forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Które body do portretu?

mas1o - Sob 08 Sie, 2015
Temat postu: Które body do portretu?
Z którego aparatu teoretycznie będą lepsze (bardziej ostre) zdjęcia - 6d czy 700d - z obiektywem 85mm f/1.8?
Tutejszyn - Sob 08 Sie, 2015

...i znowu walka o mikrogramy, ech. Czy stoisz dopiero przed wyborem systemu? Czym fotografowałeś wcześniej? Jakie masz doświadczenie fotograficzne?
Alternatywne pytanie, jakie możesz zadać i starać poszukać na nie odpowiedzi, to: "jaki aparat robi ładniejsze zdjęcia?". To nie kpina. Mówię poważnie. Pytanie o ostrość.. Ta ostrość, to jest pewnego rodzaju iluzja. Poszczególne egzemplarze aparatu mogą się różnić między sobą, poszczególne obiektywy tak samo, a poza tym zestaw: ten egzemplarz obiektywu w połączeniu z tym egzemplarzem aparatu może dać inną ostrość, jak tamten zestaw. Każde kolejne zdjęcie wykonane tym samym aparatem i obiektywem może być inne..
Lepiej wybrać aparat... to znaczy system, który jest lepszy według Ciebie, bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który jest lepszy w ogóle.

komor - Sob 08 Sie, 2015

Mikrogramy, nie mikrogramy, większość zdjęć typu portretowego z pełnej klatki wydaje mi się mieć więcej detalu. Nie nazwałbym może tego większą ostrością (choć duża matryca lepiej zamaskuje niedomagania obiektywu, kosztem jakości na brzegu kadru), ale właśnie większą ilością detalu.

Oczywiście osobnym aspektem jest fakt, że jak przy tej samej modelce, tym samym obiektywie 85/1.8 zmienisz 700D na 6D, to dostaniesz szerszy kadr. Żeby zachować ten sam kadr będziesz musiał bliżej podejść, co zmniejszy głębię ostrości i zmieni nieco perspektywę, bo inna będzie odległość i kąt widzenia.

Tutejszyn - Sob 08 Sie, 2015

Jednak tutaj porównywane są dwa aparaty pełnoklatkowe. 7000D.. 700D Wiem, od tych zer można dostać oczopląsu :)
Lucas1981r - Sob 08 Sie, 2015

Tutejszyn, o czym Ty mowisz? - chyba to przez upal...

poza tym...jest taki aparat jak 7000D? :roll:

Tutejszyn - Sob 08 Sie, 2015

Upał! :) To mi się poiwaniły systemy. Można skasować, co powiedziałem w tym wątku.
Wojmistrz - Sob 08 Sie, 2015

mas1o, teraz sam zgłupiałem. 6D OK, znana pełna klatka, ale chodzi ci o Canona 700D z matrycą APS-C, czy pełnoklatkowego Nikona D700?
mas1o - Sob 08 Sie, 2015

Mam oba aparaty canona i tak się zastanawiam który wziąć na zdjęcia, bo za gorąco jest aby nosić oba. Ale poważnIe zastanawiam się który powinien dać lepsze zdjęcIa, tylko studia może mi zabraknąć
Wojmistrz - Sob 08 Sie, 2015

Masz oba i nie wiesz, który robi lepsze zdjęcia :zalamany:
mas1o - Nie 09 Sie, 2015

Mam z miesiąc?
Wiem że 6d ma większą rozpiętość tonalną, większą głębie kolorów, ale 700d ma cropa i chyba przez to zyskuje na ostrości ze względu na bliskość kadru.
Można się pośmiać, ale wybór ciężki.

Wojmistrz - Nie 09 Sie, 2015

Ja bym wybrał 6D.
Preskaler - Nie 09 Sie, 2015

Choć to nie jest dokładnie to o co chodzi bo aparaty nieco inne ale pewnie nieco podobnie będzie i z tymi modelami.
Zdjęcia wykonałem z obiektywem 100-400/4,5-5,6/LIS USM z włączoną stabilizacją z wolnej ręki przez tzw. folię Baadera. ISO 100 czas 1/250s ogn. 400mm
C5D Mk III


C5D Mk III - crop


C40D


C40D - crop


Zachęcam do zrobienia podobnego testu w warunkach zbliżonych do tych w jakich chcesz użytkować aparat a więc w portretowaniu. My też chętnie obejrzelibyśmy wyniki takiego testu.

lcf - Nie 09 Sie, 2015

mas1o napisał/a:
Mam z miesiąc?
Wiem że 6d ma większą rozpiętość tonalną, większą głębie kolorów, ale 700d ma cropa i chyba przez to zyskuje na ostrości ze względu na bliskość kadru.
Można się pośmiać, ale wybór ciężki.


85mm na APS-C to przecież odpowiednik 135mm na FF, więc jeśli chcesz robić ciaśniejsze portrety, to IMO powinieneś porównywać 700D + 85mm vs 6D + 135mm (takie same kąty widzenia). Ten drugi zestaw da lepsze rezultaty (wygrywa zarówno matryca, jak i obiektyw), choć będzie też zauważalnie cięższy i droższy.

mas1o - Nie 09 Sie, 2015

Ale 135 nie mam:)
Zrobię w ponIedZiałek i pokażę. Skróce dystans o 1.6, żeby było porównanie

Wojmistrz - Nie 09 Sie, 2015

Nie skracaj dystansu z 6D, tylko fotografuj szerzej i przycinaj. Do czego ci te 20.2MPx(?)... no chyba, że takich kobył potrzebujesz.
Ja trzymam archiwum fotek w formacie 2160p, do oglądania na TV UHD i wystarczy, bo pewnie 8K za mojego życia nie będzie jeszcze standardem lub ja oślepnę. No chyba, że po latach chcesz powiedzieć "popatrz synku, tu na stole leżał włos!" :D

mas1o - Nie 09 Sie, 2015

Też po wyjęciu z lr trzymam w takiej rozdzielczości, ale teraz będzie przecież eksperyment:)
komor - Nie 09 Sie, 2015

Wojmistrz napisał/a:
Ja trzymam archiwum fotek w formacie 2160p, do oglądania na TV UHD i wystarczy, bo pewnie 8K za mojego życia nie będzie jeszcze standardem lub ja oślepnę.

Paczpan jak to ludzie mają różne priorytety. :) Ja na przykład trzymam archiwum wszystkich RAW-ów (oczywiście po selekcji, nieudane kasuję), w zamian za to nie mam jeszcze na stanie ani pół urządzenia wyświetlającego zwykłe Full HD, nie mówiąc o jakichś 2K, 4K, czy 8K. Nie mam nawet telewizora 1920px, nie mówiąc o monitorze do kompa. :)

Wojmistrz - Nie 09 Sie, 2015

komor napisał/a:
Paczpan jak to ludzie mają różne priorytety. :) Ja na przykład trzymam archiwum wszystkich RAW-ów (oczywiście po selekcji, nieudane kasuję),
Może to Cię zdziwi, ale ja też mam archiwum RAW oraz plików video, ale bez selekcji i to z wszystkich posiadanych kiedykolwiek puszek, praktycznie od początków mojej drogi z cyfrakami. Selekcję robię dopiero po pozbyciu się puszki i dopiero wtedy trafiają do prawdziwego archiwum, który "zarasta kurzem". Nawet niedawno kupiłem kolejne "dyskietki" 2TB USB 3.0 :D RAWy RAWami, a gotowce do przeglądania po obróbce kataloguję osobno i tyle. Tak na prawdę zaledwie kilka razy wróciłem do grzebania w fotach z archiwum.
mas1o - Nie 09 Sie, 2015

Wiadomo - rawy z jednego wyjazdu potrafią zajmować 20-50Gb. Po obrobieniu itd - 600-1000Mb. To pozwala obejrzeć zdjęcia na rzutniku. A monitor chyba już każdy ma HD. Ja dawno temu kupiłem 1920x1200 - zawsze to dodatkowe miejsce na pasek start :)
No i piwot - chyba nic (tak mi się zdaje) nie poprawia pracy modelowi jeżeli od razu widzi jak wyszedł na ekranie 60cm

Dżozef - Pon 10 Sie, 2015

Wojmistrz napisał/a:
komor napisał/a:
Paczpan jak to ludzie mają różne priorytety. :) Ja na przykład trzymam archiwum wszystkich RAW-ów (oczywiście po selekcji, nieudane kasuję),
Może to Cię zdziwi, ale ja też mam archiwum RAW oraz plików video, ale bez selekcji i to z wszystkich posiadanych kiedykolwiek puszek, praktycznie od początków mojej drogi z cyfrakami. Selekcję robię dopiero po pozbyciu się puszki i dopiero wtedy trafiają do prawdziwego archiwum, który "zarasta kurzem". Nawet niedawno kupiłem kolejne "dyskietki" 2TB USB 3.0 :D RAWy RAWami, a gotowce do przeglądania po obróbce kataloguję osobno i tyle. Tak na prawdę zaledwie kilka razy wróciłem do grzebania w fotach z archiwum.


A ja oprócz "dyskietek 2TB" mam jeszcze trzy pudełka po butach z ciasno zwiniętymi rolkami negatywów und kilka albumów na negatywy, były kiedyś takie.. Tylko kto to będzie oglądał :lol:

Nie sądzicie że jest w tym jakieś podobieństwo do kloszardów mających całe mieszkania wypełnione jakimiś zebranymi śmieciami tak iż tylko w wannie jest miejsce do spania :mrgreen:

Wojmistrz - Pon 10 Sie, 2015

Dżozef napisał/a:
A ja oprócz "dyskietek 2TB" mam jeszcze trzy pudełka po butach z ciasno zwiniętymi rolkami negatywów und kilka albumów na negatywy, były kiedyś takie.. Tylko kto to będzie oglądał :lol:
Ja załatwiłem ten temat przy pomocy Epsona V200 i zostały tylko 120stki. Jak znajdę gdzieś coś zbliżonego do V550 w dobrej cenie, to i tych się pozbędę.
Preskaler - Pon 10 Sie, 2015

A mnie jest szkoda i negatywów, slajdów i cyfrowych. W związku z tym mam straszny bałagan bo trzymam i te nieudane. Nawet takie zepsute zdjęcie, po latach, przywołuje wspomnienia. Od kiedy zacząłem robić RAW-y to też je trzymam. Zapisuję na CD i HD ale wszystko mało. Obiecuję sobie zrobić z tym porządek ale jakoś tak... odkładam na później.
mas1o - Pon 10 Sie, 2015

100Gb w chmurze google - 2.5$ miesięcznie. 10zł za wszystkie jpg niezależnie od miejsca i czasu. Jak będziesz miał wypadek, trafisz do szpitala, okradną ci dom, przestaniesz móc spłacać swoją kartę kredytową - wychodzisz, płacisz i masz z powrotem wszystkie swoje zdjęcia - dalej bez tego nie ustrzelonego najlepszego :)

edit. eksperyment bedzie za tydzień albo kiedyś. Odpiszę tu.

matys - Pon 10 Sie, 2015

mas1o, 100GB to czasami na jedną sesje nie wystarczy a Ty mówisz o archiwum ?!
Wojmistrz - Wto 11 Sie, 2015

M$ oferuje w chmurze 1TB za free na konto.
komor - Wto 11 Sie, 2015

Używam różnych form dysków sieciowych już 15 lat, ale pomysł trzymania archiwum swoich fotek w chmurze jest dla mnie ciągle czymś nierozsądnym. Lepiej zawieźć jedną kopię backupu mamie. Albo kochance.
Wojmistrz - Wto 11 Sie, 2015

No chyba nikt dziś nie robi jednej kopii backupu?
mas1o - Wto 11 Sie, 2015

No ja nie mówie o rawach. Tylko o zwykłych końcowych jpgach

Do 1TB na microsoft cloud za darmo trzeba mieć offica 365.

komor - Wto 11 Sie, 2015

Wojmistrz napisał/a:
No chyba nikt dziś nie robi jednej kopii backupu?

Na pewnej liście dyskusyjnej zwykło się mawiać: twardziele nie robią backupu. :)

Wojmistrz - Wto 11 Sie, 2015

Spoko, ich dane.
Ja do dziś pamiętam jak w 2007 roku, kiedy backup jeszcze robiłem rzadko i selektywnie (gdzie i na czym się da), podłączyłem nowość na rynku - Seagate FreeAgent 500GB USB 2.0, którego do dziś nienawidzę, bo potrzebował zewnętrznego zasilania, a wtyczka wypadała przy byle dotknięciu... i po podłączeniu kabelków, odpaleniu, zaznaczeniu co ma kopiować ... padł dysk w kompie :P To była nauczka na całe życie.

AquaManiac - Pon 14 Wrz, 2015

Dla odmiany napiszę coś na temat :)

Posiadam 600D i 6D i robię głównie portret. Obrazek z 6D, pomijając już wszelkie wartości mierzalne, jest po prostu ładniejszy, przyjemniejszy dla oka, widzą to także klienci, obrazek z 6D sprawia na nich wrażenie bardziej "profesjonalnego". Skóra jest ładniejsza, włosy też, tkaniny i materiały są bardzo szczegółowe i wyglądają bardzo naturalnie. Zecenia robię tylko 6D, zaś 600D używam głównie prywatnie, w nieprzyjaźnym środowisku, typu morska plaża, górskie szczyty itd... gdzie po prostu szkoda mi zabierać 6D. Obrazek jest użyteczny, ładny, szczególnie przy dobrym oświetleniu. W studio 600D też dobrze dawał radę. Ale 6D jest po prostu do portretu IMHO lepszy bez dwóch zdań. Autofokus też nie jest taki wcale archaiczny, jak sie czasami czyta na forach. Jak się umie fokusować na centralnym i umie właściwie wykorzystać servo, to na 6D repo też się daje zrobić. Tak właściwie, to przeszkadza mi w 6D, i to bardzo, jedna tylko rzecz: ten nieszczęsny brak możliwość zapisu na dwóch kartach...

Wojmistrz - Wto 15 Wrz, 2015

Dziwi mnie twój post. O co właściwie chodzi? Masz doświadczenie z dwoma puszkami i nie wiesz co wybrać? Poza tym, 600D też nie ma zapisu na 2 kartach. Jeśli masz w 6D Wi-Fi, to zawsze możesz sobie kopiować fotki na kartę w smartfonie.
AquaManiac - Wto 15 Wrz, 2015

No przecież odpowiadam autrowi wątka, który zastanawia się nad 700D czy 6D, to mu piszę co o tym sądzę. Mam wprawdzie 600D a nie 700D, ale to ta sama klasa obrazka.

A co do zapisu z 6D na smartfona, to rawy tak średnio szybko się zapisują. Dwa sloty to jednak lepsze rozwiązanie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group