forum.optyczne.pl

Wolne tematy - The Battle is Over

T.B. - Sob 25 Mar, 2017
Temat postu: The Battle is Over
https://petapixel.com/2017/03/24/battle-micro-43-camera-outsold-full-frame-dslr/
Hip, hip, hurraaaaaaa.......!!!!! :mrgreen:

Początek końca lustrzanki i fulfrejma?

Tutejszyn - Sob 25 Mar, 2017

Ale co daje Ci tą radość?
To, że zdjęcia z pełnego lustra, którego nie posiadasz, sprzedają się gorzej? A może to, że lustrzanki, której nie masz, sprzedają się gorzej? A może to, że dobrze sprzedają się komuś zdjęcia, których autorem nie jesteś?

Często na dobrychprogramach.pl słyszę jedno zdanie (kilkaset jego wersji), które brzmi mniej więcej tak: "jestem użytkownikiem linuxa i chciałbym, aby Windows zniknął z powierzchni ziemi." Zawsze się wtedy zastanawiam, dlaczemu ludzie pragną anihilacji czegoś, czego sami nie posiadają, albo nie używają?

T.B. - Sob 25 Mar, 2017

Twoja reakcja daje mi taką radość. :lol:

Okazuje się, że hejterstwo to nie jest specjalność optyczne.pl. Na forum, z którego trafiłem do podlinkowanego artykułu, też ci od lustrzanek i fulfrejma się wściekli. Ale może niepotrzebnie to piszę, bo teraz już się tutejsi nie odezwą :???:

Tutejszyn - Sob 25 Mar, 2017

Ale Twoja radość była najpierw, dopiero na nią moja reakcja.
Więc co sprawiło, że zacząłeś szczerzyć zęby?

T.B. - Sob 25 Mar, 2017

Zdolność przewidywania.
Cieszyłem się na samą myśl, co będzie.

Ale temat jest ciekawy - co, nie?

Tutejszyn - Sob 25 Mar, 2017

T.B. napisał/a:
Ale temat jest ciekawy - co, nie?
Ciekawe jest to, że jako posiadacz formatu m4/3, dumnie wypinasz pierś, jakbyś miał zaraz dostać medal za sukces, którego autorem nie jesteś. Przecież tylko kupiłeś w sklepie aparat i nic więcej.
Wojmistrz - Sob 25 Mar, 2017

A ja nie widzę w tym początku końca ani lustrzanek, ani pełnej klatki.
kelvinpiotr - Sob 25 Mar, 2017

T.B. napisał/a:
Zdolność przewidywania.
Cieszyłem się na samą myśl, co będzie.


Ja bym się na Twoim miejscu nie cieszył, tu potrzebna wizyta u dobrego specjalisty :wink:

T.B. - Sob 25 Mar, 2017

kelvinpiotr,
Żeby mi zepsuł humor? :neutral:

Wojmistrz,
To jest tylko jeden człowieczek, który coś tam ogłosił ze swojego podwórka (chociaż sroce spod ogona to on nie wypadł). Być może jest to bez żadnego znaczenia, jeśli chodzi o wyciąganie bardziej ogólnych wniosków. Ale jednocześnie jest to kolejna dziurka w murze obronnym tych, którzy twierdzą, że jeśli ktoś mówi o profesjonalnych zdjęciach wykonanych bezlusterkowcem i to jeszcze "z matrycą jak paznokieć", to tylko dlatego, że mu zapłacili za takie gadanie.
A tak niezależnie od tego - pełna klatka i jeszcze większa klatka, to pewnie się nie skończą (tak szybko), ale sygnałów, że lustrzanka niedługo będzie przechodziła do lamusa, jest więcej.

[ Dodano: Sob 25 Mar, 2017 13:39 ]
Tutejszyn,
Jadę z żoną na przejażdżkę, przy okazji zjemy obiad w fajnym miejscu (mam nadzieję, że też dobry), a na piersi będzie mi dumnie powiewał aparat systemu m4/3. Cieszysz się? :mrgreen:

ryszardo - Sob 25 Mar, 2017

Jeszcze niedawno powszechne były twierdzenia, że do lamusa odejdzie APS-C i mniejsze formaty. Nic takiego nie miało miejsca.
Teraz coraz więcej ludzi wieści śmierć lustrzanek. Jak na złość i one trzymają się naprawdę dobrze (chyba najlepiej z całego rynku foto).

Wszystkie te twierdzenia można między bajki włożyć. Jak coś pada, to przeważnie zmiany są wyraźnie widoczne. Ktoś pamięta, jak to było z telefonami komórkowymi wyposażonymi w fizyczną klawiaturę? Zniknęły prawie całkowicie w dość krótkim czasie. Oczywiście jakiś marginalny udział w rynku zachowały, ale znaczenia ma to niewielkie.
W skrócie: gdyby zapowiadany koniec lustrzanek miał nastąpić w niedalekiej przyszłości, to już teraz powinny być wyraźne spadki sprzedaży i przejmowanie rynku przez inne produkty. Jakoś tego nie widać.

Tutejszyn - Sob 25 Mar, 2017

Cytat:
a na piersi będzie mi dumnie powiewał aparat systemu m4/3.
Mało mnie obchodzi, co Ci będzie powiewało. Życzę udanej wycieczki.
PDamian - Sob 25 Mar, 2017

Ja za to widzę związek między pieniactwem T.B. [np. http://forum.optyczne.pl/...a80a6fd3#531758 ] a upadkiem tego forum - http://forum.optyczne.pl/statistics.php
TomPL2 - Pon 27 Mar, 2017

Tiaaa, a to wszystko przez ocieplenie klimatu ;)
T.B. - Sob 01 Kwi, 2017

Mój brat poszedł do ogrodu, zrobił zdjęcie komórą i wysłał mi MMS. Ten MMS, to raczej zdjęcia nie poprawił zmniejszając je sobie. Raczej wręcz przeciwnie. A zdjęcie ciągle nadaje się do oglądania i pokazywania. Dla mnie, to ono jest nawet po prostu ładne.

Pierwszy aparat w telefonie pojawił się w 2000 roku i robił zdjęcia mniejsze, niż 640x480. O jakości lepiej nie mówić. Cała radość polegała na tym, że w ogóle te zdjęcia robił, było coś widać, a jeszcze trochę później można było zdjęcie komuś wysłać.

Jeśli postęp będzie postępował w tym tempie, to ... ? :???:
Wolę nie kończyć :mrgreen:

PDamian - Sob 01 Kwi, 2017

No właśnie.
Fakt: Z powodu popularności smartfonów producenci aparatów kompaktowych z małymi matrycami zostali zmuszeni do ograniczenia ich oferty. Niektórzy w ogóle się wycofali z tego rynku.

Pytanie: Dlaczego teraz miałyby do odstrzału pójść aparaty z dużymi matrycami pełnoklatkowymi?
-Logicznym by było, żeby następnymi ofiarami były aparaty z kolejnymi najmniejszymi matrycami.

Jak komuś w komórczaku brak zooma, to jest takie np. Sony RX10 III które ma tego zooma duużo,
a z drugiej strony pokrywa jego zakresem całe możliwości systemu m4/3 z wyjątkiem ultra szerokich kątów.
A zajmuje mniej miejsca niż zestaw dwóch obiektywów pokrywających (prawie) ekwiwalent zakresu ogniskowych 24-600mm do np. Panasonic http://j.mp/2nrbP1K


Zastanawiałeś się T.B. dlaczego Olympus (a wcześniej Panasonic) wycofali się z lustrzankowego systemu 4/3?

ryszardo - Sob 01 Kwi, 2017

Najniższa półka kompaktów pewnie z czasem odejdzie w zapomnienie.
Wraz ze wzrostem jakości obrazu uzyskiwanej telefonem może też spaść popularność tych bardziej zaawansowanych z nieco większymi matrycami.
Kompakty z dużym zoomem i aparaty z wymienną optyką powinny przetrwać bez większego problemu, bo ich nie da się zastąpić telefonem (i zdziwię się, jeśli to się zmieni).

Jeśli chodzi o szerokie kąty widzenia, to bardzo szkoda skasowania serii DL Nikona. 18-50 mógł nieźle namieszać. Pozostaje nadzieja, że Canon, Panasonic lub Sony podchwyci koncepcję i wypuści podobny model.

T.B. - Sob 01 Kwi, 2017

ryszardo napisał/a:
Kompakty z dużym zoomem i aparaty z wymienną optyką powinny przetrwać bez większego problemu,

A co sądzisz o archaicznym sposobie celowania z klapiącym lustrem?
Nie interesuję się lustrzankami, ale coś mi się obiło o oczy, że coraz mniej jest lustra w lustrze. Np. jak się prąd wyłączy (wyjmie baterię), to przestaje być widać w tych lustrach. Ale to tak całkiem po laicku przedstawiam.
Wg mnie jeszcze tylko jakiś mały przełomik na plus jest potrzebny w wizjerach elektronicznych.

PDamian - Sob 01 Kwi, 2017

Zgadzam się że koncepcja lustrzanki jest przestarzała i lustro w dzisiejszych czasach jest niepotrzebne.

Szczególnie wątpliwie sensownymi są konstrukcje lustrzanek aps-c. -Bo zachowano w nich odległość bagnetową z analogowych fulfrejmów i dodatkowo obrazek w wizjerze jest malutki.
Ale to właśnie jedyny skonstruowany do fotografii cyfrowej system lustrzankowy [właśnie tak go zachwalano]: 4/3 https://en.wikipedia.org/wiki/Four_Thirds_system padł pierwszy. (I jakie zoomy f/2 do niego były :wink: ... i telecentryczne obiektywy...)
A lustrzanki aps-c wciąż są produkowane.

ryszardo - Sob 01 Kwi, 2017

T.B. napisał/a:
Np. jak się prąd wyłączy (wyjmie baterię), to przestaje być widać w tych lustrach.

Niby od kiedy? Ja tam w moim aparacie widzę obraz w wizjerze nawet jak wyjmę baterię.

Ogólnie ja tam nie uważam, że lustrzanki są przestarzałe. Brak lustra ma oczywiście swoje zalety, ale są też wady. Przy wizjerze elektronicznym cały czas musi pracować matryca, przez co się grzeje i zużywa akumulator. Dodatkowo w nocy psuje adaptację oka do ciemności.
Jakość obrazu w ostatnim czasie jest coraz lepsza. Bardziej praktyczny jest przyzwoity wizjer elektroniczny, niż ciemne optyczne maleństwo w tanich lustrzankach. Do dobrych wizjerów opartych na pentapryzmacie niestety jeszcze daleko.
Lustrzanki ciągle też mają przewagę, jeśli chodzi o AF, ale to raczej skutek dłuższego okresu rozwoju mechanizmów tego typu.

komor - Sob 01 Kwi, 2017

ryszardo napisał/a:
Niby od kiedy?

Od dawna w Nikonie, od jakiegoś czasu w Canonie chyba też. Matówka ze zintegrowanym ekranem wyświetlającym cuda-wianki nałożone na obraz z matówki.

ryszardo - Sob 01 Kwi, 2017

komor napisał/a:

Od dawna w Nikonie, od jakiegoś czasu w Canonie chyba też. Matówka ze zintegrowanym ekranem wyświetlającym cuda-wianki nałożone na obraz z matówki.


Nie wiem jak w jeszcze nowszych, ale w 7D II po wyłączeniu zasilania po prostu przestaje wyświetlać wszystkie informacje i punkty AF i zostaje sam obraz. W nowszych jest inaczej?

komor - Sob 01 Kwi, 2017

A to nie wiem. Wiem, że w C wprowadzili taki wyświetlacz jak wcześniej w N. Przy czym nie wystarczy wyłączyć zasilanie, trzeba jeszcze wyciągnąć baterię. Spróbujesz u siebie, ryszardo?
ryszardo - Sob 01 Kwi, 2017

Nie spróbuję, bo mam tylko antycznego 40D. 7D II pamiętam z jednego z Festiwali Optycznych.
Swoją drogą nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za miesiąc na Majówce Fotograficznej sprawdzić, jak jest w rzeczywistości. Będziesz?

Dopiero teraz ogarnąłem, jaka była data napisania tego posta :P

BartekG - Nie 02 Kwi, 2017

komor napisał/a:
A to nie wiem. Wiem, że w C wprowadzili taki wyświetlacz jak wcześniej w N. Przy czym nie wystarczy wyłączyć zasilanie, trzeba jeszcze wyciągnąć baterię. Spróbujesz u siebie, ryszardo?


W moim nikonie w torze wizjera jest ekran LCD. Jeżeli bateria jest rozładowana (albo nie ma jej wcale) to ekran staje się półprzeźroczysty i obraz jest bardzo ciemny. Sam ekran nie zużywa energii, potrzebuje tylko napięcia żeby kryształki były odpowiednio ułożone.

Kiedy fotografuję ptaki muszę mieć aparat gotowy do zrobienia zdjęcia bo często mam na to tylko kilka lub kilkanaście sekund a trzeba wycelować w ptaka, ustawić ostrość i czasami ekspozycję.
Zdarza mi się patrzeć 10 minut przez wizjer czekając aż ptak wyjdzie z krzaków. Ile wytrzyma bateria w bezlusterkowcu przy takim użytkowaniu? W nikonie jeszcze nie udało mi się zużyć całej baterii w jeden dzień a aparat jest cały czas włączony.
Moim zdaniem lustrzanki mają zagwarantowaną pozycję w fotografii zwierząt, a jak ktoś kupił lustrzankę to po co ma kupować inny aparat do krajobrazów, portretów czy innych zdjęć skoro lustrzanka zrobi to tak samo dobrze?
Rozmiar też nie jest dla mnie argumentem bo po dołączeniu obiektywu i tak trzeba aparat nosić w torbie a to czy weźmie się mniejszą czy większą torbę nie ma specjalnie znaczenia. Regularnie zabieram ze sobą do pracy D5300 i S 18-200C w torbie razem z obiadem.

ghost - Pon 03 Kwi, 2017

W związku z wygraniem bitwy, Panasonic prawdopodobnie zredukuje część foto :-)
T.B. - Pon 03 Kwi, 2017

Nie wiem, o jakiej bitwie mowa, ale doniesieniom o redukcji Panasonic (na razie) zaprzecza.
Tak donoszą optyczne.pl w plotkach z zeszłego tygodnia.

PDamian - Pon 03 Kwi, 2017

Cytat:
The Battle is Over

ghost - Pon 03 Kwi, 2017

Olympus oficjalnie do teraz chyba nie ubił 4/3. Jeszcze jakiś czas temu niektórzy czekali na nowe korpusy :-)
PDamian - Pon 03 Kwi, 2017

http://www.43rumors.com/t...-thirds-lenses/
ryszardo - Pon 03 Kwi, 2017

ghost napisał/a:
Olympus oficjalnie do teraz chyba nie ubił 4/3. Jeszcze jakiś czas temu niektórzy czekali na nowe korpusy :-)

Już ubił. Niecały miesiąc temu :P :
http://www.optyczne.pl/10...system_4_3.html

T.B. - Pon 03 Kwi, 2017

Wszystko ma swój początek i swój koniec, nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć koniec wszystkich aparatów fotograficznych jako osobnych urządzeń. Może będą tylko w smartfonach, w zegarkach, albo wszczepiane w oczy. Mam tylko przypuszczenie graniczące z pewnością, że jeśłi wszystko pójdzie po kolei, to najpierw znikną lustrzanki.
Tutejszyn - Pon 03 Kwi, 2017

Wszczepiane w mózg, oczywiście po wycięciu jego kawałka, aby zrobić miejsce.
PDamian - Pon 03 Kwi, 2017

No to tym bardziej nie chcemy żeby nam tam klapało lustro. :wink:
Usjwo - Sro 05 Kwi, 2017

Mnie tez coraz bardziej wystarcza telefon, zamiast lustrzanki. W 90% zdjecia I tak beda ogladane na telefonie lub laptopie.
W ostatni weekend bylem w Taipei. Wieczorem cale stado fotografow czekalo na ladne swiatlo na "101". Ja tez, ale bez statywu, bez filtrow I calej masy szpejow. Poniewaz nie mialem cisnienia na "super" zdjecie, wiec moglem poobserwowac innych. Jeden profi z topowym Nikonem, probowal roznych sztuczek z naswietleniem, maskowaniem itp. Wciagu pol godziny zrobil pewnie ponad 100 zdjec. Poniewaz stojedynka wystawaje ponad horyzont, wiec cale maskowanie bylo o kant ... potluc. Stalem akorat za nim, wiec widzialem wszystkie zabiegi. W pewnym momencie gosciu wyja iPhona I strzelil calkiem ladne zdjecie. :grin:
Ja w tym czasie zrobilem z 6 iPhonem (HDR) i 6 lustrzanka (z barketingiem +1,-1,-2).
Zdjecie z iPhona mam natychmiast, z aparatu jeszcze nie wyjalem karty.



Jak obrobie zdjecie z aparatu to wrzuce dla porownania.

Tutejszyn - Sro 05 Kwi, 2017

Usjwo napisał/a:
W ostatni weekend bylem w Taipei.
Niektórzy to mają fajnie :)

Usjwo napisał/a:
Poniewaz nie mialem cisnienia na "super" zdjecie
No i też wyszło, jak wyszło. Dość zwyczajnie, trochę szaro, trochę buro. Nic by się nie stało, gdyby to zdjęcie w ogóle nie powstało. Ale jaki stąd płynie wniosek? Że do fotografowania coraz częściej wystarcza iPhone, a sprzęt profi i tak nie daje rady? A może paradoksalnie, w zalewie bylejakości, prawdziwa fotografia, umiejętnie zrobiona, szlachetnieje i staje w jakiś sposób elitarna?
T.B. - Sro 05 Kwi, 2017

Tutejszyn,
Po co jest fotografia?

ryszardo - Sro 05 Kwi, 2017

T.B. napisał/a:
Tutejszyn,
Po co jest fotografia?


Polecam doprecyzować pytanie:
Fotografia, czyli co - dziedzina techniki/sztuki/cokolwiek, czy może konkretne zdjęcie?
Jaka fotografia - dokumentalna czy może artystyczna?
Z czyjego punktu widzenia - fotografa, czy odbiorcy? A może to ta sama osoba?

Tutejszyn - Sro 05 Kwi, 2017

Cytat:
Tutejszyn,

Po co jest fotografia?
Nie wiem. Odpowiedz, może czegoś się dowiem.
T.B. - Sro 05 Kwi, 2017

ryszardo,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotografia
https://en.wikipedia.org/wiki/Photography

ryszardo - Sro 05 Kwi, 2017

T.B., OK, czyli chodzi o dziedzinę sztuki/techniki. Teraz brakuje odpowiedzi na pozostałe dwa pytania. Wtedy można zacząć rozmawiać.
Tutejszyn - Sro 05 Kwi, 2017

T.B. napisał/a:
Po co jest fotografia?
Lepiej powiedz, do czego dążysz, bo na razie zacytowałeś Internet, a nic z tego nie wynika.
Usjwo - Sro 05 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:

Usjwo napisał/a:
Poniewaz nie mialem cisnienia na "super" zdjecie
No i też wyszło, jak wyszło. Dość zwyczajnie, trochę szaro, trochę buro. Nic by się nie stało, gdyby to zdjęcie w ogóle nie powstało.

Swiatlo bylo bure, pochmurno. Dlatego wstawie tez zdjecie z lustra, zobaczymy czy bedzie lepsze.
Tutejszyn napisał/a:

Ale jaki stąd płynie wniosek? Że do fotografowania coraz częściej wystarcza iPhone, a sprzęt profi i tak nie daje rady? A może paradoksalnie, w zalewie bylejakości, prawdziwa fotografia, umiejętnie zrobiona, szlachetnieje i staje w jakiś sposób elitarna?

Wniosek taki ze w wiekszosci przypadkow wystarczy Iphone. Trzeba dobierac narzedzie do zadania, nie ma co ciagle dziwgac aparatu i wiadra obiektywow. To ze lustrzanka potencjalnie zrobi lepsze to wiem, ale skoro to zdjecie pamiatkowe to jakosc jest wystarczajaca. Jeszcze 2 lata temu byla przepasc.

T.B. - Sro 05 Kwi, 2017

Tutejszyn,
Ryszardo pytał, więc mu odpowiedziałem - nie siląc się na własną definicję.
A moje pytanie jest równie proste, jak odpowiedź na pytanie Ryszardo.

ryszardo - Sro 05 Kwi, 2017

T.B., wszystko fajnie, tylko na 2/3 moich pytań odpowiedzi nie udzieliłeś.
Tutejszyn - Sro 05 Kwi, 2017

...
T.B. - Sro 05 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
...

. – / – – / . / – .


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group