forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Zestaw startowy do rozwoju

kosmitka - Sro 04 Sty, 2017
Temat postu: Zestaw startowy do rozwoju
Dzień dobry ;-) ...pragnę rozpocząć swą przygodę z bezlusterkowcami. Uważam, że to aparaty stworzone dla kobiet ;-) ), chociaz rozmiar ma znaczenie ;-) Przepraszam :oops: do rzeczy !!!!
Celuję w model sony A6000 lub Olympus W-10 Mark II lub luc co wg mnie przewyższa wszystkie inne panasonic gx80, gx8. W zasadzie to pierwsza niewiadoma. Druga to taka czym przy zakupie kierować się. Czy zainwestować w samo body czy zakupić jakiś zestaw ...ja to nazywam startowy z ...kitem :-) ?...i tu kolejne zapytanie z tym związane...czy wybrać obiektyw z krótkimi ogniskowymi czy celować w długie do 140 mm na przykład. Jak wiadomo do bezluterkowców potrzebne będą pewnie dwa/trzy obiektywy więc nie wiem czy zakupić "COŚ" z np.14-42 czy 12-60 czy 14-140 ??? I kolejne...czy zasadny jest zakup modelu gx8...skoro gx80 w sieci "wygląda" podobnie ?
Jak miarodajne są opinie testów tutaj zamieszczone na optyczne pl. Czy kierować się nimi czy bardziej opiniami klientów, a może po prostu kobiecą intuicją :wink:
I w końcu na koniec...gdzie w sieci można liczyć na zakup po zdecydowanie najbardziej atrakcyjnej cenie....mam na uwadze konkretne sklepy internetowe.
To na dzisiaj wszystko ...no chyba wszystko :grin: . Czy mogę na Panów liczyć :wink: ?

Wojmistrz - Sro 04 Sty, 2017

Zmęczyłem się czytaniem twojego wpisu :)
Zestaw nazywasz prawie dobrze, ale nie "z kitem" tylko po prostu "kit z", lub "w kicie". Słowo "kit" oznacza zestaw z domyślnie najprostszym, pospolitym modelem obiektywu i tak np "kupiłam kit Panasonica, Lumixa G7 z 14-42mm".
Przejdźmy do konkretów.
Po pierwsze aparat ma się podobać tobie i ma się ci go dobrze trzymać. Czasem z samego faktu ergonomii czy braku pewnych elementów (np ktoś, kto fotografuje wyłącznie z wizjerem ma problemy z przyzwyczajeniem się do pewnego braku intymności w aparatach wyłącznie z dużym wyświetlaczem), można dojść do takiej frustracji, że przestać interesować się fotografią. Uwierz, jakość zdjęć nie jest na miejscu pierwszym. Dla potencjalnego zjadacza chleba, aparaty są tak rozwinięte technologicznie i dają na tyle niesamowity obraz, że co nie kupisz będzie co najmniej dobre.
Druga sprawa, to wybór systemu. Co innego Olympus lub Panasonic, a co innego Sony. Chodzi mi głównie o wielkość matrycy, a ta ma znaczenie, począwszy od jakości obrazu, skończywszy na efekcie głębi ostrości. W sumie można wylistować to od najmniejszej czyli Pentaxy Q z matrycą jak w kompaktach 1/2.3", następnie 1" w Nikonach 1, potem masz nieco większą w systemie m4/3 Olympusie, Panasonicu oraz Yi. Następne w kolejności to już dość spore matryce APS-C najpierw Canon, a potem cała reszta APS-C, aż dochodzimy do matryc średnioformatowych np Hasselblad. Z systemem wiąże się wielkość i waga obiektywów. Jak dla kobiety, m4/3 może być dobrym rozwiązaniem, zmieści się np w torebce, ale poświęcasz efekt głębi i zwiększasz koszty szukając szerokich kątów. Na plus tego systemu trzeba zaliczyć fakt, że jest to najlepiej oszklony system bezlusterkowców, wiec z czasem będziesz miała możliwość wybrać coś pod siebie, zwłaszcza zaczynając od kita.
Testy na optyczne są raczej rzetelne i obiektywne. Warto je przeglądać wybierając sprzęt dla siebie.
Nie wiem czy najatrakcyjniejsza cena to dobra cena. Jeśli aparat ma być tym wymarzonym, to lepiej kupić drożej z pewnego źródła i odpowiednią gwarancją.

kosmitka - Sro 04 Sty, 2017

Mam dzień wolny częściowo więc mogę was tu troszkę pomęczyć ;-)
Matryca...coś tam czytałam :wink: ...głębia...no tak. może jakieś przykładowe foto bo te w sieci....mnie nie przekonują. Poza tym ten Sony A6000 to jednak model z 2014 i sprawdzone przeze mnie obiektywy prawdę mówiąc...za drogie i za ciężkie. Gdy już wybrać coś jeszcze to co jaśniejszego w tym sony by być zadowoloną a to wielkie wyzwanie :razz: AF w tym modelu też nie tak sprawny i szybki i dokładny jak w panasonicach. Słowem skuteczny. Ceny dodatków akcesoriów też robią różnicę :neutral: . i Obiektyw kit 16-50 chyba wysuwany elektronicznie....jakoś też mnie to nie przekonuje bo dotąd pstrykałam sobie manualnym.

Co do bezlusterkowców to liczę się z zakupem dwu czy trzech obiektywów...tylko od czego zacząć...??? A wybór wiadomo...tam zakup gdzie pewne i solidne. Moze jakieś linki :smile: ...jesli tu mozna i nie jest to reklama :neutral:

A jak widać o Olympusie nic nie pisze bo jakoś on wylądował na ostatnim miejscu i nie wiem dlaczego bo przyjemnie wygląda przecież :cool:

T.B. - Sro 04 Sty, 2017

kosmitka,
Zapoznaj się z tymi artykułami:
http://www.fotomaniak.pl/...aparaty-top-10/
http://www.fotomaniak.pl/...raty-2016-eisa/
Może zawężą albo ukierunkują Twoje poszukiwania.

forrest - Sro 04 Sty, 2017

kosmitka,
nie napisałaś ile chcesz wydać na sprzęt, więc może zainteresuje Cię Sony Alpha A7.
Napisałaś, że robiłaś zdjęcia manualami, zatem możesz na początek połączyć go z jakimś obiektywem m42 (np. 50/1.4).
Przykładowe zdjęcia wykonane tym aparatem.
Oczywiście trochę odjechałem, ale może... :wink:

kosmitka - Czw 05 Sty, 2017

Dzień dobry ponownie :wink:
Oto przedstawiam co mnie wczoraj zaciekawiło...przede wszystkim ogarnęłam trochę fotomaniaka poleconego przez T.B. Dziękuję. Już teraz odpowiadam forestowi że majątku nie chcę wydać na aparat...wolę na podróze i kosmetyki i takie tam... :smile: .
Kwota do trzech kółek PL najbardziej mi odpowiada. Na start oczywiście.
Toteż wczoraj wybrałam się na shopping i przy okazji zwiedziałam kilka "kiosków" z aparatami. No i zauroczył mnie młody pan opowiadający o zaletach i wyłącznie zaletach sony a6000 z 15-60...póki co. Gorzej było trochę gdy pokazywał obiektywy wsensie jakich są rozmiarów na zmianę i...tak np. stałka Sigmy 19...1,8..chyba...taki wałek trochę duży... :neutral: Genetralnie jestem i aparatem i panem promotorem zauroczona....no ale skoro tak chodziłam sobie to jeszcze wpadły mi dwie miniatury z innej bajki w oko....a to z uwagi na rozmiar. Oto link poniżej :http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=3&add0=1859&add1=1927&add2=2050
Co prawda te panasoniki to nie to w co celuję ale może godne uwagi na tyle aby nie decydować się na sony.

Co do Sony....to plis co do obiektywów...bo tego nie za bardzo ogarnęłam. Inne mocowanie niż u innych producentów. To wiem. Jakie jest wachlarz możliwości w wyborze i jakościowym i cenowym. Konkretnie...czy wspomniana stałka 19 mm "podejdzie" do tego sony :?: Poza tym...jaka portretówka :?: No i przyznam....coś ze zmiennoogniskowych....bo ten "kicior" 16-50 to hm... no podstawa...a ja chciałabym coś równie od 16....tylko tak samo długie albo dłuższego ze ..światełkiem" :smile: Bardzo proszę o jakieś "typki" w sensie propozycje obiektywów godnych uwagi i skutecznych....acha....i czy AF w sony A6000 ze śledzeniem czy jakoś tak jest ok czy zawala dynamikę ujęć....Pytam bo fotki na imprezkach koncertach kiedy sporo ruchu chciałabym mieć idealne :smile: W tych obiektywach mam mętlik totalny bo pasują Sony....jakieś sigmy i jakieś jeszcze dwie firmy usłyszałam, ale nie spamiętałam :sad:

Na razie wszystko co mi przyszło do głowy. Miłego dnia życzę wszystkim :wink:

.

PDamian - Czw 05 Sty, 2017

Jak Sigma DN 19mm jest według ciebie, kosmitka, trochę duża, to lepiej rozejrzyj się za kompaktem.
kosmitka - Czw 05 Sty, 2017

PDamian napisał/a:
Jak Sigma DN 19mm jest według ciebie, kosmitka, trochę duża, to lepiej rozejrzyj się za kompaktem.


Wybór mam skonkretyzowany i potrzebuję pomocy w zakresie obiektywów do A6000. Kompakty i inne małe aparaciki jakie np. poddałam do obejrzenia interesują mnie wyłącznie z ciekawości. ....W sumie PDamian..masz mi coś do zaoferowania :wink: ??? Oczywiście pytam o szkła :wink: .

pawel78 - Czw 05 Sty, 2017

PDamian napisał/a:
Jak Sigma DN 19mm jest według ciebie, kosmitka, trochę duża. (...)

To ciekawe jak oceni takie maleństwo: Beroflax 500/8 czy Canon EF 600 mm f/4LIS II Usm :wink:

PDamian - Czw 05 Sty, 2017

Portretówki?
http://www.optyczne.pl/po...1=999&add2=1104

kosmitka - Czw 05 Sty, 2017

PDamian napisał/a:
Portretówki?
http://www.optyczne.pl/po...1=999&add2=1104


no to portretówki mamzaproponowane ;-) dziekuję.
Pozostaje coś krótkiego szerokokątnego...powtórzę się z tą sigmą 19 mm..(założe do A60000 ? i moze jeszcze jakiś krótki....oraz zmiennoogniskowe ze dwa do wyboru...od ok. 16..jak pisałam :wink:

PDamian - Czw 05 Sty, 2017

http://www.optyczne.pl/po...=1318&add3=1097
http://www.optyczne.pl/po...2=1137&add3=924

[ Dodano: Czw 05 Sty, 2017 12:54 ]
kosmitka, weź może zimny prysznic.

kosmitka - Czw 05 Sty, 2017

[/quote]
To ciekawe jak oceni takie maleństwo: Beroflax 500/8 czy Canon EF 600 mm f/4LIS II Usm :wink: [/quote]

Z takim sprzętem...nono...ale to męski rozmiar zdecydowanie :razz:

muzyk - Pią 06 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Celuję w model sony A6000 lub Olympus W-10 Mark II lub luc co wg mnie przewyższa wszystkie inne panasonic gx80, gx8.

Olympys M10 II byłby super.

Sam mam Panasonic'ca GX7 który jeśli by jeszcze nowy kupić za rozsądne pieniądze, też daje bardzo radę.

kosmitka - Pią 06 Sty, 2017

Powiem tak....troszkę czasu w nocy spędziłam na forach tu i tam z moim przyszłym Sony /być może przyszłym/😏. O ból głowy przyprawiły mnie lektrury o obiektywach do A6000. Wg mnie wybór bardzo ograniczony. Poza tym to jak dobieranie do Lego i innych klocków Douplo czy jeszcze gorszych. Nie wiem co o tym myśleć i co wybrać aby dobrze klikało się i wyglądało. :wink: .
I tutaj pasikoniki:-)) są wraz z olkowymi lepszym wyborem. Gdzieś tam jeszcze pojawił się Fuji...ale też to widzę jak z Alfą. Zbieranina do body. A może byłam już zmęczona i nie czytałam ze zrozumieniem :neutral: .

[ Dodano: Pią 06 Sty, 2017 11:37 ]
Sam mam Panasonic'ca GX7 który jeśli by jeszcze nowy kupić za rozsądne pieniądze, też daje bardzo radę.[/quote]

Obecnie wybrałabym Gx80...bo nowszy. I bardziej przekonuje.

[ Dodano: Pią 06 Sty, 2017 12:09 ]
Co jeszcze .....mocowania obiektywów muszą być tylko Sony E :?: ----mam na uwadze do A6000. I bez przejściówek. I czy dobrze wyszukałam tutaj :

http://www.optyczne.pl/in...=Wyszukaj&sort=

[ Dodano: Pią 06 Sty, 2017 14:43 ]
I skoro niemal uwzięłam się na soniaczka to czy warto na start do 16-50 dopłacić za 55-210 mm. Czy po prostu za długi tele kupić stałeczkę :roll: ......oj Kochani....dziś jesteście tacy niedostępni tutaj :cry:

[ Dodano: Sob 07 Sty, 2017 11:30 ]
No cóż...nie ma chętnych do pomocy to w takim razie sama sobie jakoś muszę poradzić i pewnie mój wybór będzie daleko nie rozwojowy ale za to zmieści się do torebki. Nie zgadniecie co wybrałam....LX100 padłam jego ofiarą i mam zamiar go ujarzmić :razz: . a na Mikołaja napiszę list to może przyniesie mi jakieś cudowne bezlusterko do zabawy. :lol:

muzyk - Sob 07 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Obecnie wybrałabym Gx80...bo nowszy. I bardziej przekonuje.

Co kto woli. Jakość zdjęć niewiele lepsza w gX80.
Za różnicę w cenie wolałbym szkło.

kosmitka - Sob 07 Sty, 2017

muzyk,

A jakie konkretnie masz pomysły w normalnej cenie ? Do tego gx80 . :razz:

A przy okazji czy w LX100 można wyłączyć zapis w RAW ? :cool:

PDamian - Sob 07 Sty, 2017

Można, można.
kosmitka - Sob 07 Sty, 2017

Tak naprawdę to mój wybór jest jeszcze do ostatecznego rozstrzygnięcia :grin: ,...Chciałam wszystkich tu miłych Panów troszkę sprowokować do wypowiedzi. Lx100 kontra a6000. Waham się po każdym teście, po każdym tu na optyczne forum.... :neutral: . szukam naprawdę dokładnie. :cool: .Znów moje sny będą przepełnione brakiem zdecydowania i kalkulacji :cry:
PDamian - Sob 07 Sty, 2017

Marna prowokacja.
kosmitka - Nie 08 Sty, 2017

PDamian,

Brak Ci humoru :cool: tego dobrego. To moze podpowiedz czy lx100 nie zrobie dobrej fotki gdy będę stać pod słońce lub kierować się na wschód gdy słońce miło wstaje ponad horyzont ?

RB - Nie 08 Sty, 2017

dobrą (ok, ładną...) fotke zrobisz praktycznie wszystkim.
dobrej fotki samo z siebie w dowolnych warunkach nie zrobi praktycznie nic.

Jak wiesz, że kiedyś nie będziesz chciała innego obiektywu to kupuj LXa.

kosmitka - Nie 08 Sty, 2017

Zapytałam bo w teście na Optyczne....odblaski są tragiczne :neutral:
PDamian - Pon 09 Sty, 2017

A w teście którego kompaktu nie są?
avalon - Pon 09 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Tak naprawdę to mój wybór jest jeszcze do ostatecznego rozstrzygnięcia :grin: ,... .Znów moje sny będą przepełnione brakiem zdecydowania i kalkulacji :cry:


Pozwolę się wtrącić, choć na ogół unikam doradzania.
Możesz rozważyć np: http://www.fotoplus.pl/ap...-1-3-5-5-6-II-R
Jest zwrot kasy obecnie. Wbrew temu co mówią, to całkiem sensowny zestaw. Olympus potrafi pozytywnie zaskoczyć jak już się go zacznie użytkować. Takie udogodnienie jak odchylany ekran jest bardzo pożyteczne i użyteczne. Nie brałbym też raczej niczego bez wizjera bo są sytuacje, gdzie fotografowanie w oparciu o sam ekran będzie trudne.
Być może, nie będzie to jakaś super mocna argumentacja. Znajoma z galerii fotograficzne, która miała dylemat na co przesiąść się z ciężkiego lustra; a "niestety" ;) posłuchała mojej rady nawet popartej obszerna argumentacją :P , i bardzo jest zadowolona z podobnego zestawu. A na względzie miała również małe gabaryty, sprawność i jakość zestawu również pod kątem podróży.

kosmitka - Wto 10 Sty, 2017

PDamian napisał/a:
A w teście którego kompaktu nie są?


Tu na optyczne LX100.... :sad:

[ Dodano: Wto 10 Sty, 2017 09:39 ]
avalon,

Dla mnie olympus posiada wielki bałagan na korpusie...to narzędzie do foto :wink: wg mnie dla ...mechanika samochodowego. Nie obrażając mechaników :smile: No i jeszcze ceny obiektywów wymiennych...koszmarne ceny...

Wczoraj wpadła mi okazja do rękawa zakupić a6000 z 16-50 nóweczkę bardzo atrkacyjnej cenie...zastrzelę się :cry:

krzGD - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka - widzę, że bardzo niezdecydowana jesteś :mrgreen:
Każdy z wymienianych przez ciebie aparatów da ładny obrazek. Oceń więc je na podstawie ergonomii i ew. cen interesujących cię szkieł. Wydaje mi się ,że bardzo dużą rolę odgrywa to jak dany aparat "leży" ci w ręku. Na ile wygodny i intuicyjny masz w nim dostęp do poszczególnych funkcji.
Miałem przez 2 tygodnie OMD EM 10 II z pancake - i mimo kilku fajnych rzeczy.. oddałem i jestem zadowolonym posiadaczem a6000. Dla mnie ergonomia nieporównywalna. A jeśli zaczniesz rozkminiać każdy szczegół - znajdę i argumenty przemawiające na rzecz zakupu Olympusa jak i Sony - za 3000 nie da się mieć wszystkiego :lol:

muzyk - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Do tego gx80 .

Zawsze podpowiem ten sam obiektyw jako podstawowy czyli Panasonic 20 1.7 I albo II, Olympus 45 1.8, Sigma 60 2.8 DN.

kosmitka - Wto 10 Sty, 2017

krzGD,

TO LEPIEJ CHYBA KUPIC gx7 z 14-42 zamiast olka z tym samym.

muzyk,
Przeraza mnie troszkę noszenie kilku obiektywów....dla roznych potrzeb naraz jednego dnia :cry: ....ale generalnie moze dam rade.....dla przeciwwagi rozważam duzy RX10.....reszta na cyfrowe tu na optycznych....ech...chyba zejde wczesniej jak cos kupie :neutral:

T.B. - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Przeraza mnie troszkę noszenie kilku obiektywów....dla roznych potrzeb naraz jednego dnia :cry:

Trzeba ograniczyć potrzeby do jednej dziennie.
Poza tym trzeba skorzystać z tego, że dzisiaj zoom nie jest marzeniem, tylko podstawą i zacząć od uniwersalnego spacerzooma. Doradzam kupowanie obiektywów stałoogniskowych w drugiej kolejności, po praktycznym ustaleniu tego, jaki obiektyw stałoogniskowy byłby mi potrzebny.

RB - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
krzGD,

TO LEPIEJ CHYBA KUPIC gx7 z 14-42 zamiast olka z tym samym.

muzyk,
Przeraza mnie troszkę noszenie kilku obiektywów....dla roznych potrzeb naraz jednego dnia :cry: ....ale generalnie moze dam rade.....dla przeciwwagi rozważam duzy RX10.....reszta na cyfrowe tu na optycznych....ech...chyba zejde wczesniej jak cos kupie :neutral:


A kup se superzooma i rób nim zdjęcia.

kosmitka - Wto 10 Sty, 2017

T.B.,

Hipotetycznie.....jadąc w góry o świcie, przebywając w ciągu dnia w zmiennych warunkach /chmury,slonce,las,zmrok/.....co wybrać ?..... :roll: kilka,,,czyli 2-3 stałki, czy moze jakis kit hipotecznie 12-45 i 50-150, czy po prostu jeden 14-140? Jak z kolei czeste wymiany wpływają na czystosć aparatu/matryc...wg mnie to ich zabojstwo. :cool:

RB - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Jak z kolei czeste wymiany wpływają na czystosć aparatu/matryc...wg mnie to ich zabojstwo. :cool:

teoretyzujesz czy to z praktyki?

kosmitka - Wto 10 Sty, 2017

RB,

Jeszcze trochę cierpliwosci i dam Wam spokoj. :wink: ...poki co tu bywam zawsze a na fb wcale :grin: ...to miejsce i porady są dla mnie bardzo ważne choćWas mozenawet absurdalne i prostackie. Nie chce wejsć na minę. To wszystko. :cry:

[ Dodano: Wto 10 Sty, 2017 21:23 ]
RB,

Moja teoria. W lustzance kiedys wymieniałam ale mialam tylko dwa obiktywy. Nic nie działo się bo bardzo dbałam. Wiec jaki wariant ..? Na początek jeden długi czy od...naleśnikow start...naleśniki...kocham te nazwę :lol:

T.B. - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
jadąc w góry o świcie, przebywając w ciągu dnia w zmiennych warunkach /chmury,slonce,las,zmrok/.....co wybrać ?..... :roll: kilka,,,czyli 2-3 stałki, czy moze jakis kit

Stałki nie wybiera się pod kątem /chmury,slonce,las,zmrok/ tylko pod kątem /portret, krajobraz, dzika zwierzyna itede itepe/, czyli pod kątem ogniskowej. A światło - wiadomo: im jaśniej, tym lepiej. Wprawdzie te maksymalne otwory przysłony, tak naprawdę, wykorzystuje się rzadko, ale lepiej mieć, niż nie mieć tego dużego światła.

W góry.
Gdybym miał 14-140, to pewnie bym go zabrał. Ale chętniej zabrałbym 12-45 i do tego jeszcze jakiś konwerter szerokokątny, jeśli istnieje. Zakładam przy tym, że mówimy o systemie m4/3 i wymienione przez Ciebie obiektywy istnieją.
50-150 raczej do niczego na wycieczce w góry, ewentualnie na dość blisko podchodzące kozice. Gdybym zakładał, że pokaże mi się jakiś stwór i może to być kozica daleko, świstak blisko, albo jakiś ptak bardzo blisko, to zabrałbym 100-300. Bo mam.

A tak konkretnie i osobiście, to rzadko nie mam przy sobie 25/1.8.

kosmitka - Wto 10 Sty, 2017

Tak, chodzi i bezlustro.....12-45...o tym czy podobnym myslalam....12-60 panasonika chyba. A o 25 slyszałam. Cena tez do akceptu :smile:
PDamian - Wto 10 Sty, 2017

Ciekawe czy kosmitkowy budżecik wytrzyma Panasonika G7 z 14-140mm :???:
Jar - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka, z tego co piszesz, fotografować chcesz w różnych warunkach i b. różne obiekty. Tym samym pomysł z superzoomem ma sens. Tooczywiscie kompromis na jakości, ale będzie nim każde rozwiązanie z dużym zoomem (czy bezlusterkowiec, czy kompakt, czy lustrzanka). Na szczęście skoro rozważasz system m4/3 (Olympusa/Panasonica) to akurat w nim są obiektywy klasy spacerzoom dosyć dobrej jakości: 14-150 Olka i 14-140 II Panasonica (tu wyłącznie wersja II).
W ten sposób masz aparat, w którym prawie nie potrzebujesz wymieniać obiektywów. To dość cenne np. w turystyce.
Musisz zmieniać tylko wtedy, gdy potrzebujesz więcej światła, bo te zoomy są dość ciemne. W praktyce do kompletu wystarczy Ci 1-2 stałoogniskowe obiektywy o dość krótkiej ogniskowej. To są b. małe i lekkie szkła. Dobrze dobrane prawie nie zwiększają wagi zestawu. Przykładowo, używałem w tym charakterze 14/2.5 (55g) a obecnie 17/1.8 (120g). Gdybym potrzebował zdjęć z rozmyciem tła, mógłbym jeszcze nosić 25/17 lub 25/1.8 (125-137g). Czyli na wyjazd zabieram w praktyce korpus aparatu i 2 (maksymalnie 3) obiektywy, z których tylko 1 jest relatywnie duży (Olek 14-150mm, w. I, 290g, nowsza wersja jest lżejsza, podobnie nowy Panasonic).
Ja 80-90% fotek robię ultrazoomem, stałka ląduje na aparacie wtedy, gdy się ściemnia w terenie lub najczęściej gdy fotografuję we wnętrzach. Za to w dziennym świetle mam do dyspozycji cały szeroki zakres zooma. Zasada jest taka: fauna i ludzie uciekają z kadru, a krajobrazy i zabytki nie. Dlatego wybrałem to rozwiązanie zamiast typowego: krótki zoom + zoom tele + jasna stałka.
Pozdrawiam
-J.

kosmitka - Wto 10 Sty, 2017

PDamian napisał/a:
Ciekawe czy kosmitkowy budżecik wytrzyma Panasonika G7 z 14-140mm :???:


A od czego są raty :grin: ....tylko nigdzie go w tym zestawie nie moge znaleźć poza gx80 z tym zoomem.

[ Dodano: Wto 10 Sty, 2017 22:03 ]
Jar

Po prostu wielkie dzięki.....dzis juz padam ale jutro tu znów zajrzę na.....kilka godzin :grin: i mam nadzieję ze nie rozczarujecie mnie swym milczeniem tu :razz: ....teraz pewnie padnie pytanie gdzie kierować poszukiwania by nabyc''''

[ Dodano: Wto 10 Sty, 2017 22:06 ]
Acha....jeszcze jedno.....JESTESCIE CUDOWNI !!!!! :grin: :oops:

RB - Wto 10 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:


Moja teoria. W lustzance kiedys wymieniałam ale mialam tylko dwa obiktywy. Nic nie działo się bo bardzo dbałam. Wiec jaki wariant ..? Na początek jeden długi czy od...naleśnikow start...naleśniki...kocham te nazwę :lol:


miałaś lustrzankę i ją jakieś zdjęcia robiłaś, to chyba wiesz mniej więcej jakie ogniskowe chcesz (przeliczywszy oczywiście z uwzględnieniem rozmiaru matrycy).
Jak będziesz to oglądała w rozdzielczości zdecydowanie mniejszej niż natywna matrycy (czyli nie telewizor 4k...) to wielkich różnic jakości obrazowania między stałoogniskowymi a zoomami nie zobaczysz.
Jak mają byc stałki to w tym systemie P 20/1.7 (wybrałbym tego - płaski, maleńki i dobry) lub P 25/1.7 (istotnie tańszy) + O 45/1.8 (tańszy niestabilizowany) lub P 42.5/1.7 (droższy stabilizowany) i do tego szerokokątny... zoom O 9-18/4-5.6. A z dłuższych ogniskowych już sama wybieraj (ciemne zoomy), wg potrzebnej ogniskowej i zasobów pieniężnych.
Jak ma być bardzo małe i turystyczne - zoom 12-32 ew kupić stałkę 20/1.7 (aką stałką się mnooostwo rzeczy da opędzić w dokumentowaniu wycieczek).

Korpus - przyoszczędziłbym nieco kupując schodzący niezły model (np. gx7 - jęśli się jeszcze da).

kosmitka - Sro 11 Sty, 2017

Tylko dlaczego gx7 ceni się na 2200 zł prawie body :neutral: ....to juz chyba z kitem 14-42 zakupię bo 150 tylko drożej. :cool: i to będzie mój start...bo gx80 to już kolejne 800 zł... :cry:
krzGD - Sro 11 Sty, 2017

[quote="kosmitka"]krzGD,

TO LEPIEJ CHYBA KUPIC gx7 z 14-42 zamiast olka z tym samym.

Nie wiem :razz: Mi nie przypadł do gustu już w sklepie, ale to sprawa indywidualna. Osobiście boję się bajerów i udziwnień. Bo im więcej ruchomych części, tym większa szansa ,że coś się rozpadnie (piję do wizjera). Wiem ,że pewnie trzeba by mieć dużo "szczęścia" ,ale omd 10 przewinęły się przez moje ręce dwa.. Pierwszy oddałem do sklepu po 4 dniach bo odchylanie ekranu skutkowało... przejściem aparatu w stan uśpienia...
Jeśli masz możliwość wyłożenia większej kasy - kup dwa najciekawsze typy. Wysyłkowo. Obmacaj, przetestuj i w ciągu 2 tygodni jeden odeślij. Ja byłem na 100% pewny omd 10 II a jednak w praktyce mi nie leżał w rękach po prostu. Jeśli decydujesz się na obiektyw 14-42 do 4:3 to zauważ ,że ten kitowy do omd em10 II NIE naleśnik ma dodatkowy guzik. Włączasz aparat i musisz włączyć obiektyw. Wyłączasz - to samo. Dla mnie zupełnie nieakceptowalne, więc od razu brałem pod uwagę jedynie naleśnik.

kosmitka - Sro 11 Sty, 2017

Mili moi :smile: ...czy 1900 zł za a6000 z 16-50 mm nówka :grin: to dobra cena i dlaczego ? :neutral: ??? A jeśli to co dalej :?: :cool:

Wiem wiem...nie jestem normalna :roll:

krzGD - Sro 11 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Mili moi :smile: ...czy 1900 zł za a6000 z 16-50 mm nówka :grin: to dobra cena i dlaczego ? :neutral: ??? A jeśli to co dalej :?: :cool:

Wiem wiem...nie jestem normalna :roll:


Niedlugo zapytasz jak najlepiej za niego zaplacić.. karta czy gotówka?
Google naprawdę nie boli

WojciechW - Sro 11 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Mili moi :smile: ...czy 1900 zł za a6000 z 16-50 mm nówka :grin: to dobra cena i dlaczego ? :neutral: ??? A jeśli to co dalej :?: :cool:



Śledź ceny nowych w internecie na ceneo.pl i skąpiec.pl to sama sobie odpowiesz na to pytanie. Wygląda zresztą na to, że 1900 zł za nowy kit a6000 z 16-50 jest niezłą ceną.

Potem będziesz mogła się zastanawiać, czy zrobiłaś dobry wybór i dokupywać kolejne obiektywy. Najlepsze do Sony są chyba te od Zeissa.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

kosmitka - Sro 11 Sty, 2017

Google mam opanowane...ceny tez. I choc cenowo ok to jednak optyka odpycha od zakupu soniaczka :neutral: . W dwoch slowach...ciemno widzę. Pod kazdym względem. Pobiegam jeszcze po sieci i moze znajdę skarb. :razz: szkoda ze Lx100 nie ma wymiennego...coz celuje w gx7 bo zaraz moze go juz nie byc... :neutral:

[ Dodano: Sro 11 Sty, 2017 19:01 ]
WojciechW,

Zeiss...i to moze mnie zrujnować. :cool:
Pozdrawiam milo :wink:

[ Dodano: Sro 11 Sty, 2017 19:15 ]
P.s...ciekawa jestem na ile po 15 stycznia zmienią się ceny olympusa po promocji....

[ Dodano: Sro 11 Sty, 2017 19:27 ]
Panasonic 14-140 mm II to ten z 4,0-5,8 f ?

RB - Sro 11 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:

Panasonic 14-140 mm II to ten z 4,0-5,8 f ?


Niestety nie.
nowsza wersja tego obiektywu to:
14-140/3.5-5.6 P.O.I.S.

Jar - Czw 12 Sty, 2017

kosmitka, nie kieruj się jedynie ceną korpusu z krótkim, kitowym zoomem, ale bardziej tym, co chcesz docelowo uzyskać pod katem jakości użytkowania aparatu.
Wahasz się pomiędzy Sony a Panasonic/Olympus. Oba systemy mają zalety i wady. Ja zwracam Ci uwagę na aspekt, który ma dla Ciebie znaczenie, tzn. gabaryty sprzętu (o które obawiałaś się jeszcze przy decyzji kompakt vs. bezlusterkowiec).
Zestaw m4/3 złożony z korpusu i 2-3 obiektywów (w tym 1 dłuższy zoom) będzie wyraźnie mniejszy i ciut lżejszy od analogicznego zestawu Sony z matrycą APS-C.
Sony ma z kolei pewne przewagi wynikające po prostu z większej matrycy. Tylko moim subiektywnym zdaniem w turystyczno-domowym foceniu one będą w dużej mierze pomijalne, bo ta różnica nie jest kolosalna.
Pozdrawiam
-J.

kosmitka - Nie 29 Sty, 2017

Czy to prawda że lumix g7 po włączeniu cicho szumi a szum może wzrastać wra z zoomem ? Czy tak mają wszystkie bezlusterka. Bo zmartwiłam się :cry: :cry: :cry:
muzyk - Nie 29 Sty, 2017

Szum wzrasta wraz z wyższym iso.
WojciechW - Nie 29 Sty, 2017

Szum szumowi pewno nierówny. Tyle, że nie zrozumiałem o jakie zjawisko chodziło koleżance.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

T.B. - Nie 29 Sty, 2017

"Cicho szumi", to chyba chodzi o efekty dźwiękowe?
Ale na to mogą odpowiedzieć tylko ci, którzy znają ten aparat. Ewentualnie pytanie pomocnicze:
to słychać podczas fotografowania, czy może na filmie zrobionym tym aparatem?

WojciechW - Nie 29 Sty, 2017

W Olkach, ale nie wiem czy we wszystkich można wyczuć na dokrętkach delikatne metaliczne dżwięki (chyba związane z układem stabilizacji), a Panasy wg. testów są pod tym względem lepsze.

Co do szumów o których wspominał muzyk to są to zakłócenia obrazu pojawiające się przy zwiększaniu ISO, bo jak wiadomo zakłócenia elektroniczne są też nazywane szumami. Na zdjęciach mają one postać szpecących obraz nierównomiernych, często kolorowych plamek. Żeby się przekonać jak to wygląda, najlepiej jest otworzyć sobie w komputerze pierwszy lepszy test, bo opis szumów obrazu stanowi zwykle bardzo ważny punkt testu aparatu.

Z poziomem szumów bywa róźnie w różnych aparatach, ale moim zdaniem nie można powiedzieć, że bezlusterkowce są jakoś szczególnie szumiące - również te z m 4/3.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

kosmitka - Pon 30 Sty, 2017

Szum...mam na uwadze szum jaki w moim przypadku stanowi o włączonym i gotowym do pracy aparatem. To tak jakby włączyć jakieś urządzenie w stan czuwania...choć na przykład przecież tv nie szumią ;-((...ale auto po zapaleniu pracuje cicho ;-) ...Powiem tak...lustarzanka moja nie szumiała. Włączyłam i tyle..a tu jakieś delikatne szszszsz...z wnętrza ;-((...No i nie wiem czy oddać aparat czy nie bo tak jest od zakupu ;-((
PDamian - Pon 30 Sty, 2017

Hipochondria sprzętowa.

Pomyśl sobie, że on do ciebie mruczy.

kosmitka - Pon 30 Sty, 2017

PDamian napisał/a:
Hipochondria sprzętowa.

Pomyśl sobie, że on do ciebie mruczy.


Czyli że nie oddawać i tak ten typek G7 każdy ma :neutral: ?

WojciechW - Pon 30 Sty, 2017

Mój E-PM2 potrafi wydać jakieś dźwięki zaraz po włączeniu, ale później jest już całkiem cicho. Wydaje również jakieś dźwięki przy włączaniu. Dźwięki te są pewno związane z przygotowaniem jakichś układów mechaniczno-elektronicznych do pracy, a może chodzić również o operacje czyszczenia matrycy.

W przypadku lustrzanek użytkownik z drżeniem serca oczekuje na ów szlachetny odgłos podnoszenia lustra i wyzwalania migawki i może przeoczyć inne cichsze dźwięki. Przynajmniej tak jest w moim wypadku.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

[ Dodano: Pon 30 Sty, 2017 16:39 ]
PS. Przepraszam, miało być oczywiście: Wydaje również jakieś dźwięki przy wyłączaniu.

T.B. - Pon 30 Sty, 2017

Ja bym jednak podrążył temat. Skoro tutaj nikt nie wie, popytałbym gdzie indziej. Moim skromnym zdaniem - aparat fotograficzny, który jest tylko włączony i nic więcej, nie powinien wydawać żadnych dźwięków.
RB - Pon 30 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
Szum...mam na uwadze szum jaki w moim przypadku stanowi o włączonym i gotowym do pracy aparatem. To tak jakby włączyć jakieś urządzenie w stan czuwania...choć na przykład przecież tv nie szumią ;-((...ale auto po zapaleniu pracuje cicho ;-) ...Powiem tak...lustarzanka moja nie szumiała. Włączyłam i tyle..a tu jakieś delikatne szszszsz...z wnętrza ;-((...No i nie wiem czy oddać aparat czy nie bo tak jest od zakupu ;-((


Jaki obiektyw?
Jak stabilizowany to prawdopodobnie hałasuje właśnie stabilizacja.

kosmitka - Wto 31 Sty, 2017

To zjawisko dotyczy obiektywu 14-140 mm 3,5-5,6 Panasonica....no normalnie to jakieś dziwne dla mnie...niby to nic specjalnego ale w totalnej ciszy w mieszkaniu jak pstrykam fotkę z wizjera to słychać jakieś szmery :neutral: , może to i stabilizacja. Ciekawi mnie czy to odosobnione zjawisko czy wszystkie G7 tak mają. W sieci nikt nie chwali się takimi pseudo parametrami :cry: Zanim z tą nowinką podejdę do saloniku sprzedaży to chciałabym mieć jakieś zdanie w temacie. A nie mam też innego obiektywu aby przepiąć i sprawdzić... :cry:
PDamian - Wto 31 Sty, 2017

Ale możesz wyłączyć stabilizację i posłuchać czy to ona.
RB - Wto 31 Sty, 2017

kosmitka napisał/a:
To zjawisko dotyczy obiektywu 14-140 mm 3,5-5,6 Panasonica....no normalnie to jakieś dziwne dla mnie...niby to nic specjalnego ale w totalnej ciszy w mieszkaniu jak pstrykam fotkę z wizjera to słychać jakieś szmery :neutral: ,


A jak pstrykasz nie z wizjera tylko z LCD to bezszmerowo?
Wyłącz w menu stabilizację i sprawdź czy to aby nie to.

kosmitka - Wto 31 Sty, 2017

Wyłączyłam stabilizację z obiektywu i .....nic. :cry: . cichą jakby `pracę` dalej słychać. To tak jak stan czuwania do pracy...coś takiego. Jesli tak ma być to ok. Jesli nie to zwracam g7 z żalem.Jak robię z LCD fotki to tak samo...wr....
avalon - Sro 01 Lut, 2017

kosmitka napisał/a:
Wyłączyłam stabilizację z obiektywu i .....nic. :cry: . cichą jakby `pracę` dalej słychać. To tak jak stan czuwania do pracy...coś takiego. Jesli tak ma być to ok. Jesli nie to zwracam g7 z żalem.Jak robię z LCD fotki to tak samo...wr....


Jeśli mogę się wtrącić i podpowiedzieć, to jest jak najbardziej normalny objaw. Nawet mój stary, już ośmioletni E-30 też tak "szumiał". Nigdy tym się nie przejmowałem uznając, że przyjmuję wszystkie zalety stabilizacji z całym dobrodziejstwem inwentarzem ;) Prawdopodobnie szum pochodzi od samych czujników żyroskopowych, choć sam mechanizm stabilizujący soczewkę jest wyłączony. Wypowiedzieć się mogą znawcy tychże konstrukcji, bo zakładam, że mogę też się mylić. W moim OMD też nie zwracam uwagi na te szmery, choć w Olympusach stabilizowana jest matryca a nie obiektyw. Ciesz się zdjęciami i przywyknij :)

kosmitka - Sro 01 Lut, 2017

Wygląda na to, że nie mam wyjścia i muszę zaakceptować to co otrzymałam w spadku od Panasonica ;-(. Nie byłabym jednak sobą gdybym nie drążyła i nie wybrała się sprawdzić co i jak w salonie sprzedaży. Jeśli szumik ma być to uznam, że taki urok mojego kochanego Lumixa :wink: Gdyby jeszcze coś przyszło Wam do głowy to chętnie poczytam a wiem, że na Was zawsze można liczyć :razz: ....a i jeszcze muszę jakiś zamiennik akumulatora nabyć bo na jednym raczej przez cały dzień ...nie pociągnę :razz: .Przy okazji proszę na PW jakieś propozycje warte zakupu. Pięknie dziękuję !!!! :smile:

[ Dodano: Czw 02 Lut, 2017 07:54 ]
Odpięłam wczoraj obiektyw i okazało się, że te dziwne nikłe szumy pochodzą od niego gdyż samo body nie generuje "szmerania" po uruchomieniu. I nawet gdy wszystko jest razem podpięte i przez kilka minut nie używane to szumy zanikają całkowicie. Wygląda wiec na to, że stabilizacja w obiektywie "szaleje" :roll: ...tylko dlaczego to nie ma znaczenia czy jest w pozycji ON czy OFF... :neutral: Dla mnie wyłączona oznacza, że "nie pracuje"...niezrozumiałe to to dla mnie strasznie..idę na kawę poranną..paaa miłego dnia wszystkim !!! :smile:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group