forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - blokada pomiaru swiatla w Nikon D90

Kondzio41 - Nie 26 Kwi, 2015
Temat postu: blokada pomiaru swiatla w Nikon D90
Mam pytanie do posiadaczy Nikona D90 dotyczace manualnego pomiaru swiatla. Nie moge ustawic blokady ekspozycji w taki sposob, ze wlaczam ja przyciskiem A-FL/A-EL i jest wlaczona poki ja nie wylacze tym przyciskiem. Zeby byla blokada musze go trzymac. Dokonalem odpowiednich zmian w menu i nie dziala w ten sposob. Ktos wie o co chodzi?
Tutejszyn - Nie 26 Kwi, 2015

Blokada ma sens przy używaniu automatyki aparatu. W trybie manualnym ustawienia ustalone są przez koła nastawów i nic blokować nie trzeba.
Kondzio41 - Nie 26 Kwi, 2015

Chodzi mi dokladnie o fotografowanie scen z wiekszym kontrastem, a moj aparat ma tendencje do przepalania nieba. Mozna niedoswietlic zdjecia i bedzie w miare ok. Metoda prob i bledow. Podobno mozna tez ustawic pomiar punktowy swiatla, zrobic pomiar w najbardziej oswietlonym miejscu, podciagnac EV na 2 i zmienic kadr na wlaciwy i ponoc, ze to sie sprawdza.
Tutejszyn - Nie 26 Kwi, 2015

Coś strasznie kombinujesz... Jeśli zależy Tobie na niebie ze szczegółami, to nie przepalasz go dodając 2 EV.
Rozwiązań jest kilka.
Primo, po pierwsze fotografujesz w trybie RAW
1 Kupujesz filtr połówkowy - sposób najlepszy
2 mierzysz światło wybranego punktu, patrząc w wizjer, potem wartości ekspozycji w trybie manualnym ustawiasz na kołach nastawów. Jeśli chcesz korygować w tym momencie EV, to przysłoną, albo czasem, ale nie przyciskiem korekty EV.
3 tak, jak sobie wymyśliłeś, używasz przycisku blokady w trybie automatycznym. Zobacz, czy blokada zadziała dla trybu automatycznego. W manualu blokada nie ma sensu.

Ja to robię być może nieprofesjonalnie - na oko. Pstrykam, jest źle, poprawiam nastawy, jest dobrze cieszę się.
Kondzio41 napisał/a:
a moj aparat ma tendencje do przepalania nieba.
To nie wina Twojego aparatu, po prostu tak jest. Niebo jest jaśniejsze od reszty, więc aparat też tak to rejestruje.
Kondzio41 - Nie 26 Kwi, 2015

Ok. Dzieki. A to co napisalem wyczytalem na stronie studiowplecaku. Pisze tam na temat pomiaru swiatla.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group