forum.optyczne.pl

Propozycje - "Zdjęcia prosto z puszki"

pioroon - Czw 03 Paź, 2013
Temat postu: "Zdjęcia prosto z puszki"
Temat tytułowy to propozycja do działu "Nasze zdjęcia".
Często porównujemy puszki, szkła itd. nie biorąc pod uwagę postprocessu, którego jakość znacznie różni się w zależności od 'obrabiającego'.

Tu ocenialibyśmy co w ogóle da się wyciągnąć z samego szkła i body (i fotografującego :) )

pes - Czw 03 Paź, 2013

Dobry temat, zero post procesu poza zmniejszeniem i wyostrzeniem? :mrgreen:
Monastor - Czw 03 Paź, 2013

Sorry, ale to jak oglądanie negatywów :P
Albo robimy zdjęcie sceny testowej ze statywu, w laboratoryjnych warunkach albo włączamy w to trzęsącą aparatem małpę, która i tak wszystko popsuje bo coś źle poustawia. Jak małpa jest jedna to od wielkiej biedy można coś powiedzieć ale jak włączymy w to całe stado to o kant **** można będzie rozbić takie porównania.

Ni to ładne, ni to wartościowe. A najlepsze są i tak zdjęcia z założonym dekielkiem :)

farmazon - Czw 03 Paź, 2013

Coś takiego? http://www.paintcancamera.com ? ;-)
pes - Czw 03 Paź, 2013

ale tu chodzi o to żeby pioroon mógł wreszcie pokazać swoje foty :mrgreen: nie ma czasu na wołanie RAW-ów a ma ich pełno ;)
Tutejszyn - Czw 03 Paź, 2013

pioroon napisał/a:
Często porównujemy puszki, szkła itd. nie biorąc pod uwagę postprocessu,
Tylko jak porównać nawet te same szkła trzymane przez doświadczonego i niedoświadczonego fotografa, gdzie na jednym widoczek miód malina, a na drugim przepał że ojaaa?
pioroon - Czw 03 Paź, 2013

Tutejszyn napisał/a:
Tylko jak porównać nawet te same szkła trzymane przez doświadczonego i niedoświadczonego fotografa, gdzie na jednym widoczek miód malina, a na drugim przepał że ojaaa?

Czynnik fotografa to tylko w warunkach 'laboratoryjnych' można wykluczyć.
To ma być 'wyścig' kto zrobi jak najlepsze (kompozycyjnie, jakościowo) zdjęcie bez postprocessu.

Tutejszyn - Czw 03 Paź, 2013

pioroon napisał/a:
To ma być 'wyścig' kto zrobi jak najlepsze (kompozycyjnie, jakościowo) zdjęcie bez postprocessu
A kto "wygra", jeśli jeden wstawi idealny portret, a ktoś inny idealny widoczek z oczkiem wodnym? Krótko mówiąc w jednym temacie chcesz zmieścić WSZYSTKO, i aichitekturę i pejzaż i zwierzęta i... ufając, że nagle wszystkie fotografie będą "najlepsze" i to jeszcze bez post-procesu. Przecież nie tylko Czesiu32 robi artystyczne foty.
komor - Czw 03 Paź, 2013

Ale „prosto z puszki” trzeba najpierw zdefiniować. Chodzi o JPG-i wyprodukowane przez aparat? Jeśli tak to na jakim Picture Style w Canonie? Neutral czy Faithful? A co z Nikonem i jego ustawieniami i jak to porównać do Canona? A jakie parametry w Sony i dlaczego takie? :)
pioroon - Czw 03 Paź, 2013

Tutejszyn napisał/a:
A kto "wygra", jeśli jeden wstawi idealny portret, a ktoś inny idealny widoczek z oczkiem wodnym? Krótko mówiąc w jednym temacie chcesz zmieścić WSZYSTKO, i aichitekturę i pejzaż i zwierzęta i... ufając, że nagle wszystkie fotografie będą "najlepsze" i to jeszcze bez post-procesu. Przecież nie tylko Czesiu32 robi artystyczne foty.

W tym temacie można by było wrzucać każdy temat fotografii. Chodzi o ocenę zdjęć, to nie konkurs...
komor napisał/a:
Ale „prosto z puszki” trzeba najpierw zdefiniować. Chodzi o JPG-i wyprodukowane przez aparat? Jeśli tak to na jakim Picture Style w Canonie? Neutral czy Faithful? A co z Nikonem i jego ustawieniami i jak to porównać do Canona? A jakie parametry w Sony i dlaczego takie?

A ja myślałem że to jaad napisze :twisted:
Parametry ustawiane przez autora zdjęcia, może sobie w puszce podkręcać kontrast, wyostrzanie itd. do woli :)

hijax_pl - Czw 03 Paź, 2013

Wole wycinki JPEG z testów na głównej.
jaad75 - Czw 03 Paź, 2013

Ale, że tylko w puszce? A mają być po naciśnięciu spustu, czy przed? W sumie można sobie z wielu puszek wywołać RAW-a pokładową wołarką... Strasznie mało precyzyjne te założenia... :razz:
I po co komu taki temat?

pioroon - Czw 03 Paź, 2013

jaad75 napisał/a:
Ale, że tylko w puszce? A mają być po naciśnięciu spustu, czy przed? W sumie można sobie z wielu puszek wywołać RAW-a pokładową wołarką... Strasznie mało precyzyjne te założenia...

Tobie zawsze mało :P ;)
jaad75 napisał/a:
I po co komu taki temat?

Komuś, kto chce zobaczyć co da się wyciągnąć tylko z samego zestawu konkretnej puszki z konkretnym szkłem. Chyba ludzie szukają sampli z konkretnych zestawów przed zakupami nie? Raczej nie szukają wymuskanych obróbek...

Monastor - Czw 03 Paź, 2013

pioroon napisał/a:
Komuś, kto chce zobaczyć co da się wyciągnąć tylko z samego zestawu konkretnej puszki z konkretnym szkłem. Chyba ludzie szukają sampli z konkretnych zestawów przed zakupami nie? Raczej nie szukają wymuskanych obróbek...

Jest pierdylion miejsc w internecie, w których można znaleźć takie sample. Zawsze można też znaleźć osobę fotografującą danym sprzętem i poprosić o przesłanie paru fotek.

Ty proponujesz, żeby wepchnąć takie zdjęcia to bezsensownego wątku, w którym trudno będzie cokolwiek znaleźć i wszystko będzie ze wszystkim wymieszane. Do tego w dziale, który zupełnie do czego innego jest przeznaczony :zalamany:

pioroon - Czw 03 Paź, 2013

Przekonałeś mnie, możemy zamykać :P
jaad75 - Czw 03 Paź, 2013

pioroon napisał/a:
Komuś, kto chce zobaczyć co da się wyciągnąć tylko z samego zestawu konkretnej puszki z konkretnym szkłem. Chyba ludzie szukają sampli z konkretnych zestawów przed zakupami nie? Raczej nie szukają wymuskanych obróbek...
Ale zdajesz sobie sprawę, że czym innym jest ustawić parametry JPG przed zrobieniem zdjęcia i wrzucić bez tykania, czym innym jest obróbka JPG-a z puszki w samej puszce, a jeszcze inną rzeczą jest wywołać sobie w puszce RAW-a i np. jeszcze go obrobić (też w puszce). Każda z tych opcji ma setki, jak nie tysiące wariantów, z których efekty nie będą w żaden sposób do siebie przystawały i mogą być zarówno świetne, jak i koszmarne...
komor - Czw 03 Paź, 2013

pioroon napisał/a:
Komuś, kto chce zobaczyć co da się wyciągnąć tylko z samego zestawu konkretnej puszki z konkretnym szkłem.

Proponuję wrzucać RAW-y wywołane dcrawem na ustawieniach neutralnych, z opcją linear. :twisted:

nienietaktak - Pią 04 Paź, 2013

Monastor napisał/a:
Jest pierdylion miejsc w internecie, w których można znaleźć takie sample.

Ten argument to akurat z dipą. Jest pierdyliard miejsc w internecie, gdzie można wrzucić zdjęcia architektury, ludzi, pojazdów itd., a jednak na tym forum też to można robić.
Ogólnie niepotrzebnie kombinujecie i komplikujecie. Nie chodzi przecież o żadne fachowe porównania zdjeć robionych w tych samych warunkach, wołanych w tym samym programie i na tych samych ustawieniach przy założeniu, że to ma być tylko RAW. Chodzi o to, żeby wyeliminować PS i jemu podobne twory i zobaczyć sobie w miarę surowe pliki w jednym temacie. Komu to przeszkadza? Zagrozi w jakiś sposób fachowości optycznych, czy co?

kufel - Pią 04 Paź, 2013

pomysł w sumie i dobry. ale z zastrzeżeniami. taki wątek jeśli miałby juz powstać, to miałby sens jeśli byśmy wrzucali jpg z puszki i danego szkła na życzenie kogoś , a nie wrzucali tylko dlatego ze taki zestaw posiadamy.
komor - Sob 05 Paź, 2013

nienietaktak napisał/a:
Chodzi o to, żeby wyeliminować PS i jemu podobne twory i zobaczyć sobie w miarę surowe pliki w jednym temacie. Komu to przeszkadza?

To nie przeszkadza nikomu, tylko jest trochę mission impossible, dlatego, że każda puszka obrabia nieco inaczej, no i w każdej puszce można też sobie różne rzeczy regulować. Co da takie porównanie? To już lepiej założyć wątek typu „przed i po edycji”.

pioroon - Sob 05 Paź, 2013

komor, można przyjąć zestaw puszka + szkło z całym oprogramowaniem puszki włącznie, czyli odpowiedź na pytanie: co da się wyciągnąć z samego zestawu.
komor napisał/a:
„przed i po edycji”

też mi się podoba :P

komor - Nie 06 Paź, 2013

pioroon napisał/a:
czyli odpowiedź na pytanie: co da się wyciągnąć z samego zestawu.

Ale jaki to ma sens? Taki sport dla sportu, chyba że ktoś ma aż tak dużą awersję do komputera. Tylko wtedy sporo się traci z potencjału matrycy. „Przed i po” mogłoby to właśnie pokazać, ile można uzyskać w cyfrowym odpowiedniku dawnej ciemni.

pioroon - Nie 06 Paź, 2013

komor napisał/a:
Ale jaki to ma sens? Taki sport dla sportu, chyba że ktoś ma aż tak dużą awersję do komputera. Tylko wtedy sporo się traci z potencjału matrycy. „Przed i po” mogłoby to właśnie pokazać, ile można uzyskać w cyfrowym odpowiedniku dawnej ciemni.

To przecież napisałem:
pioroon napisał/a:
też mi się podoba

:)

Andrzej.M. - Nie 06 Paź, 2013

komor napisał/a:
. Tylko wtedy sporo się traci z potencjału matrycy.

Niekoniecznie - jest możliwe takie ustawienie jakości JPEG by były jak z RAW-a. Tyle że nie wszystkie puszki dają tą najwyższą jakość zapisu. Najczęściej budżetowe mają pominiętą tę najlepszą opcję . To widać po rozmiarze JPG. O obróbce w puszce nawet nie mówię - bo jak sądzę, nie o to zwolennikom zdjęć prosto z puszki chodzi. Zapewne o porównanie JPg-ów zapisanych razem z rawami przy optymalnym ustawieniu parametrów w puszce (WB, ostrość, ekspozycja, opcja programowa).

komor - Nie 06 Paź, 2013

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Niekoniecznie - jest możliwe takie ustawienie jakości JPEG by były jak z RAW-a.

A co z zakresem dynamicznym, który dla Ciebie jest tak ważnym powodem do zniechęcania do Canona na każdym kroku? :) To właśnie możliwość kształtowania tonalności jest jednym z istotniejszych powodów używania RAW-a, a nie 8-bitowego JPG-a.

Monastor - Nie 06 Paź, 2013

komor, oj tam, oj tam. DR jest od zniechęcania, a nie od oszukiwania w wywoływarce :mrgreen:
hijax_pl - Nie 06 Paź, 2013

komor, wygrają właściciele olków OM-D. Tam można regulować wbudowaną wołarkę właśnie przez regulację krzywej tonalnej. Fakt, że w dwóch miejscach, ale zawsze to krok milowy przed standardową konfiguracją jotpegotrzepaczki.
Usjwo - Pon 07 Paź, 2013

Trzeba ograniczyc zdjecia wykonane na "zielonym kwadracie: i z ustawieniem neutral :mrgreen: :razz: . Niech puszka rzadzi!! :lol:
pioroon - Pon 07 Paź, 2013

Zielony kwadrat ... fujjjj :mrgreen: :P
Poza tym nie wszystkie puszki go mają ;)

pes - Pon 07 Paź, 2013

mój nie ma :mrgreen:
Wujek_Pstrykacz - Pon 07 Paź, 2013

Mój też nie ma :neutral:
Zielonego kwadracika, oczywiście :razz:

pioroon - Pon 07 Paź, 2013

Wujek_Pstrykacz, to raczej dobrze. Też chciałbym nie mieć :mrgreen:
Wujek_Pstrykacz - Pon 07 Paź, 2013

A mnie tam nie zależy, nigdy nie używałem :razz:
Usjwo - Pon 07 Paź, 2013

pioroon napisał/a:
Zielony kwadrat ... fujjjj :mrgreen: :P
Poza tym nie wszystkie puszki go mają ;)


No coz, narzedzie trzeba dobierac do zadania, a nie odwrotnie :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group