forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - ISO auto w trybie M

grabskim - Nie 31 Lip, 2016
Temat postu: ISO auto w trybie M
Witam, czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, które Canony i Nikony mają auto iso w manualu?
Wojmistrz - Nie 31 Lip, 2016

Z tego co wiem i pamiętam, w Canonie większość miała AutoISO w manualu.
AutoISO posiadają wszystkie modele xxxxD, xxxD, xxD o 40D (40D w zakresie 400-800), oba 7D, 6D, wszystkie 5D, 1D od Mk III.
Nie posiadały go w manualu chyba tylko modele 10D oraz 20D i całkowicie pozbawione trybu Auto były D30, D60, 30D i profesjonalna seria 1Ds.

grabskim - Nie 31 Lip, 2016

no jednak tak nie jest, iso przestawia się na 400 i koniec, ale w najnowszych modelach jest taka opcja- prawdziwe iso auto, no własnie które modele to mają?
Wojmistrz - Nie 31 Lip, 2016

Tak jak piszesz jest np w 40D, ale w moim 300D jest zakres 100-400.
Może łatwiej będzie, jak napiszesz jaki model trupka ciebie interesuje, bo z nowych modeli wszystko ma AutoISO, a najnowsze to ręczną regulację tego zakresu, co by za bardzo fotki lub filmy na auto nie szumiały.

grabskim - Pon 01 Sie, 2016

chodzi o modele, które mają tę funkcję, nie o konkretny model. Cena tez nie gra roli, min 15 mpix.
Wojmistrz - Pon 01 Sie, 2016

No to w Canonie z minimum 15Mpx, to tylko 1Ds odpada.
komor - Pon 01 Sie, 2016

7D ma już sensownie działające Auto-ISO, w 50D chyba jeszcze nie miałem, ale mówiąc szczerze już nie pamiętam. 60D to jest podobny okres co 7D, może ktoś sprawdzi czy działa prawidłowo.
Wojmistrz - Pon 01 Sie, 2016

W 60D często korzystałem z tego by ustawić ręcznie przysłonę i czas, a resztę powierzałem autoISO, z resztą tak samo zdarza mi się w 6D. W 40D nie podoba mi się akurat to, że od razu wskakuje ISO400, a jeśli mu za ciemno, to zwiększy czułość tylko o 1EV. Już lepiej było w 300D gdzie działało to o 2EV od ISO100 z krokiem co 1/3.
Andrzej.M. - Pon 01 Sie, 2016

grabskim napisał/a:
które Canony i Nikony
Możesz zdradzić czemu ograniczasz się do tych dwu marek?
grabskim - Pon 01 Sie, 2016

szukam trybu TAv z pentaxa w nikonie i canonie, do tego różne inne szczegóły ograniczają mnie do tych trzech marek
Wojmistrz - Wto 02 Sie, 2016

Mnie za to trochę zastanawia, dlaczego taki tryb potrafił dobrze działać w amatorskich puszkach Canona np w 300D z 2003r, a full pro musiało być wyprute z trybów auto. Może to pytanie jest od razu odpowiedzią? Pro nie potrzebuje auto.
W Pentaxie TAv też się pojawił dopiero w 2009r, w raz z pojawieniem się modelu K-7.
Mógłby się ktoś wypowiedzieć o Nikonach.

komor - Wto 02 Sie, 2016

Nie jestem pewien, czy w 300D aby na pewno dobrze działał ten tryb, ale w 400D na pewno był już bezużyteczny. Szukając odpowiedzi na pytanie, czym pentaksowe TAv różni się od normalnego M+AutoISO, natrafiłem na forum photo.net na taką wypowiedź dotyczącą jakości działania Auto w Pentaksach:
Cytat:
Both the K10 and K20D have a tendency to always pick the lowest ISO setting regardless of conditions outside.

http://photo.net/pentax-c...00Sfu9?start=10

Więc kiedyś też różowo nie było. Pewnie dopiero lepsze zachowanie matryc na wyższych ISO pozwoliło producentom nieco „uwolnić” ten tryb. Canon tradycyjnie najbardziej zachowawczo do tego podchodził.

Andrzej.M. - Wto 02 Sie, 2016

grabskim napisał/a:
TAv z pentaxa w nikonie i canonie, do tego różne inne szczegóły ograniczają mnie do tych trzech marek

Czyli jednak bierzesz pod uwagę pentaxy? Nie wiem jak można regulować auto ISO w pozostałych markach ale chyba tak szerokiego zakresu jego programowania (i łatwości) chyba się nie znajdzie. Tym bardziej że np. odpowiedniki K-3II kosztują u obydwu producentów podobnie lub drożej. (zależy czy się trafi akurat na "zwroty kasy") :wink:
No i w Pentaxie Auto ISO można włączyć również w trybach Av, Tv i P.

Wojmistrz - Wto 02 Sie, 2016

W Canonach też można w każdym trybie.
Andrzej.M. - Wto 02 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
W Canonach też można w każdym trybie.

Co można? programować wartości od - do , czy sposób wyboru tych wartości, czy może tylko można włączyć Auto ISO?

Wojmistrz - Wto 02 Sie, 2016

W Canonie jeśli jest AutoISO, to można je włączyć w każdym trybie niezależnie. Regulację zakresu AutoISO wprowadzono całkiem niedawno w modelach aparatów, ze 4 lata temu.
Andrzej.M. - Wto 02 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
włączyć w każdym trybie niezależnie

No myślę... :lol:
Wojmistrz napisał/a:
Regulację zakresu AutoISO

Regulacja zakresy to jedno , a sposobu wybierania ISO - to drugie. W Pentaxach jest wybór 3 możliwości - standardowa, dynamiczna i wolna - do statycznych. Ale mamy dobrze co? :wink:

Wojmistrz - Wto 02 Sie, 2016

A ja mam cały zakres lub na ile pozwolę.
komor - Sro 03 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
W Pentaxach jest wybór 3 możliwości - standardowa, dynamiczna i wolna - do statycznych.

Jaka idea stoi za tym? Wartość ISO powinna przecież być ustawiana taka, jaką pomiar światła wymyśli? Czemu miałaby być np. wolna?

Wujek_Pstrykacz - Sro 03 Sie, 2016

Kolejne udziwnienie, no tak czymś tam się kusi klienta choć to nieużyteczne :razz:
komor - Sro 03 Sie, 2016

Wujek_Pstrykacz, merytorycznie proszę, merytorycznie… :) Ciekaw jestem do czego to służy. Mnie tam te różne udziwnienia z Pentaksa interesują.
Wujek_Pstrykacz - Sro 03 Sie, 2016

Merytorycznie napiszę, że choć rzadko korzystam z AutoISO to pewnie wystarczyłby tryb standardowy, a nie trzy tryby :razz:
Dżozef - Sro 03 Sie, 2016

grabskim napisał/a:
no jednak tak nie jest, iso przestawia się na 400 i koniec

Tak się dzieje gdy masz włączoną lampę, zresztą to chyba oczywista konieczność w tym trybie. Bez lampy Auto-iso działa normalnie.

Andrzej.M. - Sro 03 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
A ja mam cały zakres lub na ile pozwolę.
To oprócz tego o czym piszesz.
Cytat:
jaką pomiar światła wymyśli? Czemu miałaby być np. wolna?

To proste - jeśli w Av zaprogramowałeś np zakres ISO 100-1000 a fotografujesz coś statycznego ISO będzie możliwie najniższe dobierając np nieco dłuższy czas ekspozycji, przy dynamicznym odwrotnie...

Wojmistrz - Sro 03 Sie, 2016

Nie rozumiem co tu jest dziwne i niezrozumiałe? Albo korzystam z AutoISO w całym zakresie np 50-102400, albo AutoISO z ręcznym ograniczeniem np od 100 do 6400. Do tego mogę ustawić opcję by dla wszystkich typów auto i preselekcji, by czas był dobierany do bezpiecznego względem długości ogniskowej, czyli np w programie preselekcji przysłony, na obiektywie 300mm kiedy nie ma zbyt dużo światła, czas ustawi na 1/320s (po włączeniu stabilizacji 1/200), a resztę dobierze podbijając ISO.

Jak ktoś może wydłużyć czas, to nawet AutoISO dobierze ISO100, więc o co chodzi z tym wolnym i dynamicznym?

komor - Czw 04 Sie, 2016

Ja już zakumałem. Kiedy nie stosujesz pełnego M, tylko preselekcję przysłony, ale chcesz robić zdjęcia dynamiczne (ruch), to możesz mieć preferencję dobierania czasu krótszego niż 1/ogniskowa, kosztem wyższego ISO. Moim zdaniem ma sens i jest przydatne. Czyli jest AutoISO, ale nie stara się dobrać najniższych wartości, tylko nieco wyższe, żeby skrócić czas.
grabskim - Czw 04 Sie, 2016

Dżozef, w starszej wersji auto iso na 400 przełącza sie bez względu na to czy używa sie lampy czy nie, w nowszych aparatach nie wiem jak z lampą, ale ogólnie auto iso działa tak jak powinno
Wojmistrz - Czw 04 Sie, 2016

Tak komor, ale ja pisałem o Canonie np 6D :)
Andrzej.M. - Czw 04 Sie, 2016

komor napisał/a:
Czyli jest AutoISO, ale nie stara się dobrać najniższych wartości, tylko nieco wyższe, żeby skrócić czas.
I podobnie jeśli robisz np portret ... a warunki masz niekoniecznie komfortowe... i jeszcze dopalasz fleszem w P TTL czy P TTL HSS...
Zwyczajnie system pracuje według twoich życzeń tylko trochę szybciej niż zrobisz to całkiem manualnie. Oczywiście mogę również zrobić to całkiem automatycznie korzystając z jednej z kilku charakterystyk programów "P" ale nie miałbym takiej kontroli parametrów.

[ Dodano: Czw 04 Sie, 2016 15:05 ]
Wojmistrz napisał/a:
ja pisałem

Ty piszesz o czym innym niż toczy się dyskusja , a aktualnie rozmawiamy o rozwiązaniach Pentaxa. Oczywiście przyjmuję twoją wypowiedź jako odpowiedź na pytanie OP. :cool:
Oczywiście było by miło gdybyś wyszczególnił w jakich modelach cropowych takie rozwiązanie ma miejsce - to jedną markę OP miałby odpowiedzianą. :wink:

matys - Czw 04 Sie, 2016

W Nikonie, zamiast rozbudowanych funkcji jak w Pentax, można ustawić najdłuższy czas migawki. System AutoISO podbija ISO tylko wtedy jak czas migawki będzie dłuższy niż zadana wartość.
Wojmistrz - Czw 04 Sie, 2016

Podejrzewam, że w każdym systemie jest to bardzo podobne i na podobnym poziomie, zwłaszcza w puszkach z ostatniej połowy dekady. Kiedy miałem równolegle K-5 i 60D nie odczuwałem jakiejś różnicy w automatyce ISO przy manulalu lub preselekcjach, a i zwyczajny Nikon D3100 którego z niedawno korzystałem, też sobie odpowiednio radził.
Andrzej.M. napisał/a:
Ty piszesz o czym innym niż toczy się dyskusja , a aktualnie rozmawiamy o rozwiązaniach Pentaxa.
No popatrz, a ja myślałem, że porównaniu rozwiązań Pentaxa do innych systemów, np Canona.
Andrzej.M. - Czw 04 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Kiedy miałem równolegle K-5 i 60D nie odczuwałem jakiejś różnicy w automatyce ISO przy manulalu lub preselekcjach,

Rozumiem że porównywałeś wszystkie tryby w Pentaxie i w 60D były podobne? :wink:
Jak długo miałeś tę K-5 tkę ? - w sensie robienia zdjęć a nie leżakowania na półce w gablotce komisu... Dużo zdjęć nim poczyniłeś?

Wojmistrz - Czw 04 Sie, 2016

Ze 2-3 miesiące, z czego z poważniejszych prac zaliczył 2 mecze rugby. Łącznie poniżej 10K zdjęć nim zrobiłem.
Andrzej.M. - Czw 04 Sie, 2016

Mecze? Fajnie! :cool:
grabskim - Czw 04 Sie, 2016

matys, w nikonie mozna ustawić czas i czułość, ale gdy dojdzie do maksymalnej ustawionej czułości, to ten ustawiony próg czasu też jest przekraczany i wydłuża sie nawet do 30s. Innymi słowy jak masz ustawione 1/50 i iso max 1600 to przy małej ilości światła aparat będzie ustawiał się do zera na drabince, czyli wydłużał czas. Mi zalezy jednak aby utrzymał czas, kosztem niedoświetlenia, nawet znacznego. Tryb TAv ma najwiekszy sens własnie teraz, gdy produkowane sa coraz lepsze matryce, o dużej dynamice i czystym wysokim ISO.[/quote]
komor - Czw 04 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Podejrzewam, że w każdym systemie jest to bardzo podobne i na podobnym poziomie, zwłaszcza w puszkach z ostatniej połowy dekady.

Ja mam wręcz odwrotne zdanie. W Canonie (i Nikonie, jak opisuje matys) można zadać czas graniczny, ale nie ma przełączanych programów w tym sensie, o jakim pisze Andrzej.M.. Jak zwykle go ganię za nieuzasadnioną propagandę, tak tu muszę go poprzeć, że jest to krok dalej niż w innych systemach. Oczywiście bazuję na tym, co napisał, nie mam jak tego sprawdzić. Przydałby się Jaad75. :) Inna sprawa, że nie jest to jakaś hiper-kluczowa sprawa decydująca o wyborze systemu, ale dla niektórych osób takie detale mają znaczenie. Dla mnie mają, między innymi z tych powodów jak dotąd nigdy nie kupiłem sobie komputera z Windowsem. :)

matys - Pią 05 Sie, 2016

grabskim, Tu masz rację. W Nikonie w tym wypadku tylko manual + AutoISO, ewentualnie preselekcja czasu + AutoISO. W Canon chyba to samo.
Andrzej.M. - Pią 05 Sie, 2016

komor napisał/a:
nie mam jak tego sprawdzić

Wystarczy wejść w menu AUTO ISO. :wink:
Zresztą Pentax celuje w takich "drobiazgach" - np. poziomica w 2 płaszczyznach , samopoziomowanie obrazu, mikroregulacja kadru itp. "fantastyczne " możliwości programowe odnośnie korekty szkieł jakie z entuzjazmem ogłosił Wojmistrz a dostępne w canonie przedtem chyba tylko w modelach FF - w Pentaxie są od... no już sam nie wiem - K10D je już chyba miał... :lol: NIe wiem czy chwalenie za dobre uszczelnienia anatorskich korpusów dodatkowe pokrętła i guzikologię oraz programowalne tryby użytkowników można nazwać "propagandą" ale niech tam... :lol:
komor napisał/a:
nigdy nie kupiłem sobie komputera z Windowsem.

Masz absolutną rację, jak dla mnie po XP mocno przesadzili, a to co zrobili w 10-tce to już totalne przegięcie. Dlatego następny będzie "jabłczany"...

MM - Nie 07 Sie, 2016

Wtrącam trzy grosze. Przeleciałem tekst "na szybko" i nie zauważyłem by ktoś napisał o wielkiej (moim zdaniem) wadzie Canona w auto ISO w trybie M. Brak korekcji ekspozycji. Przy braku światła dobije do maksymalnego ISO i najwyżej nie doświetli. Przy dobrym świetle można mieć tylko ekspozycję ZERO. Uprzedzam - korekcja się przydaje.
komor - Pon 08 Sie, 2016

MM napisał/a:
Przeleciałem tekst "na szybko" i nie zauważyłem by ktoś napisał o wielkiej (moim zdaniem) wadzie Canona w auto ISO w trybie M. Brak korekcji ekspozycji.

Owszem, w tym wątku nie było o tym mowy, choć parokrotnie wcześniej o tym pisaliśmy.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group