forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze lustrzanki cyfrowej - Pierwsza lustrzanka do ok. 1500 zł (edycja 2015)

Wojmistrz - Czw 01 Sty, 2015
Temat postu: Pierwsza lustrzanka do ok. 1500 zł (edycja 2015)
Kontynuacja dyskusji na kolejny rok. Poprzednia dyskusja 2013/2014: http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=21140
mertino - Nie 15 Lut, 2015
Temat postu: Pomoc w wyborze lustrzanki
Witam serdecznie , zacznę oklepany ale ważny dla mnie temat. Mam zamiar kupić lustrzankę , do dyspozycji kwota około 1500 zł , nie musi być nowa . Myślałem nad Sony ILCE 3000K ewentualnie Sony Alpha a58 , dlaczego Sony ?? bo mam okazję kupić w dobrej cenie , a jestem amatorem i od czegoś trzeba zacząć nie wydając kilku tyś. Proszę podpowiedzcie co kupić może jakiś Nikon lub Canon , sami od czegoś zaczynaliście i jestem ciekaw waszych opinii.
Wujek_Pstrykacz - Pon 16 Lut, 2015

ILCE 3000K nie ma nic wspólnego z lustrzanką, a A58 niewiele. :neutral:
Preskaler - Wto 17 Lut, 2015

Ja zaczynałem od analogowych lustrzanek a cyfrówka to C 40D i polecam ją szczerze. Używki są dostępne za niewiele ponad 1 kzł. Zakup używanego sprzętu do nauki jest racjonalnym pomysłem bo za niewielkie pieniądze mamy dostęp do rozbudowanej maszyny.
WojciechW - Wto 17 Lut, 2015

Ja zaczynałem od czeskiego Pioniera (odpowiednik Druha) a moją pierwszą lustrzanką był Flexaret VI.

Niestety nie jestem entuzjastą sprzętu używanego i zdecydowanie wolę aparaty skromniejsze ale zupełnie nowe. Ale nie znaczy, że ktoś nie może kupić sobie używanego A58 lub nawet C40D- pytanie za ile warto?

Przy planowanych inwestycjach w dodatkowe szkła może lepiej wybrać system w jakim się zostanie jakiś czas. Ponadto, żeby dobrze wykorzystać możliwości obiektywów to i ta rozdzielczość matrycy nie powinna być za mała.

Jeżeli zaś komuś nie zależy na lustrzance, a na tylko na dobrych zdjęciach i możliwości stosowania różnych obiektywów, to tylko przypomnę, że w tej cenie jest sporo nowych bezlusterkowców.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Andrzej.M. - Wto 17 Lut, 2015

Ja zaczynałem od mieszkowej "Baldiny" , "Ami2"(MF), zenit E , Canon AT1 , teraz mam Pentaxy , zaczynałem od k-x ( po wcześniejszym korzystaniu z Fujifilm FinePix S3 Pro i Canona 5D w wynajmowanym studiu). A zamierzam wrócić do małego obrazka ( zwanego FF) i zakupić mający się pojawić Pentax z matrycą pełnowymiarową. Jak zakup lustrzanki - to sony odpada - bo ich nie robi. Pozostają Nikon i Pentax , bo w tych systemach lustrzanki nawet budżetowe 5 - letnie mają matryce w miarę niskoszumiące o sporej dynamice obrazowania. (K-x spokojnie rywalizuje z takim np. 60D Canona). Na stronach DxO możesz sam sprawdzić. http://www.dxomark.com/Cameras/Ratings/Sports
mertino - Sro 18 Lut, 2015

A więc Sony odpada, pozostaje Nikon D3200 i myślę nad nowym bo różnica jest niewielka jeśli chodzi o cenę .
Andrzej.M. - Pią 20 Lut, 2015

Jak się mieści w założonej kasie - bierz. :smile:
Kumak - Nie 05 Kwi, 2015

Siemka.

Chciałbym kupić lustrzankę do nauki i nie chcę na nią wydawać zbyt wiele, więc myślę o kupnie używanego sprzętu.

I tu moje do was pytanie, co lepiej kupić:

1. używane body i nowy obiektyw
2. nowe body i używany obiektyw


Z chęcią kupiłbym całkiem nowy zestaw, o ile zmieściłbym się do ok 1300zł (a z chęcią do 1000zł). Do wszystkiego skompletowałbym jakiś statywik, żeby można było próbować sił w makro lub fotografiach z dłuższymi czasami naświetlania.

Ponadto - na co zwracać uwagę przy kupnie używanego sprzętu - body i obiektywu?

Zdjęcia planuję robić najczęściej naturze, sporadycznie ludziom - jaki do takiego celu wybrać na początek obiektyw?

Dzięki z góry za odpowiedzi i pomoc :)

Wojmistrz - Nie 05 Kwi, 2015

3. Używany nieco lepszy korpus i używane nieco jaśniejsze szkło :)
Kumak - Pon 06 Kwi, 2015

Wojmistrz napisał/a:
3. Używany nieco lepszy korpus i używane nieco jaśniejsze szkło :)


Dzięki za sugestię :) . Czy jakiś konkretny zestaw byś polecił? Tzn za jakimi korpusami warto się rozglądać i za jakim obiektywem patrzeć?

Czy np Canon 1200D będzie w porządku? Na allegro jest body za 999zł.

Pozdrawiam

Wojmistrz - Pon 06 Kwi, 2015

40D spokojnie kupisz, a to aparat 2 klasy wyżej, tak samo jak 600D też za tyle dostaniesz.
xxxxD totalny amator
xxxD amator
xxD zaawansowany amator/pół pro
xD pro

elwod - Sro 08 Kwi, 2015

Witam chciałbym zakupić pierwszą lustrzankę. Mój budżet to około 2000zł.Brałem pod uwagę kilka modeli: nikon d5100, nikon 3200, canon 600d i pentax k-30 . Najlepiej by było z jakimś obiektywem, może być kit (najbardziej mi się podobają te nikona np.18-105).Ale jest jeszcze jedna sprawa mam w domu obiektyw sigmy 70-300 f4-5.6 macro i tamaron af 75-300 1:4-5.5 tele-macro oba do canona 60d mojego taty i jak sobie kupię własną lustrzankę to mi jeden da, tylko musi pasować i jeszcze jedno który lepszy :) . A i najlepiej żeby do tego body mogły wchodzić również stare (tańsze) obiektywy.
waldisobon - Pią 10 Kwi, 2015

A może mi ktoś objaśnić metodologię nazewnictwa Nikona i Canona?

Logicznie rzecz ujmując np. Nikon D3100 powinien być gorszy od D3200 tymczasem jest tańszy.

Jest jakaś metodologia w tych cyferkach?

mikemayday - Pią 10 Kwi, 2015

A co w tym dziwnego, że gorszy aprarat jest tańszy?
waldisobon - Pią 10 Kwi, 2015

A w czym jest gorszy?
Przeczesałem na szybko google'a i piszą, że D3200 jest lepszy...

I chodzi mi o logikę nazewnictwa...

mikemayday - Pią 10 Kwi, 2015

3200 jest nowszy, lepszy i droższy, zgadza się? Co w tym nielogicznego?
waldisobon - Pią 10 Kwi, 2015

No właśnie patrzę po sklepach netowych i D3200 jest tańszy. W tych samych sklepach.

Np:
http://www.fotosoft.pl/ni...raty-p-427.html - 1049 (D3200)
http://www.fotosoft.pl/ni...raty-p-224.html - 1179 (D3100)

mikemayday - Pią 10 Kwi, 2015

Aha, no widzisz, wcześniej napisałeś, że d3100 jest tańszy. W takim razie nie wiem o co chodzi.
waldisobon - Pią 10 Kwi, 2015

mikemayday napisał/a:
Aha, no widzisz, wcześniej napisałeś, że d3100 jest tańszy. W takim razie nie wiem o co chodzi.


A faktycznie, mea culpa.
Nie mogę już edytowac postu, więc jeszcze raz:

A może mi ktoś objaśnić metodologię nazewnictwa Nikona i Canona?

Logicznie rzecz ujmując np. Nikon D3100 powinien być gorszy od D3200 tymczasem jest droższy.

Jest jakaś metodologia w tych cyferkach?

komor - Pią 10 Kwi, 2015

waldisobon, a nie jest czasem tak, że oferta tego sklepu jest wirtualna i przy próbie zamówienia tego starszego D3100 okaże się, że go już nie ma, albo cena jest niższa niż następcy, czyli modelu D3200?
waldisobon - Sob 11 Kwi, 2015

komor napisał/a:
waldisobon, a nie jest czasem tak, że oferta tego sklepu jest wirtualna i przy próbie zamówienia tego starszego D3100 okaże się, że go już nie ma, albo cena jest niższa niż następcy, czyli modelu D3200?


No chyba jednak nie.
Byłem wczoraj w MM.
Od ręki:
NIKON D3100 + 18-55mm VR 1449PLN (na dodatek z ekspozycji!!!)
NIKON D3200 + 18-55mm VR II 1439PLN

PSK - Nie 12 Lip, 2015

Witam serdecznie. Niestety czas płynie nieubłaganie i stary wysłużony Canon A530 powoli odmawia współpracy, dlatego najwyższa pora rozejrzeć się za czymś nowym. Od razu podkreślam, że jestem amatorem i nie oczekuję cudów od lustrzanki w takiej kwocie. Domyślam się, że jeden obiektyw kitowy nie starczy do wszystkiego, ale na początek jakoś będzie musiał, w przyszłości oczywiście pomyślę nad zakupem kolejnego. Aparat głównie będzie służył do fotografii na wakacjach, krajobrazów, portretów, zwierząt.

Z tego co udało mi się zorientować w tej kwocie dostanę:

-Nikon D3200 + 18-55 VR czarny

oraz

Nikon D3200 + 18-105mm VR czarny

Teraz moje pytanie który będzie bardziej uniwersalny i lepszy w codziennej fotografii ?. Plus oczywiście czekam inne propozycję np. może coś wartego uwagi od Canona.

dcs - Pon 13 Lip, 2015

PSK napisał/a:
Teraz moje pytanie który będzie bardziej uniwersalny i lepszy w codziennej fotografii ?

z 18-105mm VR

D5100 + 18-105 -ale droższy

jack78 - Czw 16 Lip, 2015

Canon 1200D vs Nikon D3200. Co lepiej?? Do pierwszego 18-135IS do drugiego 18-105VR.
rafal700 - Pią 24 Lip, 2015
Temat postu: Nowa lustrzanka dla amatora do ok 1700zł
Witam

Chciałbym kupić nową lustrzankę w sklepie stacjonarnym.
Myślałem nad:
Canon EOS 1200D + 18 - 55 mm DC III
Sony SLT-A58K
Nikon D3200 18-105 VR (czarny)
Canon EOS 100D + 18 - 55 mm IS STM

W tej chwili mam zwykły kompakt sony dsc-hx20v i chciałbym coś lepszego do fotografowania przyrody oraz portretów. W domu bardzo rzadko będzie fotografowane.

komor - Pią 24 Lip, 2015

rafal700, po co zakładać osobny temat o 1700 zł, kiedy jest już przyklejony wątek „Pierwsza lustrzanka do ok. 1500 zł (edycja 2015)”, do którego niniejszym przekleiłem Twoje pytanie. Trochę porad już masz.
Emoneverdie - Sob 15 Sie, 2015

Witam.
Zamierzam kupić lustrzanki, która: robi szybko i ostro zdjęcia (dynamiczny ruch ludzi i zwierząt), nie przekłamuje koloru, robi w miarę dobrze zdj bez lampy.
Może być to starszy model do amatorski "zabaw", najlepiej do 1000zł
Od razu jaki obiekty najlepiej zakupić do danego modelu, bądź czy dostępny w zestawie (wiem że takowe czasami bywają) dobrze się sprawdzają.

P.S. Czy Nikon D70s będzie takim aparatem.?

Wojmistrz - Sob 15 Sie, 2015

Emoneverdie napisał/a:
Witam.
Zamierzam kupić lustrzanki, która: robi szybko i ostro zdjęcia (dynamiczny ruch ludzi i zwierząt), nie przekłamuje koloru, robi w miarę dobrze zdj bez lampy.
Może być to starszy model do amatorski "zabaw", najlepiej do 1000zł
Niezłe wymagania jak na 1000zł. Ile masz na obiektyw? D70 to nie był dobry model.
Emoneverdie - Sob 15 Sie, 2015

Nie musi być to aparat na najwyższym poziomie bo wiem że takiego nie dostanę, są to rzeczy priorytetowe (no robienie zdjęć bez lampy tak najmniej ważne)
Za całość chciałabym wydać może1500zł chociaż wiadomo, że czasami znajdują się lepsze modele w niższej cenie ;)

Wojmistrz napisał/a:
Emoneverdie napisał/a:
Witam.
Zamierzam kupić lustrzanki, która: robi szybko i ostro zdjęcia (dynamiczny ruch ludzi i zwierząt), nie przekłamuje koloru, robi w miarę dobrze zdj bez lampy.
Może być to starszy model do amatorski "zabaw", najlepiej do 1000zł
Niezłe wymagania jak na 1000zł. Ile masz na obiektyw? D70 to nie był dobry model.

Wojmistrz - Sob 15 Sie, 2015

Zerknij na Canon 40D z 50mm f/1.8
Emoneverdie - Sob 15 Sie, 2015

Dzięki wielkie #_# Będę na niego polować ;)
A jest może jeszcze jakiś podobny o zbliżonych parametrach.?

Wojmistrz napisał/a:
Zerknij na Canon 40D z 50mm f/1.8

Wojmistrz - Sob 15 Sie, 2015

Jakie masz plany na przyszłość? Chodzi mi o to czy będziesz inwestował w obiektywy, czy raczej nie?
Emoneverdie - Nie 16 Sie, 2015

Jeśli nie uda się kupić czegoś używanego w zestawie to pewnie tak. Tylko na pewno nie będzie to w przeciągu kilku miesięcy.
Wszystko zależy od kosztów i czy ja sama na tyle się rozwinę by potrzebować lepszego obiektywu.

Wojmistrz napisał/a:
Jakie masz plany na przyszłość? Chodzi mi o to czy będziesz inwestował w obiektywy, czy raczej nie?

mudol - Sro 19 Sie, 2015

Witam szanowne grono! Mam dylemat, mam też mało czasu, mam też budżet ok 1500zł. Z tego co obecnie jest dostępne zauważyłem najczęściej pojawiające się zestawy:

Sony SLT A58 + 18-55 II
Nikkon D3200 + 18-55 VR
Canon EOS 1200D + 18-55 IS

Na dniach rodzi się mój potomny więc aparat będzie pstrykał młodemu fotki, dodatkowo pewnie imprezy rodzinne (więc pewnie wieczorne zdjęcia przy stole) a także jedzenie (obiektyw makro może później). Który z tych zestawów będzie najlepszy, ewentualnie jakiś inny? Interesują mnie tylko nowe.

Pozdrawiam

Wojmistrz - Sro 19 Sie, 2015

mudol, a interesowałeś się Pentaxem K-500, albo Canonem 100D?
mudol - Sro 19 Sie, 2015

100D przebija budżet a pentax chyba k-50? Szczerze pentaxa nie widziałem jeszcze.

Dziś mała wizyta w sklepie i pobawiłem się a58 i canonem 1200d, a także spojrzałem na kompakty: sony hx300 i hx400v i tak się właśnie zastanawiam czy jednak kompakta nie brać, lustrzanka ma ten minus, że zooma nie ma a dokupywać kolejne obiektywy ciężko byłoby ciężko. Żona też marudzi, że bez zooma niechce ;)

Pytanie do znawców, co brać? (jak życ?;) )

Wojmistrz - Sro 19 Sie, 2015

k-500 to tańszy model bez uszczelnień i "zapomnieli" dać diodek potwierdzających AF.
mudol - Czw 20 Sie, 2015

Ale jest za kwote 2000zł, nie ten budżet.
Wojmistrz - Czw 20 Sie, 2015

Faktycznie w Polsce coś się sklepom pomyliło. Wyższy model, K-50 za 1800zł, a jego troszkę słabiej wyposażony bliźniak z niższej półki za 2000zł. Było by bliżej, to bym ci za równowartość 1500zł zaproponował K-500 z 18-55mm + Sigmę 50-200mm OS HSM :)
viperzaq1 - Wto 10 Lis, 2015
Temat postu: Co wybrać?
Witam.
Co byście wybrali nowego CANON EOS 1200D + EF-S 18-55 IS II KIT, czy używany Canon eos 550d z np. dodatkowym obiektywem oczywiście w tym samym przedziale cenowym. Ewentualnie co byście polecili tak do około 1300zł.
Zdjęcia większości będą robione przyrodzie jakimś widokom i ewentualnie jakaś alternatywa dla canona.
Pozdrawiam.

Wojmistrz - Wto 10 Lis, 2015

Ja wybrał bym 1200D.
tores - Wto 10 Lis, 2015

A ja : - z "wiarygodnym przebiegiem " 40D/50D. pomijając bajery następcow , lepiej leży w dłoni,
viperzaq1 - Wto 10 Lis, 2015

Znalazłem jeszcze 500d z jakimiś dodatkami typu drugi obiektyw, torba filtry itp. No i jest ten dylemat nowy z gwarancja czy używka ale z dodatkami
Wojmistrz - Wto 10 Lis, 2015

viperzaq1, po chwili namysłu jednak chyba skłonił bym się bardziej ku 550D, o ile na prawdę trafisz egzemplarz w bardzo dobrym stanie. Warto zwrócić uwagę, że modele Canona xxxxD to "odgrzewane kotlety", wypuszczane po 2-3 latach, i tak, 1000D był równoważnikiem 400D, 1100D czymś pomiędzy 450, a 500D, a 1200D to równoważnik 550D. Co do wypowiedzi toresa, 40D i 50D to świetne puszki jeśli chodzi o ergonomię, ale pod względem możliwości nieco za stare, chociaż oczywiście w odpowiednich rękach, nawet Canonem 300D da się robić prześliczne zdjęcia. W Canona 500D już bym się nie ładował, ten 550D to takie względne minimum.
dcs - Wto 10 Lis, 2015

viperzaq1, NIKON D90 + 18-105mm
Andrzej.M. - Sro 02 Gru, 2015

viperzaq1, Jak o Canony chodzi to 30d/40d/50d spokojnie używki możesz brać , bo postęp jakiś matryce dopiero 7d , 70d i 7dmkII zrobiły , ale i tak malutki w stosunku do konkurencji, która cropy wypsażyła w matryce niewiele gorsze od pełnoklatkowych. Dletego lepiej brać do krajobrazu Nikona lub Pentaxa. JUż te z 16Mpix matrycami dają sobie radę tam gdzie cropowy canon HDR-y musi robić. I pamiętaj że często w canonie jest tak że jedno zero więcej oznacza na tej samej matrycy większe szumy i mniejszą dynamikę. Chociaż nie zawsze tak jest. Najlepiej zobaczyć na DxO ... i porównać obrazowanie. A co do wygody - to jasne że im wyższy model tym obsługa lepsza.

dcs napisał/a:
viperzaq1, NIKON D90 + 18-105mm

Wyjątkowo się zgodzę. :)
Choć pewnie poleciłbym Pentaxa K-5 jak ci się uda body w tej cenie zdobyć. Ale Można zapolować na używkę K-50 lub K-30. Jak się trafi.

komor - Czw 03 Gru, 2015

viperzaq1, absolutnie nie słuchaj głupot wypisywanych przez Andrzeja. Różnice w pracy między matrycami 30D do 7DII, na którym skończył swoją wyliczankę, są ogromne.

Systemy Canona i Nikona to te najpopularniejsze, największa dostępność obiektywów i innych akcesoriów, zarówno nowych jak i używanych, oraz najwięcej dostępnych modeli. Pentax to rozwiązanie dla osób świadomych, które będą potrafiły wykorzystać jego zalety i nie będą przeszkadzały im wady, takie jak słaba dostępność, niewielka ilość obiektywów, ich wysoka cena i nie zawsze dobra jakość optyki w porównaniu do produkcji Canona, Nikona czy ostatnio dobrze sobie radzącej Sigmy.

Andrzej.M. - Pią 04 Gru, 2015

Komor - nie zrozumiałeś tego co napisałem - bo akurat napisałem że postęp w tych trzech matrycach widać! Natomiast 30-60d to różnice kosmetyczne. http://www.dxomark.com/ca...ataType=rankDxo
komor napisał/a:
Różnice w pracy między matrycami 30D do 7DII, na którym skończył swoją wyliczankę, są ogromne.

No to jak nazwać (w świetle tego co napisałeś) różnice między matrycami canona i Pentaxa??? KOLOSALNE? :lol:
komor napisał/a:
ostatnio dobrze sobie radzącej Sigmy.

Ostatnio? :roll:
Toż od dobrych "kilku" lat Sigma i Tamron a nawet koreański Samyang pokazują Canonowi że można taniej i znacznie lepiej robić optykę! Ostatnio dołącza jeszcze jakiś producent zamienników z Chin (Yongnuo?), czy tę resztę uznasz za 20 lat?
Dodać trzeba że Sigmę spokojnie możan kupić również do Pentaxa, a jakość optyki Pentax jest bardzo dobra. I to porównywalna ze słunnymi L-kami - jednak za nieco mniejsze pieniądze. Uznawana niegdyś za wzorcową setka macro L wcale nie przwewyższa jakością D-FA 100 Macro /2,8 WR - owszem ma ostrość na brzegach na 2,8 o jakieś 8% lepszą , za to jest o 1/3 EV(lub wartości przysłony) ciemniejsza - jak wynika z porównania na topowych lustrzankach cropowych obu producentów. może kolega zechce porównać najpopularniejsze obiektywy wśród amatorów tanie 50-tki 1,8 ? Wiem, kolega porówna pentaxa z wypuszczonym w tym roku nowym obiektywem na który firma kazała canonierom czekać 25 lat... :lol: A porzednicy - cóż ... lepiej nie mówić... :zalamany:

Podumowując - kolega użył argumentów z lamusa i nie zawsze prawdziwych - bo nie czarujmy się - cóż amatorowi po obfitości obiektywów na które go nie stać? - to w kwestii dostępności - bo w końcu obiektyw kupuje się raz na kilka(naście) lat. System wybiera się by robić zdjęcia a nie "macać obiektywy". :razz: Nie ma problemu żeby gdziekolwiek się jest zamówić szkło on-line. Dodatkową zaletą jest to że można po wypróbowaniu odesłać. A w czasie kilku dni można nie tylko pomacać jak w sklepie ale też dokładnie przetestować na skalibrowanym do niego aparacie... czego w sklepie nie da się zrobić ! Kupując w sklepie można jedynie odesłać obiektyw z aparatem do serwisu... do kalibracji lub sam obiektyw do regulacji.
Więc jak jest lepiej? :wink:
Szkoda że kolega nie napisał jeszcze o tym że Pentax nie ma puszki FF... Bo to też był "argument" ...
Nic nie szkodziło że jako jedyny z trójki ma puszki PRO średnioformatowe...
No zapomina kolega że Pentax to jedyny system mający odpowiedniki zoomów "zawodowej" optyki (czyli 24-70/2,8 i 70-200/2,8) - jak 16-50/2,8 i 50-135/2,8 - ma to Canon albo Nikon?
Chyba temat wyczerpaliśmy? Prawda? Bo nie ma sensu brnąć w dyskusję która zacznie przypominać dyskusję: ... o wyższośći Świąt... :cool:

komor - Pią 04 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Natomiast 30-60d to różnice kosmetyczne.

Nie są kosmetyczne. Miałem 400D, 40D, 50D, mam 7D, używałem parę innych. Ty sobie patrz na wykresiki DXO, a ja robiłem tym zdjęcia.

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Toż od dobrych "kilku" lat Sigma i Tamron a nawet koreański Samyang pokazują Canonowi że można taniej i znacznie lepiej robić optykę!

Coś się tego Canona tak uczepił? Nikonowi czy Pentaksowi nie pokazują? Mam 3 obiektywy Sigmy i wiem, że potrafią zrobić lepiej i taniej, lub lepiej i… drożej (patrz Sigmy 50mm). Samyanga 85/1.4 też mam i cenię. Yongnuo? Sorry, zagalopowałeś się. Robią fajne lampy manualne, mam trzy. I wyzwalacze radiowe. Też mam trzy. Ich obiektywy to plastikowy szajs. Póki co.

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Uznawana niegdyś za wzorcową setka macro L wcale nie przwewyższa jakością D-FA 100 Macro /2,8 WR - owszem ma ostrość na brzegach na 2,8 o jakieś 8% lepszą , za to jest o 1/3 EV(lub wartości przysłony) ciemniejsza

Zaciśnij mocniej turban i sobie to powtarzaj codziennie przed spaniem. :)

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Podumowując - kolega użył argumentów z lamusa i nie zawsze prawdziwych - bo nie czarujmy się - cóż amatorowi po obfitości obiektywów na które go nie stać?

Nie stać to go będzie na drogie i nie zawsze dobre obiektywy Pentaksa. Do C lub N prędzej kupisz nowe i używane graty w dobrych cenach. Niekoniecznie musi to być plastikowa 50-tka Canona, do której się kolega raczył przyczepić, albo droga eLka. Jest cała masa szkieł. Pentax w naszym kraju to niestety znacznie mniejszy wybór, bo mało kto tego używa.

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Nie ma problemu żeby gdziekolwiek się jest zamówić szkło on-line. Dodatkową zaletą jest to że można po wypróbowaniu odesłać.

Optyki Canona czy Nikona oczywiście nie można zamówić online? :)

AndrzejM.Makuch napisał/a:
No zapomina kolega że Pentax to jedyny system mający odpowiedniki zoomów "zawodowej" optyki (czyli 24-70/2,8 i 70-200/2,8) - jak 16-50/2,8 i 50-135/2,8 - ma to Canon albo Nikon?

Canon i Nikon ma po prostu zawodową optykę, a nie jakieś odpowiedniki. :roll: I odpowiednie korpusy, które są w stanie to wykorzystać. Andrzeju drogi, lubię bardzo Pentaksy. Mają świetne matryce i rozbudowaną guzikologię, co lubię. Ale z tą zawodową optyką to sobie strzeliłeś w kolano.

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Chyba temat wyczerpaliśmy? Prawda? Bo nie ma sensu brnąć w dyskusję która zacznie przypominać dyskusję: ... o wyższośći Świąt...

Też tak uważam, że nie ma dalej co pisać. Po prostu więcej nie wypisuj nieprawdy o matrycach Canona i będzie OK.

Andrzej.M. - Pią 04 Gru, 2015

komor napisał/a:
Yongnuo? Sorry, zagalopowałeś się.

Może - nie pamiętam nazwy - a chodzi mi o te stałkę ze światłem 1,2 i 50-tkę 1,8 którą wypuścili przed Canonem...
komor napisał/a:
Canon i Nikon ma po prostu zawodową optykę, a nie jakieś odpowiedniki.

Pentax też jeśli nie zauważyłeś. I to nie tylko średnioformatową. A pisżę o odpowiednikach - żeby każdy - nawet ten który nie potrafi jeszcze przeliczyć sobie ogniskowych na obrazowanie - miał pełną jasność. Ale ani Canon ani Nikon tych obiektywów na DX/APSC nie mają...
komor napisał/a:
znacznie mniejszy wybór, bo mało kto tego używa.
Zdziwiłbyś się! Użytkowników Pentaxa bardzo przybyło zwłaszcza od czasu wypuszczenia pierwszego K-5 ! Nadl jest ich znacznie mniej niż pozostałych marek , ale juz na każdej imprezie można kilku zobaczyć.
komor napisał/a:
nie wypisuj nieprawdy o matrycach Canona

Prawda jest taka że nadal wloką się w ogonie fotograficznym... :razz:
Tylko nieliczni użytkownicy modeli z siódemką w nazwie (7, 70, 750...) mają w pełni użyteczne obrazy powyżej 800 ISO... Chodzi oczywiście o pełny kolor bez szumów itp... Coś co zaakceptuje drukarnia bez ślęczenia przy kompie...

dcs - Pią 04 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Pentax to jedyny system mający odpowiedniki zoomów "zawodowej" optyki (czyli 24-70/2,8 i 70-200/2,8) - jak 16-50/2,8 i 50-135/2,8 - ma to Canon albo Nikon?

-o co ci tutaj chodzi AndrzejM.Makuch, że do Canona i Nikona nie ma obiektywów Pentax :?:

Andrzej.M. - Pią 04 Gru, 2015

Cytat:
o co ci tutaj chodzi

A czego nie zrozumiałeś? Że C/N nie mają 50-135/2,8? czy że nie mają 16-50/2,8? Za trudne? :lol:

dcs - Pią 04 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Pentax to jedyny system mający odpowiedniki zoomów "zawodowej" optyki (czyli 24-70/2,8 i 70-200/2,8) - jak 16-50/2,8 i 50-135/2,8

Pentax smc DA* 16-50mm f/2.8 AL ED IF SDM:
"Jeśli sporo narzekaliśmy na Tokinę, to co mamy napisać przy Pentaxie? Chęć dołożenia silnika SDM i uszczelnień oraz zachowanie przy tym niezmiennych w stosunku do Tokiny gabarytów, doprowadziła do małej katastrofy. Nie chce być posądzany o preferowanie jakiś konkretnych firm, ale, mówiąc brutalnie, posiadacze korpusów Pentaxa, chcąc mieć dobry i światłosilny zamiennik "kita", wyposażony na dodatek w silnik ultradźwiękowy, powinni zmienić system..."
http://tnij.at/65086

"Po teście modelu [Pentax DA*] 16-50mm pojawiło się sporo problemów i pytań. "Gwiazdki" Pentaxa były zawsze oznaką najwyżej jakości zarówno mechanicznej jak i optycznej. To coś takiego jak seria "Luxury" u Canona. Z jednej strony wpadce modelu 16-50 mm można się nie dziwić. Już Tokina 16-50 mm wypadała przeciętnie, a Pentax w tych samych gabarytach dorzucił jeszcze napęd SDM, co na pewno miało wpływ na dodatkowe pogorszenie własności. Dziwić może też decyzja o produkcji nowych "gwiazdek" w Wietnamie. To tak jakby Canon zaczął robić L-ki w Chinach." :!:

Pentax smc DA* 50-135 mm f/2.8 ED IF SDM:
"Wynik modelu 50-135 mm jest lepszy niż osiągi 16-50 mm. Obiektyw jak na swoją cenę zawiera jednak sporo przeciętności (dystorsja, winietowanie, aberracja chromatyczna) i trzy wpadki. ...
Przede wszystkim Pentax ma chyba poważny problem z powtarzalnością swojej wietnamskiej produkcji. Serwis Photozone donosił o słabej jakości pierwszego egzemplarza 50-135 mm jaki dostali do testów; drugi był dużo lepszy. Nasz wydaje się przeciętnym przedstawicielem - ani nie należącym do grupy wybitnych, ani do grupy słabeuszy. Jasno więc widać, że rozrzut jakościowy nowych Pentaxów pojawiających się na rynku jest duży.
Smutne jest to, że kupując stosunkowo drogi obiektyw z najwyższej serii danego producenta jesteśmy skazani na swego rodzaju loterię. "
http://tnij.at/65085

Na koniec może jeszcze "genialne" powłoki Pentax SMC 50-135mm f/2.8

http://tnij.at/65093

komor - Pią 04 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Tylko nieliczni użytkownicy modeli z siódemką w nazwie (7, 70, 750...) mają w pełni użyteczne obrazy powyżej 800 ISO... Chodzi oczywiście o pełny kolor bez szumów itp... Coś co zaakceptuje drukarnia bez ślęczenia przy kompie...

ISO 800 bez problemu używałem z 400D, w druku, w sieci, bez ślęczenia przy kompie. Pentax zdaje się wtedy miał K10D z matrycą CCD… Każdy następny model miał wyższe użyteczne ISO.

Andrzej.M. - Wto 08 Gru, 2015

komor, zależy czego oczekujesz od obrazu. CXhoć 400D z 10mpix matycy wycisnęła tyle samo co 700 d jak widać z pomiarów DxO więc pewnie masz rację... Tylko czy to znaczy że 400 d był tak dobry czy 700 d jest tak słaby? ;)

dcs, fajnie że porównujesz obiektywy których akurat ani Canon ani Nikon nie mają... Cóż, te obiektywy przynajmniej są. :lol: Akurat 50-135/2,8 to bardzo fajne szkło które bez problemu można wymienić jeśli się trafi na egzemplarz słabszy jakościowo. Oczywiście o zakupie internetowym mówię. Co do szerszego kąta - z przyjemnością używam 16-45/4 - który faktycznie jest znacznie lepszy od gwiazdki 16-50/2,8. Ponieważ nie są to - jak zauważyłeś - tanie szkła ( a które zommy o świetle 2,8 są tanie?) - to wiadomo że kupują je świadomi użytkownicy, którzy potrafią sobie takie szkło po otrzymaniu przetestować. Co do powłok - chyba wiesz że test jest sprzed dobrych paru lat? I że Pentax stosuje teraz nowe powłoki?
Poza tym starsze testy zawierają sporo "niekonsekwencji" piszacych - jakby test opisywała jedna osoba , a podsumowanie - druga... co w komentarzach czytelników nieraz można doczytać. Może jednak nie jest takj źle skoro w teście napisano: "...Troszkę lepiej jest na brzegu kadru. Tutaj trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Przy f/2.8 Pentax prezentuje się słabo, ale Tokina tylko dla 50 mm zachowywała się lepiej. Za to po przymknięciu obiektywu, maksymalne osiągi Pentaxa wydają się lepsze od Tokiny, choć tutaj akurat walka toczy się na bardzo wysokim poziomie i oba instrumenty zasługują na słowa pochwały..."
Możliwe że przed laty produkcja optyki miała jakieś problemy - szczególnie że pod rządami koncernu Hoya do którego należy/ała również Tokina - produkcja optyki Pentaxów mogła nie być jakimś wielkim priorytetem , jednakże nawet w tamtym ciężkim okresie dało się produkować całkiem niezłe obiektywy. Szczęśliwie dla Pentaxa - przejęcie przez Ricoh okazało się dobrym posunięciem - bo i nowe modele aparatów nie są trapione usterkami (jak to się zdarzało ostatnio Nikonom) a opracowane nowe technologie i obiektywy nieźle się sprawdzają (Nowy napęd i powłoki).

dcs - Wto 08 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
porównujesz obiektywy których akurat ani Canon ani Nikon nie mają...

-trudno żeby Canon czy Nikon markowali swoją nazwą obiektywy Tokiny (jak robi to Pentax)
AndrzejM.Makuch napisał/a:
Co do powłok - chyba wiesz że test jest sprzed dobrych paru lat? I że Pentax stosuje teraz nowe powłoki?

-ale nie ma nowych wersji z powłokami HD obiektywów: smc PENTAX-DA★16-50mmF2.8ED AL[IF] SDM i smc PENTAX-DA★50-135mmF2.8ED[IF] SDM http://www.ricoh-imaging....index_list.html o których tu piszesz

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Szczęśliwie dla Pentaxa - przejęcie przez Ricoh okazało się dobrym posunięciem - bo i nowe modele aparatów nie są trapione usterkami (jak to się zdarzało ostatnio Nikonom) a opracowane nowe technologie i obiektywy nieźle się sprawdzają (Nowy napęd i powłoki).

-że teraz -pod skrzydłami Ricoh Pentax ma lepszą powtarzalność produkcji nowych obiektywów -są lepiej poskładane?

-chyba nie:
"In the past many of the tested Pentax lens have been plagued with centering issues. Unfortunately the tested sample wasn't perfect in this respect either especially around the 50mm mark (left image side). However, the problem dissolved at medium apertures at least. We used the readings from the right image side for the charts above."
-test z 25 maja 2015 http://www.photozone.de/p...85_3556?start=1

Andrzej.M. - Wto 08 Gru, 2015

Test jak widzę pokazuje że Pentax zrobił całkiem udany spacerzoom - z poorzeczką uniesioną dość wysoko - 16mm jak i 24mm w zoomach o szerokim zakresie to ból d...y każdego producenta. Jakoś nie widzę nic lepszego za podobne pieniądze... :lol:
komor - Wto 08 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
komor, zależy czego oczekujesz od obrazu. CXhoć 400D z 10mpix matycy wycisnęła tyle samo co 700 d jak widać z pomiarów DxO więc pewnie masz rację... Tylko czy to znaczy że 400 d był tak dobry czy 700 d jest tak słaby?

Drogi Andrzeju, Ty dalej się pasjonuj wykresami z DXO, a ja jeszcze raz powtórzę, że tymi aparatami robiłem i robię zdjęcia. Pisanie, że matryce od 30D do 70D to jest praktycznie to samo, jest całkowitą nieprawdą. To są zupełnie inne matryce o innych mocnych i słabych stronach, ale sumarycznie każda następna z nich jest lepsza. To, że konkurencja robi jeszcze lepsze, to jest inna sprawa.

Wojmistrz - Wto 08 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch, cały czas przy pomocy w doborze aparatu widzę pewne twoje błędy myślowe. Przypomina mi to polskie maratony, na których główne nagrody zgarniają Etiopczycy, ale zapytaj takiego ile to jest 2+2*2, albo każ wnieść lodówkę na 4 piętro bez windy i co jest wtedy? Tak samo jest z porównywaniem jakiegoś jednego, praktycznie w dzisiejszych czasach coraz mniej ważnego parametru jak jakość matrycy. Przestańmy oszukiwać ludzi! Do tego co robi znaczna większość z nich, czyli po prostu fotografuje, umieszcza w necie gdzieś na facebooku, czy "od biedy" wydrukuje kilka odbitek 10x15, to każda nawet najtańsza lustrzanka jest WOW i nie chodzi o tylko najnowszy sprzęt, ale i nawet kilkuletnie modele. Dziś w mojej opinii najbardziej liczy się 1, ergonomia, 2, trwałość tego sprzętu i 3, ex aequo dodane bajery i szanse rozwoju, a wybór konkretnego modelu jest tylko i wyłącznie wtedy, kiedy potrzeba komuś bardzo specyficznego sprzętu, znacznie odstającego od "codziennych" zdjęć.
Andrzej.M. - Sro 09 Gru, 2015

komor, daleki jestem od pasjonowania się jakimikolwiek wykresami - niemniej jest to narzędzie pozwalające porównać efekty pracy inżynierów różnych marek . Oczywiście i Ty masz rację pisząc że te matryce mają rózne właściwości - co jest oczywiste - wszak od 10Mpix do dwukrotnie bardziej upakowanej 20Mpix matrycy przy zachowaniu a nawet lekkim podwyższeniu jakiści obrazu - to niewątpliwie postęp. Jednakże jeśli popatrzeć że konkurencja zrobiła to samo a nawet znacznie wiecej - to już tak dobrze nie wyglada. Stąd pewien skrót myślowy. W końcu trzeba docenić różnicę między w pełni użytecznym ISO 1400 takiego Nikona 5500/5300/3300 ( czy jak kto woli jej krotność) a takim samym obrazkiem uzyskanym matrycy topowego 7DmkII przy ISO 1000. Niektórzy koledzy o tych "drobiazgach" zdają się zapominać... :wink:
Wojmistrz, Oczywiście rozumiem twój tok myślowy jak i to że wielu pstrykaczy musi mieć "luszczanki" do popełniania pstryków.
Wojmistrz napisał/a:
Dziś w mojej opinii najbardziej liczy się 1, ergonomia, 2, trwałość tego sprzętu i 3, ex aequo dodane bajer

w świetle tego wszyscy powinni fotografować albo Pentaxami albo co najmniej dwucyfrowymi canonami i nikonami serii 7tysięcy... No bo jak na pierwszysm miejscu stawiasz ergonomię... Trwałóści i jakości wykonania Pentaxów przecież nic zarzucić nie można. To po co polecać trzycyfrowe canony czy nikony z funkcjami zagrzebanymi w menu? :roll: Pozdrawiam! :wink:

komor - Sro 09 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
daleki jestem od pasjonowania się jakimikolwiek wykresami - niemniej jest to narzędzie pozwalające porównać efekty pracy inżynierów różnych marek

Ale wykresy DXO są dość specyficzne, bo bardzo mocno nagradzają jedną cechę, której akurat brak matrycom Canona. Dlatego powoływanie się tylko na te wykresy, to jest duuuży skrót myślowy. A już pisanie, że od czasów 30D nic się nie zmieniło, to jest po prostu sianie dezinformacji. Nie samą matrycą aparat żyje, tak poza tym.

Wojmistrz - Sro 09 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
w świetle tego wszyscy powinni fotografować albo Pentaxami albo co najmniej dwucyfrowymi canonami i nikonami serii 7tysięcy... No bo jak na pierwszysm miejscu stawiasz ergonomię... Trwałóści i jakości wykonania Pentaxów przecież nic zarzucić nie można. To po co polecać trzycyfrowe canony czy nikony z funkcjami zagrzebanymi w menu?
Tak, tak, zwłaszcza za 1500zł...
Kolego, przecież każdy zakup zaczyna się od możliwości finansowych. Jakby każdy patrzył na moje kryteria bez ograniczenia finansowego, to to wybierał by najlepszy możliwy model, więc świat byłby otoczony samymi Canonami 1D X i Nikonami D4, bo o ergonomii w średnioformatowych można zapomnieć, a twojego kochanego Pentaxa kupiło by kilka kobiet z małymi rączkami. Sorry, jestem pełen złych doświadczeń, po kilku modelach Pentaxa z matrycami APS-C, które kupiłem do testów. Po szczęśliwym pozbyciu się ostatniego z nich niespełna miesiąc temu, stwierdzam, że tym się nie da fotografować pomimo świetnych wyników w tabelkach i ten system może być dobry tylko dla kogoś, kto nie pracował na niczym więcej. Dla przykładu, jaki za przeproszeniem baran zapomniał umieścić wyświetlania potwierdzenia punktów AF w wizjerze w K-500? 100% za ergonomię!

Andrzej.M. - Pią 11 Gru, 2015

Wojmistrz napisał/a:
aki za przeproszeniem baran zapomniał umieścić wyświetlania potwierdzenia punktów AF w wizjerze w K-500?

Pewnie ten sam co we wcześniejszym K-x i późniejszym KS-1. :) Tego K-x nawet mam i zrobiłem nim "troszkę" zdjęć - jakieś 30 tysięcy. :lol: Nawet włożyłem do niego matówkę z klinem i używałem z manualnymi obiektywami. Brak podświetleń mi w niczym nie przeszkadzał. Dodam - że te modele nie mają również uszczelnień. Za to są najtańsze... Te odrobinę droższe jakoś mają wszystko czego potrzeba. Ja też mam zastrzeżenia - w moim nowym K-3II nie dali lampki błyskowej... więc bezprzewodowe sterowanie systemowymi diabli wzięli... Muszę się obywać radiem... :lol: No i te wielkie pliki - ponad 100MB przy podwyższonej rozdzielczości... okropność... :roll: Muszę się zastanowić czy sprzedam K-x i K-5... :wink:

[ Dodano: Pią 11 Gru, 2015 22:20 ]
Aha, K-30 i k-50 już chyba w okolicach 1500 widywałem, nie pamiętam tylko czy nowe czy używki.

kowcio - Nie 20 Gru, 2015
Temat postu: Który wybrać?
Witam. Kiedyś pytałem o aparat dla firmy i pomogliście mi bardzo wtedy, lecz dzisiaj proszę o pomoc w wyborze aparatu dla mnie. Aparacik do zdjęć rodzinnych, jakieś wycieczki, święta, imprezy itp. Czy to dzieciaka sfotografować, czy zwierzaka jakiegoś. Sami z resztą wiecie do czego Wam służą aparaty:) Proszę tylko żebyście wzięli pod uwagę, że jestem amatorem w robieniu zdjęć i dobrze by było gdyby ten aparat nie był zbyt skomplikowany dla kogoś zielonego :) ( nie, że nic nie ogarniam, ale do zawodowstwa mi dużo brakuje)

http://www.optyczne.pl/po...=1580&add2=1728

Kolega doradził mi żebym sobie wybrał coś spośród tych trzech. Z czego zaznaczył, że dla mnie będzie lepszy ten Canon 1200D.
A jakie jest Wasze zdanie? Który polecilibyście początkującemu fotografowi ?
Z góry dziękuję za pomoc:)

dcs - Nie 20 Gru, 2015

D3200 z 18-105mm
Sunders - Pon 21 Gru, 2015

Z podanych Nikon D3200.
WojciechW - Pon 21 Gru, 2015

Nowe, ślicznie białe body K-S1 było niedawno nawet za nieco ponad 1400 zł.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

jaad75 - Pon 21 Gru, 2015

Wojmistrz napisał/a:
jestem pełen złych doświadczeń, po kilku modelach Pentaxa z matrycami APS-C, które kupiłem do testów. Po szczęśliwym pozbyciu się ostatniego z nich niespełna miesiąc temu, stwierdzam, że tym się nie da fotografować pomimo świetnych wyników w tabelkach i ten system może być dobry tylko dla kogoś, kto nie pracował na niczym więcej.
Brednie godne Andrzeja.
kowcio - Pon 21 Gru, 2015

Dzięki za Wasze opinie. Nie wiem jednak czy nie wezmę Sony Alfa A58, jako jedyny z tych trzech ma możliwość aby przynajmniej trochę ekran wysunąć. Myślicie, że używka + np Obiektyw Minolta AF 70-210/4.5-5.6 dadzą radę?
Andrzej.M. - Pon 21 Gru, 2015

Widzę że wybrałeś do porównania naj... bardziej budżetowe aparaty w tym dwie lustrzanki, a tak naprawdę jedną sensownie obrazującą. Pewnie bym też poszedł po najmniejszej linii oporu i powiedział - tylko D3200... ale przecież możesz mieć jeszcze inny wybór... http://www.optyczne.pl/po...=1755&add4=1793
Jak "kompaktowa" łatwość obsługi - K-S1, jak bardziej w stronę zaawansowania - K-S2 albo K-50. Jeśli zależy ci na gibanym ekraniku i bezprzewodowej wspólpracy z telefonem (czy komputerem) to K-S2.

Andrzej.M. - Pon 21 Gru, 2015

jaad75 napisał/a:
Brednie godne Andrzeja.

Bardzo proszę bez takich porównań... :roll:

kowcio - Pon 21 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Widzę że wybrałeś do porównania naj... bardziej budżetowe aparaty w tym dwie lustrzanki, a tak naprawdę jedną sensownie obrazującą. Pewnie bym też poszedł po najmniejszej linii oporu i powiedział - tylko D3200... ale przecież możesz mieć jeszcze inny wybór... http://www.optyczne.pl/po...=1755&add4=1793
Jak "kompaktowa" łatwość obsługi - K-S1, jak bardziej w stronę zaawansowania - K-S2 albo K-50. Jeśli zależy ci na gibanym ekraniku i bezprzewodowej wspólpracy z telefonem (czy komputerem) to K-S2.


Wybrałem taki na który mi budżet pozwala. O tych aparatach które podałeś też coś tam czytałem i doszedłem do wniosku, że jak na pierwszą lustrzankę to wolałbym jednak coś tańszego. Zanim zainwestuję w coś droższego chciałbym umieć to wykorzystać wpierw.

Sunders - Pon 21 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch, grono twoich fanów się poszerza. Oto cytat z innego wątku:

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Jak mam rozumieć te brednie z poprzedniego postu


Nie dziwi Cię ta zbieżność opinii, nie potrafisz wyciągać wniosków :?:

T.B. - Pon 21 Gru, 2015

Sunders,
- znaczy się ma się popłakać, pochlastać, czy pójść do Canossy i nie wracać, bo Ty tak chcesz? :roll:

Sunders - Pon 21 Gru, 2015

T.B. napisał/a:
Sunders,
- znaczy się ma się popłakać, pochlastać, czy pójść do Canossy i nie wracać, bo Ty tak chcesz?



T.B. pójście do Canossy miałoby sens, ale potem niech wraca :smile:

jaad75 - Pon 21 Gru, 2015

Sunders napisał/a:
ale potem niech wraca
Na pewno? :razz:
Sunders - Pon 21 Gru, 2015

Henryk IV wrócił z Canossy :smile:
Poza tym jak Ciebie nie ma na forum, to kto będzie przypominał o Pentaksie? :razz:

jaad75 - Pon 21 Gru, 2015

Sunders napisał/a:
Henryk IV wrócił z Canossy
To nie znaczy, że Andrzej M. Makuch musi... :twisted:
Sunders napisał/a:
Poza tym jak Ciebie nie ma na forum, to kto będzie przypominał o Pentaksie?
Myślę, że takie "przypominanie" jak Andrzeja bardziej szkodzi marce, niż pomaga... Zresztą, ciężko mi uwierzyć, że on sam o tym nie wie.
dcs - Pon 21 Gru, 2015

kowcio, wyższy model, używany, na gwarancji (nie piszę o ubezpieczeniu np.5 lat, które jest na pierwszego kupującego) mz. nie jest złą opcją dla ciebie. Do 1500 da się coś fajnego wyhaczyć.
dcs - Pon 21 Gru, 2015

Nie wie o tym w sezonach zakupowych, które działają na niego jak pełnia.
Wujek_Pstrykacz - Wto 22 Gru, 2015

jaad75 napisał/a:
Myślę, że takie "przypominanie" jak Andrzeja bardziej szkodzi marce, niż pomaga... Zresztą, ciężko mi uwierzyć, że on sam o tym nie wie.


Zgadzam się z tym w 100%. Takie nachalne podejście tylko szkodzi. :razz:

Sunders - Wto 22 Gru, 2015

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Takie nachalne podejście tylko szkodzi.


Żeby to było tylko nachalne :zalamany:

Andrzej.M. - Wto 22 Gru, 2015

Jakiś PiSo-gród się tu zrobił... Fe, brzydki Andrzej - Pentaxy mu w głowie... nachalne... :roll:
Wujek_Pstrykacz - Sro 23 Gru, 2015

Pentaxy to można polecać, ale trzeba mieć jakieś o nich pojęcie. I bez polityki i odniesień bo będzie nagana :razz:
Andrzej.M. - Nie 27 Gru, 2015

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Pentaxy to można polecać, ale trzeba mieć jakieś o nich pojęcie.

No to na pewno Ty masz o nich większe pojęcie! Ja używałem tylko 4 modeli : K10d, K-x, K-5 i K-3II... No to się pewnie nie znam... :razz: :lol:

dcs - Nie 27 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch, porównania z prawdziwymi aparatami (Canona i Nikona) nie masz.
:wink:

Wujek_Pstrykacz - Pon 28 Gru, 2015

Andrzej M.M. może i masz pojęcie, ale po wpisach Twoich tego nie można wywnioskować :razz:
Andrzej.M. - Pon 28 Gru, 2015

Wiem że Kozi kiedyś mnie "obsmarował" i się przylepiło - choć moje słowa przekręcił w sposób niemożebny , a i czasem lubię nieco przekornie sobie pożartować , zwłaszcza widząc fanboya w adwersażu... I czasem zdarzy się przeszarżować... :P
:lol:

klobukos - Sro 30 Gru, 2015

Może i mi pomożecie w podjęciu decyzji.
Fotografią zajmuję się amatorsko, i tak pozostanie. Aktualnie posiadam Sony DSC-H7 i mi zwyczajnie nie wystarcza (szumy przy zdjęciach na autoustawieniach z lampą itp - temat rzeka).

Padł pomysł zakupu taniej lustrzanki. Planuję wydać nie więcej niż 1500 zł za kit. Docelowo w przyszłości dokupię może z 2 obiektywy i kilka filtrów. Zdjęcia będą wykonywane w większości tzw 'do kotleta', imprezy rodzinne, rzadziej fotografia krajobrazów, czasami filmy małego dziecka

Wczoraj czytałem porównania Canona EOS 1200D i Nikona D3300. W wielkim skrócie, wszyscy twierdzą, że Nikon wypada minimalnie lepiej, lecz kosztuje kilkaset zł więcej.
Ciekawym faktem jest, że wczoraj w jednym z popularnych sklepów internetowych (nie wiem czy mogę podać), znalazłem zestaw EOS 1200D + kit 15 55 + torba Canona + jakaś tam sztukowa karta 8GB, za 1390zł. Do tego do końca stycznia Canon daje 200zł Cashback, więc tak naprawdę dostaję gotowy aparat z obiektywem i torbą za 1200zł.
Czy jest sens rozważać coś innego, czy do takich zastosowań się on nada?
Wolałbym nie ryzykować zakupu używki w tej cenie, bo ani nie będę miał gwarancji, i technologicznie kupię aparat sprzed ok 8 lat...

dcs - Sro 30 Gru, 2015

klobukos napisał/a:
Wolałbym nie ryzykować zakupu używki w tej cenie, bo ani nie będę miał gwarancji, i technologicznie kupię aparat sprzed ok 8 lat...

Zależy http://allegro.pl/aparaty...4&price_to=1500
https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Nikon_DSLR_cameras
np.http://allegro.pl/nikon-d3100-nikkor-18-105-vr-pokrowiec-statyw-i5888818070.html

http://olx.pl/elektronika...oat_price%3Aasc

[ Dodano: Sro 30 Gru, 2015 17:54 ]
1200D technologicznie nie jest dzisiejszy https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Canon_EOS_digital_cameras

Procesor DIGIC IV jest bardzo stary http://www.optyczne.pl/po...3=755&add4=1137

18mpix matryca -też jest stara http://www.optyczne.pl/po...=1221&add3=1137

klobukos - Sro 30 Gru, 2015

Ok, może przesadziłem z tym porównaniem. Chodzi mi o to, że nie chcę ryzykować zakupu bubla używki, który będzie posiadał jakieś wady itp. Nowy to zawsze nowy

Nie twierdzę, że ten Canon ma nowy procesor, matrycę itp. - jego parametry występowały już w aparatach lata temu
Porównując go zaś do modeli aparatów dostępnych aktualnie w sprzedaży, Odstaje on praktycznie tylko jeśli chodzi o piksele. Pytanie czy warto dla kogoś takiego jak ja (tj laik amator), dopłacać do D3300 bądź Pentaxa KS-1 z kitem kilkaset złotych, czy EOS 1200 sprawdzi się wystarczająco dobrze?

dcs - Sro 30 Gru, 2015

http://allegro.pl/pentax-...5889665878.html

[ Dodano: Sro 30 Gru, 2015 21:00 ]
klobukos, ten zestaw 1200D jest z obiektywem bez stabilizacji: EF-S 18-55 DC III -trochę lipa.

[ Dodano: Sro 30 Gru, 2015 21:02 ]
http://www.okazje.info.pl...s-18-55-mm.html

Andrzej.M. - Czw 31 Gru, 2015

http://www.cyfrowe.pl/apa...-s1-czarny.html

O w mordkę - dcs, ten biały mi się podoba! Jak ktoś potrzebuje niewielkiego prostego aparatu - super! :wink:
ja mam jeszcze Pentaxa K-x jako drugi "rezerwowy".

[ Dodano: Czw 31 Gru, 2015 19:30 ]
klobukos napisał/a:
Wolałbym nie ryzykować zakupu używki w tej cenie, bo ani nie będę miał gwarancji, i technologicznie kupię aparat sprzed ok 8 lat...

Powiem ci tak - zależy co kupujesz, bo wiele aparatów innej marki "starych", ma lepsze matryce od tego EOSa. http://www.dxomark.com/ca...ataType=rankDxo

WojciechW - Czw 31 Gru, 2015

Ten biały k-S1 jest tu ekstremalnie drogi, bo na ole.ole był za niewiele ponad 1400 zł.

Serdecznie pozdrawiam i życzę Wszystkiego Najlepszego w 2016 r.

WojciechW

dcs - Czw 31 Gru, 2015

WojciechW, http://allegro.pl/pentax-...5889665878.html

Wszystkiego Najlepszego WojciechW.

Andrzej.M. - Czw 31 Gru, 2015

Najlepszego Wszystkim na Nowy 2016 rok! Rok debiutu FF Pentaxa! ;)
Piniop4 - Sro 27 Sty, 2016

Witam,
Jestem amatorem. Chciałbym zakupić nową lustrzankę i mam na to ok 1850 zł. Wstępnie zdecydowałem się na jakiś aparat firmy Pentax. Do wyboru w tej cenie jest PENTAX K-50 +18-55 WR CZARNY NOWY APARAT OUTDOOR i PENTAX K-S1 18-55 KS1 APARAT OBIEKTYW ..
Doradźcie który ... :mrgreen:

http://allegro.pl/lustrza...o=1900&buyNew=1

Andrzej.M. - Czw 28 Sty, 2016

Zależnie od stopnia zaawansowania dziś i tego jaki chcesz osiągnąć w przyszłości - jeśli jesteś na poziomie "smartfon"/kompakt i zamierzasz na nim pozostać - powinien wystarczyć KS1 , jeśli zamierzasz odrobinę poważniej ewoluować w stronę fotografii - polecam K-50. Każdy z tych aparatów ma skarajnie inne podejście do fotografowania - KS1 - bardziej "gadżetowe" - focenie jak kompaktem w trybie LV, (w wizjerze optycznym nie ma nawet podświetlenia punktu AF ), natomiast K-50 - ma guziki i pokrętła zbliżone do puszek PRO co pozwala płynnie i w miarę szybko przejść do samego fotografowania i bardzo je ułatwia - gdy się już wie co i jak osiągnąć.
Piniop4 - Czw 28 Sty, 2016

Kiedyś robiłem zdjęcia lustrzanką Nikonem F60 - na zwykłe klisze. Później miałem rożne kompakty za ok 500 zł - i dopiero teraz zdecydowałem się na zakup czegoś lepszego.
Więc pewno wezmę K-50.
Ale co ozn przy obiektywie 18-55mm WR lub DAL 18-55WR? One są takie same?

Andrzej.M. - Czw 28 Sty, 2016

Lepszy jest DA 18-55WR niż DAL 18-55 WR . różnią się literką L - która oznacza lżejszą wersję -(czyli bardziej plastikową) bez niej obiektyw jest co prawda odrobinkę cięższy ale też solidniejszy. Otycznie - teoretycznie jest to ten sam układ optyczny ale w praktyce sztywniejszy obiektyw dłużej posłuży i da lepsze obrazki.
Lufkenzi - Sob 20 Lut, 2016

Witam wszystkich użytkowników.

Staję przed dylematem "jaką pierwszą lustrzankę kupić".

Moje wymagania niestety nie są sprecyzowane. W zasadzie ot zwykłe zwiedzanie i fotografie pamiątkowe w tym natura, krajobrazy. Fajnie byłoby uchwycić emocje sportowe. Jeżdżę motocyklem czasem po torze. Czyli w zasadzie potrzebuję coś uniwersalnego. Z tego co się orientuję żadna cyfrówka nie dorówna lustrzance. Szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach przy słabym sztucznym świetle.

Z informacji jakie przetworzyłem wyszło mi na to że warto kupić k20d. Taki też znalazłem nieopodal.

http://olx.pl/oferta/pent...html#47c8956c41

Problem większy z obiektywem. Ten sam sprzedawca posiada jakieś dwa. Nie wiem który wybrać. A może zupełnie inny na początek?

1. http://olx.pl/oferta/pent...99-IDe4Icz.html
2. http://olx.pl/oferta/pent...99-IDe4IzB.html

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Andrzej.M. - Sob 20 Lut, 2016

Na początek 18-55 będzie dobry. Ale się potarguj , bo chce za dużo. Drugi 50-200 - to też od zestawu "kitowego" do zdjęć z dalszych odległości lub portretu. Sprawdź sobie te szkła na innym portalu aukcyjnym.
szymon_optigopl - Nie 28 Lut, 2016

Witam,

Najpierw chciałbym się z wszystkimi przywitać :) Jestem nowy na tym forum. A więc, witam Wszystkich! :wink:
A teraz do tematu...
Chciałbym kupić moją pierwszą "lustrzankę". Oczywiście budżet jak najmniejszy do 1500zł, ale jeśli nie będzie można nic dla mnie znaleźć przeniosę się do działu "2000zł".
Zacznę od tego, że kompletnie nie znam się na fotografii. Jedyny jaki aparat miałem to ten w telefonie :(

Do czego potrzebuję?
Zajmuję się sprzedażą laptopów używanych i muszę do aukcji wystawiać ładne zdjęcia, (czyt. na białym tle ). Można więc zatem określić, że do zdjęć produktowych. Na pewno będę właśnie chciał dokupić białe tło, jakieś lampy i statyw do aparatu. Aparat w sumie będzie używany tylko do tego. Sporadycznie do zdjęć rodzinnych podczas jakiś uroczystości. Więcej nic nie fotografuję.

Czego oczekuję od aparatu?
Oczywiście jak najlepszego obrazu, ale ważnym elementem dla mnie jest to, że taki laik jak ja będzie mógł się odnaleźć i zrobić ładne zdjęcie, które będę mógł samodzielnie edytować na komputerze w photoshopie.

Podam Wam przykład mojego zdjęcia wystawionego na aukcję, zrobiłem je telefonem, za tło posłużyło prześcieradło, wycinałem w photoshopie. Podobne zdjęcia chciałbym robić tym aparatem... (proszę się nie śmiać z tej marnej edycji :neutral: )

Ah, bym zapomniał, w sklepie Ab FOTO NIKON, polecili mi Sony A58K. Co sądzicie?

Pozdrawiam serdecznie
Szymon

Zdjęcie:

Sunders - Nie 28 Lut, 2016

szymon_optigopl kup sobie dobry kompakt, który zapisuje zdjęcia nie tylko w formacie JPEG ale równiez w RAW.
komor - Nie 28 Lut, 2016

szymon_optigopl napisał/a:
Podam Wam przykład mojego zdjęcia wystawionego na aukcję, zrobiłem je telefonem

No to bardzo dobrze wyszło, jedyne co możesz zyskać to ewentualnie wyraźniejsze zbliżenia małych elementów.

szymon_optigopl - Pon 29 Lut, 2016

No właśnie zależy mi na większej dokładności. Niestety telefonem, niektóre elementy na zdjęciach nie mają ostrości dobrej. Później przy wycinaniu i edycji ciężko mi jest zrobić tak jak powinno być...
Andrzej.M. - Wto 01 Mar, 2016

szymon_optigopl napisał/a:
zależy mi na większej dokładności. Niestety telefonem, niektóre elementy na zdjęciach nie mają ostrości dobrej.

Powód jest prosty - rozdzielczości obiektywów "telefonowych" są dość marne z racji rozmiarów szkła i samej matrycy (też słabsza rozdzielczość). już bezlusterkowce mają je nie gorsze od lustrzanek. Na dobrą sprawę wystarcz ci nawet Pentax K-x używka z 12 mpix ... za skromne 700 złotych. Albo cokolwiek... :cool:

szymon_optigopl - Sro 02 Mar, 2016

Dziękuję za odpowiedzi.
Andrzej.M. napisał/a:
Na dobrą sprawę wystarcz ci nawet Pentax K-x używka z 12 mpix ... za skromne 700 złotych. Albo cokolwiek... :cool:


No właśnie boję się tego cokolwiek, chciałbym rozsądnie wydać pieniądze i być w zadowolonym :roll:
Ten Pentax K-x z kitowym obiektywem? Nie szukać "udziwnień" typu: obiektyw stałoogniskowy 50mm f.1/8 ? Bo znalazłem samo body tego pentaxa i trafiłem na taki obiektyw, nowy za 500zł.

WojciechW - Sro 02 Mar, 2016

Czy kupiłbym używkę K-x za 700 zł zamiast nowego K-S1 (widziałem ostatnio czarny z kitem poniżej 1500 zł)? Na pewno nie!!!

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Wojmistrz - Sro 02 Mar, 2016

szymon_optigopl, 700zł za K-x to dla mnie rozbój, ale po prostu za tyle kolega Andrzej.M. wystawia swojego na allegro :P Dlaczego rozbój? W UK używki w idealnym stanie są do kupienia za £70, więc licząc nawet funta po 6zł to jest 420zł. Wiem, że PL to nie UK, ale cena prawie x2... Warto także przemyśleć wiek i wady tego modelu. W czasach jego produkcji, Pentax nie lubił chyba swoich użytkowników i nie dawał np podświetlania punktów AF na matówce, więc do czasu oglądnięcia obrazu na monitorze, jeśli miałeś ustawione wszystkie punkty AF, nie wiedziałeś co konkretnie było ostre w momencie wykonania zdjęcia :)
jaad75 - Sro 02 Mar, 2016

Wojmistrz napisał/a:
W czasach jego produkcji, Pentax nie lubił chyba swoich użytkowników i nie dawał np podświetlania punktów AF na matówce
Pentax nie dawał poświetlenia punktów AF w wybranych najniższych modelach, a nie "w czasach produkcji jakiegoś modelu". Znowu piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia.
Wojmistrz napisał/a:
do czasu oglądnięcia obrazu na monitorze, jeśli miałeś ustawione wszystkie punkty AF, nie wiedziałeś co konkretnie było ostre w momencie wykonania zdjęcia :)
Po pierwsze, kto normalny w AF-S ustawia wszystkie punkty AF i pozostawia ich wybór automatyce, a po drugie, umiejscowienie punktów AF zwłaszcza w starszych Pentaksach, jest bez problemu widoczne dzięki oznaczeniom na matówce, a wybrany punkt widać na ekranie głównym. Jedyną niedogodnością jest więc to, że punkt AF nie błyska na czerwono na matówce, przypominając użytkownikowi, że to on jest wybrany - nie jest to wielki problem, nawet dla kogoś przyzwyczajonego do takiego przypominania, a zdecydowanie nie jest żadnym problemem dla kogoś, kto jak większość początkujących, używa tylko centralnego punktu.
szymon_optigopl - Sro 02 Mar, 2016

Panowie a co sądzicie o takiej propozycji: Panasonic Lumix DMC-GF6K ??
Andrzej.M. - Pią 04 Mar, 2016

Wojmistrz napisał/a:
W czasach jego produkcji, Pentax nie lubił chyba swoich użytkowników i nie dawał np podświetlania punktów AF na matówce,
Jak zwykle mijasz się z prawdą i nie wiesz o czym piszesz.
Wojmistrz napisał/a:
700zł za K-x to dla mnie rozbój, ale po prostu za tyle kolega Andrzej.M. wystawia swojego na allegro

Nie wystawiam na allegro tylko na OLX - to raz , a dwa - zapominasz że mój egzemplarz ma matówkę z klinem i rastrem do ręcznego ostrzenia , ale pewnie w UK rozdają je za darmo... :razz: :lol:
szymon_optigopl napisał/a:
Panasonic Lumix DMC-GF6K ??

Nie ten dział i temat.
WojciechW napisał/a:
używkę K-x za 700 zł zamiast nowego K-S1

Ja też.

Porro - Pon 26 Wrz, 2016

Witam wszystkich

Jestem totalnym "n00bem" jeśli chodzi o lustrzanki. Chciałbym skompletować tani, używany zestaw. Cena jakiej wolałbym nie przekraczać to 700zł. Zakres ogniskowych 50-200mm. (tzn. kit + coś do 200mm). Minimum 8Mpx. Obiektywy mogą być manualne byle tylko dobrze dogadywały się z pudłem.
Z tego co zdążyłem doczytać to z M42 dobrze wpółpracują tylko Pentaxy.
Proszę mnie też oświecić - bo widuje na aukcjach obiektywy za 130-200zl używane, czy one są coś warte? np. takie coś:

http://allegro.pl/tamron-...6505072006.html

Napiszcie proszę w co mam celować w tej cenie.
Z góry dzięki

matys - Pon 26 Wrz, 2016

Budżet extramalnie mały jak na lustrzanki, nawet gdy bierzemy pod uwagę używane. Dlaczego akurat lustrzanka ??
W tej cenie dostaniesz raczej bardzo stary i mocno zużyty sprzęt, który będzie podatny na uszkodzenia albo takie uszkodzenia będzie posiadał. Jakiś tam zestaw sobie zbudujesz za te 700zł ale nie wiem czy to nie jest wyrzucanie kasy w błoto.
Tak, to prawda Pentaxy sobie radzą dobrze z manualnymi szkłami. Zakładając, że wydasz 200zł na obiektyw zostanie Ci około 500zł na aparat. W tej cenie może uda ci się wyszarpać Pentaxa K10, Canona 40D, może Nikona D80 w zestawie z obiektywem do 700zł.

Przy tym budżecie wolałbym kupić jakiś kompakt który będzie o wiele nowszy, nie będziesz musiał kombinować z kupowaniem starych manualnych obiektywów a jakość obrazka może być porównywalna a nawet lepsza.

Porro - Pon 26 Wrz, 2016

Wiem, że nie ten dział, ale ciągnąc temat, jaki ewentualnie kompakt byłby dobry za te 700zł?

Czemu chce lustrzankę? To nie ma być pstrykacz na wakacje. Jestem zainteresowany fotografią. Zależy mi na formacie RAW i na szybkości. No i nie lubię pstrykać celując z ekranu.

A jeśli jednak lustrzanka to z jakim przebiegiem maksymalnie jest sens brać?
i co z tym obiektywem, który podałem w aukcji?

komor - Pon 26 Wrz, 2016

Porro napisał/a:
i co z tym obiektywem, który podałem w aukcji?

Stary tele-zoom, nic nadzwyczajnego. Co prawda sprzedający deklaruje, że pracuje z cyfrowymi aparatami, ale warto sprawdzić, czy aby na pewno i czy z każdym. Niektóre starsze obiektywy firm trzecich nie współpracują prawidłowo z nowymi cyfrowymi Canonami.

Analogow - Pon 26 Wrz, 2016

Porro napisał/a:
Obiektywy mogą być manualne byle tylko dobrze dogadywały się z pudłem.
Z tego co zdążyłem doczytać to z M42 dobrze wpółpracują tylko Pentaxy.

Nie tylko , ale chyba najlepiej. to ich naturalne mocowanie i sporo optyki M-42 jest również z tego systemu. A kompatybilność wsteczna chyba bez precedensu. W 700zł pentaxa K10D może trafisz, tylko na stałkę czy 50-200 czy coś ci nie zostanie. Z nowszych może K-x lub Kr.
Albo k-200?
Porro napisał/a:
z jakim przebiegiem maksymalnie jest sens brać?

Jak się orientuję to nawet 50tysięcy Pentaxom nie straszne. to nie Nikony gdzie na gwarancji przy 5tysiącach pad migawki w FF zaliczają. Jakiegoś Viwitara czy pentacona 135 pewnie za stówę -dwie kupisz...

matys - Pon 26 Wrz, 2016

RAW to rzeczywiście plus dla lustrzanek. Co do migawki, to zależy od aparatu. Producenci różnie ustalają żywotność migawki zazwyczaj waha się od 100tyś do 300tyś, nawet do 500tyś w wyższych modelach niektórych producentów. Aparaty z niższej półki cenowej będą miały niższe przebiegi gwarantowane, np taki canon 400D ma 50tyś o ile dobrze pamiętam.
Sprawdź sobie TUTAJ , to akurat stara baza danych więc będą te puszki które potencjalnie Cię interesują.

Analogow, Andrzej to znowu Ty ?

Porro - Pon 26 Wrz, 2016

Jak obiektywy M42 mają się do współczesnych obiektywów jeśli chodzi o jakość obrazu?
Czy współczesne obiektywy często się psują (AF)? Bo rozumiem, że manuale M42 są wieczne.

hijax_pl - Pon 26 Wrz, 2016

M42? Różne, w zasadzie to loteria. Większość dostępnego na giełdach to niestety chłam rozkalibrowany. Ale można znaleźć perełki. Tyle, że nie kupi się ich za grosze. W zasadzie po cenie można poznać co sobą reprezentuje obiektyw. Choć można też trafić na kogoś, kto nie ma pojęcia co sprzedaje.
Porro - Wto 27 Wrz, 2016

http://allegro.pl/pentax-...6510449472.html

Jak myślicie, opłaca się?

Wujek_Pstrykacz - Wto 27 Wrz, 2016

Cena niewielka - opłaca się.
Stare dziadostwo - mniej się opłaca :razz:
Ponoć niewielki przebieg migawki - opłaca się
Czyli mamy 2:1 na korzyść zakupu.
Ja bym jednak nie kupił, celował bym bardziej w poziom aparatów w typie K20d :razz:

Porro - Wto 27 Wrz, 2016

Dziękuję wszystkim za pomoc, kupiłem tego Pentaxa. Mam nadzieje, że aparat przeżyje wystarczająco dużo, żebym się zdecydował, czy chce się w to bawić dalej i wydać 2,5k na jakąś nówkę :)
Wojmistrz - Wto 27 Wrz, 2016

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Ja bym jednak nie kupił, celował bym bardziej w poziom aparatów w typie K20d :razz:
Niezła ocena produktu "półprofesjonalny". Przypomina mi to obecny w TV program "Hit, Hit, Hura!" gdzie są tylko trzy oceny "dobre", "świetne" i "hit" :)

Osiem lat temu to była słaba puszka i tak zostało. Jak na halfpro sporo jej brakowało, bo i czasy 1/4000s, i tylko 10Mpx, i seria jak by jej nie było, i lustrzany wizjer, i brak podświetlania punktów AF, i, i, i, ... raczej był to gniot, a K20D czy jego klon Samsung GX20 to były już całkiem dobre aparaty na czasie.
Pomimo atrakcyjnej ceny, bo podobnej do tej, za jaką można kupić taki używany w UK, nie kupił bym go, chyba, że jako aparat do dobicia przy masowej produktówce czy timelapse, ale do tego ostatniego dziś lepiej kupić bezlusterkowca z migawką elektroniczną.

[ Dodano: Wto 27 Wrz, 2016 16:14 ]
Porro napisał/a:
Dziękuję wszystkim za pomoc, kupiłem tego Pentaxa. Mam nadzieje, że aparat przeżyje wystarczająco dużo, żebym się zdecydował, czy chce się w to bawić dalej i wydać 2,5k na jakąś nówkę :)
No to nie gratuluję. Wchodzisz w ciężki system, a do tego od razu pytanie, czym będziesz fotografował? Wiesz, że to sam korpus i dopiero będziesz musiał kupić do tego obiektywy?
matys - Wto 27 Wrz, 2016

Porro, kup sobie od razu zestaw akumulatorków i ładowarkę. Z tego co widzę nie jest to dołączone do tej puszki. Podnoś to koszt zestawu o jakieś 100zł, nooo chyba, że masz coś na zbyciu w domu.
Porro - Sro 28 Wrz, 2016

To, że jestem zielony, nie oznacza, że nie umiem czytać. Doskonale wiem co muszę kupić.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group