forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - różnice między obiektywami Canon 55-200 f/4-5.6

freeku - Pią 22 Maj, 2015
Temat postu: różnice między obiektywami Canon 55-200 f/4-5.6
Cześć!

Poproszę o poradę w kwestii zakupu obiektywu. Do wyboru mam
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS
oraz
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Z tego co wyczytałem różnią się one mechanizmami autofokusa, ale już nie potrafię stwierdzić który lepszy. czy różnica między nimi będzie zauważalna do fotoamatora. Różnią się one ceną o kilka stówek i nie wiem czy warto dokładać do STM.
Filmów aparatem nie nagrywam (narazie).

Dziękuję za info.

Wojmistrz - Pią 22 Maj, 2015

STM teoretycznie lepszy, ale nie wiem jako masz aparat i na ile ważna jest dla ciebie różnica w cenie. Ja kupił bym z silnikiem skokowym.
freeku - Pią 22 Maj, 2015

Canon 450d. Silnik skokowy czyli nie STM?
janqseven - Pią 22 Maj, 2015

freeku napisał/a:
Canon 450d. Silnik skokowy czyli nie STM?

STM to silnik skokowy :idea:

Sunders - Pią 22 Maj, 2015

janqseven napisał/a:
STM to silnik skokowy


STepping Motor to silnik krokowy, a nie skokowy. Ma zapewniać płynną, niemal bezgłośną regulację ostrości podczas filmowania.

janqseven - Pią 22 Maj, 2015

Sunders, różne portale o fotografii piszą o STM że to silnik skokowy
http://www.cyfrowe.pl/apa...f-m-is-stm.html
http://www.fotopolis.pl/n...-f35-56-is-stm/

Sunders - Pią 22 Maj, 2015

To dziwnie to tłumaczą, bo przecież step to ang. krok, a jump to ang. skok. :???:
Wojmistrz - Pią 22 Maj, 2015

Jedno licho czy skokowy czy krokowy, nawet w wikipedii są razem. Ważne, że wiemy jak to działa i jak oznacza go Canona, tak?
freeku - Pią 22 Maj, 2015

OK, dziękuje za odpowiedzi, ale nadal nie wiem który z tych obiektywów lepiej kupić. Czy dla fotoamatora będzie jakaś różnica? Sorry za moze głupie pytania ale nie chce źle wydać kasy.
Wojmistrz - Pią 22 Maj, 2015

freeku, a o ile musisz wydać więcej na STM?
chester - Sob 23 Maj, 2015

Jeśli Cię stać - kup STM. Amatorskie body nie ma za fajnego AF, więc ile puszka nie dociągnie, tyle szkło pomoże.
Poza tym, jeśli nie jesteś nudnym kolekcjonerem limitowanych wydań "lejków" (nie lajków!), to nie stać Cię na oszczędności. Po jakimś czasie zachce Ci się tego STMa tak czy owak, a wtedy wymiana szkła sumarycznie wyjdzie Cię drożej.

freeku - Sob 23 Maj, 2015

Wojmistrz napisał/a:
freeku, a o ile musisz wydać więcej na STM?


jakieś 200-300 zł

[ Dodano: Sob 23 Maj, 2015 08:53 ]
chester napisał/a:
Jeśli Cię stać - kup STM. Amatorskie body nie ma za fajnego AF, więc ile puszka nie dociągnie, tyle szkło pomoże.
Poza tym, jeśli nie jesteś nudnym kolekcjonerem limitowanych wydań "lejków" (nie lajków!), to nie stać Cię na oszczędności. Po jakimś czasie zachce Ci się tego STMa tak czy owak, a wtedy wymiana szkła sumarycznie wyjdzie Cię drożej.


Dziękuję za konkretną odpowiedź

Wojmistrz - Sob 23 Maj, 2015

Ja już na początku napisałem, że wybrał bym STM, ale po tym jak napisałeś cenę, aż sprawdziłem różnicę ceny w UK, gdzie mieszkam i tu ona nie jest aż tak dramatyczna. Pamiętałem, że to nie jest jakieś drogie szkło i tutejsze 10 funtów był bym skłonny dopłacić, ale dopłacić 300zł w Polsce... chyba bym odpuścił i kupił USM.
Do wypowiedzi chester, dodał bym, że pewnie za jakiś czas zmienisz korpus na nowszy, a ten prawdopodobnie będzie potrafił wykorzystać w pełni zalety STM.

Preskaler - Sob 23 Maj, 2015

Wojmistrz napisał/a:
Jedno licho czy skokowy czy krokowy, nawet w wikipedii są razem. Ważne, że wiemy jak to działa i jak oznacza go Canona, tak?


Z tłumaczeniami różnie bywa. Ja kiedyś ze zdziwieniem odczytałem w instrukcji obsługi, że bardzo ważnym parametrem aparatu jest "DELIKATNOŚĆ". Z kontekstu dopiero się dowiedziałem, że chodzi o....CZUŁOŚĆ"!. Żyjemy teraz w takim świecie, że każdy może sobie wymyślać swoje nazwy bo w dobie "internetu" rozpowszechnienie nawet błędnych nazw (czy teorii) jest dziecinnie proste. Ludzie rządni wiedzy przyjmują to za dobrą monetę i nadal to rozpowszechniają pogłębiając błędy.
Silnik powinno się nazywać "krokowy" ale kiedyś ktoś (zapewne nie znający się na tłumaczeniu technicznym) przetłumaczył jako "skokowy" i... poszło!
Dbajmy o prawidłowe nazewnictwo bo technika to dziedzina nie znosząca wieloznaczności! To nauka ścisła.

freeku - Sob 23 Maj, 2015

Wojmistrz napisał/a:
sprawdziłem różnicę ceny w UK, gdzie mieszkam i tu ona nie jest aż tak dramatyczna. Pamiętałem, że to nie jest jakieś drogie szkło i tutejsze 10 funtów był bym skłonny dopłacić, ale dopłacić 300zł w Polsce... chyba bym odpuścił i kupił USM.


To ile w UK kosztuje STM? Bo może jeszcze się skuszę i zamówię na ebay.

edit:
Już znalazłem ceny. Różnica spora.

Wojmistrz - Sob 23 Maj, 2015

Preskaler, nie bardzo. Silnik krokowy jest z tłumaczenia, a skokowy z polskiego opisu działania, gdzie chodziło o gwałtowne i dyskretne (minimalne) przesunięcie wału lub biegnika. Zwróć jeszcze uwagę, że krok nie jest gwałtowny, a skok dyskretny :D W tym przypadku, jak i wielu innych, obie nazwy wydają się prawidłowe i w życiu działają zamiennie. W elektryce, akurat sporo jest takich nazw. Jak robiłem uprawnienia SEP, to też pamiętam, że rozmawialiśmy nad znaczeniem lub zamiennością słów np gniazdko czy kontakt, włącznik czy wyłącznik, kabel czy przewód itd itp :D Wiele nazw trzeba znać, by dogadać się z klientem.

freeku, nie wiem jak na eBay, ale w sklepach internetowych od £110.95 z przesyłką.

freeku - Sob 23 Maj, 2015

Wojmistrz napisał/a:


freeku, nie wiem jak na eBay, ale w sklepach internetowych od £110.95 z przesyłką.


a mógłbyś polecić jakiś sklep godny zaufania? może z któregoś już korzystałeś?

Wojmistrz - Sob 23 Maj, 2015

Nie bardzo. Takie ceny widzę w sklepach, z których jeszcze nie miałem okazji korzystać. Poza tym, nie wiem czy któryś z nich wysyła za granice UK.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group