forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - Jaki filtr szary do przesłony 1.4?

Player-01 - Nie 11 Gru, 2016
Temat postu: Jaki filtr szary do przesłony 1.4?
Jaki filtr szary będzie odpowiedni do filmowania na obiektywach z przesłoną 1.4 w świetle dziennym?

Dodam, że używam GH4'ki i przy obiektywie 12-35 na przesłonie 2.8 w pełnym nasłonecznieniu ND8 to czasami za mało i trzeba przeskakiwać na sporo większe wartości (ale to już w ekstremalnym słońcu w południe latem).

komor - Nie 11 Gru, 2016

f/1.4 to o 2 EV więcej niż f/2,8, więc możesz sobie to odnieść do ND8. Ale warunki jak wiesz są zmienne i czasem jest potrzebna większa wartość, czasem mniejsza, sam wiesz w jakim zakresie zrobisz to korekcją czułości. Zakładam, że chcesz filmować na w pełni otwartej przysłonie f/1.4?
Player-01 - Wto 13 Gru, 2016

komor napisał/a:
f/1.4 to o 2 EV więcej niż f/2,8, więc możesz sobie to odnieść do ND8.


Czyli brać ND32? Dobrze rozumiem?

Tak, chcę filmować na przesłonie 1.4.

komor - Czw 15 Gru, 2016

Player-01, jak pisałem, warunki są zmienne, raz słońce raz deszcz. Skoro masz doświadczenie, czy w dotychczasowym obiektywie ND8 jest wystarczający (napisałeś, że czasem nie), to jedyne, co musisz jeszcze wiedzieć, to fakt, że f/1.4 to jest o 2 EV więcej niż f/2.8. Ciekawe czy są dostępne filtry ND32, bo w sumie to nie wiem.
Player-01 - Czw 15 Gru, 2016

Tak, filtry 32ND można dostać bez najmniejszego problemu.

Masz oczywiście rację, wszystko zależy od warunków i przy naprawdę ostrym świetle dziennym przydałby się ND128 lub nawet ND256.

Najlepszym rozwiązaniem byłby regulowany filtr, jednak efekt krzyża wyklucza ich zastosowanie w moim przypadku.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group