forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Sony A5000, czy Sony Nex-5T, czy Olympus E-PL5, czy P-c GF6

drk0202 - Wto 21 Paź, 2014
Temat postu: Sony A5000, czy Sony Nex-5T, czy Olympus E-PL5, czy P-c GF6
Proszę o poradę, jeśli napiszę czego oczekuje to będzie i łatwiej,
otóż jestem amatorem i potrzebuje aparatu do zwykłego użytku,
tzn.wyjazd na wakacje, dziecko, czy imieniny u cioci,
ale takiego który robi "ładne" zdjęcia i "ładne" filmy :-)
ewentualnie czasem moje ulubione zdjęcia w mieście - w nocy - po deszczu
Nie będę wymieniał obiektywów, te podstawowe mnie wystarczą
a i żeby miał w miarę prostą obsługę.
Przeczytam opinie o w/w aparatach i prezentują one podobną jakość
i podobny zakres cenowy 1500 - 2000 zł,
ale nie wiem który ma to coś...

Za wszelką ewentualną pomoc i/lub sugestie z góry dziękuję

Wojmistrz - Wto 21 Paź, 2014

Znaczy każdy z wymienionych ciebie zadowoli, ale pierwsze dwa mają fizycznie większą matrycę, a pozostałe dwa mają już dość pokaźną kolekcję obiektywów.
Każdy ma wady i zalety, ale gdybym musiał wybrać, wybrał bym chyba Lumixa.

Nie bierzesz pod uwagę Canona M?

WojciechW - Sro 22 Paź, 2014

W tym zakresie cenowym zmieści się chyba tylko Olek w dualkicie (ok 1800), a Panas to raczej tylko z podstawowym obiektywem. Poza tym wg. testów na optyczne.pl Gf6 ma trochę gorsze parametry niż E-PL5. Sony mają zwykle cięższe i większe obiektywy.

Serdecznie pozdrawiam,
WojciechW

PS Ze wstydem muszę się przyznać, że w końcu kupiłem sobie na próbę do codziennego użytku E-PM2, bo była promocja. Troszkę mi jego podstawowy "kit" zanadto wystaje, ale te naleśnikowate są znacznie droższe. Na razie zastanawiam się czy dokupić sobie dłuższy obiektyw do dualkitu i uczę się obsługi menu. Z jakości zdjęć jestem zadowolony.

Wojmistrz - Sro 22 Paź, 2014

WojciechW, ale panas ma troche lepszy tryb filmowania od olka.

Ja do "codziennego" kupilem niedawno Canona M i na 18-55 IS STM do nagrywania filmow jest na poziome Canona 700D z podobnym szklem, ale zawsze moge podpiac 50/1.0L czy 70-200/2.8L lub kazdy inny z tego systemu i jest bajka.

T.B. - Sro 22 Paź, 2014

WojciechW napisał/a:
Ze wstydem muszę się przyznać, że w końcu kupiłem sobie na próbę do codziennego użytku E-PM2, bo była promocja.

Dlaczego ze wstydem?
Ja mam E-PL5. Syn kupił E-PM2, bo to właściwie to samo (bez pewnych "gadżetów"), a znacznie taniej. Mogę polecić obydwa wymienione aparaty.
Porównać z innymi nie mogę.

siosio - Sro 22 Paź, 2014

drk0202

Jeżeli jeden obiektyw cię zadowoli i nie chcesz go wymieniać - to po co Ci bezlusterkowiec?

Skoro jesteś amatorem i chcesz fajne fotki ale nie chcesz wejść mocniej w świat fotografii to pomyśl nad Sony RX100 - ma dużą jedno calową matrycę i dobrze wychodzą w tym aparacie jpgi, a przecież rawów nie będziesz obrabiał. W dodatku aparat jest sporo mniejszy od bezlusterkowców więc łatwo i wygodnie będzie ci się go nosiło.

Jest też Sony RX100 mark II - ma lepszą matrycę (ale raczej nie dostrzeżesz różnicy) i Wi-Fi, ale jego cena nie co przekracza 2 tyś.

To "coś" ma, bądź nie ma fotografujący.

drk0202 - Sro 22 Paź, 2014

Byłem dzisiaj w dwóch sklepach z aparatami, takich profesjonalnych, takich w których były w/w sprzęty
i w obu poradzono mi Olympusa E-PL5, z dwoma obiektywami w cenie 1800-1900 zł, więc może wbrew temu co napisałem zacznę zmieniać obiektywy :-)
Już prawie byłem zdecydowany na Olympusa, już szedłem do bankomatu, kiedy przeczytałem post
od "siosio" o RX100 (b dobre opinie) i znowu nie wiem co mam kupić, jeszcze wcześniej myślałem o Olympus Stylus 1,
który spełnia moje oczekiwania, ale Pan w sklepie mi odradził, a w szczegóły nie wchodziłem, może niesłusznie Pan odradził?

Wojmistrz - Sro 22 Paź, 2014

drk0202, RX100 to całkiem dobry kompakt, ale zamyka cie drogę do wielu aspektów fotografii jakie przypadkiem mógłbyś odkryć z czasem, np gdyby żona "przypadkiem" kupiła ci jakieś jasne szkło na święta, na jakim mógłbyś pobawić się głębią ostrości. Poza tym jakość nadal jest nieporównywalna, szczególnie z aparatami z matrycą APS-C, a obróbka .raw jeszcze dodaje kopa zdjęciom.
lcf - Sro 22 Paź, 2014

drk0202: osobiście bym doradzał raczej któryś z bezlusterkowców - jakość obrazu tak w APS-C jak i MFT zauważalnie lepsza niż obecna generacja 1" kompaktów, a jeśli przewidujesz że fotografia z czasem może stać się dla Ciebie czymś więcej niż tylko pstryki na imieninach u cioci, to będziesz miał też fajniejszą podstawę do rozwijania swoich umiejętności :) .

Najlepiej chyba by było, jakbyś poprosił w sklepie o możliwość pobawienia się każdym z modeli które chodzą Ci po głowie przez kilka-kilkanaście minut, oraz o możliwość zrobienia kilku zdjęć. Następnie ustaw sobie np. ISO 1600 w każdym z nich, pstryknij kilka kadrów w tej samej sytuacji, i zobacz jak wyglądają zdjęcia na komputerze albo nawet na wyświetlaczu po przybliżeniu - i będziesz miał jako-taki pogląd na możliwości i jakość obrazu. I przy okazji też ergonomię też będziesz mógł porównać, zobaczyć który sprzęt najwygodniej Ci się używało - od uchwytu, przez rozmieszczenie przycisków, po nawigację w menu.

Sam używam Olka (inny model), ale Panasy i Soniacze też są OK - więc po prostu bierz sprzęt, który najbardziej Ci do gustu przypadnie po własnoręcznym przemacaniu i oględzinach zdjęć :) .

siosio - Czw 23 Paź, 2014

drk0202 napisał/a:
Byłem dzisiaj w dwóch sklepach z aparatami, takich profesjonalnych, takich w których były w/w sprzęty
i w obu poradzono mi Olympusa E-PL5, z dwoma obiektywami w cenie 1800-1900 zł, więc może wbrew temu co napisałem zacznę zmieniać obiektywy :-)
Już prawie byłem zdecydowany na Olympusa, już szedłem do bankomatu, kiedy przeczytałem post
od "siosio" o RX100 (b dobre opinie) i znowu nie wiem co mam kupić, jeszcze wcześniej myślałem o Olympus Stylus 1,
który spełnia moje oczekiwania, ale Pan w sklepie mi odradził, a w szczegóły nie wchodziłem, może niesłusznie Pan odradził?


Trzeba się zdecydować.... Stylus 1 to bardzo dobry kompakt w dodatku ma wizjer, świetną ergonomię i spory zakres ogniskowych ze stałym światłem 2.8. Ma jednak mniejszą matrycę od Sony RX100 i po prostu będzie oferował gorszą jakość zdjęć na wyższym ISO.

Z kolei E-PL5 to dobry wybór pod względem jakość i cena. Ma świetną matrycę i zyskujesz dwa obiektywy - w innych zestawach bezlusterkowców w tej cenie raczej nie znajdziesz teleobiektywu. Ale tutaj pojawia się sedno - czy będzie ci się chciało go nosić i przekładać obiektywy ..... Jakość zdjęć w E-PL5 jest najlepsza w w/w aparatów, ale jeśli pozostaniesz w jpgach - nie zdecydujesz się na robienie zdjęć w raw i późniejszą ich obróbkę, to w sumie niewiele na tej jakości zdjęć zyskasz ....

Pomyśl jaki chcesz mieć zoom optyczny - czy wystarczy ten z rx100 - ma około 3,6, czy wolisz mieć prawie 11krotny - jak w Olympus Stylus 1? W Stylusie zyskujesz jeszcze wizjer, co jest też dużą zaletą - pod warunkiem, że będziesz korzystał z niego. Popatrz rzeczywiście w sklepie na spokojnie, który bardziej Ci pasuje.

Mnie się wydaje, że menu w Sonych jest dużo przystępniejsze, Olympusy jakoś mnie męczą.

Wojmistrz - Czw 23 Paź, 2014

siosio, dlaczego z uporem maniaka :D chcesz koledze wcisnac kompakt? Sony ci placi? "Panie panie, nie kupuj pan samochodu, wystarczy panu rower". Przeciez to zupelnie inny poziom mozliwosci w fotografii.
muzyk - Czw 23 Paź, 2014

Wojmistrz napisał/a:
"Panie panie, nie kupuj pan samochodu, wystarczy panu rower"

albo cegła :wink:

drk0202 - weź pod uwagę jeszcze Panasonic G5 z jakimś szkłem, bądź dwoma.

RB - Czw 23 Paź, 2014

Wojmistrz napisał/a:
siosio, dlaczego z uporem maniaka :D chcesz koledze wcisnac kompakt? Sony ci placi? "Panie panie, nie kupuj pan samochodu, wystarczy panu rower". Przeciez to zupelnie inny poziom mozliwosci w fotografii.


Bo tak w zasadzie to po co autorowi pytania bezlusterkowiec? Po nic. Bezlusterkowiec ze słabym zoomem jako jedynym obiektywem. Ani nie będzie kompaktowy (nie te pieniądze, aby płaski zoom nabyć), ani żadnych cudów z niego bez dodatkowej obróbki nie wyciągnie. Jeśli ktoś pisze wyraźnie czego nie chce robić (dodatkowe obiektywy, ślęczenie nad RAWami) to jaki sens ma gadka o możliwościach w fotografii? Jak te możliwości i tak w zasadzie pozostaną niewykorzystane? Aparat ma zrobić ładne fotki i ładne filmy, przecięż te kompakty które tu sugerowano właśnie do tego są pomyślane.

A poza tym znowu dyskusja na emocje i "inwektywy" się zaczyna? Idzcie se z tym wciskaniem i płaceniem przez firmy pogadać na stronę główną... tam ta retoryka jak znalazł przypasuje.

Wojmistrz - Czw 23 Paź, 2014

RB, czemu wnioskujesz ze nigdy nie bedzie chcial posleczec nad RAWami? Wiele osob ma 1 obiektyw, ale od czasu do czasu posiedzi nad raw bo akurat potrzebuje zrobic tego dnia cos bardziej wartosciowego niz zwykly pstryk. Poza tym przypadkiem moze sie przekonac ze fotografia to nie to samo co selfie na facebooka i zachciec wiecej. Rownie dobrze moze nie wykorzystac tego wcale i nawet zakup RX100 bedzie pomylka. OP poszedl w calkiem dobrym kierunki - wiecej niz kompakt ale mniej niz lustrzanka klasy pro, bo jednak bezlusterkowce stanowia nielada konkurencje jakosciowa dla zwyklych lustrzanek.
RB - Czw 23 Paź, 2014

Wojmistrz napisał/a:
RB, czemu wnioskujesz ze nigdy nie bedzie chcial posleczec nad RAWami?

Aparat ma robić ładne zdjecia i ładne filmy...

Wojmistrz napisał/a:
Wiele osob ma 1 obiektyw, ale od czasu do czasu posiedzi nad raw bo akurat potrzebuje zrobic tego dnia cos bardziej wartosciowego niz zwykly pstryk.


Przecież do tego te "lepsze" kompakty są też jak znalazł...
Nie optuję za żadnym z rozwiązań, nie mam zamiaru nikogo nakłaniać do zakupu tego czy tamtego, ale odpowiadam wprost na Twoje pytanie (choć nie padło pod moim adresem).

IMO to tak naprawdę istotą bezlusterkowca jest możliwość dostosowania obiektywu do realnych potrzeb/chęci/oczekiwań. Jeśli ktoś taką możliwość bierze pod uwagę i ceni ją sobie ponad kompaktowość kompaktu to sprawa jest dość oczywista. Jeśłi zaś niekoniecznie to...
A co do matryc i podniecania się lepsiejszością bądź wręcz przeciwnie - to w zasadzie powinno paść pytanie jakaż bedzie finalna rozdzielczość zdjęć.

Wojmistrz - Czw 23 Paź, 2014

RB, dlatego napisałem:
Kod:
Rownie dobrze moze nie wykorzystac tego wcale i nawet zakup RX100 bedzie pomylka.
Znam takich, którzy robią ładne pstryki na facebook telefonami.

WojciechW - Czw 23 Paź, 2014

Dylemat dotyczący uzupełnienia E-PM2 do dualkitu rozwiązał się przez moją słabość, gdy zobaczyłem ofertę promocyjną z torbą na aparat. Pewno nie będę często używał długiego obiektywu, ale teraz mam w komplecie przysłowiowego Olka w dualkicie.

Mówiąc całkiem poważnie, na kupno Olka skusiłem się ze względu na kompaktowość, bo tam gdzie używałem G9 to lustrzanki się trochę nie mieszczą. Nie jest to jednak aparat pozbawiony wad. Z najpoważniejszych wymieniłbym troszkę za mały rozmiar wyświetlanego w trakcie robienia zdjęć obrazu oraz niedostatki dołączanej lampy błyskowej, Nie jest ona przewidziana do dłuższych obiektywów. W szczególności nie będzie obsługiwać spacerzoomów 14-150 i szeregu innych. Ponadto lampa błyskowa "konkuruje" z dodatkowym wizjerem, który można sobie dokupić za spore pieniądze, podobnie jak i te porządniejsze, krótsze obiektywy (oby z metalowym bagnetem). Nie można bowiem używać lampy i wizjera jednocześnie.

Serdecznie pozdrwaiam,
WojciechW

drk0202 - Czw 23 Paź, 2014

Dziękuję za wszelkie rady, trochę się już od samych rad naumiałem :-)
Kupię A5000, co zdecydowało, tak łopatologicznie?
Z w/w najlepiej leżał w dłoni, najłatwiejsze menu, najmniejszy i najlżejszy, wbudowany na stałe aparat.
Jeszcze raz dziękuję

Wojmistrz - Czw 23 Paź, 2014

drk0202, liczę, że z czasem podzielisz się swoimi zdjęciami w odpowiednim dziale na forum.
drk0202 - Czw 23 Paź, 2014

PS Dopiero teraz zauważyłem
jest: wbudowany na stałe aparat
miało być: wbudowana na stałe lampa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group