forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Obiektyw do Lumixa GX80

corvax - Sob 17 Wrz, 2016
Temat postu: Obiektyw do Lumixa GX80
Panowie, mam takie pytanie. Chciałbym kupić sobie Lumixa GX80. Główne przeznaczenie: typowo turystyczne zdjęcia i filmy robione z ręki, do tego od czasu do czasu fotografowanie rodziny jedzącej rosół podczas niedzielnego obiadu. Mam jedno ograniczenie, chciałbym do tego body dokupić tylko jeden obiektyw. I tutaj mam zagwozdkę. Wybrać kitowy G VARIO 12-32 mm, czy też G 25 mm f/1.7? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi. Nie jestem maniakiem fotografii. Rodzi mi się potomstwo, których dzieciństwo chciałbym po prostu uwiecznić (foto/video) w możliwie najlepszej jakości. Do GX80, poza stosunkiem możliwości/cena, przekonały mnie kompaktowe wymiary i dobra stabilizacja obrazu. Po obejrzeniu sampli na Youtube, nie potrafię jednak stwierdzić, który obiektyw będzie dla mnie lepszy.
T.B. - Nie 18 Wrz, 2016

Filmowanie aparatem fotograficznym mnie nie interesuje i to zaznaczam na początku.

Mam aparat bliźniaczego systemu, czyli Olympusa, który kupiłem z obiektywem 14-42/3.5-5.6.
Od kiedy dokupiłem obiektyw 25/1.8, ten pierwszy zakładam bardzo rzadko. Głównie wtedy, gdy potrzebuję ogniskowej 11-12 mm - używam tego pierwszego z konwerterem szerokokątnym. Ale dobra zabawa z szerokim kątem jest dopiero z obiektywem 7-14 PRO Olympusa, ewentualnie 9-18. Gdy potrzebuję długiej ogniskowej, zakładam prawdziwe tele 100-300 mm, ewentualnie 40-150.

Wojmistrz - Nie 18 Wrz, 2016

Jak chcesz kupić GX80 tylko z jednym szkłem, to lepiej poczekaj kilka dni na następce kompaktu DMC-LX100.
TS - Nie 18 Wrz, 2016
Temat postu: Re: Obiektyw do Lumixa GX80
Jak jedno szkło to mam takie samo zdanie jak Wojmistrz, bo w bezlustrze będziesz musiał iść na mocny kompromis: albo zoom, albo światło, albo jedno i drugie, ale drogo :)

A jeśli mogą być dwa obiektywy to lepiej wziąć 12-60 i 25-tkę do tego GX80...

corvax - Pon 19 Wrz, 2016

Dzięki za sugestie. W internecie można przeczytać już jakieś wycieki na temat konfiguracji LX200. Oczywiście najważniejszego parametru, czyli ceny w PL jeszcze nie znalazłem. Kilka źródeł podaje ~900$. Poczekam zatem na premierę i pierwsze sample/testy, jestem ciekaw jak w LX200 będzie wyglądał temat stabilizacji obrazu (w GX80 jest bardzo fajna, G7 jej nie posiada). Jeśli cena będzie plasować się niżej niż GX80 z 25mm to wezmę LX, jeśli cena będzie podobna, pójdę chyba w GX80 - a nuż fotografia stanie się moim hobby i możliwość dokupienia jakiegoś fajnego dodatkowego obiektywu stanie się zaletą.
prokoder.pl - Wto 11 Paź, 2016

Ja mocno zastanawiam się ostatnio nad tym GX80 nie chce mi się nosić wszędzie ze sobą lustrzanki a możliwości tego aparatu naprawdę imponują. Jest jeszcze obiektyw 20mm 1,7 i chyba on jest bardziej popularną alternatywą, niemniej jednak 12-32 jest bardziej uniwersalny i szybszy. Jeśli fotografia stanie się Twoim hobby to GX80 łatwiej będzie rozbudować.
fatman - Wto 11 Paź, 2016

Poczekaj na 12-100/f4 Olympusa.
Jeden do wszystkiego.

Wojmistrz - Wto 11 Paź, 2016

Ta... do wszystkiego... raczej do niczego. Wiesz jaka to przepaść do f/1.8?
fatman - Sro 12 Paź, 2016

Wojmistrz, taaaa... no wiem przecież, ale corvax szuka coś uniwersalnego to doradzam.
Nie miałem tego jeszcze "w naszych rękach" :wink: ale będę miał w ten piątek to coś więćej napisżę :mrgreen:

TS - Sro 12 Paź, 2016

Napisz koniecznie :) I gdybyś mógł, to popatrz na podwójną stabilizację, jaki czas utrzymasz na 100 mm.
Snajper - Czw 13 Paź, 2016

Zmiana systemu to nie taka prosta sprawa borykam sie z tym od miesiecy .Ale jak sobie pomyślę ze nie będę miał swojej porterówki 1.8 to mnie krew zalewa.Chciał bym przejść na cos mniejszego ale ceny tych obiektywów zabijają.
fatman - Czw 13 Paź, 2016

Snajper napisał/a:
Zmiana systemu to nie taka prosta sprawa borykam sie z tym od miesiecy .Ale jak sobie pomyślę ze nie będę miał swojej porterówki 1.8 to mnie krew zalewa.Chciał bym przejść na cos mniejszego ale ceny tych obiektywów zabijają.


No co Ty?
Portretówkę Olkową 45/1.8 możesz już wyrwać za 8-9 stówek na alledrogo.

corvax - Sob 22 Paź, 2016

Panowie, podbijam temat. Na LX200 się nie doczekałem - podobno wyjdzie w przyszłym roku. Może w połowie. We wrześniu, w zamian za LX200, Panasonic wypuścił 1'' LX15 z 20MPix matrycą od Sony. W związku z czym w polu moich zainteresowań pozostaje zasugerowany przez Was LX100 lub mój typ, czyli GX80 + G 25 mm f/1.7. I tutaj mam do Was konkretne pytanie. W GX80 jest wg mnie fenomenalna stabilizacja obrazu, a przynajmniej tak wynika z filmów testowych dostępnych na Youtube - np tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ChPan4CbWgM. Powiedzcie proszę, czy taką stabilizację uzyskam również z obiektywem G 25mm f/1.7, który nie posiada chyba wsparcia dla Dual I.S. Z drugiej strony obiektyw G 20mm z podrzuconego przeze mnie filmiku testowego również nie jest wymieniony na liście obiektywów z Dual I.S: http://shop.panasonic.com/dual-is/dual-is-lenses Jednym słowem zgłupiałem :)

Czy wg Was do robienia zdjęć i nagrywania wideo w 4K (bez zaawansowanej obróbki foto i wideo) lepszym wyborem będzie LX100 - bo taniej i bardziej poręczne wymiary aparatu, czy GX80 z 25mm lub 20mm, bo lepsza stabilizacja obrazu i możliwość wymiany obiektywów (z której to możliwości nie wiem czy będę kiedykolwiek korzystał)?

Będę Wam bardzo wdzięczny za odpowiedź i wyjaśnienie mi o chodzi z tym Dual I.S?! :oops:

TS - Nie 23 Paź, 2016

corvax napisał/a:
Będę Wam bardzo wdzięczny za odpowiedź i wyjaśnienie mi o chodzi z tym Dual I.S?! :oops:


To po prostu łączona stabilizacja matrycy i stabilizacja obiektywu. Ani 20/1.7, ani 25/1.7 nie mają stabilizacji, więc Dual IS nie będzie.

prokoder.pl - Wto 25 Paź, 2016

5 osiowa stabilizacja w korpusie jest na tyle wydajna, że przy takich ogniskowych dodatkowa stabilizacja w obiektywie nie jest tak odczuwalna. Wdł. testów widoczna jest dopiero przy dłuższych ogniskowych.

[ Dodano: Wto 25 Paź, 2016 23:53 ]
Panasonic ogłosił w UK cashback może u nas wkrótce pojawi się promocja. 120 Euro zwrotu to sporo.

http://promotions.panason.../view_terms/170

corvax - Pią 28 Paź, 2016

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Czy stabilizacja z LX100 jest w rzeczywistości dużo gorsza od tej z GX80? Miał ktoś z Was okazję bawić się oboma tymi aparatami?
layconic - Wto 29 Lis, 2016

A jak ten model tzn.gx80 będzie współpracować z 12-60 mm lub ewentualnie 14-140 mm panasonica ?


Czy skuteczność stabilizacji na poziomie 3.5 EV z 12-32 mm standardowym to jest odniesienie do innych również obiektywów ?

prokoder.pl - Sob 07 Sty, 2017

Od miesiąca posiadam gx80 i po zakupie stałki Panasa 25mm 1.7 praktycznie się z nim nie rozstaje. Stabilizacja w korpusie działa świetnie, nie stwierdziłem odczuwalnej różnicy po przesiadce na obiektyw bez stabilizacji.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group