forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Proszę o podpowedź w sprawie aparatu: Panasonic LUMIX TZ100

aga_2 - Pon 14 Lis, 2016
Temat postu: Proszę o podpowedź w sprawie aparatu: Panasonic LUMIX TZ100
Cześć, zastanawiam się nad zakupem aparatu Panasonic LUMIX TZ100. Jak na razie to wlasnie on spelnia najwiecej moich potrzeb, ale bardzo proszę o polecenie innego aparatu sprzetu, jesli stwierdzicie ze bedzie dla mnie lepszy.
Czego szukam:
- aparat kompaktowy, czyli lekki !!! nie ma mowy o lustrzankach, dodatkowych obiektywach itd... nie znoszę dzwigać
- aparat ma być trochę do wszystkiego. Wiem, że jak coś jest do wszystkiego to podobno jest do niczego, ale jestem amatorką lubiącą fotografować i podróżującą kilka razy w roku więc tego typu aparat jest dla mnie niezbędny.
Jesli chodzi o parametry techniczne:
- zoom minimum 10 x [moze byc większy, ale sądze ze wowczas zdjecia straca juz na jakosci]
- matryca 1calowa najchetniej [mam juz aparat olympus stylus xz-2 i ma wszystko poza zoomem, robi fajne zdjecia i jesli mam cos kupowac to nie moze robic zdjec gorszej jakosci. Jesli zmieniac to na lepszy model :) ]
- inne rzeczy tez wazne, ale juz mniej: wizjer, dobre filmy, szybkosc robienia zdjec.

Czy warto kupic ten kompakt ? Cena jest dosyc wysoka, ok. 3 tysi, ale się poświecę. Duzo wyjezdzam, prezentuje swoje fotki na stronie itd, wazne aby byly w miarę neizłe.

Teraz potrzebuję aparatu na safari w Kenii, chcę zrobić troszkę zdjeć zwierzętom, ktore beda w pewnej odleglosci ode mnie, mogą się ruszać, nie ma czasu na ustawiania, mam strzelić niezlą fotkę z automatu. Nie mam czasu na bawienie sie i ustawienia bo podroze sa sluzbowe, szybkie zwiedzanie i lecimy dalej...

Jeśłi macie inne typy pamietajcie, ze zoom to minumim 10x i waga max 400 g, najlepiej mniej.

TomPL2 - Pon 14 Lis, 2016

W tej wadze i kompaktowości TZ100 chyba nie ma konkurencji :cool:
Wojmistrz - Czw 17 Lis, 2016

A dlaczego chcesz coś innego niż TZ100, jeśli ci ten odpowiada?
aga_2 - Pią 18 Lis, 2016

Widziałam, ze jego testy nie wypadly najlepiej :( tylko dlatego się zastanawiam...
Chris62 - Wto 06 Gru, 2016

Tej wielkości matryca 1" i taki zakres zoomu?
Na dziś chyba brak konkurencji.
Panasonic trafił w niszę.
Widziałem że jest jakas promocja coś tam dają czy cashback więc chyba masz szansę kupić nieco taniej.
A testami sie nie martw.

aga_2 - Sob 31 Gru, 2016
Temat postu: Szczęśliwa ? posiadaczka
Aparat zakupiłam, a ponieważ właśnie wróciłam z safari w Kenii mogę podzielić się opinią na temat aparatu. Pierwsze wrażenia po wyjęciu z pudełka i zapoznaniu się z funkcjami aparatu super, podczas safari patrząc na wyświetlacz też byłam dumna i zachwycona, ale czarł prysł gdy wrzuciłam foty na komuter. Spodziewałam się czegoś więcej... Mało tgo, stało się to czego się najbardziej obawiałam. Aparat jest trzy razy droższy od mojego poprzedniego kompaktu Stylus xz-1, a niestety poza większym zoomem i mimo nieco lepszej matrycy, zdjecia wychodzą słąbsze. Jestem podłamana bo wydałam 3 tysie na ten aparat. Nie jest jakoś tragicznie, coś sie z tych zdjeć wybierze, ale przecież nie o to chodzi... Przy powiększeniu widoczne szumy, jakieś ziarna, no słabo :( Robiłam zdjecia głównie na "inteligentnym automacie" z ustawionym auto focusem i stabilizacją. Oczywiście połowa zdjęć i tak była ruszona. Zdjęcia nocą i wieczorem są bardzo słąbe. Co prawda jest funkcja "zdjęcia nocne z ręki" i jeśli obiekt się nie rusza to można uzyskać naprawdę ładną jakość. Podsumowując żałuję, że dokonałam tego zakupu :(

[ Dodano: Sob 31 Gru, 2016 11:34 ]
Aparat zakupiłam, a ponieważ właśnie wróciłam z safari w Kenii mogę podzielić się opinią na temat aparatu. Pierwsze wrażenia po wyjęciu z pudełka i zapoznaniu się z funkcjami aparatu super, podczas safari patrząc na wyświetlacz też byłam dumna i zachwycona, ale czarł prysł gdy wrzuciłam foty na komuter. Spodziewałam się czegoś więcej... Mało tgo, stało się to czego się najbardziej obawiałam. Aparat jest trzy razy droższy od mojego poprzedniego kompaktu Stylus xz-1, a niestety poza większym zoomem i mimo nieco lepszej matrycy, zdjecia wychodzą słąbsze. Jestem podłamana bo wydałam 3 tysie na ten aparat. Nie jest jakoś tragicznie, coś sie z tych zdjeć wybierze, ale przecież nie o to chodzi... Przy powiększeniu widoczne szumy, jakieś ziarna, no słabo :( Robiłam zdjecia głównie na "inteligentnym automacie" z ustawionym auto focusem i stabilizacją. Oczywiście połowa zdjęć i tak była ruszona. Zdjęcia nocą i wieczorem są bardzo słąbe. Co prawda jest funkcja "zdjęcia nocne z ręki" i jeśli obiekt się nie rusza to można uzyskać naprawdę ładną jakość. Podsumowując żałuję, że dokonałam tego zakupu :(

PDamian - Sob 31 Gru, 2016

No to lipa.

Może trzeba było celować w Stylus 1 albo duże Sony RX10 lub Panasonic FZ1000.

aga_2 - Sob 31 Gru, 2016

PDamian napisał/a:
No to lipa.

Może trzeba było celować w Stylus 1 albo duże Sony RX10 lub Panasonic FZ1000.


No moze i bylo trzeba, ale teraz to troche po ptokach :(

bergercs - Sob 31 Gru, 2016

Może kilka zdjęć "nieudanych" dla przykładu - bo "Przy powiększeniu widoczne szumy, jakieś ziarna, no słabo" brzmi jak oglądanie zdjęć w 1 do 1.
aga_2 - Sob 31 Gru, 2016

bergercs napisał/a:
Może kilka zdjęć "nieudanych" dla przykładu - bo "Przy powiększeniu widoczne szumy, jakieś ziarna, no słabo" brzmi jak oglądanie zdjęć w 1 do 1.


Ja jestem amatorką więc bardzo chętnie wrzucę fotki żebyście sami ocenili. No wlasnie chodzi mi o zdjecia 1 x 1, przy pomniejszeniu jest duzo lepiej... Oczywiscie to maja byc zdjęcia bez poprawek, prawda ? Zaraz coś wrzucę...

[ Dodano: Sob 31 Gru, 2016 13:44 ]
plaza

[ Dodano: Sob 31 Gru, 2016 14:01 ]
plaza

[ Dodano: Sob 31 Gru, 2016 14:05 ]
przykladowe probki zdjec z ludzmi

[ Dodano: Sob 31 Gru, 2016 14:07 ]
zwierzeta

Nie mowie, ze wszystkei sa nieudane, ale nie powalaja..

[ Dodano: Sob 31 Gru, 2016 14:09 ]
malpa sie poruszyla i juz klapa

bergercs - Sob 31 Gru, 2016

I to są te nieudane?
TomPL2 - Nie 01 Sty, 2017

Po pierwsze - inteligenty automat ma ograniczoną inteligencję, ale to jest tak z każdym automatem - nie zastąpią fotografa!
Po drugie - winna małpa a nie aparat, trzeba było najpierw z nią uzgodnić sprawę ;) Albo ustawić ręcznie migawkę na dużo krótszy czas niż 1/100...
A zdjęcia 1-4 całkiem fajne :)

aga_2 - Nie 01 Sty, 2017

bergercs napisał/a:
I to są te nieudane?


Nie, raczej przykladowe

Te nieudane tez wkleję

Jar - Nie 01 Sty, 2017

aga_2, aparat niewinny. Te zdjęcia wyglądają O.K. Automat, nawet marketingowo nazwany inteligentnym, nie wyrobi się przy niektórych scenach.
W przypadku małpy pewnie było dość słabe światło i czas migawki ustawiony przez automat nie był w stanie "zamrozić" gwałtownych poruszeń ruchliwego zwierzęcia (do tego z małej odległości). Ten sam problem miałabyś z intensywnie bawiącym się obok kotem. Rada na to jak u TomPL. Może też AF ustawił ostrość na trawę i grunt za zwierzęciem, ale nie jestem pewien 100%. Może warto zmniejszyć rozmiar ramki pola AF, ale np. ptak na zdjęciu niżej złapany idealnie.
Drugim typowym problemem przy turystycznym foceniu są kontrasty (np. przy dużym nasłonecznieniu) w plenerze. Skutek: przepalenia fragmentów kadru Czasem da się to skompensować ręcznie korektą ekspozycji, czasem jest to niemożliwe. Np. jasne, jednolicie zachmurzone niebo, jeśli jest w kadrze, będzie prześwietlone na biało, gdy większą część kadru zajmuje prawidłowo naświetlony teren. Itp. itd.
Wnioski:
-porzucić tryb iAuto
-korzystać z trybów dających podgląd parametrów ekspozycji, (gł. czasu migawki)
(P,A, do zdjęć obiektów szybko poruszających się S)
-korzystać w tych trybach z funkcji korekta ekspozycji (+/-EV)
-poczytać nieco (np. w internecie,) o technicznych podstawach fotografii
(w sensie techniki robienia zdjęć, bezcenna jest też lektura instrukcji obsługi aparatu w kontekście opisu wymienionych wyżej trybów i funkcji)
Pozdrawiam
-J.

Wojmistrz - Pon 02 Sty, 2017

Mści się kompakt, zamiast choćby bezlustra, ale z pierścieniem AF. Do tego lenistwo .jpg zamiast odrobinka zabawy .raw :P
Chris62 - Pon 02 Sty, 2017

Przesiadka z małej matrycy na większą to jak przesiadka z Cinqecento do BMW niestety trzeba nieco umieć jeździć...
Jeżlei nowiutki nierozpracowany aparat bierzesz na wyjazd bez uprzedniego potrenowania to cóż..

Soniak10 - Pon 02 Sty, 2017

Jar napisał/a:
w sensie techniki robienia zdjęć, bezcenna jest też lektura instrukcji obsługi aparatu

A do tego najlepiej jeszcze kupić sobie któryś z dostępnych podręczników fotografii cyfrowej i... też poczytać. Najlepiej - ze zrozumieniem :mrgreen:
Przykre to, ale prawdziwe.
TomPL2 napisał/a:
A zdjęcia 1-4 całkiem fajne

No, może poza tym, że na 1 (a może i na 2 też) horyzont jakby trochę się przekrzywił i ocean może wypłynąć poza fotkę :smile:

TomPL2 - Wto 03 Sty, 2017

Może fala była... :cool:
beowulf - Pon 09 Sty, 2017

Też zastanawiam się nad kupnem tego aparatu lub LX100 ewentualnie RX100 III.
Także w podobnych celach i im więcej opinii i testów czytam tym mniej wiem.
Czy TZ100 rzeczywiście nie robi za dobrych zdjęć, czy może będę zadowolony z aparatu typowo do podróży? Może lepsza jakąś alternatywa?

WueN - Wto 10 Sty, 2017

Według mnie to całkiem przyzwoity sprzęt, na flickrze jest ponad 100000 zdjęć zrobionych tym aparatem, w większości przypadków ich ewentualna słabość wynika z niechlujnego kadrowania i braku obróbki.

https://www.dpreview.com/...-sample-gallery

aga_2 - Sob 18 Lut, 2017
Temat postu: cd.
Przede wszystkim dziekuje za wszystkie konstruktywne porady i podpowiedzi.
Akurat na obróbce znam się lepiej niż na robieniu zdjęć, ale chcialam Wam wrzucic kilka nieobrobonych. Kadrowac oddalone zwierzęta na jadących po wybojach jeepie wcale nie jest takie proste, wierzcie mi. Ale nie w tym rzecz... Ja nie porowuje tego sprzetu do super lustrzanek, a jedynie do trzy razy tanszego aparatu olympus stylus xz-2. I wiecie co ? Ten tanszy model robi po prostu lepsze zdjecia chociaz kosztuje 1.000 zl, a nie 3.000 zl, jak lumix tz100. Kuoujac trzy razy drozszy kompakt spodziewalam sie po protu czegos wiecej. To nie jest tak, ze zdjecia sa zle, duzo jest naprawde fajnych, ale w porownaniu do poprzedniego aparatu nie ma zbyt wielkiej poprawy, a czesto zdjecia sa slabsze. Owszem, ma duzo wiekszy zoom i robi lepsze filmy, to wszystko.

Dżozef - Sob 18 Lut, 2017

Pewnie ten cud kompakcik nie zrozumiał tego że chcesz mieć fotki jak reporter N.G. , nie dotarło do niego że jesteś na swojej wyprawie życia i że powinien za taką kasę bardziej się starać bo Ty zwyczajnie nie masz na to czasu.
aga_2 - Sob 18 Lut, 2017
Temat postu: re:
Chyba kupując drozszy i lepszej klasy aparat mialbys ochote ozyskac lepsza jakosc zdjec od tych wykonywanych starszym modelem, czy moze nie ???
Nie wiem skad tyle jadu, czy ja pisalam ze oczekuje od aparatu jakichs cudow ? Ma robic lepsze zdjecia niz jego bardzo dobry poprzednik, tylko i az tyle.
Kolega sfrustrowany jakis czy co ?

Dżozef - Sob 18 Lut, 2017

aga_2 napisał/a:
Kolega sfrustrowany jakis czy co ?


Cóż, powtórzę frazes:- każdy kiedyś musi zrozumieć że to "nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf".
To była do tego dobra okazja.

PDamian - Sob 18 Lut, 2017

Następnym razem kup E-M10 z obiektywem 14-150mm, albo G7/G80 z 14-140mm
lub ich następców.

aga_2 - Sob 18 Lut, 2017
Temat postu: hmm
Dżozef napisał/a:
aga_2 napisał/a:
Kolega sfrustrowany jakis czy co ?


Cóż, powtórzę frazes:- każdy kiedyś musi zrozumieć że to "nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf".
To była do tego dobra okazja.


To moze rob zdjęcia komórką, szkoda kasy na sprzęt skoro wszystko zalezy od fotografa... a Ty na pewno osiagniesz mega efekty ze swoim przerosnietym ego :)
Powodzenia !

[ Dodano: Sob 18 Lut, 2017 13:55 ]
PDamian napisał/a:
Następnym razem kup E-M10 z obiektywem 14-150mm, albo G7 z 14-140mm
lub ich następców.


Masz rację, zaluje ze wydalam tyle kasy na moj maly aparat. Moglam troche dolozyc i kupic ciezszy, ale porzadny sprzet. Nastepnym razem na pewno tak zrobie.

Dynax - Pią 24 Mar, 2017
Temat postu: Re: re:
aga_2 napisał/a:
Chyba kupując drozszy i lepszej klasy aparat mialbys ochote ozyskac lepsza jakosc zdjec od tych wykonywanych starszym modelem, czy moze nie ???
Nie wiem skad tyle jadu, czy ja pisalam ze oczekuje od aparatu jakichs cudow ? Ma robic lepsze zdjecia niz jego bardzo dobry poprzednik, tylko i az tyle.
Kolega sfrustrowany jakis czy co ?


Myslę że "problem" polega na tym, ze zaczęłaś od naprawdę świetnego aparatu

Olympus XZ-1 ma bardzo dobrej jakości matryce, mimo że mniejsza (fizycznie jak i tylko 10 mpix rozdzielczości) i jeden z najlepszych optycznie w klasie kompaktów obiektyw (o dużej jasności 1,8-2,5, ale stosunkowo niedużym zakresie - odpowiada 28-112 mm). To jeden z prawie "profesjonalnych" kompaktów dających świetny obraz, jeden z najlepszych w tej klasie.

Natomiast Panasonic TZ mimo posiadania większej matrycy (fizycznie większa jak i rozdzielczość 20 mpix) ma bardzo "wyżyłowany obiektyw" o dużym zakresie 25-250 który do tego składa się do do małego body. Taki obiektyw musi dawać mniej ostre obrazy, mimo że oprogramowanie aparatu robi co może......To uwaga do większości aparatów z "superzoomem" Coś za coś.

Na pewno aparacik z mikro4/3 jak radzą poprzednicy da ci lepszy obraz. Ja zastanowił bym się jeszcze nad aparatem Olympus Stylus 1, poniekąd trochę następcę serii xz, który obiektyw jasny 2,8 (odp.28-300). W sumie w ocenie punktowej aparat jest podobny do XZ-2, następcy twojego XZ-1

http://www.optyczne.pl/25...s_Stylus_1.html

a tak w ogóle najlepiej do sklepu wziąć swoją kartę, popstrykać i sprawdzić efekty w domu....nie kupować tylko na podst reklam i testów.....

aga_2 - Sob 29 Kwi, 2017
Temat postu: re:
Dynax - fajnie, że zrozumiałeś o co mi chodziło :) Dziękuję za wyważoną opinię, konkrety i porady. Normalna wypowiedź bez przechwalania się i wyśmiewania z mniej doświadczonych amatorów fotografii.

Poza tym muszę przyznać, że Kenia była trudnym miejscem do pierwszych doświdczeń z tym aparatem. Zwierzęta w oddali, oślepiające, rownikowe słońce, trzęsący się jeep nie pomagały. Za mną kolejna podróż, tym razem na Wyspy Kanaryjskie. Oglądam zdjęcia i humor mi wraca ! Wciąż aktualne jest to co napisałam poprzednio i mój zachwyt nad niedrogim Olympusem Xz-1 robiącym naprawdę podobej jakości zdjecia, ale tym razem fotki są dużo lepsze niż kenijskie. Pozdrawiam !


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group