forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Jakie używane body pod manualne obiektywy m42 ?

expressman - Sro 04 Sty, 2017
Temat postu: Jakie używane body pod manualne obiektywy m42 ?
Witam serdecznie ;)

Poszukuję używanego aparatu - lustrzanka bądź bezlusterkowiec który sprawdzi się z manualnymi obiektywami (brak kasy na dedykowane). Dużo osób jest zdania, że właśnie bezlusterkowce lepiej sobie radzą w tym połączeniu. Budżet mam bardzo ograniczony bo na dzień dzisiejszy posiadam 1000zł które chce przeznaczyć na body + adapter + obiektyw. Aparat kompaktowy już mi nie wystarcza a chcę rozwijać złapanego bakcyla, próbować i szukać w fotografii miejsca dla siebie. Nie ukrywam, że chciałbym pobawić się wideo więc gdyby zestaw dawał radę i w tej kwestii - byłoby genialnie. Moje poszukiwania wyłoniły kilka kandydatów (jestem otwarty również na inne modele):

-samsung nx1000
-samsung nx2000
-samsung nx3000
-samsung nx300 (wydaje się świetną opcją ale jest trudno dostępny z racji wycofania ze sprzedaży)
-sony nex-5
-sony A3000
-panasonic dmc g3
-panasonic dmc gh1
-olympus E-PL 3

Jestem laikiem w kwestiach sprzętowych i dopiero zaczynam zbierać wiedzę także każda rada i sugestia mile widziana. Nie wiem czy lepiej zainwestować w lepsze body, kosztem jednego obiektywu czy wybrać body tańsze ale za to więcej szkła które pozwoli na naukę. Być może istnieje jakiś złoty środek i podpowiecie coś sensownego ;) Dzięki wielkie !

WueN - Sro 04 Sty, 2017

Wszystkie samsungi zostały wycofane ze sprzedaży, niewszystkie miały focus peaking. Sony nex-5 to stara matryca, a3000 w tej cenie można mieć nowy, na plus - wizjer elektroniczny, niby kiepski, ale i tak lepiej mieć niż nie mieć. Olympus - mniejsza i starsza matryca. Lumixy - też mniejsze matryce i też starsze, za to oba z wizjerem. Brałbym sony.
Wojmistrz - Sro 04 Sty, 2017

Wylistował bym to tak. Lustrzanka Pentaxa do fotografii, a jeśli filmowanie też wchodzi w grę, to lustrzanka Canona lub bezlusterkowce EOS M. Potem długo długo nic aż te co wypisałeś :D
WueN - Sro 04 Sty, 2017

Jako posiadacz pentaksów mówię: chcesz się bawić manualami - bierz bezlustro.
expressman - Sro 04 Sty, 2017

WueN napisał/a:
Brałbym sony.


Sony A3000 za 700zł w tym obiektyw kitowy SONY 18-55 ? Cenowo jest chyba ok

[ Dodano: Sro 04 Sty, 2017 16:53 ]
Wojmistrz napisał/a:
Potem długo długo nic aż te co wypisałeś :D


No nie pocieszasz kolego :smile:

PDamian - Sro 04 Sty, 2017

expressman napisał/a:
Sony A3000 za 700zł w tym obiektyw kitowy SONY 18-55 ?

To będzie najrozsądniejszy wybór.

Tanio kupisz do niego nawet nowy jasny standard. http://allegro.pl/listing...ring=meike%2035

...albo inne pleśniaki.

Wojmistrz - Sro 04 Sty, 2017

Najrozsądniej to szukać k-5.
expressman - Sro 04 Sty, 2017

Wojmistrz napisał/a:
Najrozsądniej to szukać k-5.


W tym budżecie nie mam szans :neutral:

Czyli Samsungi nx3000 bądź nx300 odradzacie ? Bo mimo świadomości braku rozwoju dla tych modeli, kuszą funkcjonalnością i przystępnością cenową. W Sonym A3000 brakuje mi odchylanego ekranu ale wszystko do przeżycia. Oczywistym jest, że nie wybieram aparatu na całe życie ale dobrze byłoby żeby ten wybrany teraz oferował "jak najwięcej"

WueN - Sro 04 Sty, 2017

NX3000 nie ma zaznaczania obszaru ostrości, am tylko powiększanie wycinka kadru, NX300 ma obie funkcje, K-5 nie ma żadnej. Za 700 złotych masz nowego soniacza.
Wojmistrz - Czw 05 Sty, 2017

expressman napisał/a:
W tym budżecie nie mam szans :neutral:
I tak, i nie. W UK do dostania za 175 funtów z 2 letnim ubezpieczeniem (forma gwarancji). Raczej potrzebny byłby ci ktoś znajomy, kto często kursuje UK <-> Poznań i odrobina cierpliwości. Szczegóły na PW.
expressman - Pią 06 Sty, 2017

PDamian napisał/a:
expressman napisał/a:
Sony A3000 za 700zł w tym obiektyw kitowy SONY 18-55 ?

To będzie najrozsądniejszy wybór.

Tanio kupisz do niego nawet nowy jasny standard. http://allegro.pl/listing...ring=meike%2035

...albo inne pleśniaki.


Podsumowując:

Lepiej wziąć zestaw Sony A3000 + obiektyw kitowy za 7 stówek czy samo body w cenie 400 zł i dokupić inny obiektyw np. ten podany przez Ciebie ? Mówi się, że warto zachować kit bo uniwersalny itp. ale chyba w tym wypadku lepsza jest ta druga opcja i może nawet na jakiegoś manualnego staruszka zostanie.

WueN - Pią 06 Sty, 2017

AF czasem się przydaje, więc wiesz... ;)

Jeszcze odnośnie szkieł Meike - mam MK28 - to nie jest jakoś szczególnie dobry obiektyw, jest dość ostry, ale ma dużo innych wad (winietowanie, dystorsja, koma).

muzyk - Sro 11 Sty, 2017

Do manuali K5
Choć 30/40D też da radę, ale z adapterem potwierdzającym "złapanie ostrości".

komor - Wto 17 Sty, 2017

WueN napisał/a:
Jako posiadacz pentaksów mówię: chcesz się bawić manualami - bierz bezlustro.

Ze względu na większą elastyczność z przejściówkami (mała odległość bagnetowa), czy jakieś inne problemy masz na myśli?

WueN - Wto 17 Sty, 2017

Do pętaka podepniesz bez problemów obiektywy z mocowaniem m42, PK i ewentualnie szkła na większe formaty (moim zdaniem bez sensu). Do tego masz wybór: albo matówka z klinem, albo tryb LV, jeśli hcesz zaznaczanie ostrych fragmentów obrazu, to musisz wybrać hałaśliwe konstrukcje typu k-30/50/k-s. Do fuja mam 7 przejściówek (do bagnetu kieva sam robiłem) i możliwość stosowania stosowania wszystkiego, co okazja rzuci ;)

[ Dodano: Sro 18 Sty, 2017 07:00 ]
Zapomniałem jeszcze o Canonie 5D - słabo upakowana matryca, duży i wygodny wizjer (nie to, co w Olympusach OM-2/4 czy choćby w Pentaksie ME ;) ) i adapter z dendalionem to dla mnie wygodniejszy skuteczniejszy w ostrzeniu zestaw, niż K-30, matówka z rastrem i pentaksowe potwierdzanie ostrości albo tryb LV z zaznaczaniem ostrości i kłapiącym lustrem (K-30 żeby zrobić fotkę w trybie LV opuszcza lustro, podnosi, wyzwala migawkę, opuszcza i znów podnosi, żeby wrócić do trybu LV).

MaciekNorth - Sro 18 Sty, 2017

PDamian napisał/a:

expressman napisał/a:
Sony A3000 za 700zł w tym obiektyw kitowy SONY 18-55 ?

To będzie najrozsądniejszy wybór.
+1

expressman napisał/a:
Lepiej wziąć zestaw Sony A3000 + obiektyw kitowy za 7 stówek czy samo body w cenie 400 zł i dokupić inny obiektyw np. ten podany przez Ciebie ?
Lepiej na początek z 18-55, żeby mieć też szeroki kąt. A w zakładanym budżecie zmieści się jeszcze jakiś manualny 50/1.7 i przejściówka na M42.

Używam szkieł M42 z lustrzankami i bezlusterkowcem, ale nawet A900 z wielkim wizjerem i matówką do ręcznego ostrzenia chowa się przy A5000 z focus peakingiem, mimo że ten bezlusterkowiec nie ma wizjera, tylko ekranik o słabej rozdzielczości.

muzyk - Sro 18 Sty, 2017

WueN napisał/a:
Zapomniałem jeszcze o Canonie 5D - słabo upakowana matryca, duży i wygodny wizjer

Ten aparat na tym forum jest tak stary, że samo proponowanie go wielu uważa wręcz za obrazę fotografowania...

WueN - Czw 19 Sty, 2017

Ale dałem...
Cytat:
hcesz


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group