forum.optyczne.pl

Warsztat foto, literatura, teoria, art - lampa pierścieniowa Metz a Olympus

tbimpl - Czw 27 Paź, 2016
Temat postu: lampa pierścieniowa Metz a Olympus
Jestem amatorem fotografowania. Chciałbym zapytać o osoby znające się na fotografii. W sytuacji, gdy posiadam aparat Olympus OM-D E-M10 oraz lampę pierścieniową Metz 15 MS-1, czy mogę robiąc zdjęcia aparatem z schowaną wbudowaną uzyskać-wyzwolić błysk lampy Metz? Mam włączony program RC w Olympusie i niestety mam wrażenie, że aby lampa pierścieniowa Metz błysnęła musi być uruchomiona wbudowana lampa Olympusa.

Dziękuję za podpowiedź
Tomasz

Dynax - Czw 23 Mar, 2017

Chyba nie czytałeś instrukcji tego Metza :-)

W systemie TTL (czyli z pomiarem światła i mocą błysku sterowaną przez aparat) Metz 15 MS-1 MUSI być wyzwalany za pomocą lampy sterującej- w tym wypadku wbudowanej w aparat. W zestawie jest specjalna nasadka na lampy wbudowane, która przepuszcza tylko podczerwień, wystarczającą do sterowania lampą, a niwelującą wpływ lampy wbudowanej na oświetlenie obiektu, jeśli jest z tym problem.

Istnieje możliwość odpalania metza bez lampy wbudowanej, za pomocą tradycyjnego kabla synchronizacyjnego dla fleszy - lampa ma gniazdo, M-10 nie, a wiec na stopkę aparatu należało by założyć odpowiednią przejściówkę. Tyle ze wtedy błysk lampy ustawia się tylko manualnie.

Tryb RC w Olympusie polega właśnie na zdalnym sterowaniu lamp za pomocą tej wbudowanej, nie ma innej możliwości (niektóre systemy maja sterowanie radiowe, bez błysku)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group