forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Czy obiektyw jest nieostry?

janqseven - Sro 24 Wrz, 2014
Temat postu: Czy obiektyw jest nieostry?
Kupiłem nowy sprzęt: Samyang 8mm F3.5 FISH-EYE CS II i Canon 60D (ustawiony fabrycznie).
Zrobiłem pierwsze kilka zdjęć i jakość obrazu jest moim zdaniem słaba: Halo wokół postaci:przesłona f/3.5

Czy obiektyw jest wadliwy?

komor - Sro 24 Wrz, 2014

Moim zdaniem tak. Bardzo duże i dobrze widoczne to halo, nawet jeśli źle ustawiłeś ostrość to mi to wygląda na wadę optyczną montażu, a nie typowy obraz z tego obiektywu.
ghost - Sro 24 Wrz, 2014

bardzo słabo. sprawdź jeszcze ustawienie nieskończoności. problem ze skalą to częsta przypadłość koreańskiego montażu.
janqseven - Sro 24 Wrz, 2014

ustawienie na nieskończoność

na dole po lewej na śmietniku widać halo. obraz ogólnie mydlany ...

f/5.6


f/11

MaciekNorth - Czw 25 Wrz, 2014

janqseven napisał/a:
Czy obiektyw jest wadliwy?
Tak, witaj w klubie. Mój co prawda nie miał takiego halo, ale od początku mocne aberracje z jednej strony kadru no i skala odległości się trochę nie zgadzała. Gdy używałem go na 12 Mpix to po przymknięciu do f5,6-f8 dało się przeżyć, z f3,5 nigdy nie korzystałem. I zwlekałem z wysłaniem do serwisu...
Ale po przesiadce na 16Mpix wady te były bardziej dokuczliwe, z czasem dostał też mocnych luzów w części bagnetowej, co powodowało nierówną ostrość w różnych częściach kadru. Po wysłaniu do serwisu okazało się że "luzy mieszczą się w zakresie tolerancji producenta" (!), a pierścień ostrości tak skalibrowali, że teraz nie da się wyostrzyć na nieskończoność - sprawdzane na kilku korpusach. :???:
Od tego czasu obiektyw spełnia u mnie tylko rolę statuetki, ani używać, ani sprzedać... :roll:

Rada - żądaj wymiany na inny egzemplarz, najlepiej gdybyś miał możliwość przetestowania.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group