejszyn - Sro 14 Gru, 2011
Temat postu: Re: Sony a390/290 ; canon 1100d. który z nich polecacie??
xadam4 napisał/a:
..czytałem tyle forów że naprawdę mam dosyć kłótni między właścicielami..
i dalej nie wiesz, co wybrać? Myslisz, ze kolejna wojenka coś wniesie nowego?
hijax_pl - Sro 14 Gru, 2011

Też jestem za Pentaxem... Ale za K-r :)
Sunders - Sro 14 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
jestem za Pentaxem... Ale za K-r


I to jest jak dotąd najlepsza propozycja :!: :smile:

xadam4 - Sro 14 Gru, 2011

RB napisał/a:
Natomiast bądź świadom, ze niekoniecznie uzyskasz efekty, które Cie bardziej zadowolą od fotek z H10. Po co Ci ten aparat? jak go bedziesz chciał wykorzystywać?
ten aparat będzie mi potrzebny do zdjęć ;P ale tak serio to mam zamiar zacząć zajmować się na poważnie fotografią. lubię fotografować przyrodę i widoki, także elementy z bliska (makro), jeszcze dodam że mam budżet ok. 1600-1700 zł.
wiem też że będę potrzebował pieniędzy na rozszerzenie swojego zasobu sprzętu ;)

Tutejszyn napisał/a:
xadam4 napisał/a:
..czytałem tyle forów że naprawdę mam dosyć kłótni między właścicielami..
i dalej nie wiesz, co wybrać? Myslisz, ze kolejna wojenka coś wniesie nowego?

jak napisałem proszę o propozycje z argumentami i innych nie biorę po uwagę.


Sunders napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
jestem za Pentaxem... Ale za K-r


I to jest jak dotąd najlepsza propozycja :!: :smile:


niestety to jest już droższe rozwiązanie lecz zobaczymy może się pieniądze namnożą :mrgreen:

Sunders - Sro 14 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
niestety to jest już droższe rozwiązanie


Ale tylko o ok.250pln - weź kredyt - warto :mrgreen:

xadam4 - Sro 14 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
Ale tylko o ok.250pln - weź kredyt - warto :mrgreen:


żebym był jeszcze dorosły :mrgreen: ale mam 18-stkę za 3 tyg więc może uda się wyciągnąć więcej :mrgreen: zobaczymy, ale będę walczył jeśli naprawdę warto :smile:

dcs - Sro 14 Gru, 2011

xadam4,
Warto.

xadam4 napisał/a:
żebym był jeszcze dorosły :mrgreen: ale mam 18-stkę za 3 tyg...

Tym lepiej. Weź kredyt na kogoś. :mrgreen:

xadam4 - Sro 14 Gru, 2011

dcs napisał/a:
Tym lepiej. Weź kredyt na kogoś. :mrgreen:

spokojnie, mam czas :mrgreen: nie spieszy mi się tak ;D

[ Dodano: Czw 15 Gru, 2011 13:43 ]
jeszcze spytam Was czym się różni k-x od k-r?? bo jeśli jest niewielka różnica to może zostanę przy k-x ;)

o_andrzej - Czw 15 Gru, 2011

A dlaczego nie Canon 1100d? Uzywam od niedawna i jestem bardzo zadowolony. Porownywalem efekty z nastepujacymi aparatami: Canon 500d, Pentax K20, Nikon d7000. Co do Canona - podobne efekty, Pentax ma duze klopoty z autofokusem, Nikon, choc to wyzsza polka, przeswietla co ktores zdjecie, zwlaszcza w slabszym oswietleniu. A ja naprawde nie moge nic zarzucic mojemu Canonowi 1100d, a jesli juz to sa to drugorzedne drobiazgi. Dla amatora idealna propozycja. Cena: 1650-1700 zl z obiektywem 18-55 II IS (koniecznie IS - stabilizacja).
hijax_pl - Czw 15 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
jeszcze spytam Was czym się różni k-x od k-r??
Paroma rzeczami, które ułatwiają życie, np K-r wyświetla w wizjerze punkt AF na który ostrzy, działa na dedykowanym akumulatorze lub bateriach AA (K-x tylko paluszki) i parę jeszcze innych drobnostek by się znalazło
o_andrzej napisał/a:
. Porownywalem efekty z nastepujacymi aparatami:
Ale co porównywałeś? :shock:
jaad75 - Czw 15 Gru, 2011

o_andrzej, porównujesz D7000, czy nawet K20D, do 1100D? Weż mnie nie rozśmieszaj... :lol:
xadam4 napisał/a:
jeszcze spytam Was czym się różni k-x od k-r?? bo jeśli jest niewielka różnica to może zostanę przy k-x ;)
Sprawdź sobie specyfikację. Szybsza seria, szerszy zakres czułości, nowy system AF (tym razem z podświetleniem aktywnych punktów w wizjerze), globalna mikroregulacja AF, lampka wspomagania, zasilanie zarówno AA, jak i dedykowanym akumulatorem litowym, wyższa rozdzielczość LCD.
o_andrzej - Czw 15 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
o_andrzej, porównujesz D7000, czy nawet K20D, do 1100D? Weż mnie nie rozśmieszaj... :lol:


Porownuje rezultaty, czyli fotki, cykniete tymi aparatami w identycznych warunkach.

dcs - Czw 15 Gru, 2011

o_andrzej,
A porównywałeś z K-r'em?
:grin:

[ Dodano: Czw 15 Gru, 2011 15:54 ]
Oczywiście "w identycznych warunkach".

hijax_pl - Czw 15 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Porownuje rezultaty, czyli fotki, cykniete tymi aparatami w identycznych warunkach.

:D

Nikon D5000 - ok 2000zł
Nikon D90 - ok 3000zł
Nikon D300 - ok 4000zł

A obrazek dają IDENTICO! :cool:

jaad75 - Czw 15 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Porownuje rezultaty, czyli fotki, cykniete tymi aparatami w identycznych warunkach.
W takim razie słabo porównywałeś... Przewaga D7000 nad 1100D jest ogromna i widoczna w każdym aspekcie od obrazowania, po ergonomię, natomiast K20D odstaje w dół jeśli chodzi o obrazowanie (w końcu to aparat sprzed niemal czterech lat) ale ergonomicznie jest zupełnie w innym świecie.
Sunders - Czw 15 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Porownuje rezultaty, czyli fotki, cykniete tymi aparatami w identycznych warunkach.


o_andrzej, w jakim formacie zapisane, porownujesz na ekranie komputera, czy na wydrukach, ?

xadam4 - Czw 15 Gru, 2011

to jednak będę bardziej skłonny ku k-r ;) jeśli budżet pozwoli ;D
dzięki za pomoc :)

o_andrzej - Czw 15 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
W takim razie słabo porównywałeś... Przewaga D7000 nad 1100D jest ogromna i widoczna w każdym aspekcie od obrazowania, po ergonomię, natomiast K20D odstaje w dół jeśli chodzi o obrazowanie (w końcu to aparat sprzed niemal czterech lat) ale ergonomicznie jest zupełnie w innym świecie.


Co to znaczy zle porownywalem? Dokladnie rzecz biorac porownywalismy. Zebralismy sie wszyscy posiadacze odpowiednich aparatow i po kolei zaczelismy robic zdjecia. Byl polmrok, czesc zrobilismy w pomieszczeniu zamknietym, czesc na zewnatrz. Tylko jpegi. Ogladalismu na ekranie komputera. I wszyscy bylismy zgodni. W Pentaksie autofokus zaliczal wpadki, Nikon 7000 przepalal co ktores zdjecie. Nawiasem mowiac to ostatnie podniesiono na dpreview. Ponoc w d5100 juz te wade usunieto. Mojemu Canonowi takie rzeczy sie nie zdarzyly. Pentax i Canon byl z obiektywem 18-55, Nikon - 18-200 (moge sie mylic). Canon 500d testowalem osobno. Mam do niego staly dostep, bo na codzien uzywa go syn. Pentaxa k-r nie mialem mozliwosci przetestowac.

Nie bardzo rozumiem zarzutow odnosnie ergonomii 1100d. Co jest nie tak? Dla mnie jest OK, moze z wyjatkiem przycisku flasha. Brak gufrowanego gripa? Bardzo dobrze trzyma mi sie ten gumaty. Przyciski dzialaja jak nalezy.

Nie twierdze, ze moj Canon jest rownie dobry jak Nikonowi d7000. Stwierdzam tylko, ze jakosc zdjec jest porownywalna (na ekranie dodajmy), a mojemu Canonowi nie zdarzaja sie wpadki z przepalaniem zdjec. Tylko tyle.

Jestem typowym amatorem, ktory uzywa aparatow okazjonalnie. Dlaczego zdecydowalem sie na lustrzanke? Bo kompakt nie wyrabia przy slabym swietle i brakuje mu porzadnego wizjera optycznego. Naleze do osob raczej dobrze sytuowanych, kupno aparatu za 5000 zl nie stanowiloby dla mnie wiekszego problemu, ale zdecydowalem sie na aparat najlepiej dopasowany do moich potrzeb, jednoczesnie bez przeplacania za niepotrzebne funkcje czy gadzety. Rozwazalem kilka modeli, w tym Canon d550, Nikon d3100, Pentax k-r i Canon 1100d. W Saturnie podotykalem wszystkie modele, poczytalem starannie optyczne i dpreview. Wybor Canon 1100d jest w pelni swiadomy. Byc moze nie docenilem dostatecznie Pentaxa k-r, do ktorego zniechecil mnie niezadowolony posiadacz Pentaxa K20. Canon mial jeszcze te przewage, ze posiadam dostep do obiektow kolegow.

Troche sie rozpisalem, ale chce podkreslic dwie rzeczy, ktore czesto umykaja profesjonalistom i ekspertom. Lustrzanki kupuja tez amatorzy, tacy jak ja, ktorzy uzywaja ich glownie do swoich amatorskich celow, najczesciej nie przenoszac zdjec na papier. Dla takich ludzi w zupelnosci wystarcza Canony 1100d, Nikony d3100 czy Pentaxy k-r. Nie ma zadnego racjonalnego powodu by szukac wyzszych i przy okazji drozszych modeli. Roznice pomiedzy tymi entry level sa drugorzedne, to sa aparaty porownywalne miedzy soba. Wiekszosci proponowanych opcji w moim Canonie prawdopodobnie nigdy nie wykorzystam. I druga rzecz. A co jesli przekonam sie, ze fotografia to moje powolanie, gdy moj model przestanie mi wystarczac. Wtedy sprzedam go ze strata i kupie sobie model lepszy i drozszy. Nawiasem mowiac za 3-4 lata, dzisiejsze wypasione modele beda na poziomie przyszlych entry level.

lotofag - Czw 15 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:

Nie bardzo rozumiem zarzutow odnosnie ergonomii 1100d. Co jest nie tak? Dla mnie jest OK,

Wszystko zależy od potrzeb/wymagań/doświadczenia. Jeśli preferujesz opcję "zielony kwadracik i do przodu" to pewnie wszystko będzie ok, gorzej jak zaczniesz sie zastanawiać "hej, czemu nie mogę zmieniać przysłony i czasu bez wciskania dodatkowych guziczków i za jakie grzechy muszę tak często sięgać do menu?!" ;)

Zwróć uwagę na wcześniejszy post hijaksa o D5000, D90 i D300. Obrazek dają praktycznie ten sam, a jakże różne to korpusy i niemało różniące się ceną. Zgadnij gdzie jest haczyk?

hijax_pl - Czw 15 Gru, 2011

W sumie po lotofagu trudno cokolwiek rozsądnego dopisać, ale ....

o_andrzej napisał/a:
Nawiasem mowiac za 3-4 lata, dzisiejsze wypasione modele beda na poziomie przyszlych entry level.
Tyle, że po tych 3-4 latach uznasz, że megapiksele nie są najważniejsze :D
Wujek_Pstrykacz - Czw 15 Gru, 2011

Ja nie chwaląc się tez mam 1000d i wcale nie daje jakieś masakrycznego obrazka, z podpiętym 17-55 jest nawet wygodny. Czasami waga jedynki tak przeszkadza, że taka tysiączka spokojnie wystarcza :razz:
o_andrzej - Czw 15 Gru, 2011

lotofag napisał/a:

Wszystko zależy od potrzeb/wymagań/doświadczenia. Jeśli preferujesz opcję "zielony kwadracik i do przodu" to pewnie wszystko będzie ok, gorzej jak zaczniesz sie zastanawiać "hej, czemu nie mogę zmieniać przysłony i czasu bez wciskania dodatkowych guziczków i za jakie grzechy muszę tak często sięgać do menu?!" ;)


Az takim amatorem nie jestem. Ale faktycznie przewaznie wybieram opcje "P". :) Mimo wszystko czuje sie, amatorem bo amatorem, ale doswiadczonym i starej daty. Pierwsze zdjecia robilem Zorka 4 z dalmierzem, potem byl Zenith z zewnetrzym swiatlomierzem, a potem calkiem porzadna lustrzanka Minolta X500. Wiem co to przyslona, glebia ostrosci, migawka. :) Do tego mialem kilkuletni okres samodzielnego wywolywania filmow i odbitek w ciemni fotograficznej w czasach glebokiego socjalizmu.

A w Canon 1100d moge latwo zmienic i przyslone i czas bez przejscia przez menu. No powiedzmy, ze kazda z nich osobno (tylko jedno pokretlo). Nawet, o dziwo, glebie ostrosci moge podgladnac jednym przyciskiem "set". :)

Cytat:
Zwróć uwagę na wcześniejszy post hijaksa o D5000, D90 i D300. Obrazek dają praktycznie ten sam, a jakże różne to korpusy i niemało różniące się ceną. Zgadnij gdzie jest haczyk?


Domyslam sie. Chodzi o ergonomie w sensie skrotow przyciskow, uszczelnienie, solidnosc obudowy, trwalosc. Jako okazjonalny amator nie docenie tego. :)

hijax_pl - Czw 15 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
No powiedzmy, ze kazda z nich osobno (tylko jedno pokretlo).
No właśnie... A ja lubię też mieć pod ręką tryb pomiaru światła i zmianę ISO ;)
xadam4 - Pią 16 Gru, 2011

lotofag napisał/a:
Jeśli preferujesz opcję "zielony kwadracik i do przodu" to pewnie wszystko będzie ok, gorzej jak zaczniesz sie zastanawiać "hej, czemu nie mogę zmieniać przysłony i czasu bez wciskania dodatkowych guziczków i za jakie grzechy muszę tak często sięgać do menu?!" ;)


no właśnie ;) ja rzadko używam auto więc wygoda i ergonomia jest dosyć ważna dla mnie ;) jak dla hijax_pl

o_andrzej - Pią 16 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:

no właśnie ;) ja rzadko używam auto więc wygoda i ergonomia jest dosyć ważna dla mnie ;)


Wszystkie wymienione przeze mnie entry level sa wygodne i ergonomiczne. Zaden nie ma dwoch pokretel, a wiec nie mozesz rownoczesnie zmieniac dwoch parametrow. Troche sie roznia miedzy soba ficzerami, ale w sumie sa do siebie podobne. Nikon nie ma mozliwosc bracketingu ani podgladu glebi ostrosci, ma za to wiekszy LCD, czyszczenie matrycy i nagrywa filmy full HD (doprawdy nie wiem komu to potrzebne :) ). Pentax k-r ma teoretycznie zalety obu powyzszych (nie ma full HD przy filmach), ale cos jest nie tak ze skutecznoscia autofokusa, w kazdym razie we wszystkich testach ten problem sie przewija. Do Canona i Nikona teoretycznie kupisz wiecej niedrogich i niezlych obiektywow, ale i do Pentaxa tez jest ich niemalo. Aparaty troche roznia sie cena. Ostateczna decyzje i tak podejmujesz Ty. :)

jaad75 - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
potem byl Zenith z zewnetrzym swiatlomierzem
Ciekawe, robiłeś zdjęcia zegarkiem?... :twisted:
o_andrzej napisał/a:
Wiem co to przyslona, glebia ostrosci, migawka. :)
A jednak najczęściej wybierasz P?... :razz:
o_andrzej napisał/a:
Wszystkie wymienione przeze mnie entry level sa wygodne i ergonomiczne.
Powiedziałbym raczej, że wszystkie są równie niewygodne i nieergonomiczne. Wszystkie są wykastrowane z podstawowych elementów interfejsu, czyli pryzmatycznego wizjera, dwóch rolek i choćby bezpośredniej możliwości zmiany trybu pomiaru światła. Problem w tym, że usiłowałeś porównać je z D7000 i K20D, które wszystkie te podstawowe funkcje oferują, a nawet dużo więcej. Dodatkowo, materiały z których wykonano korpusy najniższego segmentu lustrzanek Canona i sposób wyprofilowania gripa odbiega mocno w dół od tego, co oferują Nikon D5000 (nawiasem mówiąc pozycjonowany półkę wyżej) i Pentax K-r i stawiają je w jednym rzędzie z najsłabszymi pod tym względem plasticzakami Sony.
Reasumując, seria 1xxxD Canona to najgorszy syf jaki wypuścił ten producent i przy nim nawet wielokrotnie krytykowana i wyśmiewana seria xxxD prezentuje się prawie jak prawdziwy aparat.

komor - Pią 16 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
wielokrotnie krytykowana i wyśmiewana seria xxxD

Od lat świetnie się sprzedająca i dająca ogromną satysfakcję swoim użytkownikom. :lol:

hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

komor napisał/a:
jaad75 napisał/a:
wielokrotnie krytykowana i wyśmiewana seria xxxD

Od lat świetnie się sprzedająca i dająca ogromną satysfakcję swoim użytkownikom. :lol:
Gdyż w modzie jest mieć lustrzankę i się znią afiszować - niekoniecznie robić nią zdjęcia :lol:
komor - Pią 16 Gru, 2011

Ta seria powstała dawno temu, zanim lustrzanka była tak modna jak dziś. Dziś pojawiła się półeczka jeszcze niższa, przecież, właśnie w celu zaspokajania potrzeby „mania”. :)
xadam4 - Pią 16 Gru, 2011

Kurde, Panowie. bo ja w końcu mam taki mętlik w głowie że sam nie wiem co wybrać. chce dobry aparat w dobrej cenie. teraz myślę nad k-x/r a jakimś sonym może a290. nie wiem jeszcze ile dokładnie będę miał pieniędzy ale ok 1500 zł liczę. a xxxD byłby dobrym wyborem?? może konkret?
jaad75 - Pią 16 Gru, 2011

komor napisał/a:
Od lat świetnie się sprzedająca i dająca ogromną satysfakcję swoim użytkownikom. :lol:
Najczęściej nieświadomym niczego początkującym... Ciekawe dlaczego szybko wymieniłeś swojego bodaj 400D, jak tylko czegoś tam się nauczyłeś?... :razz:

[ Dodano: Pią 16 Gru, 2011 16:43 ]
komor napisał/a:
Ta seria powstała dawno temu
Dawno? Zaledwie w 2003... :roll:
komor - Pią 16 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
Ciekawe dlaczego szybko wymieniłeś swojego bodaj 400D, jak tylko czegoś tam się nauczyłeś?...

Źle zapamiętałeś. :) Wymieniłem go po dwóch latach i po kupnie paru już szkiełek. A zdecydowałem się na wymianę w sumie głównie dlatego, że cena 40D była nieprzyzwoicie niska, w momencie dołka walutowego i kiedy nie była to już nowość. :razz:
Owszem, wymiany nie żałuję i każdy, kto poważniej się „przyklei” to tego hobby będzie chciał prędzej albo później dwie roli, pryzmat i większy, wygodniejszy uchwyt. Ale daleki jestem od stwierdzenia, że serią xxxD nie da się robić zdjęć. Po prostu apetyt rośnie w miarę jedzenia i tyle. :)

hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

komor napisał/a:
Ale daleki jestem od stwierdzenia, że serią xxxD nie da się robić zdjęć. Po prostu apetyt rośnie w miarę jedzenia i tyle.
serią xxxxD też się przecież da... Ale nie o to chodzi - bakcyla można załapać już po 2 tyg zabawy. Jaki jest wtedy sens np: pakowania się w ratu na 2 lata? ;)
jaad75 - Pią 16 Gru, 2011

komor napisał/a:
Wymieniłem go po dwóch latach i po kupnie paru już szkiełek.
No właśnie piszę:
Cytat:
jak tylko czegoś tam się nauczyłeś
:razz:
komor napisał/a:
każdy, kto poważniej się „przyklei” to tego hobby będzie chciał prędzej albo później dwie roli, pryzmat i większy, wygodniejszy uchwyt.
Ciekawe dlaczego?
komor napisał/a:
Ale daleki jestem od stwierdzenia, że serią xxxD nie da się robić zdjęć.
Jakieś tam da się wszystkim, tyle, że nie wszystkim równie wygodnie. A kastrowanie z najważniejszych elementów interfejsu, to największa krzywda jaką robi się aparatom segmentu EL, a przede wszystkim ich nieświadomym niczego nabywcom.
o_andrzej - Pią 16 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:

Reasumując, seria 1xxxD Canona to najgorszy syf jaki wypuścił ten producent i przy nim nawet wielokrotnie krytykowana i wyśmiewana seria xxxD prezentuje się prawie jak prawdziwy aparat.


Z tej wielokrotnie wysmiewanej serii xxxd uzywalem tylko 500d. Kilku moich kolegow posiada: 350, 450 lub 500. Wszyscy zadowoleni. Tacy minimalisci. :) Kolejny kolega, ow wlasciciel Pentax K20, tez upadl na glowe i zamierza sprzedac go i dolaczyc do grupy frustratow serii xxxd. Swiat naprawde zwariowal. A ja, po wielu probach zdecydowalem sie na jeszcze gorszy syf w postaci 1100d. Taki rodzaj masochizmu. :)

[ Dodano: Pią 16 Gru, 2011 17:45 ]
xadam4 napisał/a:
Kurde, Panowie. bo ja w końcu mam taki mętlik w głowie że sam nie wiem co wybrać. chce dobry aparat w dobrej cenie. teraz myślę nad k-x/r a jakimś sonym może a290. nie wiem jeszcze ile dokładnie będę miał pieniędzy ale ok 1500 zł liczę. a xxxD byłby dobrym wyborem?? może konkret?


Nie sluchaj onanistow sprzetowych, fascynatow gadzetow i blyskotek. Poczytaj w internecie, a przede wszystkim odwiedz sklep i podotykaj kazdego z potencjalnych kandydatow. Pomysl chwile i zdecyduj.

dcs - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
przede wszystkim odwiedz sklep i podotykaj kazdego z potencjalnych kandydatow.

-To Canona nie wybierze... :mrgreen:

jaad75 - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej, a masz jakichś kolegów którzy używają prawdziwych aparatów i radzą sobie z ich obsługą? Może oni Ci zademonstrują o co chodzi?... :lol:
o_andrzej - Pią 16 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
o_andrzej, a masz jakichś kolegów którzy używają prawdziwych aparatów i radzą sobie z ich obsługą? Może oni Ci zademonstrują o co chodzi?... :lol:


Hm, niech pomysle... Nie wiem czy sa to prawdziwe aparaty? Kolega (z pracy), wspomniany Nikon d7000 (juz prawdziwy aparat czy nie?), radzi sobie, jak moge ocenic, swietnie z jego obsluga. Coz, narzeka na przepalenia (mniej wiecej co 5-a fotka) i planuje zmiane na... Canona z wysmiewanej serii xxxd. Ewentualnie Nikon d5100, o ile przekona sie, ze wspomniana wyzej wada juz nie wystepuje. Drugi, Nikon d90 (to juz prawdziwy czy jeszcze nie?) z obiektywem 18-200 (nie wiem czy org. Nikkor). Dosc zadowolony, ale zachwytu nie wyraza. Bawilem sie nim troche na wakacjach. Zdjecia niezle, prawie rownie udane jak z mojego syfu canonowego. :)

Reszta kolegow, a jest ich ok. 10, to wlasciciele pseudoaparatow z kiepskiej serii xxxd Canona. Wszyscy wyjatkowo zadowoleni. Coz, niedoinformowani, naiwni amatorzy, ktorzy nie poznali prawdziwego sprzetowego fotograficznego cymesu. :)

moronica - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej, uzywajac 18-200 rowniez zachwytu bym nie wyrazala
jaad75 - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Kolega (z pracy), wspomniany Nikon d7000 (juz prawdziwy aparat czy nie?), radzi sobie, jak moge ocenic, swietnie z jego obsluga. Coz, narzeka na przepalenia (mniej wiecej co 5-a fotka) i planuje zmiane na... Canona z wysmiewanej serii xxxd.
Skoro z tego powodu (nawet jeśli to faktycznie był jakikolwiek problem D7000) chce zmienić D7000 na cokolwiek, a zwłaszcza entrylevelowe Canony, czy Nikony, to najwyraźniej ma nikłą wiedzę nie tylko o obsłudze własnego aparatu.
o_andrzej napisał/a:
Reszta kolegow, a jest ich ok. 10, to wlasciciele pseudoaparatow z kiepskiej serii xxxd Canona. Wszyscy wyjatkowo zadowoleni. Coz, niedoinformowani, naiwni amatorzy
No cóż, Ty to powiedziałeś... :razz:
Warciarz - Pią 16 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
Kurde, Panowie. bo ja w końcu mam taki mętlik w głowie że sam nie wiem co wybrać. chce dobry aparat w dobrej cenie. teraz myślę nad k-x/r a jakimś sonym może a290. nie wiem jeszcze ile dokładnie będę miał pieniędzy ale ok 1500 zł liczę. a xxxD byłby dobrym wyborem?? może konkret?


Konkret za 1500zł to:

Sony A550 z kitem 18-55 i masz świetny sprzęt na początek zabawy z niedrogą możliwością rozbudowy.

hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej, jeździsz też maluchem? ;-)
komor - Pią 16 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
Jakieś tam da się wszystkim, tyle, że nie wszystkim równie wygodnie.

Oczywiście, z tym się zgadzam.

hijax_pl napisał/a:
bakcyla można załapać już po 2 tyg zabawy.

I co, od razu zacznie przeszkadzać słaby wizjer i brak drugiej rolki? Jak ktoś jest taki ekstremalny to wtedy kupuje po tych dwóch tygodniach lepsze body, a korpus entry-level zostawia jako backup. :mrgreen:

o_andrzej - Pią 16 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
o_andrzej, jeździsz też maluchem? ;-)


Nie, jeszcze gorzej. :) Peugeot 307, francuski awaryjny syf. Dla takich naiwniakow jak w sam raz. Zlosliwa bestia, od 6-ciu lat nie chce sie zepsuc.

hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Nie, jeszcze gorzej. Peugeot 307, francuski awaryjny syf.
Mniej wygodny od maluszka?
o_andrzej napisał/a:
Zlosliwa bestia, od 6-ciu lat nie chce sie zepsuc.
Ojej.. Ale czy twierdziłem, że musi się zepsuć?.. Jeździć - jeździ, a to najważniejsze, nie?
dcs - Pią 16 Gru, 2011

Petrolhead?

:lol:

maput - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Nikon d7000 (juz prawdziwy aparat czy nie?), radzi sobie, jak moge ocenic, swietnie z jego obsluga. Coz, narzeka na przepalenia (mniej wiecej co 5-a fotka)

Może mu podpowiedz żeby bracketing wyłączył ;) Też kiedyś znajomy chciał oddać aparat do serwisu, bo tylko co trzecie zdjęcie miał dobrze naświetlone, a reszta pół na pół - za jasne i za ciemne ;)

hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

maput napisał/a:
Też kiedyś znajomy chciał oddać aparat do serwisu, bo tylko co trzecie zdjęcie miał dobrze naświetlone, a reszta pół na pół - za jasne i za ciemne
Jakie to szczęście, że te najprostsze EL nie mają takiej funkcji.. :lol:
RB - Pią 16 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
o_andrzej napisał/a:
Nie, jeszcze gorzej. Peugeot 307, francuski awaryjny syf.
Mniej wygodny od maluszka?[


Łoł, hijax z tym maluchem to pojechałeś nawet więcej niż masz w zwyczaju (a jak chyba przyznasz, specjalnie się nie ograniczasz w plastyczności swych porównań):-)

Maluch (czyli najtańszy i chyba jeden z najprymitywniejszych niezabytkowych pojazdów), drogi przyjacielu to w tej skali porównania dla sprzętu foto najtańsza mydelnica f-my dowolnej w kolorze dowolnym z matrycą dowolnie małą, jakimis dwoma przyciskami, możnościa wybrania trybu 'uśmiech', 'szalona noc' bądź 'palma'. Co więcej, pochodzący tak gdzięś z okolic roku 2001-2002. mam takiego, nazywa się Canon a20. Moja żona posiadła go w 2001 i się w nim prawie zakochała. Mało kto miał cyfraka, a ona miała. Tak jak z maluchem za kommunizma w latach 70-tych :-) BTW - aparat zdjęcia robił (maluch jeżdił). Jak na nie patrze dzisiaj, to się dziwię, ze to się ogladało (dziwię się jak się z rodzicami pakowałem do malucha jadąc nad morze). Optyka tak mydli, że ażą miło (maluch tak jedzie że aż słabo) :-)

No więc, drogi hijaxie, mistrzu zręcznego porównania, jeśli taki d3x będzie takim sobie tanim audi a6 (wszak majbachom i bentlejom to w skali foto porównanie z dowolnie hyperową syfro-luszczanką 135 mocno by raczej uwłaczało), to taki 1100d będzie mniej więcej fałwe polo, tojka jaris itede (canona z francuskimi autami porównywac nie będę, zbyt cenię cytrynki :-) ). Trochę piją pod pachami, ale w sumie to fajne autka. Zadziwiająco wygodne w eksploatacji i w sumie motoryzujące niemałą część naszego ( i nie tylko) społeczeństwa (no przecież, że nie narodu).

A swoja droga to oba tryby preselekcji wraz z korekcją ekspozycji są naprawdę wygodne i nie wymagają posiadania dwóch kółek. Kiepski wizjer i tak lepszy niż jego kompletny brak i konieczność robienia zdjęć metodą na zombie. Oczywiście, gdybym miał możność wolałbym i dwa kóleczka i lepszy wizjer (ale w APS-C, to i tak nędza zawsze, a różnice między 1000d a d90 to w porównaniu z jakimkolwiek normalnym wizjerem w tych aparatach, które miały duże lustra to zaledwie kosmetyka i śmiech marny). Ale jak budżecik niski, to brac kupować. Za kilka lat, gdy delikwent już przetrwa z zaciśnietymi zębami okres 'gdybym miał d7000 to bym robił taaakie foty, to będzie się często gęsto śmiał z tego i używał od czasu do czassu 1100d. Posiadając do kompletu 5dmkIII lub i iV :-)

moronica - Pią 16 Gru, 2011

o_andrzej, trzymajac sie tematu zamiast oddryfowywac w swiat motoryzacji, wiekszosc osob kupujac pierwsza lustrzanke patrzy na 2 parametry - liczba megapikseli i zakres ogniskowych obiektywu (a konkretniej jaki dadza im zoom, stad tyle osob uzywa obiektywow 18-200 i dluzszych). wiekszosc z nich nawet uzywajac lustrzanke przez dluzszy czas tych pogladow nie zmieni co zazwyczaj jest znakiem, ze nigdy nie poczuli potrzeby zaglebiania sie w fotografie poza naciskanie spustu. to prawda, ze fotograf jest wazniejszy niz sprzet, ale nalezy miec na uwadze ze jak kogos interesuje nie fotografia a naciskanie spustu to zwyczajnie nie bedzie wiedzial czego tak naprawde mu brakuje w jego sprzecie i co mialby z tym zrobic gdyby to mial. i wlasnie takie osoby beda do znudzenia powtarzaly, ze klasa sprzetu jest nieistotna i kazdym aparatem mozna wykonac piekne zdjecia. po prostu nie wiedza, ze te same piekne zdjecia mozna wykonac w sposob wygodniejszy, bardziej kontrolowany i swiadomy, ze zdjecie nie zaczyna i nie konczy sie na nacisnieciu spustu, ze ogniskowa nie jest jedynym parametrem obiektywu na ktory nalezy zwracac uwage i ze nie istnieje cos takiego jak obiektyw do wszystkiego

ale wiadomo, zycie jest zyciem, kwestia budzetu czesto jest nie do przeskoczenia i miedzy slabym korpusem i zadnym korpusem roznica jest taka, ze zadnym korpusem zdjec nie wykonasz. po jakims czasie jak/jesli wsiakniesz w to hobby to juz bedziesz mial lepsze pojecie o tym, czemu inwestowanie w sprzet nie jest jakims frywolnym wynikiem snobizmu tylko zwyczajnie dobieraniem narzedzi pod swoje potrzeby. i wtedy zrozumiesz dlaczego niektorzy wola poczekac rok by dozbierac na cos lepszego niz od razu kupic cos przecietnego. na szczescie korpusy maja to do siebie, ze mozna je sprzedac i kupic cos innego ;)

komor - Pią 16 Gru, 2011

moronica, bardzo ładnie napisane. Ale motoryzacyjne aberracje kolegi RB też mi się podobają. :) Lepszy taki forumowy folklor niż tylko Sony i Sony… :)
hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

RB, prawie zrozumiałeś przekaz :mrgreen:

A swoją drogą:
RB napisał/a:
oba tryby preselekcji wraz z korekcją ekspozycji są naprawdę wygodne i nie wymagają posiadania dwóch kółek
O ile pod drugą rolkę nie można ustawić korekcji czy iso to fakt - wystarczająco wygodne gdy niezbyt często trzeba zmieniać ;)
RB napisał/a:
a różnice między 1000d a d90 to w porównaniu z jakimkolwiek normalnym wizjerem w tych aparatach, które miały duże lustra to zaledwie kosmetyka i śmiech marny
do momentu, kiedy pentalustro się nie zakurzy od środka ;) Ale fakt - w APS-C nigdy nie będzie lustra z pełnej klatki. I na odwrót...
RB - Pią 16 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
] do momentu, kiedy pentalustro się nie zakurzy od środka ;)


Jak u mnie bedzie już prawie 5 latek... :mrgreen: jak ni chuchu się nie kce zakurzyc :-)

hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

RB napisał/a:
Jak u mnie bedzie już prawie 5 latek... jak ni chuchu się nie kce zakurzyc
I to ma oznaczać, że tak jest ze wszystkimi lustrzanymi wizjerami świata? Odważna teza... Nie przyjmuję jej. Dlatego, że widziałem już paprochy...
komor - Pią 16 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
I to ma oznaczać, że tak jest ze wszystkimi lustrzanymi wizjerami świata? Odważna teza... Nie przyjmuję jej. Dlatego, że widziałem już paprochy...

Ale przecież tę tezę można odwrócić. :)

RB - Pią 16 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
RB napisał/a:
Jak u mnie bedzie już prawie 5 latek... jak ni chuchu się nie kce zakurzyc
I to ma oznaczać, że tak jest ze wszystkimi lustrzanymi wizjerami świata? Odważna teza... Nie przyjmuję jej. Dlatego, że widziałem już paprochy...


Nie przejmuj sie. Ja tylko napisałem, że kurzenie się nie jest immanentnie wmontowane w pentalustro :-) Drogi hijaxie, nadinterpretujesz osto :-) a co gorsza naginasz niby niezauważlnie zasady logiki do swych tajemnych celów :mrgreen:
Podobnie to, ze widziałem pentapryzmy które dawały obraz jakby były mętne od nowości (no np. seria EOSów 50/55...) nie oznacza, że moja 600si też jest w podobny sposób popsuta. Ani, że wizjer a77 jest do d.y :-) bo ma paprochy w a390.

hijax_pl - Pią 16 Gru, 2011

RB napisał/a:
Ja tylko napisałem, że kurzenie się nie jest immanentnie wmontowane w pentalustro
Jednakowoż tak a nie inaczej zareagowałeś na moje twierdzenie o kurzeniu. Co więcej - nie napisałem, że się kurzy cały czas, ale w swojej wypowiedzi określiłem pewna granicę czasu, gdy to zjawisko może potencjalnie stać się już upierdliwe.
RB napisał/a:
Drogi hijaxie, nadinterpretujesz osto a co gorsza naginasz niby niezauważlnie zasady logiki do swych tajemnych celów
Przesadzasz... O ile nie powiedzieć - soniakujesz ;) :)
RB napisał/a:
Podobnie to, ze widziałem pentapryzmy które dawały obraz jakby były mętne od nowości (no np. seria EOSów 50/55...) nie oznacza, że moja 600si też jest w podobny sposób popsuta. Ani, że wizjer a77 jest do d.y bo ma paprochy w a390.
Jestem jednak zdania, że [generlanie] pryzmat daje lepszy obraz od lusterek. Co ma swoje też umotywowanie w technice - które przyjmuję (choć być może to kolejne imponderabilia ;) ).
Mam nadzieję, że z tym nie będziesz polemizował ;)

RB - Pią 16 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
[Przesadzasz... O ile nie powiedzieć - soniakujesz ;)

hijax_pl napisał/a:
Mam nadzieję, że z tym nie będziesz polemizował ;)


Oj Ty nasza forumowa droga nIkono umiaru i zdrowego rozsądku :-) pozwól, ze jednak w tym pierwszym śmisznym cytatem popolemizuję.

o_andrzej - Pią 16 Gru, 2011

moronica napisał/a:
o_andrzej, trzymajac sie tematu zamiast oddryfowywac w swiat motoryzacji, wiekszosc osob kupujac pierwsza lustrzanke patrzy na 2 parametry - liczba megapikseli i zakres ogniskowych obiektywu (a konkretniej jaki dadza im zoom, stad tyle osob uzywa obiektywow 18-200 i dluzszych).


Moronika i RB. Zgadzam sie z wiekszoscia Waszych uwag. Swiat motoryzacji jest bliski meskiemu widzeniu swiata, stad czeste w rozmowach miedzy chlopami samochodowe porownania. Nawiasem mowic, ja ten etap mam juz za soba. Jezdze glownie rowerem, choc posiadam ich kilka, to w miescie przemieszczam sie najczesciej kultowym skladakiem Wigry 3. :) Powaznie. :) To gorzej niz maluch w samochodach.

Ale wracajac do swiata foto. Megapiksele i zakres ogniskowych, ja i moi znajomi (w wiekszosci informatycy, fizycy lub chemicy) mamy dawno za soba, a mnie ta choroba nigdy nie dopadla. Pierwsza cyfrowka byl Canon a60 z rozdzielczoscia 2 Mpix. Gdy przekonalem sie, ze z tej rozdzielczosci uzyskuje zupelnie poprawne odbitki formatu A4, wtedy zrozumialem w czym rzecz. Jak wczesniej napisalem, nalezymy do grupy ludzi dobrze sytuowanych, choc nie finansowych kresusow. Wydatek kilku tysiecy zl nie czyni z nas finansowych bankrutow. I nie ograniczenia finasowe warunkuja nasze decyzje. W moim przypadku kazdy wybor aparatu, pralki, samochodu, telefonu, itp. jest starannie przemyslany i poprzedzony dlugim namyslem. Canon 1100d byl wlasnie takim w pelni swiadomym wyborem. Dodam, ze pojecia snobizmu, lansu sa mi zupelnie obce.

Zdaje sobie sprawe, ze wszedlem przez przypadek w srodowisko fachowcow, do ktorych ja sie w tej dziedzinie nie zaliczam. Jestem skromnym okazjonalnym cykaczem fotek. Od czasu do czasu szarpne sie na jakis portret (dokupujac stalke 1.8 i korzystajac z trybu Av), jakies makro, ale w wiekszosci beda to dosc banalne zdjecia z wycieczek, spacerow i spotkan. Wciaz bede uzywac ulubionego kompaktu Canon A710, zwlaszcza na nartach i rowerze, ale niekiedy zabiore takze lustro. I tak wlasnie dziala wiekszosc moich znajomych. Uwierzcie mi, takich jest wielu. Niektorzy dokupuja rybie oko, inni dluzszy teleobiektyw, ale wiekszosc skonczy na typowym 18-55 + ew. stalka. I dla takich okazjonalnych cykaczy, w zupelnosci wystarczaja lustrzanki typu entry level lub nieco wyzej.

moronica - Sob 17 Gru, 2011

o_andrzej, no i to napisalam, jedni maja potrzebe czegos wiecej, inni po prostu tej potrzeby nie widza i pod tym katem nalezy wybierac sprzet. ja to rozumiem, nie kazdy chce uprawiac fotografie, mozna po prostu robic zdjecia
RB - Sob 17 Gru, 2011

Szanowny o_andrzeju, polecam mała modyfikację słusznej (IMO) skądinąd filozofii zakupowej. Mianowicie kupować to co sobie wykoncypowałem jako wystarczające + jeden ząbek w górę na zapas :-) Jeżeli są możliwości finansowe, to jest to w sumie dość tani sposób zminimalizowania ryzyka, że może jednak...

Ale w przypadku korpusów lustrzanek cyfrowych właściwie należy zgodzić się ze zdaniem (które szalenie i się niedawno spodobało), iż dzisiaj nie ma już złych korpusów, sa tylko dobre lub bardzo dobre. Jaka właściwie różnica, który się kupi, jeśli nie ma się specjalnych wymagań (tzn. uprawiany rodzaj fotografii ich nie narzuca)?

cybertoman - Sob 17 Gru, 2011

moronica napisał/a:
nie kazdy chce uprawiac fotografie, mozna po prostu robic zdjecia
Do dzis zylem w przekonaniu, ze uprawianie fotografii to po prostu robienie zdjec...
RB - Sob 17 Gru, 2011

cybertoman napisał/a:
moronica napisał/a:
nie kazdy chce uprawiac fotografie, mozna po prostu robic zdjecia
Do dzis zylem w przekonaniu, ze uprawianie fotografii to po prostu robienie zdjec...


można uprawiaćź miłość a można też się p.... W zasadzie to jedno :-)

cybertoman - Sob 17 Gru, 2011

Tak sie konczy samotne siedzenie po nocach zamiast kladzenie sie do lozka razem z polowica...
xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

Ja piernicze. zacząłem od pomocy w wyborze lustra a tu patrze już sprawy życiowe w ruch idą... no ładnie :lol:

czyli nic nie stanie się jakbym kupił 1100D? bo tak patrze po sklepach i nie ma za dużo k-r a jak są to ok 2000zł...

hijax_pl - Sob 17 Gru, 2011

Nie. Nic się nie stanie.
lotofag - Sob 17 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:

czyli nic nie stanie się jakbym kupił 1100D?

Przyspieszysz koniec świata :mrgreen:

A tak serio - to Ty masz wybrać, nie my.

xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

ja wiem że to mój wybór . tylko nie chce go potem żałować . a lustro chce mieć do ferii (u mnie od 14 stycznia) a z allegro raczej nie chce brać używanej. boję się o bubla.
komor - Sob 17 Gru, 2011

xadam4, nic się złego nie stanie. Paru facetów na forum będzie miało zgryz moralny, ale Ty będziesz zadowolony. :) Ale jak już powiedziano wcześniej – najważniejsze to iść do sklepu i wziąć do ręki, który aparat z danej półki cenowej najbardziej Ci pasuje do ręki.
xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

no ok. może jutro się przejadę do galerii o popatrzę co jest w sklepach. dzięki za rady i informacje ;)
Sunders - Sob 17 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
czyli nic nie stanie się jakbym kupił 1100D?


Stanie się: zostaniesz canonierem i będziesz musiał nauczyć się robić zdjęcia tym canonem/wbrew temu co mogłoby wynikać z niektórych wcześniejszych opinii wykonywanie dobrych zdjęć tym aparatem jest możliwe/ :smile:

xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

a który aparat ma tańsze akcesoria k-r czy canon?? chodzi mi o szkła
hijax_pl - Sob 17 Gru, 2011

xadam4, a wiesz co to jest sklep internetowy? ;-)
o_andrzej - Sob 17 Gru, 2011

RB napisał/a:
Szanowny o_andrzeju, polecam mała modyfikację słusznej (IMO) skądinąd filozofii zakupowej. Mianowicie kupować to co sobie wykoncypowałem jako wystarczające + jeden ząbek w górę na zapas :-) Jeżeli są możliwości finansowe, to jest to w sumie dość tani sposób zminimalizowania ryzyka, że może jednak...


Madrze prawisz. Fakt, przyznaje, ze mam lekka tendencje do minimalizowania, tak przynajmniej twierdzi zona nazywajac mnie "minimalista" zyciowym cokolwiek to oznacza. :) O tym jednym zabku na zapas (bardzo mi sie to sformulowanie podoba) czasami zapominam. W przypadku wyboru lustrzanki byl nim Canon z kiepskiej serii xxxd, konkretnie 550d (dzieki lekturze optyczne, 600d odrzucilem w przedbiegach). Juz go zamawialem, ale... zaczalem sobie stawiac pytania. 18 MPix? Po co mi tyle. Nawet te 12 MPix to za duzo. Im wiecej piksli tym wolniejsze ogladanie na komputerze, wolniejsza ew. obrobka, no i wiekszy dysk potrzebny. Wiekszy i wyrazniejszy LCD? O 10%? Nieco szybsze zdjecia seryjne w jpegach (3.7 zamiast 3 na sec.)? Automatyczne czyszczenie matrycy? Wiekszy paproch i tak trzeba usunac nieautomatycznie, a w razie potrzeby przeczyszcze matryce (scisle jej przykrywke) recznie. W koncu samodzielnie naprawialem male kompakty Canona lacznie z wymiana obiektywu. Guzikologie i platykowe czucie porownalem. Itd. Oczywiscie porownalem, na ile to mozliwe, jakosc zdjec nie dostrzegajac wyraznej roznicy. Jedynie co naprawde byloby dla mnie interesujace to mozliwosc podlaczenia dodatkowego mikrofonu (pewnie nigdy z niej nie skorzystalbym) i nieco wiekszy wizjer (bardzo niewiele, bo jak slusznie napisales, z wielkosci APS-C wycisnac sie nie da wiele wiecej, daleko mu do rozmiarow pelnej klatki). Gdyby roznica pomiedzy 1100d i 550d wynosila 200-300 pewnie bym sie skusil, ale 750 zl wydawalo mi sie zdecydowanie za duzo. I tak zrezygnowalem z zabka. :)

Przepraszam autora pytania za obszerne wtrety oftopiczne. Juz koncze i sie wynosze. Moja rada, poparta krotkim doswiadczeniem w cyfrowych lustrzankach. Kup 1100d - nie pozalujesz.

xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
xadam4, a wiesz co to jest sklep internetowy? ;-)
pewnie że wiem ;) ale mi chodzi też o to jakie szkła się opłaca dokupić ;)
mozer - Sob 17 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Automatyczne czyszczenie matrycy? Wiekszy paproch i tak trzeba usunac nieautomatycznie

Nieprawda, u mnie się świetnie sprawdza. Dużo rzadziej muszę czyścić matrycę.
Wielkie paprochy to chyba jak zmieniasz szkła w tartaku ;)

o_andrzej napisał/a:
nieco wiekszy wizjer (bardzo niewiele, bo jak slusznie napisales, z wielkosci APS-C wycisnac sie nie da wiele wiecej,

Zajrzyj sobie w wizjer 7D albo chociaż 50D, to przestaniesz tak uważać.

Poza tym są jeszcze takie "niuanse" jak sprawność AF, poręczność obsługi, wygoda trzymania itp.

Oczywiście, że wszystkim da się robić zdjęcia, ale można to sobie ułatwić.

o_andrzej - Sob 17 Gru, 2011

moronica napisał/a:
o_andrzej, uzywajac 18-200 rowniez zachwytu bym nie wyrazala


Moronitko, przeprowadzilem krotki wywiad uscislajacy ww informacje. Troche pomylilem. Posiadacz Nikon d90 uzywa obiektywu kitowego Nikkor 28-105. Jeszcze raz przepytalem go o ogolne wrazenia z uzywania aparatu. Pozytywne, choc bez zachwytu. Troche narzeka na wolno dzialajacy autofokus w slabszym swietle.

Natomiast ow posiadacz Nikon d7000 (to podobno nastepca d90), skarzacy sie na co ktores przepalone zdjecie, uzywa glownie obiektywu Nikkor 35-200 (nawiasem mowiac zaskakujaco kompaktowego). Gdyby nie owo przepalanie bylby z aparatu bardzo zadowolony. Dodam, ze doskonale wie co to jest, i jak go uzywac, bracketing. :)

[ Dodano: Sob 17 Gru, 2011 12:49 ]
[quote="mozer"]
o_andrzej napisał/a:

Zajrzyj sobie w wizjer 7D albo chociaż 50D, to przestaniesz tak uważać.
Poza tym są jeszcze takie "niuanse" jak sprawność AF, poręczność obsługi, wygoda trzymania itp.


Fakt, pewne roznice w wielkosciach wizjerow widzialem, ale nieoszalamiajace. Prawdziwa zobaczylem dopiero wtedy, gdy popatrzylem w wizjer moje starej Monolty X500.

W 1100d AF dziala bardzo sprawnie (nie mam na mysli tego slamazarnego w trybie live view), obsluga jest poreczna, do wygody trzymania nie mam zadnych zastrzezen. :) Inaczej bym go nie kupil.

dcs - Sob 17 Gru, 2011

xadam4,
Może jednak K-x, będzie w cenie zbliżonej do 1100D.

xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

dcs napisał/a:
xadam4,
Może jednak K-x, będzie w cenie zbliżonej do 1100D.
no właśnie mają podobne ceny. ale tylko na allegro można je dostać. i tu jest problem. bo wolałbym mieć pewność zakupu.
hijax_pl - Sob 17 Gru, 2011

xadam4, nie kupuj szkieł tych co się opłaca ale te, które będziesz ptrzebować ;-)
xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
xadam4, nie kupuj szkieł tych co się opłaca ale te, które będziesz ptrzebować ;-)

ja wiem ;) tylko o ceny pytam podobnych szkieł ale do innych aparatów :) (k-x/r ; canon)

hijax_pl - Sob 17 Gru, 2011

Jeśli chodzi o ceny to znów odeślę Cię do sklepów internetowych.
moronica - Sob 17 Gru, 2011

o_andrzej napisał/a:
Moronitko, przeprowadzilem krotki wywiad uscislajacy ww informacje. Troche pomylilem. Posiadacz Nikon d90 uzywa obiektywu kitowego Nikkor 28-105. Jeszcze raz przepytalem go o ogolne wrazenia z uzywania aparatu. Pozytywne, choc bez zachwytu. Troche narzeka na wolno dzialajacy autofokus w slabszym swietle.

jesli faktycznie mowisz o 28-105 to jego autofocus jest wolny. jesli o 18-105 to jest lepiej ale w bardziej wymagajacych warunkach potrafi sie pogubic. to nie wina korpusu

dragossani - Sob 17 Gru, 2011

Ja myślę, że ta dyskusja trochę niepotrzebnie koncentruje się na korpusach aparatów. Oczywiście takie było pierwotne pytanie ale jak już wspomniano - nowoczesne korpusy entry-level to i tak narzędzia co najmniej przyzwoite i różnią je drobne niuanse. Co innego szkła - niemal wszystkie szkła o których pisze autor wątku przy opowieściach o znajomych, to niemal bez wyjątku mierne megazoomy. Trudno być zadowolonym z jakości zdjęć przy takich szkłach. Trzeba pamiętać, że na jakość zdjęć wpływa głównie szkło. Korpus wpływa głównie na łatwość ich wykonywania. Myślę, że lepiej podyskutować o szkłach, wybrać coś dobrej klasy i wtedy okaże się, że to czy kolega ma taki czy inny korpus jest najmniej ważne. 90% efektu to szkło.
komor - Sob 17 Gru, 2011

dragossani napisał/a:
to czy kolega ma taki czy inny korpus jest najmniej ważne. 90% efektu to szkło.

Jak zwykle zależy dla kogo i do czego. Np. dla mnie ostatnio ważniejsze jest światło niż szkło. :) A korpus najmniej ważny.

RB - Sob 17 Gru, 2011

mozer napisał/a:

Zajrzyj sobie w wizjer 7D albo chociaż 50D, to przestaniesz tak uważać.


A to tylko zalezy o tego czy już kiedys miał lustrzankę małoobrazkową w 'pełnym' rozmiarze, albo czy juz zdążył popatrzeć w wizjer chocby 5d. Albo nawet a77.

Jeśli nie miał bądź nie zdążył, to na pewno będzie pozytywnie oszołomiony tym co 7d prezentuje :-)

[ Dodano: Sob 17 Gru, 2011 14:37 ]
dragossani napisał/a:
Myślę, że lepiej podyskutować o szkłach, wybrać coś dobrej klasy i wtedy okaże się, że to czy kolega ma taki czy inny korpus jest najmniej ważne. 90% efektu to szkło.


Niezależnie jaki korpus wybierze to za w miarę podobne pieniędze kupi do niego spacerzuma podobnej klasy. Resztę 'podstaw' też.

lotofag - Sob 17 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
ja wiem ;) tylko o ceny pytam podobnych szkieł ale do innych aparatów :) (k-x/r ; canon)

Kup sobie tego Canona i już, bo zaraz się zacznie narzekanie, że Pentax nie oferuje obecnie megataniej plasticzanej 50ki f/1.8, tylko trzeba na jakieś starocie polować ;)

Co do cen szkieł to te lepsze niestety wszędzie swoje kosztują. Określ swój budżet i użyj wyszukiwarki żeby sprawdzić co jest w Twoim zasięgu, bo może się okazać że naprawdę nie masz żadnego wyboru nawet w tak bogatych systemach jak C czy N.

Cytat:
wtedy okaże się, że to czy kolega ma taki czy inny korpus jest najmniej ważne. 90% efektu to szkło.

Nie zgodzę się z tym. Żyjemy w erze cyfrowych aparatów a nie mechanicznych manualnych analogów, ze wszystkimi implikacjami tego faktu. To już tak nie działa, że mamy korpus na lata byle włożyć dobry film i przypiąć dobry obiektyw.
Tak BTW, po co Ci D700? Nie wystarczyłby D3000? Przecież wystarczy, że podepniesz swoją 50kę. :mrgreen:

RB - Sob 17 Gru, 2011

lotofag napisał/a:

Nie zgodzę się z tym. Żyjemy w erze cyfrowych aparatów a nie mechanicznych manualnych analogów, ze wszystkimi implikacjami tego faktu. To już tak nie działa, że mamy korpus na lata byle włożyć dobry film i przypiąć dobry obiektyw.


A to tylko zalezy od tego, czy damy sie przekonać do praktycznych implikacji teorii mówiącej, ze lustrzanki cyfrowe są wciąż bardzo niedoskonałe i że zmiana generacji ogromnie polepsza otrzymywana tajemniczą 'jakość zdjęć'.

Ja coraz bardziej sie przekonuję do 'korpusu na lata'. Nie na dziesięciolecia.

maput - Sob 17 Gru, 2011

dragossani napisał/a:
taki czy inny korpus jest najmniej ważne. 90% efektu to szkło.

W analogowych czasach może miało to sens, obecnie proporcje się zmieniły.

RB - Sob 17 Gru, 2011

maput napisał/a:
dragossani napisał/a:
taki czy inny korpus jest najmniej ważne. 90% efektu to szkło.

W analogowych czasach może miało to sens, obecnie proporcje się zmieniły.


Tak, zgoda. 80% to szkło.

lotofag - Sob 17 Gru, 2011

RB napisał/a:

A to tylko zalezy od tego, czy damy sie przekonać do praktycznych implikacji teorii mówiącej, ze lustrzanki cyfrowe są wciąż bardzo niedoskonałe

To chyba zagorzali fani analogów :mrgreen:

RB napisał/a:

i że zmiana generacji ogromnie polepsza otrzymywana tajemniczą 'jakość zdjęć'.

Akurat postęp w dziedzinach takich jak DR czy szumy jest dosknale widoczny i nie ma tu żadnej magii. A że nie zawsze się to wykorzysta to inna para kaloszy.
RB napisał/a:

Ja coraz bardziej sie przekonuję do 'korpusu na lata'. Nie na dziesięciolecia.

2-3 lata ;) Potem pewnie i tak kieszeń zaswędzi.

A obecnie używasz jakiegoś staruteńkiego korpusu, bo nie ma on przecież znaczenia a optyka to 90% jakości, czy tak jak kolega który pierwszy uzewnętrznił ten pogląd masz coś pokroju D700 + 50/1.4? :D

RB - Sob 17 Gru, 2011

lotofag napisał/a:

Akurat postęp w dziedzinach takich jak DR czy szumy jest dosknale widoczny i nie ma tu żadnej magii. A że nie zawsze się to wykorzysta to inna para kaloszy.


Ależ z postępem nie dyskutuję. Natomiast właśnie to drugie jest kluczowe. I to często z tego trywialnego powodu, że gdy nie testowawszy a tylko poprawnie naswietliwszy i odbiwszy oraz powiesiwszy na ścianie nawet w jakimś godnym rozmiarze to już ten postęp w DR nie jest tak doskonale widoczny. Nawet bym rzekł że conajwyżej bywa widoczny.

lotofag napisał/a:

RB napisał/a:

Ja coraz bardziej sie przekonuję do 'korpusu na lata'. Nie na dziesięciolecia.

2-3 lata ;) Potem pewnie i tak kieszeń zaswędzi.

A obecnie używasz jakiegoś staruteńkiego korpusu


4.5 letniego, premiera ponad 5.5 roku temu. Niewątpliwie, zdjęcia z nówek są 'o niebo lepsze'... Próbowałem nie raz. Na razie nie zmieniam.

xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

lotofag napisał/a:
Kup sobie tego Canona i już, bo zaraz się zacznie narzekanie, że Pentax nie oferuje obecnie megataniej plasticzanej 50ki f/1.8, tylko trzeba na jakieś starocie polować ;)


dobra jak już mam kupić canona to jedno pyt. wg Was a390 czy 1100D ??

RB - Sob 17 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:


dobra jak już mam kupić canona to jedno pyt. wg Was a390 czy 1100D ??


Szczerze mówiąc, bez różnicy. Jeśli wolisz spacerzooma z większym zakresem to 18-135 Canona jest dramatycznie tańszy od 16-105 Sony (aczkolwiek nie twierdzę, że to są obiektywy tej samej klasy i podobnego zakresu, szczególnie na krótkim końcu...). Jeśli zostajesz przy 18-55 i chcesz kupić kiedyś cos poważniejszego, to popatrz na ceny i dostępnośc tych powazniejszych szkieł.

Jeśłi masz wybierać między najmarniejszym Canonem a najsłabszym Sony , to weź to co Tobie się bardziej podoba.

xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

RB napisał/a:
Jeśłi masz wybierać między najmarniejszym Canonem...

a najmarniejszym nie będzie 1000D ?? :mrgreen:
RB napisał/a:
to weź to co Tobie się bardziej podoba.

canon jest tańszy i chyba go wybiorę. bo to jest początek mojego poważniejszego fotografowania i później na pewno wymienię puszkę jak i resztę ;)

lotofag - Sob 17 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:

a najmarniejszym nie będzie 1000D ?? :mrgreen:

To najzwyczajniej w świecie poprzednik 1100D.
xadam4 napisał/a:

canon jest tańszy i chyba go wybiorę. bo to jest początek mojego poważniejszego fotografowania i później na pewno wymienię puszkę jak i resztę ;)

Albo rzucisz to wszystko w diabły ;)

xadam4 - Sob 17 Gru, 2011

lotofag napisał/a:
Albo rzucisz to wszystko w diabły ;)

w to akurat wątpię bo od 3 lat jakoś mnie fotografia nie znudziła mimo wszystko ;)

Wujek_Pstrykacz - Sob 17 Gru, 2011

Kupuj tego 1100d, a będziesz Pan zadowolony :razz:
dragossani - Sob 17 Gru, 2011

U mnie o zakupie D700 zdecydował przypadek - trafiła się bardzo okazyjna cena i nie oparłem się pokusie pełnej klatki. Tyle że gdybym zamiast tego chciał doinwestować w szkło to nie bardzo wiadomo w jakie (interesuje mnie przede wszystkim standard - najlepiej dokładnie 43mm). Jak Nikon wypuści 50/1.2G to pewnie się szarpnę. Fakt, że gdybym miał się ortodoksyjnie trzymać tego co pisałem to powinienem sprzedać cały zestaw i kupić D3100 i Noct-nikkora :wink:
dcs - Nie 18 Gru, 2011

dragossani,
bez af:
http://www.kenrockwell.com/nikon/45.htm
http://www.kenrockwell.com/voigtlander/40mm-f2.htm

lotofag - Nie 18 Gru, 2011

dragossani napisał/a:
(interesuje mnie przede wszystkim standard - najlepiej dokładnie 43mm).

To znak, że ciągnie Cię do Pentaksa :mrgreen:

hijax_pl - Nie 18 Gru, 2011

lotofag napisał/a:
To znak, że ciągnie Cię do Pentaksa
Ale 43mm na FF a nie APS-C ;)
lotofag - Nie 18 Gru, 2011

No na Pentaksie póki co tak, ale widziałem też przeróbki FA-Limitedów (kryją mały obrazek, zresztą większość DA też) pod Canona 5D ;)
Sunders - Nie 18 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
43mm na FF


Tego u Pentaxa raczej nie znajdzie :sad: , ale moze "zadowolic sie" limitedem 70 lub 77mm :smile:

dragossani - Nie 18 Gru, 2011

Szkoda, że ten Voigtlander 40 jest tak mały i przez to niezbyt wybitny optycznie. Na cropie standard to 28mm. Dlatego ja bym autorowi niniejszego wątku polecił zakup Nikona D3100 + Carl Zeiss Distagon T* 28 mm f/2.0. Pisał że budżetu trochę ma, tylko musi czuć sensowność zakupu. Może jestem trochę zboczony pod tym względem ale dla mnie miałoby to sens ze względu na kluczową zaletę - świetną jakość uzyskiwanego obrazu. Oczywiście do pracy z jedną, standardową ogniskową trzeba się przyzwyczaić ale można to polubić :smile:
hijax_pl - Nie 18 Gru, 2011

dragossani napisał/a:
Voigtlander 40 jest tak mały i przez to niezbyt wybitny optycznie.
Sprawdzałeś go.. organoleptycznie? Pytam, bo ja z ciekawością patrzę na niego i z pośród kilku recenzji na necie raczej trudno wyczytać takie opinie jak Twoja....
komor - Nie 18 Gru, 2011

dragossani napisał/a:
Dlatego ja bym autorowi niniejszego wątku polecił zakup Nikona D3100 + Carl Zeiss Distagon T* 28 mm f/2.0.

No i w tym momencie dochodzimy do kwestii wizjera w APS-C, a dodatkowo wizjera z lusterek a nie pryzmatu. :) I jeszcze kwestia matówki. Jednak zestaw D700+50/1.4 nie jest wcale głupi. :)

Sunders - Nie 18 Gru, 2011

komor napisał/a:
zestaw D700+50/1.4 nie jest wcale głupi.


Wolalbym zestaw 5DmkII+Makro-Planar T 50f/2,0ZE, ale czy nie "oddalamy sie" za bardzo od tytulowych A390/290 i 1100D :?: :smile:

dragossani - Nie 18 Gru, 2011

Co do Voigtlandera - test na Optycznych to może nie wyrocznia ale jakiś punkt odniesienia jednak jest. Gdyby oceniać to, co udało się uzyskać inżynierom przy założeniu tak małych rozmiarów to trzeba przyznać, że spisali się na medal. Gdyby jednak zrobić to szkło odrobinę większe to pewnie byłoby wybitne generalnie, a nie tylko względem swoich gabarytów. Jak się używa tylko standardu i żadnych innych szkieł to ważne jest np. to czy brzegi są ostre, bo pracują na potrzeby krajobrazu czy architektury. Ja raczej poniżej f/2 nie schodzę ale w N50/1.4D ta przysłona jest już bardzo ostra w centrum i przy portrecie sprawdza się bardzo dobrze, a po przymknięciu do f/11 na D700 rogi też są już bardzo w porządku, co sprawdza się przy krajobrazach. Z Voigtlanderem oba zastosowania pozostawiałyby nieco do życzenia.
dcs - Nie 18 Gru, 2011

Do naleśnika bez AF od razu przyczepiłbym : Google; Grafika; Focusing Handle /Focusing Lever/
I może drugi do przysłony.
http://www.skgrimes.com/whats-new/2011-2/6639-2

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
43mm na FF


Tego u Pentaxa raczej nie znajdzie :sad:
Jak to nie? Może już teraz podpiąć choćby 31Ltd do korpusu APS-C i być bardzo blisko, ewentualnie kupić 43Ltd i jeszcze trochę poczekać... :cool:
hijax_pl - Nie 18 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
i jeszcze trochę poczekać...
I kto to mówi... :mrgreen:
jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
I kto to mówi... :mrgreen:
:cool:
Nie mówię, że zamierzam w związku z tym zmieniać korpus... :razz:

Sunders - Nie 18 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
Może już teraz podpiąć choćby 31Ltd do korpusu APS-C i być bardzo blisko


Moze to i blisko bedzie, ale jednak nie to samo co 43mm na FF :razz:

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 17:37 ]
hijax_pl napisał/a:
I kto to mówi...


Ten, kto jak dotad negowal sens posiadania FF :razz: :lol:

dcs - Nie 18 Gru, 2011

Pentax produkuje jeszcze jakieś szkła na FF?
Pod już nieprodukowane i producentów niezależnych Ricoh puszki nie da zrobić. :grin:

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
Moze to i blisko bedzie, ale jednak nie to samo co 43mm na FF :razz:
Ciut węziej - na upartego możesz użyć 28mm, ale ja tam wolę 31.
Sunders napisał/a:
Ten, kto jak dotad negowal sens posiadania FF :razz: :lol:
Ja tylko mówię o tym, że ktoś, kto chciałby mieć cyfrowy korpus Pentaksa, który będzie pozwalał na uzyskanie szerszego kąta między innymi dla ogniskowej 43mm, będzie musial chwilę poczekać... Nie piszę nic o "sensowności"... :cool:

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 17:45 ]
dcs napisał/a:
Pentax produkuje jeszcze jakieś szkła na FF?
Oczywiście.
dcs napisał/a:
Pod już nieprodukowane i producentów niezależnych Ricoh puszki nie zrobi.
:cool:
dcs - Nie 18 Gru, 2011

jaad75
jaad75 napisał/a:
Oczywiście.

Które?

lotofag - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:
Pentax produkuje jeszcze jakieś szkła na FF?

Produkuje.
Wspomniane już FA-Limitedy, D-FA 100mm (WR) i 50mm Macro, FA 50/1.4, spora część stałek DA też kryje bez problemu format 135...

dcs - Nie 18 Gru, 2011

FA Limited nie są już produkowane. Sprzedają zapasy.

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 17:51 ]
lotofag,
lotofag napisał/a:
spora część stałek DA też kryje bez problemu format 135

-Bez winietowania?
... chyba: prawie kryje. :grin:

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:
Które?
FA31/1.8, FA43/1.9, FA50/1.4, D-FA50/2.8, FA77/1.8, D-FA100/2.8, a nieoficjalnie DA35/2.4, DA40/2.8, DA70/2.4, DA*55/1.4, DA55-300/4-5.8, DA*200/2.8, DA*300/4.

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 17:58 ]
dcs napisał/a:
FA Limited nie są już produkowane. Sprzedają zapasy.
Ależ są.

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 17:59 ]
Cytat:
Bez winietowania?
... chyba: prawie kryje. :grin:
_________________
Bez winietowania. A raczej z winietowaniem właściwym formatowi 135.
lotofag - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:
FA Limited nie są już produkowane. Sprzedają zapasy.

To chyba tych japońskich, a od jakiegoś czasu są też wietnamskie :neutral:

dcs napisał/a:

-Bez winietowania?
... chyba: prawie kryje. :grin:

Bez problemu możesz znaleźć odpowiednie sample w sieci i bynajmniej nie znajdziesz na nich kółka w środku i czarnych rogów :mrgreen:
Zresztą w niektórych przypadkach zapewne nietrudno o wyjaśnienie - taki DA 40/2.8 Limited to pewnie unowoczesniona wersja M 40/2.8, itp. Inne szkła też moga być jeszcze konstrukcjami pierwotnie przewidzianymi pod format 135.

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Tutaj np. sample z DA70:
http://forums.dpreview.co...essage=35762307

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 18:06 ]
Tu np DA*200 i DA*300:
http://www.pentaxforums.c...261-post83.html

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 18:09 ]
A tu DA35/2.4:
http://translate.google.c...readid%3D542461

dcs - Nie 18 Gru, 2011

lotofag,
Czytałem dawno /parę lat temu/ w internecie wiadomość /po angielsku pewnie/, że na linii produkcyjnej w Wietnamie FA Limitedy zostały zastąpione DA Limitedami, które są właśnie przeprojektowanymi poprzednikami.
Większość ofert sprzedaży nowych jest z Azji.
jaad75,
To, że długie kryją więcej -to prawa optyki i też to, że oszczędzali i nie robili ich od zera, co zresztą sami potwierdzają.

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:
Czytałem dawno /parę lat temu/ w internecie wiadomość /po angielsku pewnie/, że na linii produkcyjnej w Wietnamie FA Limitedy zostały zastąpione DA Limitedami, które są właśnie przeprojektowanymi poprzednikami.
To były plotki. FA są produkowane w Wietnamie. Niestety zresztą.
dcs napisał/a:
jaad75,
To, że długie kryją więcej -to prawa optyki i też to, że oszczędzali i nie robili ich od zera, co zresztą sami potwierdzają.
Napisałem Ci które kryją. 31 i 35mm, to może specjalnie szeroko nie jest, ale trudno nazwać te szkła "dlugimi", podobnie jak 40, czy 50... :smile:
lotofag - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:

Czytałem dawno /parę lat temu/ w internecie wiadomość /po angielsku pewnie/, że na linii produkcyjnej w Wietnamie FA Limitedy zostały zastąpione DA Limitedami, które są właśnie przeprojektowanymi poprzednikami.

DA-Limitedy to zupełnie inne konstrukcje, porównaj sobie ogniskowe, budowę, gabaryty i światłosiłę.
FA-Limitedy początkowo produkowane były w Japonii, o czym świadczył nawet dumny napis "Made in Japan" na "mordce" ;) A od pewnego czasu dostępne są egzemplarze "Made in Vietnam".

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

lotofag napisał/a:
"Made in Vietnam".
Assembled in Vietnam... Bo ponoć są tam tylko składane... :wink:
dcs - Nie 18 Gru, 2011

jaad75,
jaad75 napisał/a:
Assembled in Vietnam... Bo ponoć są tam tylko składane... :wink:

Bo tam soczewek się nie robi.
jaad75 napisał/a:
To były plotki. FA są produkowane w Wietnamie. Niestety zresztą.

To byłby powód dlaczego Pentax poszedł z torbami i stracił niezależność. :sad:

Nie żartuj. I trzymają linię produkcyjną, albo ją przestawiają dla wyprodukowania góra małych paru tysięcy sztuk rocznie, czyli na parę dni pracy? :lol:
Sprzedaż jest tak mała, że nawet w USA nie mają ich "na stanie".
http://www.ebay.com/sch/L...=p3286.c0.m1539 -patrz na okres oczekiwania.
Sprowadzają na zamówienie. Większość ofert z Azji.

Nawet najdebilniejszy dyrektor na świecie by na to nie pozwolił, bo następnego dnia zarząd wywaliłby go na pysk.

Powiedz coś takiego osobie znającej się na zarządzaniu produkcją, to Cię wyśmieje.

-Sprzedają zapasy FA.

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:
To byłby powód dlaczego Pentax poszedł z torbami
Tyle, że Pentax nie poszedł z torbami... Uparcie ma się całkiem nieźle... :smile:
dcs napisał/a:
-Sprzedają zapasy FA.
MIJ na pewno. AIV są cały czas w produkcji. A żeby je kupić nie trzeba szukać na ebayu.

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 19:20 ]
dcs napisał/a:
Sprzedaż jest tak mała, że nawet w USA nie mają ich "na stanie".
Czyżby?
http://www.bhphotovideo.c...ax_FA_31mm.html
http://www.bhphotovideo.c..._9_Limited.html
http://www.bhphotovideo.c...77mm_f_1_8.html

lotofag - Nie 18 Gru, 2011

W B&H są wszystkie "In stock".
Gdzie na tych aukcjach masz długi czas oczekiwania? Pierwsza z brzegu: http://www.ebay.com/itm/P...=item5ae3b3c612 "In Stock - Fast Shipping from JAPAN"

Sunders - Nie 18 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
Pentax nie poszedł z torbami... Uparcie ma się całkiem nieźle...


Zostal kupiony przez Hoy`e i potem odsprzedany Ricohowi :wink:

dcs - Nie 18 Gru, 2011

jaad75,
Wszystkie produkowane obiektywy, nawet te najbardziej egzotyczne z ebay możesz mieć w USA w ciągu 2 dni bez sprowadzania z zagranicy. Dlaczego nie Limitedy? Słaby zarobek na nich, czy słabo się sprzedają?

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 19:30 ]
lotofag,
"In Stock - Fast Shipping from JAPAN" :grin: -O czym pisałem.

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
Zostal kupiony przez Hoy`e i potem odsprzedany Ricohowi :wink:
No i? Co to ma wspólnego z "pójściem z torbami"?
dcs napisał/a:
Prawie wszystkie obiektywy z ebay możesz mieć w USA w ciągu 2 dni. Dlaczego nie Limitedy? Słaby zarobek na nich, czy słabo się sprzedają?
Nie wiem, nigdy nie miałem problemu z zakupem żadnego szkła Pentaksa z Limitedami włącznie. Chociaz z e-baya kupowałem tylko FA35/2.
Zresztą jak wynika z linków wyżej w B&H są "in stock", w Adoramie zresztą też, żeby wymienić najbardziej znane sklepy z NYC...

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 19:44 ]
BTW, "in stock" są również w PL:
http://fotozakupy.pl/obie...on-czarny,9056s
http://fotozakupy.pl/obie...on-czarny,7829s
:smile:

lotofag - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:

Prawie wszystkie obiektywy z ebay możesz mieć w USA w ciągu 2 dni bez sprowadzania z zagranicy. Dlaczego nie Limitedy? Słaby zarobek na nich, czy słabo się sprzedają?

Jakoś w sklepach są... Nawet polskich:
http://fotozakupy.pl/obie...on-czarny,7829s
http://fotozakupy.pl/obie...on-czarny,9056s
"w magazynie - Wysyłamy w 24 h !!!"
dcs napisał/a:

"In Stock - Fast Shipping from JAPAN" :grin: -O czym pisałem.

A zauważył, że sprzedawca z tej aukcji jest z "Tokyo, Japan" ;)

Tak czy siak dalsza dyskusja nie ma sensu. Próbujesz nas przekonać, że Pentax umarł śmiercią tragiczną i wyprzedaje jakieś cudem skamuflowane resztki - niech i tak będzie ;)

Zagraciliśmy w ten sposób temat o zupełnie czymś innym :P

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

lotofag napisał/a:
Zagraciliśmy w ten sposób temat o zupełnie czymś innym :P
Przyjdzie goltar i posprząta... :razz:
Sunders - Nie 18 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
Zostal kupiony przez Hoy`e i potem odsprzedany Ricohowi
No i? Co to ma wspólnego z "pójściem z torbami"?


jaad75, naprawde nie widzisz zwiazku? Czy kolejne przejecia i co za tym idzie przechodzenie firmy z rak do rak, swiadcza twoim zdaniem o dobrej sytuacji finansowej firmy i korzystnie wplywaja na jej rozwoj?

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 19:57 ]
jaad75 napisał/a:
Przyjdzie goltar i posprząta...


Moze wydzieli osobny watek o sytuacji Pentaxa i dostepnosci jego produktow :???:

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
jaad75, naprawde nie widzisz zwiazku? Czy kolejne przejecia i co za tym idzie przechodzenie firmy z rak do rak, swiadcza twoim zdaniem o dobrej sytuacji finansowej firmy i korzystnie wplywaja na jej rozwoj?
Nie świadczą dokładnie o niczym. Pentax przynosił zyski Hoyi (vide raporty finansowe), tyle, że Hoyę interesował głównie jego dział medyczny - po to kupili firmę, a foto był zbyt kosztochłonny i nie chciało im się z nim bawić. Ja tam w sumie cieszę się bardzo, że kupił go Ricoh, bo to firma o podobnym nonkonformistycznym podejściu, a przy tym znacznie bardziej związana z przemysłem fotograficznym i de facto samym Pentaksem.
dcs - Nie 18 Gru, 2011

Sunders,
Zgadza się. "Gorący kartofel" - rzucają go między sobą, nikt nie chce go mieć na dłużej.
Świadczy to o tym, że inwestycja w pakiet większościowy nie rokuje zysków.
jaad75 napisał/a:
Tyle, że Pentax nie poszedł z torbami... Uparcie ma się całkiem nieźle... :smile:

... a inwestorzy nie chcą zarobić? Dziwni ci inwestorzy. Dziwne, że się tym jeszcze zajmują. :roll:

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

dcs napisał/a:
... a inwestorzy nie chcą zarobić? Dziwni ci inwestorzy. Dziwne, że się tym jeszcze zajmują. :roll:
No dziwni... Tak jak i dziwny jest Pentax... I tak od dziesiątek lat... :mrgreen:
Sunders - Nie 18 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
kupił go Ricoh, bo to firma o podobnym nonkonformistycznym podejściu, a przy tym znacznie bardziej związana z przemysłem fotograficznym i de facto samym Pentaksem


Ricoh robi solidne kompakty. Niestety jesli chodz o lustrzanki bedze mial chyba tylko tyle ile przejmie razem z Pentaxem :???:
W jaki sposob przed tym przejeciem Ricoh byl zwiazany z Pentaxem :?:

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
Ricoh robi solidne kompakty. Niestety jesli chodz o lustrzanki bedze mial chyba tylko tyle ile przejmie razem z Pentaxem :???:
Nie tylko.
Sunders napisał/a:
W jaki sposob przed tym przejeciem Ricoh byl zwiazany z Pentaxem :?:
Produkował aparaty i obiektywy na bagnet K.

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2011 20:31 ]

Sunders - Nie 18 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
Produkował aparaty i obiektywy na bagnet K.


jaad75, mozesz podac jakie to byly aparaty i jakie obiektywy :?:

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
jaad75, mozesz podac jakie to byly aparaty i jakie obiektywy :?:
Google Ci nie działa? :roll:

Ricoh KR-5 (R-K mount)
Ricoh KR-5 Super (R-K mount)
Ricoh KR-5 Super II (R-K mount)
Ricoh KR-10 (R-K mount)
Ricoh KR-10 Super (R-K mount)
Ricoh KR-30SP (R-K mount)
Ricoh XR-1 (R-K mount)
Ricoh XR-2 (R-K mount)
Ricoh XR-500 (R-K mount)
Ricoh XR-10M (R-K mount)
Ricoh XR-P (R-K mount)
Ricoh XR-S (R-K mount)
Ricoh XR-X (R-K mount)

Rikenon 28mm f2.8 (52mm filter)XR Version
Rikenon 35mm f2.8 XR Version
Rikenon 50mm f2 L (52mm filter)XR Version
Rikenon 50mm f1.4 (52mm filter)XR Version
Rikenon 50mm f1.7 (52mm filter)XR Version
Rikenar 55mm f2.2 (52mm filter)
Rikenon 135mm f2.8 (55mm filter)XR Version
Rikenon 200mm f4 XR
Rikenon 50mm f2 (52mm filter)P Version
Rikenon 600mm f8 Reflex XR Version

Sunders - Nie 18 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
Google Ci nie działa?


Dziala, ale myslalem o "czasach fotografii cyfrowej", a to sa analogi. Czy to moze miec jakiekolwiek znaczenie obecnie :???:

jaad75 - Nie 18 Gru, 2011

Sunders napisał/a:
Czy to moze miec jakiekolwiek znaczenie obecnie :???:
No cóż, sam sobie odpowiedz... Zwłaszcza w kontekście tego, co pisałem wcześniej... :cool:
dcs - Nie 18 Gru, 2011

jaad75,

Konformizm / nonkonformizm to termin z psychologii społecznej. Nie powinieneś go użyć.

Na rynku mają większą szansę przetrwać firmy pragmatyczne kierujące się zyskiem.
Co stało się z idealistami z Apple?
Ciężko dziś powiedzieć, że używając i-"coś tam" jesteś indywidualistą. :lol:
http://i1.kwejk.pl/site_m....jpg?1319713603

xadam4 - Sro 21 Gru, 2011

widzę temat trochę zamarł.

mam jeszcze jedno pytanie. w sumie ostatnie. który z tych modeli jest lepszy? 1000d czy 1100d??
są one w sklepie i 1000d ma stabilizacje w obiektywie i czyszczenie matrycy. a 1100d nie ma obiektywu takiego ani czyszczenia. dlatego pytam. i chodzi mi o wasze zdanie a nie specyfikację tych modeli bo ją znam.

hijax_pl - Sro 21 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
który z tych modeli jest lepszy? 1000d czy 1100d??
1100D
kufel - Sro 21 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
1000d ma stabilizacje w obiektywie
ale to tylko zalezy od zestawu w jakim kupisz1100D. możesz go kupic w zestawie ze szkłem ze stabilizacją , np 18-55 IS, albo ten sam model bez IS. tak wiec stabilizacja lub jej brak to nie cecha aparatu tylko obiektywu. stwierdzenie to oczywiscie tyczy sie systemow ktore nie maja stablizacji matrycy tylko w obiektyach (canon nikon).

btw, nie polecam żadnego zestawu ze szkłem 18-55 bez IS. to szkło jest wyjątkowo kiespkie. nowszy model,ze stabilizacją (IS), sparawuje sie o wiele lepiej.

jaad75 - Sro 21 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
który z tych modeli jest lepszy? 1000d czy 1100d??
1100D.
xadam4 napisał/a:
są one w sklepie i 1000d ma stabilizacje w obiektywie i czyszczenie matrycy. a 1100d nie ma obiektywu takiego ani czyszczenia.
O ile mi wiadomo, to 1100D ma również czyszczenie matrycy i z całą pewnością można go kupić w zestawie z obiektywem IS.
moronica - Sro 21 Gru, 2011

xadam4, wg specyfikacji na optycznych 1100d ma czyszczenie matrycy
kufel - Sro 21 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
O ile mi wiadomo, to 1100D ma również czyszczenie matrycy
zgadza sie.
jaad75 - Sro 21 Gru, 2011

kufel napisał/a:
btw, nie polecam żadnego zestawu ze szkłem 18-55 bez IS. to szkło jest wyjątkowo kiespkie.
A w wersji III?
kufel - Sro 21 Gru, 2011

jaad , a ktory to dokładnie ten III? bo modeli bez IS jest 4 z tego co widze na optycznych a do zestawów ze szkiel bez is głownie dodawany jest jeden.
jaad75 - Sro 21 Gru, 2011

kufel napisał/a:
jaad , a ktory to dokładnie ten III?
III, to jest ten, który wyszedł równolegle z wersją IS II:



Cytat:
The EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III is a standard zoom lens that is light and compact and will replace the standard kit lens with future EOS kits. It includes aspherical lenses and coatings plus a redesign that positions elements to minimise ghosting and flare. Consisting of 11 elements in 9 groups it has a circular aperture and optimised AF control.


[ Dodano: Sro 21 Gru, 2011 19:08 ]
I jeszcze:
Cytat:
The new version of the non-stabilized lens is much sharper than the older version, very similar to the new IS II version, only not having Image Stabilization.


[ Dodano: Sro 21 Gru, 2011 19:13 ]
Generalnie wychodzi na to, że wersji 18-55 jest na rynku 7: I/II USM, I/II/III (bez USM) i I/II IS. Do 1100D dodawana jest wersja III (bez USM) lub IS II.

kufel - Sro 21 Gru, 2011

jaad75 napisał/a:
III, to jest ten, który wyszedł równolegle z wersją IS II:
aaa, czyli świeże szkło. jakos umknela mi informacja o nim.

żeby była jasność , mnie chodziło o starą wersje tego szkła , jest test na Opt. , którą jeszcze czasem (o zgrozo) można zobaczyć w sprzedaży w zestawie.

xadam4 - Sro 21 Gru, 2011

kufel napisał/a:
ale to tylko zalezy od zestawu w jakim kupisz1100D. możesz go kupic w zestawie ze szkłem ze stabilizacją , np 18-55 IS, albo ten sam model bez IS. tak wiec stabilizacja lub jej brak to nie cecha aparatu tylko obiektywu. stwierdzenie to oczywiscie tyczy sie systemow ktore nie maja stablizacji matrycy tylko w obiektyach (canon nikon).

ja to wiem, pisałem o obiektywie chyba że jakoś źle to wyraziłem. i mam do wyboru 2 zestawy 1000d z 18-55 IS albo 1100D bez IS

Cytat:
jaad75 napisał/a:
O ile mi wiadomo, to 1100D ma również czyszczenie matrycy
zgadza sie.


no to mnie wprowadzano w błąd. również jak czytałem inne fora. i "na pudełku" też nie było tej informacji a przy 1000D była więc już nie wiem ...

hijax_pl - Sro 21 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
i "na pudełku" też nie było tej informacji a przy 1000D była więc już nie wiem ...
Bo w czasie gdy powstawało 1000D to była wielka nowość a dziś to już raczej standard jest...
kufel - Czw 22 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
i mam do wyboru 2 zestawy 1000d z 18-55 IS albo 1100D bez IS
zatem upewnij się czy ten obiektyw bez Is to starszy czy nowszy model. z tego co zacytował jaad75 to ten nowy powinien być OK. jeśli okaże się ze to ten straszy - szukałbym zestawu z nowszą wersją. najlepiej jednak z IS - lepiej mieć niż nie . a jak nie będzie to po prostu kup osobno obiektyw i puszkę.
cybertoman - Czw 22 Gru, 2011

Nie znalazlem na stronie Canona zadnej wzmianki o automatycznym czyszczeniu matrycy w 1100D. W instrukcji tez ani slowa. Wyglada na to, ze faktycznie zaoszczedzili na trzesawce.
kufel - Czw 22 Gru, 2011

cybertoman napisał/a:
Nie znalazlem na stronie Canona zadnej wzmianki o automatycznym czyszczeniu matrycy w 1100D. W instrukcji tez ani slowa. Wyglada na to, ze faktycznie zaoszczedzili na trzesawce.
faktycznie :roll: ja poszedłem w drugą stronę : znalazłem sporo wątków o braku czyszczenia matrycy.
xadam4 - Czw 22 Gru, 2011

A więc miałem rację co do czyszczenia. będę wiedział jaki model jak pojadę znów na co się nie zanosi.. ale postaram się jechać. więc jak? 1000D czy 1100D?? niby to tylko jest różnica w matrycy chyba że są jeszcze inne szczegóły różniące je?
kufel - Czw 22 Gru, 2011

xadam4, zobacz te linki

1000D vs 1100D

link tam gdzie jest zielona gwiazdka przy specyfikacji oznacza to zmianę w stosunku do 1000D.

[ Dodano: Czw 22 Gru, 2011 13:26 ]
ogólnie trochę zmian jest. zwiększona liczba pkt Af, większy zakres kompensacji ekspozycji. większy wyświetlacz , tryb wideo oraz większy zakres iso.

xadam4 - Czw 22 Gru, 2011

i widzę też że nie ma języka polskiego... ehh. przeżyje bez tego ;) i poszukam szkła z IS jak radzicie ;)
kufel - Czw 22 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
i widzę też że nie ma języka polskiego... ehh
a to może być akurat błąd na stronie (tak jak z informacją o czyszczeniu matrycy na optycznych ;) ) i lepiej sie upewnić czy tak faktycznie jest czy nie.

[ Dodano: Czw 22 Gru, 2011 14:01 ]
edit: menu jest i w j. polskim . zobacz tu ;)

zastanawia mnie tylko czemu odnośnik do gif'a z menu zatytułowany jest w adresie jako c600D, ale pewnie dlatego ze oba modele maja to same menu. :idea:

o_andrzej - Czw 22 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:
i widzę też że nie ma języka polskiego... ehh. przeżyje bez tego ;) i poszukam szkła z IS jak radzicie ;)


Jezyk polski w 1100 jest, jak najbardziej. Czyszczenia automatycznego matrycy nie ma. Zdaje sie, ze w 1000 byla.

1100 w stosunku do 1000 ma kilka zalet. Nieco wiekszy LCD, rozdzielczosc matrycy, ale przedewszystkim mozliwosc filmowania, ktorej w 1000 niet.

moronica - Czw 22 Gru, 2011

http://www.dpreview.com/r...1100D/page2.asp napisał/a:
Dust reduction
• Anti-static coating on sensor surfaces
• Software based dust-removal (camera maps dust, removed later)

xadam4 - Czw 22 Gru, 2011

ja piernicze... ale to jest pokręcone niby jest te czyszczenie ale go nie ma ...
moronica napisał/a:
http://www.dpreview.com/r...1100D/page2.asp napisał/a:
Dust reduction
• Anti-static coating on sensor surfaces
• Software based dust-removal (camera maps dust, removed later)


jeśli jest j. polski to dobrze ;)
o_andrzej napisał/a:
(...)ale przedewszystkim mozliwosc filmowania, ktorej w 1000 niet.


to akurat jest mi najmniej potrzebne ;) choć nie mówię że nie będę korzystał ;)

http://www.optyczne.pl/154.2-Test_aparatu-Canon_EOS_1100D_Budowa__jako%C5%9B%C4%87_wykonania_i_funkcjonalno%C5%9B%C4%87.html napisał/a:
(...)Ręczne czyszczenie matrycy


chodzi o ręczne czyszczenie dosłowne czy o to że ręcznie włączam tą funkcję gdy potrzebuję??

moronica - Czw 22 Gru, 2011

xadam4, no wyglada na to ze jest ale go nie ma. z tego co rozumiem powloki sensora przeciwdzialaja osiadaniu kurzu jednakze jak cos sie juz osadzi to nie zostanie to usuniete tylko wymazane software'owo (zmapowane i poprawione)
o_andrzej - Czw 22 Gru, 2011

xadam4 napisał/a:

chodzi o ręczne czyszczenie dosłowne czy o to że ręcznie włączam tą funkcję gdy potrzebuję??


Nie ma czyszczenia ultradzwiekami, tego co jest np. w serii xxxd. Matryca jest tam poddawana przy wylaczeniu szybkim drganiom, kilkadziesiat tys/sec, co powinno teoretycznie strzasnac pyl i paprochy do... srodka body. :) Pewnie jest tak, jak napisala moronica, czyli powloka antystatyczna i software'owe usuwanie zaniczyszczen. Ale przede wszystkim istnieje mozliwosc recznego czyszczenia matrycy, ktora juz poprobowalem. Podnosi sie lustro (bateria musi byc pelna) i dostajemy swobodny dostep do matrycy. Mozna przedmuchac pompka mozna probowac czyscic na mokro po uprzednim obczytaniu sie odpwoiednich porad + youtubow.

xadam4 - Czw 22 Gru, 2011

No dobra. ale ja na razie nie zmieniam szkła więc nie ma potrzeby czyszczenia ;) jak bd trzeba to wyczyszczę ręcznie ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group