forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - Podstawowy zestaw filtrów

IP68 - Nie 22 Sty, 2017
Temat postu: Podstawowy zestaw filtrów
Cześć :)

Niedawno zmieniłam system z Olympusa 4/3 na Pentaxa w formacie APS-C i chciałbym po tym jak mój portfel trochę odpocznie zacząć budować swoje wyposażenie od nowa. W kolejce na pewno czeka coś o wyższej ogniskowej niż 50 mm, ale na początku chciałem zająć się filtrami. Obiektyw którym obecnie dysponuję to sigma 17-50 mm o średnicy filtra 77 mm, postanowiłem kupić do niego filtry UV, polaryzacyjny oraz szary. W co warto się zaopatrzyć? Na pewno nie celuję w sprzęt najtańszy, ale też chciałbym znaleźć rozsądne wyważenie między jakością a ceną. Czy moglibyście coś doradzić?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

krakn - Pią 28 Kwi, 2017

Nie wiem jakiej firmy chcesz kupować.
Zależy też jaki rodzaj fotografii chcesz robić.

Jeżeli masz ciemny obiektyw to wystarczy ci ze dwa filtry całe o mocy 2, 4DG ew8.
Jeżeli masz jasne obiektywy to może się przydać nawet i ponad 10.
Dzięki temu w dzień można robić zdjęcia na długich czasach.

Filtry połówkowe okrągłe są fajne, ale nie do końca się sprawdzają.
Bo nigdy nie wiesz na jakiej wysokości będzie ekstremalnie jasne światło.
Np jesteś nad morzem, robisz zdjęcie pod zachodzące słonce i masz kłęby ciężkich chmur.

W tym wypadku może się przydać użycie nawet 2 fitrów połówkowych Tyle że ... gradacja zaczyna się nie konicznie w połowie kadru, a znaczne przyciemnienie być może będzie konieczne tylko na samej górze, albo gdzieś blisko brzegu, na wodzie.
Dlatego tutaj fajnym wyjściem są filtry systemu cokin, lub innego producenta, ale chodzi o filtry wsuwane.

Filtry przyciemniające okrągłe są znacznie praktyczniejsze gdy robimy zdjęcia w paskudnej pogodzie. Gdy ładnie leje, gdy jest sztorm i woda bryzga. Wtedy zakładasz okrągły filtr, osłona przeciw słoneczna... a aparat zakrywasz kondonkiem przeciwdeszczowym. I robisz. Nie masz kropli deszczu i maziaji na zdjęciu .
Tak wiec ... zależy co robisz za zdjęcia.
Ja czasami stosuję jednocześnie 3-4 filtry.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group