forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - Filtry do foto krajobrazowej Mikro 4/3

janqseven - Sro 10 Sie, 2016
Temat postu: Filtry do foto krajobrazowej Mikro 4/3
Temat wydzielony z innej dyskusji.

fatman napisał/a:
No i filtry musisz kupić 100x150,

Na jakiej Polskiej stronie internetowej można to kupić :)
Czy można zastąpić filtry obróbką w programie? Nie stosujesz takiej obróbki ?

witkot - Pią 12 Sie, 2016

Jak mogę podpowiedzieć i nikogo nie reklamować.
Filtry

janqseven - Pią 12 Sie, 2016

Są filtry LEE nawet na C11-24 . A jaki jest na Olympusa 7-14?
fatman - Sob 13 Sie, 2016

Masz jeszcze tutaj http://www.raysfoto.pl/produkty
Sam tu kupowałem.

Szarej połowki nie zawsze sie da zastąpić obróbką.
Jeżeli scena jest bardzo "rozpieta dynamicznie" a chcesz to zrobić jednym strzałem to szare połówki są jedynym wyjściem. W scenach statycznych możesz naświetlić dwa razy (na światła i na cienie) i potem złożyć to w PS ale spróbuj to zdobić jak liście się ruszają albo chmury płyną z wiatrem. Nie da rady :-)
Nawet HDR Ci tu nie pomoże.
A polara to już wogóle żadna obróbką ńie zastąpisz.

janqseven - Sob 13 Sie, 2016

fatman, Masz rację! Czasem często trzeba zrobić tylko jedno zdjęcie :)

Jeszcze zauważyłem, ze Hitech robi filtry Reverse (najciemniej jest na środku) -czy takie filtry są warte uwagi? http://allegro.pl/filtr-h...5920605185.html

Na co patrzeć wybierając filtry? Który zestaw jest do 7-14 Zuiko?
Co lepsze 14-24 D3 czy E-M5II 7-14? Który zestaw jest lepszy do rozbudowy itp?
Który element, do którego pasuje i co się jak montuje? :D

komor - Sob 13 Sie, 2016

Może załóżcie osobny temat o filtrach do mikro-4/3, żeby potem było łatwiej to znaleźć? W dziale odpowiednim… Przeniosę posty dotyczące filtrów do tego nowego tematu.
janqseven - Sob 13 Sie, 2016
Temat postu: Filtry mikro 4/3
Interesuje mnie jakie filtry pasują do obiektywu
M.ZUIKO DIGITAL ED 7-14 mm f/2.8 PRO

M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑40mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO

Jaki rodzaj przejścia (hard/soft) powinien mieć taki filtr?
Jak to wszystko zamocować. Co składa się na taki system na obiektywie?
Czy drogie filtry warto kupić?

janqseven - Sob 13 Sie, 2016

jest temat http://forum.optyczne.pl/...p=520235#520235
komor - Sob 13 Sie, 2016

Gotowe, scalone, wydzielone.
fatman - Sob 13 Sie, 2016
Temat postu: Re: Filtry mikro 4/3
janqseven napisał/a:
Interesuje mnie jakie filtry pasują do obiektywu
M.ZUIKO DIGITAL ED 7-14 mm f/2.8 PRO

M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑40mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO

Jaki rodzaj przejścia (hard/soft) powinien mieć taki filtr?
Jak to wszystko zamocować. Co składa się na taki system na obiektywie?
Czy drogie filtry warto kupić?


Jedynie do 7-14 musisz kupić holder Lee lub Hitecha 100mm i filtry 100x150 (nie polecam 100x125 bo są zwyczajnie za krótkie ja przesuwasz je w górę i w dół nie zakrywają obiektywu w swoich maksymalnych wychyleniach.
Na forach pisze się, że powinno się używać z tym obiektywem filtrów pełnych 150x150 bo 100x100 winietują przy przekrecańiu holdera. Racja jest. Ale cena kompletu takich filtrów jest masakryczna i dorównyje prawie cenie samego obiektywu.

Z pozostałymi obiektywami możesz spokojnie używać filtrów 85mm (system Cokin P). Nie winietują. Sam używam.

Przejscie hard czy soft? - zależy od tego co fotografujesz. Przypuśćmy, że masz morze lub płaski horyzont- bierzesz hard. Jakieś pagórki, nierówny horyzont albo wystające elementy pejzarzu - bierzesz soft.
Hard bierzesz również jak masz np równomiernie nachylone zbodze w kadrze i jasne niebo za nim.
Reverse używasz wtedy jak masz słońce nisko nad horyzontem w kadrze.
Jakbyś zrobił bez filtra - pierwszy plan miałbyś czarny a słońce prześwietlone.
Jakbyś zrobił ze zwykłą szarą połówką - niebi i pierwszy plan miałbyś czarne a słońce dalj na ostro by świeciło.
Zobacz jeden przykład użycia reverse z mojej galerii:
http://forum.optyczne.pl/...hp?pic_id=11052

Wracając do uchwytu i jego mocowania na 7-14 Olka PRO. - ta stronka wyjaśni Ci wszystko
Włącznie z tym jaki system szyn kupić i o ile stopni możesz przekrecać holder aby nie winietował:
http://7-14filter.com

janqseven - Sob 13 Sie, 2016
Temat postu: Re: Filtry mikro 4/3
fatman napisał/a:

Jedynie do 7-14 musisz kupić holder Lee lub Hitecha 100mm i filtry 100x150

Konkretnie to jakie holdery i jakie systemy są kompatybilne z tym obiektywem?
Hitech 100/Hitech 150 ?
a z tych okręgów
http://leefilters.pl/prod...-adaptery-sw150
http://www.photo4b.pl/ind...rk-ii-akcesoria
to który pasuje...te okręgi zakładamy na osłonę przeciwsłoneczną 7-14 Zuiko a na to holder?
Czy system LEE SW150 II (150x170mm) przyda się do każdego obiektywu mikro 4/3 i do C11-24/16-35/N14-24.. i jest najlepszy?

7-14filter.com/ dzięki
Chodzi mi o zakup w Polsce. Ile filtrów naraz można założyć w tych systemach żeby nie winietowało

fatman - Sob 13 Sie, 2016

Na oslonę przeciwsłoneczna zakładamy pierścień zacieśniający
Na to zakładamy taki pierścień, który ma gwint.
Do tego przykręcamy holder.
Na obiektywy mające gwint (np. 12-40/f2.8) pierścień pośredni nakręcamy na obiektyw i do niego mocujemy holder.
Pokazana jest to w filmikach na stronie Lee w dziale 100mm.

Lee SW 150markII wykorzystałbyś tylko na olkowy 7-14. Jak masz za dużo pieniędzy... :twisted:
Juz na 12-40 czy 9-18 wystarcza system 85mm.

Aby nie winietowało można założyć nawet 3 filtry jeżeli holder 100mm założysz np. na 7-14 i nie będziesz przekręcał o wiecej niż 5 stopni.
Jak miałem Canona 17-40 to zestawem 100mm z 2 filtrami kręciłem wokoło na 17mm i ńie winietował.
Z reguły zakładasz jednak 1 połówkowy albo dwa połówkowe (jeżeli chcesz coś przyciemnić na dole). Np. masz jasne niebo przy słonecznej pogodzie i białe skały wapienne na pierwszym planie. Wtedy zwykle daje 0.9 na górę i 0.3 na dół (róg), wszystko zależy od kompozycji.

janqseven - Wto 16 Sie, 2016

Jak to wygląda przy fotografowaniu morza, a jak w górach?
Czy filtry w obu przypadkach spełniają swoje zadanie bez potrzeby obróbki w programach?
Jak rozumiem 7-14 PRO ma inne wymagania jeśli chodzi o szerokość filtra niż C11-24/N14-24?
Olympus 7-14mm ma szerszy kąt widzenia, ale odpowiada na szerszym końcu 14mm na FF (pełnej klatce), ale w obu przypadkach trzeba inne filtry?

fatman - Sro 17 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
Jak to wygląda przy fotografowaniu morza, a jak w górach?


Błagam...

[ Dodano: Sro 17 Sie, 2016 02:05 ]
janqseven napisał/a:
Jak rozumiem 7-14 PRO ma inne wymagania jeśli chodzi o szerokość filtra niż C11-24/N14-24?
Olympus 7-14mm ma szerszy kąt widzenia, ale odpowiada na szerszym końcu 14mm na FF (pełnej klatce), ale w obu przypadkach trzeba inne filtry?


Nigdy nie miałem Nikona ani C11-24. Nie doradzę.

janqseven - Sro 17 Sie, 2016

fatman, zapomniałem o ważnej rzeczy....
te filtry na obiektywach (w tym 7-14) mają mi służyć nie tylko w pozycji kadru krajobrazowego, ale także zgodnie z moim gustem w kadrze portretowym [lubię takie krajobrazy]...więc to chyba sporo zmienia...

fatman - Czw 18 Sie, 2016

janqseven, nie fotografuje ludzi. Nie robie portretów. Nie pracuje w studio ani z modelkami. Nie znam sie na tym.
Ale z tego co wiem... tam się filtrów ńie stosuje :twisted:

janqseven - Czw 18 Sie, 2016

fatman, ja nie o portrecie...
Chodzi mi o to, że ustawiasz kadr jak do portretu i tak robisz krajobraz- rozumiesz?
Zobacz na załączonym obrazku - w ten sposób ustawiasz kadr:)

komor - Czw 18 Sie, 2016

Pionowy kadr. Wtedy nie ma nieporozumień.
fatman - Pią 19 Sie, 2016

komor napisał/a:
Pionowy kadr. Wtedy nie ma nieporozumień.


Dziięki komor bo troche mi rece opadły :mrgreen:

komor - Pią 19 Sie, 2016

Na usprawiedliwienie janqseven można napisać, że anglojęzyczni używają terminów portrait/landscape orientation, zamiast vertical/horizontal, więc może dlatego… :)
janqseven - Pią 19 Sie, 2016

komor napisał/a:
Na usprawiedliwienie janqseven można napisać, że anglojęzyczni używają terminów portrait/landscape orientation, zamiast vertical/horizontal, więc może dlatego… :)

To sformułowanie "portretowy kadr" (tak sobie przynajmniej przypominam...) wziąłem z jednej gazety o fotografii kupionej w Polsce parę lat temu, ale prawdopodobnie redagowanej zagranicą :)

Więc w kadrze pionowym można stosować tańsze [mniejsze] filtry?

fatman - Pią 19 Sie, 2016

janqseven, obiektyw jest niestety okrągły na obu końcach. :cry:
janqseven - Pią 19 Sie, 2016

Teraz można by się zastanowić co się bardziej opłaca.
Jak wypada porównanie cen i systemów filtrów pomiędzy Olympus'em 7-14 vs Canon'em 16-35 f/4L?

fatman - Sob 20 Sie, 2016

janqseven, jednej podstawowej rzeczy nie rozumiem w Twoich wywodach.
Z jednej strony piszesz, że chcesz wejsc w system i kupić E-M5 i do tego 7-14, 12-40, 40-150 a nawet 300/4.0 a z drugiej strony pytasz o wyjazdy na plenery za 500-1000 PLN.
Czy mógłbyś tę logikę nam tu nieco rozjaśnić?

janqseven - Nie 21 Sie, 2016

fatman, dlaczego takie kwoty podaję za jeden wyjazd?
Dlatego, że moim zdaniem, żeby trafić na idealny moment trzeba wiele razy wracać w dane miejsce. Więc stały dostęp do danej miejscówki jest ważny.
500zł x 5 [wyjazdy w to samo miejsce] = [to ponad] 2500zł
To jest moja logika :mrgreen:
Jadąc bardzo daleko - mogę tam być tylko raz [z uwagi na koszt] I zdjęcia będą przypadkowe, tak jak pogoda...
Natomiast sprzęt fotograficzny warto kupić raz a dobrze :)

fatman - Nie 21 Sie, 2016

Tyż prowda :wink:
janqseven - Pon 22 Sie, 2016

fatman, jak będziesz miał 7-14 PRO to napisz jak jest i jakie masz do tego filtry [ile to wszystko kosztuje i gdzie kupiłeś] :D
fatman - Pon 22 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
fatman, jak będziesz miał 7-14 PRO to napisz jak jest i jakie masz do tego filtry [ile to wszystko kosztuje i gdzie kupiłeś] :D


Odpuszczam 7-14 bo po fotografowaniu Islandii doszedłem do wniosku, że nie swędzą mnie 4 koła za obiektyw I 2 koła za filtry.
Wystarcza mi w zupełności 9-18.

janqseven - Pon 22 Sie, 2016

fatman, a na 9-18 jakie masz filtry? Drogo? :)
TS - Sro 24 Sie, 2016

Na 9-18 wystarcza Hitech 67, nie musi być aż 85 mm - taniej. Nie pamiętam już dokładnie ile wydałem, ale poniżej 500 zł kosztował mnie holder, pierścienie (na dwa obiektywy) i trzy filtry. Do tego nakręcany polar 52 mm, znów taniej...

Kolega fatman ma chyba 85, ale z tego co pamiętam zostało mu to po Canonie albo potrzebuje na większe szkła, najlepiej jak sam napisze ;) . Na samo 9-18 na pewno nie ma co pchać się w 85 mm.

fatman - Sro 24 Sie, 2016

TS napisał/a:
Na 9-18 wystarcza Hitech 67, nie musi być aż 85 mm - taniej. Nie pamiętam już dokładnie ile wydałem, ale poniżej 500 zł kosztował mnie holder, pierścienie (na dwa obiektywy) i trzy filtry. Do tego nakręcany polar 52 mm, znów taniej...

Kolega fatman ma chyba 85, ale z tego co pamiętam zostało mu to po Canonie albo potrzebuje na większe szkła, najlepiej jak sam napisze ;) . Na samo 9-18 na pewno nie ma co pchać się w 85 mm.


Po Canonie miałem 100x150 bo na C17/4.0 filtry 85mm były za małe.
Teraz mam 85mm bo obskakuję nimi również Olka 12-40/2.8 PRO, który ma średnicę 62mm
oraz resztę mojej szklarni.
Zawsze lepiej mieć ciut większy komplet niż za mały.
67mm bym nie brał.

janqseven - Sro 24 Sie, 2016

fatman, do 16-35 4L to 100x150 pewnie też :)
fatman - Sro 24 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
fatman, do 16-35 4L to 100x150 pewnie też :)


Oczywiście, że 100x150.
Nawet nie myśl, żeby zaoszczędzić i wziąć 100x125

No bo... ile to jest 77mm x 2 ?

janqseven - Sro 24 Sie, 2016

fatman napisał/a:
.. ile to jest 77mm x 2 ?

154 :mrgreen:

fatman - Sro 24 Sie, 2016

No :mrgreen:

Zobacz ten link i poczytaj:
http://dobas.art.pl/blog/filtry-po-co-to-wszystko/

janqseven - Czw 25 Sie, 2016

fatman, dzięki za link.
Tak sobie myślę, że obiektywy m4/3 i FF dają inne efekty na tych samych filtrach. Chodzi mi tu o przejścia. Filtr hard na FF, będzie bardziej miękki na Olku, bo ma mniejszy obiektyw?

fatman - Czw 25 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
fatman, dzięki za link.
Tak sobie myślę, że obiektywy m4/3 i FF dają inne efekty na tych samych filtrach. Chodzi mi tu o przejścia. Filtr hard na FF, będzie bardziej miękki na Olku, bo ma mniejszy obiektyw?


Troszkę tak.
Ale uwzględnia to producent.
Filtry hard 85 mają inny gradient zaczernienia niż filtry 100 właśnie dlatego, że są przeznaczone do innych średnic obiektywów.

janqseven - Czw 25 Sie, 2016

fatman, używałeś kiedyś filtr "Reverse". Chyba do wschodów jak znalazł...ale do płaskiego terenu...
Jeszcze pytanie. Czy załóżmy 3 filtry naraz bardziej pogarszają obraz niż jeden? Bo można mieć 03. i 0.6 zamiast jednego 0.9. Ogólnie czy jest spadek jakości i to zależny od jakości filtrów?

fatman - Czw 25 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
fatman, używałeś kiedyś filtr "Reverse". Chyba do wschodów jak znalazł...ale do płaskiego terenu...
Jeszcze pytanie. Czy załóżmy 3 filtry naraz bardziej pogarszają obraz niż jeden? Bo można mieć 03. i 0.6 zamiast jednego 0.9. Ogólnie czy jest spadek jakości i to zależny od jakości filtrów?


Każda dodatkowa "szybka" przed obiektywem to spadek jakości żeby nie wiem jakiej firmy filtrów ktoś uzywał. Nawet szklanych.
Ale przy prezentacji zdjęcia w necie w formacie 1024x768 tego spadku jakości ni wprawne oko nie zauważy.

Tak. Reverse najbardziej nadaje się do płaskiego terenu albo słońca nad morzem na przykład.

janqseven - Czw 25 Sie, 2016

fatman napisał/a:
Ale przy prezentacji zdjęcia w necie w formacie 1024x768 tego spadku jakości ni wprawne oko nie zauważy..

Jeśli mają być powiększenia [albo wycinanie ze zdjęcia fragmentów] to najlepiej tylko jeden filtr? Jeden filtr pewnie nie pogarsza jakości...

fatman - Czw 25 Sie, 2016

Przejrzyj sobie tę stronkę i KONIECZNIE zakup tę książkę. Nie jest droga. Ja ją mam.
Potem ją przeczytaj i obejrzyj obrazki. Przeanalizuj.
"Za prawdę, za prawdę powiadam Wam" oszczędzisz sobie mnóstwa klepania na kompie w tym wątku i zadawańia pytań na forum.
Co więcej - teraz Ty dasz swój "contribution" innym użytkownikom i będziesz im doradzał mając te wiedzę.
Przyjemnej lektury.

http://www.leefilters.com...professionals-2

janqseven - Czw 25 Sie, 2016

fatman, Akurat ostatnio wydałem 128 złotych na gazety o fotografii z serii Masterclass:
1. Fotografia
2. Fotografia plener
3. Pejzaż
i jeszcze z innej beczki:
4. "Photoshop praktyczny" 12 lekcji video!
Ta Twoja książeczka jest raczej fajna, ale w języku, którego za dobrze nie rozumiem, ale po obrazkach pewnie jakoś bym się domyślił. Powiem, że już 2007 roku używałem filtrów prostokątnych. Ale miałem przerwę...i teraz brakowało mi wiedzy o rozmiarach pasujących do konkretnych obiektywów :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group