forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Nikon D7100 + Nikkor 70-300 mydlana ostrość

krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015
Temat postu: Nikon D7100 + Nikkor 70-300 mydlana ostrość
Witam ponownie
moim zdaniem na tym zdjęciu brak ostrości ,zdjecie jest mydlane .Jaka jest tego przyczyna ?
obiektyw 70-300 http://pl.tinypic.com/vie...=8#.VUVJOukcRH0
Proszę o Wasze zdanie
Pozdrawiam !

Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

error 404
Wklejaj linki przez przycisk "url".

krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

ok

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 00:19 ]
może teraz [IMG]http://i60.tinypic.com/al7029.jpg[/I

Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

Coś mocno ci nie wychodzi :)

krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

albo ty http://pl.tinypic.com/r/al7029/8

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 00:25 ]
już jest ok :grin:

Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

A co ty byś chciał więcej na tak słabym szkle i ISO640?
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

tzn. kiepskie szkło ? Nikon Nikkor AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED VR

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 00:34 ]
A to ? ten sam obiektyw http://pl.tinypic.com/r/2nip2tc/8

komor - Nie 03 Maj, 2015

Czy to szkło jest słabe i na ile, to ja nie wiem, ale pierwszy obrazek na pewno nie jest dobry do przetestowania możliwości tego szkła. Drugi lepszy. Do testowania najlepiej wybierać obiektyw statyczne (wiotka gałązka niekoniecznie jest nieruchoma), no i testujemy na czułości bazowej (ISO 100 lub 200), żeby wyeliminować wszystkie pogarszające obraz czynniki.
Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

ISO200 :)
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

zaraz jakieś znajde

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 00:53 ]
może to : http://pl.tinypic.com/r/2823sjq/8

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 01:02 ]
Na jakich ustawieniach zrobić zdjecie do testu obiektywu ? jutro w dzień zrobie coś na niskim ISO i nie na max. ogniskowej .

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 01:12 ]
tu jest obraz statyczny : http://pl.tinypic.com/r/2ahikq8/8

Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

krzychu10, weź statyw i przetestuj tę samą scenę na rożnych ISO i czasach bez tykania przysłony, ogniskowej i oświetlenia. Zaraz sam się przekonasz jak wielkie różnice w szczegółach masz przez samo ISO.
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

Tak też zrobie , dzięki !
Tutejszyn - Nie 03 Maj, 2015

Ja bym zrobił coś innego. Sfotografował niejednolitą płaszczyznę (płot, ceglaną ścianę, chodnik) będąc nie prostopadle do płaszczy, ale pod kątem (z ukosa). Na płaszczyźnie zaznaczyłbym jakiś wyrazisty punkt i ten punkt fotografował. Taki test FF/BF. Mówię o teście w warunkach naturalnych, bo w takich warunkach fotografujemy - oddalone obiekty o kilka metrów, przy różnym, czasem niedoskonałym oświetleniu. Fotografując tablice testowe, leżące na stole, widzę, że jest OK, a patrząc na fotografie widzę, ze OK nie jest.. No właśnie.. Mnie też czeka ten test (może dzisiaj?) Nikon D7100 ma mikro regulację w body i w ten sposób zamierzam walczyć z nieidealną ostrością, co i krychowi10 polecam.
Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

A ja nie sądzę, by to był problem FF/BF. Myślę bardziej, że to zgubiło się przy rozjaśnianiu. Nie wiem jak wy, ale ja nie mam już dostępu do danych Exif.
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

Jest taka opcja kalibracji ostrości , ale ja chcę tego robić , bo nie bardzo wiem jak
Tutejszyn - Nie 03 Maj, 2015

Nie chcę, bo nie wiem...:) Chęć poznania jest motorem postępu. Tak powstała nasza cywilizacja :) Przepraszam, że się śmieję, ale fajnie to zabrzmiało. Zrobisz oczywiście, jak chcesz.
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

Dokładnie , nie wiem , nigdy tego nie robiłem a jak się czegoś nie robiło wcześniej , to lepiej się za to nie zabierać , muszę poczytać gdzies o tym jak zabrać się do tego .
Tutejszyn - Nie 03 Maj, 2015

Ale to jest kwadratura koła: Nie chcę, bo nie umiem, nie umiem, bo nie chcę:)
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

Witam
Zamieszczam dwa zdjęcia i wnioskuje , że duży wpływ na ostrość ma ogniskowa , a z obiektywem raczej jest ok . A Waszym zdaniem jak jest ?
http://pl.tinypic.com/r/2cz920k/8
http://pl.tinypic.com/r/296oyt0/8

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 21:45 ]
To pierwsze jest na max. ogniskowej a drugie na połowe mniej

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 21:51 ]
Jest jeszcze taka opcja ; Precyzyjna korekta AF i może być włączona lub wyłączona , i teraz pytanie czy powinna być włączona czy nie ?

matys - Nie 03 Maj, 2015

Exposure time 1/20 f/11
Exposure time 1/44 f/11 - te zdjęcia są ewidentnie (mikro)poruszone a nie "nieostre".
Weź kolego ustrzel coś na 1/300 i krócej. I wal w jakiś obiekt która ma jakąś 'teksturę" już po tych drzewach trzeba było walić, które masz w tle.


Edit:
Na razie się nie baw w korektę AF(korekta wyłączona) tylko zrób porządny test. Wtedy powiemy Ci co jest nie tak.
Wyjdź na dwór przyklej np: czarno-białą gazetę do drzewa, połóż aparat gdzieś na ławce, ustaw czas na 1/300 lub krócej, przesłonę odpowiednio do oświetlenia, WYŁĄCZ VR i zrób zdjęcie.

krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

ok , jutro tak zrobie

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2015 22:09 ]
A na jakiej ogniskowej zrobić zdjęcie ?

matys - Nie 03 Maj, 2015

Na chwile obecną robisz sporo błędów robiąc swój "test".
1. Robisz zdjęcia "z ręki" - umocuj na czymś aparat, najlepiej na statywie.
2. Wyłącz VR(stabilizacja).
3. Skróć czas naświetlania, tak długi czas, jak twój pokaże prawie każdy ruch i jest nieostro.
4. Nie przymykaj do mniej niż f/8 - rozdzielczość tego obiektywu drastycznie spada po przymknięciu do f/8 i większych wartości(f/10 f/11 f/12...)
5. Obiekt ustaw najlepiej pod kątem 45st. do osi obiektywu. Najlepsze do tego np: książka, gazeta, linijka, miarka itp...

Spróbuj na różnych ogniskowych 70,135,200,300....
W/g testu optyczne.pl ten obiektyw jest najostrzejszy na 135mm f/8
Test 70-300

Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

krzychu10, masz statyw?
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

mam statyw , ale obecnie nie ma mnie w domu a statyw został w domu . Znajdę jakeś miejsce na aparat i cos zrobię
Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

Postaw na czymś i będzie ok, zrób fotki z samowyzwalaczem.
krzychu10 - Nie 03 Maj, 2015

ok, mam nawet pilota :grin:
A jaki obiektyw byście polecali w zakresie 70-300 ?

komor - Nie 03 Maj, 2015

Ten Nikkor nie jest zły. Ewentualnie ostrzejszy może być Tamron 70-300 VC, ale to niech się nikoniarze wypowiadają, czy jest sens zamieniać Nikkora na Tamrona w tym systemie.
Preskaler - Pon 04 Maj, 2015

Dla długich ogniskowych dobrze jest podnieść wstępnie lustro bo jego drgania też powodować mogą mikroporuszenia. Widzę to dokładnie przy zdjęciach astronomicznych z teleskopem czy przy spottingu. Zamiast wężyka czy pilota można też ustawić wyzwalacz czasowy np. 2 sek. Wtedy drgania spowodowane naciśnięcie spustu wygasną.
matys - Pon 04 Maj, 2015

komor napisał/a:
Ten Nikkor nie jest zły. Ewentualnie ostrzejszy może być Tamron 70-300 VC, ale to niech się nikoniarze wypowiadają, czy jest sens zamieniać Nikkora na Tamrona w tym systemie.

Ja wybrałem Nikkora z racji na jego solidniejszą? budowę. Czy optycznie Tamron jest zauważalnie lepszy... bo ja wiem ?
Preskaler, nie ma potrzeby podnoszenia lustra o ile zastosuje się wystarczająco krótki czas naświetlania który to wszystko wyeliminuje. Ty zauważasz to u siebie bo twoje czasy to na pewno 5 sekund i dłużej.

Preskaler - Pon 04 Maj, 2015

Nie, nie! Czasy przy fotografowaniu Księżyca, Słońca i spottingu to 300 do 2000 i to na nich widać różnicę. Lustro potrafi drgać dość szybko.
komor - Pon 04 Maj, 2015

O ile sobie dobrze przypominam to mieliśmy kiedyś na forum wątek o tym i konkluzje były takie, że wpływ lustra uwidacznia się w pewnym przedziale czasów, nie za krótkich i nie z długich. Przy długich czasach wpływ jest pomijalny bo większość ekspozycji jest już po wyciszeniu drgań, przy krótkich drganie się nie rejestruje. Oczywiście jakie to konkretne czasy to zależy od ogniskowej, lustra (tzn. modelu aparatu) i stabilności statywu.
Preskaler - Pon 04 Maj, 2015

Nie badałem tego tak dokładnie, tylko jak robiłem na APS-c z ogniskową przeliczeniową 1920 mm, to zauważyłem wyraźną różnicę przy czasach j/w podałem. Teraz profilaktycznie podnoszę lustro aby nie mieć przykrych niespodzianek.
komor - Pon 04 Maj, 2015

Przy tak dużych ogniskowych na pewno wpływ lustra jest największy, tzn. przedział czasów, w których wpływ jest zauważalny.
Betelgeuse - Pią 15 Maj, 2015

Czasem fotografuję samoloty na wysokościach przelotowych (ogniskowa 3600mm) i wtedy wpływ na zdj ma nawet sam przelot migawki. Remedium jest jedno: przestawiam sie na robienie video i wyciągam najlepsze kadry z filmu.
Co do zdjęcia z początku wątku - znajdz lepiej jakiś płaski motyw (sciana z detalami) ustaw sie tak zeby matryca była położona do niej równolegle (to bardzo ważne) i wtedy wyciągaj wnioski.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group