forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - lampa na stopce + na statyw y622c yn622c-tx yn685yn 600exrt

pawelq65 - Czw 24 Lis, 2016
Temat postu: lampa na stopce + na statyw y622c yn622c-tx yn685yn 600exrt
witam
Mam lampę yn685 z wbudowanym odbiornikiem yn622c oraz lampę 600ex-rt z dołączonym osobnym odb/nad yn622c. Jak zrobić żeby sterować osobno lampą na stopce i osobno lampą na statywie?

Dżozef - Czw 24 Lis, 2016

wystarczy tylko YN622c w stopce aparatu na to 600EX RT i załatwione. Ewentualnie TX do kieszeni jeśli masz starą puszkę bez dostępu do menu lampy.
pawelq65 - Czw 24 Lis, 2016

Ale wtedy 2 lampy przelaczaja sie na ttl i nie moge sterowac nimi oddzielnie tak jakbym chcial
komor - Czw 24 Lis, 2016

pawelq65, a jakieś grupy tam są? Pytam, bo nie znam YN622, ale powinieneś każdą lampę dać do osobnej grupy, żeby niezależnie nimi sterować.
pawelq65 - Czw 24 Lis, 2016

Niestety, mozna niby ustawic grupy ale to nic nie zmienia bo nie ma dostepu do ich sterowania, tak jak jest to w przypadku gdy na stopce jest yn622c-tx a na statywach lampy z odbiornikami yn622c
solti - Czw 24 Lis, 2016

A jakie masz body?
pawelq65 - Czw 24 Lis, 2016

5d mark III, potrzebuje takiej opcji by swiecic z przodu z sanek i skontrowac z tylu ze statywu, nawet z yn 603 mozna zrobic tak zeby blyskac ttl na sankach, i doswietlic manualnie z tylu
solti - Czw 24 Lis, 2016

Nie próbowałem łączyć ettl z manualem, ale na pewno możesz sterować niezależnie obiema lampami, ustawiając każdą jako odrębną grupę. Menu do tego znajdziesz w aparacie, w ustawieniach sterowania lampą. Generalnie z poziomu menu twojego body ustawisz praktycznie wszystkie te same opcje, co w yn622c-tx.
pawelq65 - Czw 24 Lis, 2016

No wlasnie nie moge, ale na pewno jeszcze raz sprobuje, jednak z tego co dzis udalo mi sie osiagnac to z menu moge ustawic jedynie czy ttl czy manual czy mutli itp nic o grupach czy kanalach:-)
solti - Czw 24 Lis, 2016

Kurcze, nie mam pod ręką aparatu, żeby podać Ci to na tacy... Ale na bank w 5DIII jest taka opcja. Jest to we wszystkich puszkach Canona od jakiegoś tam momentu. Wszystkie nowsze konstrukcje to mają.

Edit:
Sprowokowałeś mnie!:D
Poszedłem po aparat i już wszystko wiem:) Opcja w menu pojawia się dopiero po wpięciu w sanki 622c. Wchodzisz w menu sterowanie lampą --> nastawy lampy zewnętrznej --> i tam masz do wyboru czy ustawiasz wszystkie grupy, czy którąś konkretną. W każdym razie tak mam w 7D mk II. Powinno być u Ciebie podobnie.

pawelq65 - Pią 25 Lis, 2016

no tak, można niby sterować stosunkiem mocy grup ale lampa na stopce nie przypisuje sobie żadnej grupy(zwykły ttl), nie ma natomiast opcji żeby grupa A na statywie błyskała z kompresją +1, ustawia się tak jak lampa na stopce, nie wiem jak dokładnie działa wtedy ttl ale kiedy kieruje lampę na lampę(odległość 6m) zdjęcie jest po prostu czarne z malutkim blikiem z lampy, natomiast gdy podpinam 622c tx to jest możliwość sterowania grupami mocą itp ale nie mam możliwości podpięcia lampy na sanki aparatu, chyba się nie da tak a ktoś wie jak można inaczej z systemem yongnuo?
solti - Pią 25 Lis, 2016

No właśnie nie.
Jeśli na sanki aparatu wepnę 622c (nie tx), na niego lampę a drugą lampę na statyw, to każda z tych lamp może pracować jako odrębna grupa. Przykładowo lampa na paracie (podpięta za pośrednictwem 622c) pracuje jako grupa A a lampa na statywie jako B. Wchodząc w nastawy lampy zewnętrznej w menu aparatu wybieram zamiast ALL grupę A i ustawiam dla niej kompensację, później zamiast A ustawiam B i zmieniam kompensację dla tej grupy.

pawelq65 - Pią 25 Lis, 2016

tak, jednak mogę sterować kolejną grupą osobno czyli grupą C, A i B tylko stosunek mocy na ttl, natomiast gdy przełączę na manual mam 3 grupy do sterowania mocą błysku, nie mogę natomiast wymieszać, że 1 lampa ttl a 2 manual czy multi. A jak one mierzą ttl bo dziwne efekty wychodzą jeżeli chodzi o naświetlenie, 1 jest przewidywalna czyli np. troszkę moim zdaniem nie doświetla , natomiast 2 to już raz tak raz inaczej raz całkiem ciemno, czy da się nad tym jakoś zapanować nie wachlując cały czas ustawieniami? solti dzięki za wytrwałość:)
Dżozef - Pią 25 Lis, 2016

Jeśli masz TX to spoko. Twój problem konkretnie:
Przytrzymując przycisk "mode" przez dłuższą chwilę niż zwykle, zmieniasz sposób sterowania grupami czyli albo proporcje grup albo oddzielne sterowanie każdą z grup o które Ci chodzi.
Dalej przyciskiem GR wybierasz grupę a przyciskiem "mode"tryb pracy tej grupy.
Można łączyć TTL w jednej grupie z manualem w drugiej i np. SS w trzeciej. według potrzeb.

solti - Pią 25 Lis, 2016

Ale w tym konkretnym przypadku TX ma być niewykorzystany, bo na sankach ma być 622c z kolejna lampą. Jednak to wszystko co napisałeś o TX w teorii można też ustawić przez menu sterowania lampą w body. Będzie to dużo bardziej uciążliwe niż za pomocą TX, ale wykonalne. W praktyce jednak nie próbowałem mieszać ETTL z manualem i sterować tym tylko z body. Jeśli się będę nudził, to rozłożę dziś lub jutro zabawki i z czystej ciekawości popróbuję :grin:
No chyba, że proponujesz wykorzystać TX jako pilota, bez montażu na body. Przyznam, że kiedyś o tym myślałem, ale nigdy nie wypróbowałem w praktyce i w ogóle nie wiem, czy to by zadziałało...

Dżozef - Sob 26 Lis, 2016

solti napisał/a:
Ale w tym konkretnym przypadku TX ma być niewykorzystany, bo na sankach ma być 622c z kolejna lampą

Tak jak pisałem na początku:
Dżozef napisał/a:
wystarczy tylko YN622c w stopce aparatu na to 600EX RT i załatwione. Ewentualnie TX do kieszeni jeśli masz starą puszkę bez dostępu do menu lampy.

Ustawisz lampy TXem dowolnie. Minusem trzymania TX-a w kieszeni jest to że nie pośredniczy on wówczas w samym procesie błysku i nie wnosi ustawionej na nim korekty.
ALE:
Mając lampę na body możesz nanosić korektę bezpośrednio na lampie zaś druga w manualu jej ocz. nie potrzebuje.
Można też posługiwać się korektą błysku w body i obejmuje ona wówczas wszystkie lampy ustawione na TTL, plus oczywiście korekty naniesione bezpośrednio na lampach.

W praktyce wygodniej jest ustawić obie lampy w TT-L ustalić proporcje dla ciekawszego efektu i korektę w body (zwykle na -3/4). Iiii pstrykać , pstrykać.
Mając natomiast którąś lampę w manualu, każda zmiana na planie będzie wymagała ponownego dobrania siły jej błysku. Ja używam równocześnie trzech grup, dwie w TTL i jedna w manualu ale to dlatego że mam tylko dwie lampy TTL i od groma różnych manuali :lol:

komor - Sob 26 Lis, 2016

pawelq65 napisał/a:
nawet z yn 603 mozna zrobic tak zeby blyskac ttl na sankach

Nie mam 603 i nie mogę sprawdzić, ale wg Flash Havoc 603 nie przenosi TTL przez stopkę.

http://flashhavoc.com/yongnuo-rf-603-ii-released/

Mam YN605, w sumie nawet nie sprawdzałem, przyjąłem, że się nie da. Sprawdzę przy okazji.

solti - Sob 26 Lis, 2016

Dżozef napisał/a:
wystarczy tylko YN622c w stopce aparatu na to 600EX RT i załatwione. Ewentualnie TX do kieszeni jeśli masz starą puszkę bez dostępu do menu lampy.

Dzięki! Przeoczyłem ten wpis. To już nie muszę sprawdzać :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group