forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Sony A6000 vs. Olympus om-d e-m10 mark 2

Lich555 - Czw 04 Maj, 2017
Temat postu: Sony A6000 vs. Olympus om-d e-m10 mark 2
Witam.
Który zestaw jest lepszy?
Sony A6000 + obiektyw 18-55mm F3.5-5.6 Obiektyw do Sony
Czy może Olympus om-d e-m10 mark 2 z kitowym?

PDamian - Czw 04 Maj, 2017

http://www.cyfrowe.pl/apa...ay-430-pln.html

[ Dodano: Pią 04 Maj, 2017 23:52 ]
https://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/13794704

T.B. - Pią 05 Maj, 2017

Lich555,
Z testów na optyczne.pl wynika, że lepszym aparatem jest Olympus, a różnica jest znacząca.
Jeśli pod pojęciem "kitowy" rozumiesz 14-42/3.5-5.6, to prawdopodobnie te obiektywy są porównywalne. Jednak nie po to wybiera się aparat z wymiennym obiektywem, żeby porównywać zestawy, czyli aparaty łącznie z obiektywami.

Lich555 - Pią 05 Maj, 2017

PDamian
Niestety Twoje propozycje są za drogie.

T.B.
Porównywałem na wielu stronach te aparaty, np. Porównanie
No i Olympus wygrywa w niektórych rzeczach, ale są to raczej rzeczy niezbyt ważne.
Sony ma większy sensor, lepszy w nocy, lepszy autofocus, więcej fps.

T.B. - Pią 05 Maj, 2017

Lich555,
Kup ten aparat, który Tobie bardziej odpowiada. Nawet wizualnie, bo musisz się dobrze czuć ze swoim nabytkiem.
Może też dla Ciebie mieć znaczenie jakaś jedna konkretna cecha/przewaga.

Natomiast w kwestii czysto formalnej, na temat czysto technicznego porównywania aparatów.
Nie porównuj milimetrów ani megapikseli sensora itp. Popatrz na to porównanie:
http://www.optyczne.pl/32...dsumowanie.html
Przestaw sobie tylko któryś z porównywanych aparatów na A6000 i porównaj:
- szybkość działania,
- autofokus,
- pomiar światła,
- balans bieli,
- jakość obrazu JPEG,
- jakość obrazu RAW,
Tylko rozdzielczość i zakres tonalny A6000 ma odrobinę lepsze.
Co z tego, na przykład, że autofokus jest szybszy, skoro jest niecelny?
(Jedno w czym AF fazowy ma przewagę, to w skuteczności trybu śledzenia.)

Dynax - Sob 06 Maj, 2017

Stawiam dolary przeciwko orzechom, ze nie rozróżnisz zdjęć wykonanych oboma aparatami z kitowymi obiektywami. Do oglądania zdjęć na monitorze czy w TV oraz odbitek do 30x40 różnicy pomiędzy 16 a 24 pix bez lupy nie zobaczysz. Szczególnie w ślepym teście (tzn bez wiedzy które zdjęcie z którego aparatu).

Raczej kieruj się wygodą stosowania i ewentualnie porównaniem cen kilku dodatkowych obiektywów jak jasny standard czy długie tele na uzupełnienie do kita. Zadaj sobie pytanie ile zdjęć robisz w nocy i w ilu potrzebny ci szybki autofokus (różnice pewnie zobaczysz w fotografowaniu samolotów i samochodów albo na zawodach sportowych).

No i nie ma sprzętu idealnego :-)

Lich555 - Sob 06 Maj, 2017

Faktycznie ten test przekonał mnie do Olympa. Tylko to robienie zdjęć w nocy mnie boli bo różnica nie jest mała. Mam do Was jeszcze pytanie równie ważne. Z tego co się orientuję, Sony ma dużo większy wybór obiektywów od kiedy do A6000 można przymocować te do lustrzanek. I jak z ceną tych luster?
T.B. - Sob 06 Maj, 2017

Nie wiem, jakie sytuacje zdjęciowe masz na myśli, pisząc o zdjęciach w nocy. Normalnie w nocy używa się po prostu lampy, a te wyścigi na ISO, to tylko "ciekawostka przyrodnicza". Natomiast to, co widać w kategorii "zdjęcia nocne", to na ogół jest najniższe ISO, długi czas i często nawet mocno przymknięta przysłona (to ostatnie à propos jasnych/ciemnych szkieł).

Dobre zdjęcia na wysokim ISO i do tego jasne szkła są potrzebne w innych sytuacjach, niż noc. Na przykład przy fotografowaniu sportu innego niż szachy i brydż. A to ze względu na konieczność stosowania krótkich i bardzo krótkich czasów naświetlania, przy jednoczesnym niedostatku światła zastanego (lampa się nie przyda np. wtedy, gdy używasz teleobiektywu, bo obiekt jest daleko). Albo przy fotografowaniu dzikich zwierząt innych niż leniwce.

Lich555 - Sob 06 Maj, 2017

A jaki statyw byście polecili do tego? Pewnie jest jeszcze jakieś totalnie podstawowe wyposażenie o którym mogę nie wiedzieć, a powininen mieć każdy fotograf. Mam na myśli całkiem podstawowe przedmioty, nie wiem... np. może coś do mycia sprzętu itp.
T.B. - Sob 06 Maj, 2017

Zapasowe baterie.
Zapasowe karty pamięci.
Czyścitka oczywiście też - odpowidnie szmatki, pędzelek, najlepiej z takim czymś na drugim końcu nasączonym grafitem czy czymś (bardzo skuteczne), gruszka.

luc4s - Sob 06 Maj, 2017

Co do Olków, ciągle działa w oficjalnym sklepie 10% rabat z kodem od fly4free. Szczególy wygoglujecie.
Lich555 - Nie 07 Maj, 2017

Co myślicie o tym konwerterze do Olympusa? Czym one właściwie się różnią?
MCON-P02
MCON-P01

T.B. - Nie 07 Maj, 2017

Do różnych obiektywów pasują.
Lich555 - Nie 07 Maj, 2017

Obydwa pasują do tego zestawu?
Olympus zestaw
Z tego co wiem, to ten ma obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 IIR.
Z mojego amatorskiego oka wynika, że lepiej kupić MCON-P02 bo można robić zdjęcia z bliższa (0.22 m vs. 0.24 m).

WojciechW - Nie 07 Maj, 2017

Mam akurat MCON P01. Kupiłem go m. in. dlatego, że nie był bardzo drogi, a może się przydać gdy trzeba skorzystać z automatycznego ustawiania ostrości.

Różnice między P01 a P02 wynikają ze sposobu mocowania (bagnety, pierścienie adaptacyjne), który determinuje zestaw obiektywów, z którymi można je stosować.

Tak na przykład P01 nie mozna używać z bardziej płaskimi obiektywami kitowymi EZ- 14-42, a tylko vrii lub vii.

PO2 można używać z oboma typami kitowych 14-42 (zaróvro EZ jak i vrii), ale w przeciwieństwie do P01 nie można go założyć do dłuższego 40-150. Obydwa można sytpsować do stałki Olka 45 mm, ale akurat takiego obiektywu nie mam.

Zastosowanie tych konwerterów z 14-42 jest owszem użyteczne, ale pozostawia pewien niedosyt, bo jak dla mnie powiększanie jest trochę za małe.

Znacznie większe powiększeie można uzyskać z 40-150, ale fotografowanie tym zestawem nie jest łatwe. Problem wynika tu m.in. z bardzo malej głębi ostrości - producent zaleca zmniejszenie otworu przesłony do około 8. W sumie mozna jednak coś zrobić.

Jakość obrazów jest zadowalająca.


Serdecznie pozdrawiam,

WojcirchW

Lich555 - Nie 07 Maj, 2017

Czyli brać PO2 i nie powinienem być zawiedziony?
T.B. - Nie 07 Maj, 2017

PO2 będzie pasował do 14-42 II R i EZ.
PO1 będzie pasował do 14-42 II R i do 40-150.
(No i każdy z nich do jeszcze innych obiektywów.)
Nie wiem czy i w jakim kierunku będziesz rozwijał zestaw, no i który obiektyw na pewno będzie tym pierwszym.

Lich555 - Nie 07 Maj, 2017

Czym różni się taki konwerter od soczewek tego typu:
Zestawy soczewek makro Foxfoto

T.B. - Nie 07 Maj, 2017

Na mój chłopski rozum - dopóki konwerter jest zbudowany z jednej soczewki, to co do zasady niczym. Może za to soczewka bardzo różnić się jakością, jeśli to jest jakaś soczewka jakiejś firmy.
Poza tym, jeśli o Olympusie mowa, to ma on tryb fotografowania dostosowany do konwertera makro i jest to na pewno dostosowanie do własnego konwertera.

Lich555 - Pon 08 Maj, 2017

Jaki statyw byście polecili? Szczerze nie mam pojęcia czym taki statyw może różnić się od drugiego. Jedyne co bym chciał to szeroki kąt obrotu (do góry też).
komor - Pon 08 Maj, 2017

Lich555 >>> Inne akcesoria fotograficzne. Tylko tańsze statywy mają zintegrowaną głowicę, która mogłaby stawiać jakieś istotne ograniczenia. Obrót w osi pionowej (czyli w lewo/prawo) jest zwykle nieograniczony, 360°, natomiast do góry/w dół owszem, są ograniczenia. Lepsze statywy kupuje się bez głowicy i dobiera głowicę do potrzeb. Musisz więc rozejrzeć się po cenach i zdecydować, ile chcesz/możesz wydać.
Lich555 - Pon 08 Maj, 2017

Statyw tańszy
Statyw droższy
Pomiędzy tymi statywami jest bardzo duża różnica? Można do nich podpiąć Olympusa OM-D E-M10 II (i jak to poznać, czy da się podpiąć?) ?

komor - Pon 08 Maj, 2017

Lich555 napisał/a:
Można do nich podpiąć Olympusa OM-D E-M10 II (i jak to poznać, czy da się podpiąć?) ?

Poznać można po nośności podanej przez producenta. Co do samego mocowania. to wszystkie sensowniejsze aparaty mają jeden rodzaj gwintu statywowego, więc pod tym względem nie ma problem.u.

Manfrotto to dobra marka (choć ponoć już nie to co kiedyś…), ale ten pierwszy to wybrałeś statyw mini, jego maksymalna wysokość to tylko 130 cm. Oczywiście to jest wygodne na wycieczki, ale żeby robić tym np. krajobraz przez pół godziny, to raczej trzeba klęczeć przed nim…
Ten drugi większy, ma głowicę typu pistoletowego, nie jestem pewien czy taką chcesz. Z pewnością jest mniej kompaktowa do noszenia, choć dość wygodna do obsługi przy lekkim aparacie, w porównaniu do kulki z tego mniejszego. Z opisu wynika, że ma specjalny tryb do wideo, nie wiem czy przydatny dla Ciebie. Fajna malutka szybkozłączka, choć nietypowa. Ten mniejszy nie ma żadnej szybkozłączki.

Udźwig obydwa mają taki sam (1.5 kg), od małego bezlusterkowca wystarczy, obydwa są dość lekkie.

zelik76 - Sro 14 Cze, 2017

Mam Compact Action i używam z Canonem 100D i Fuji X-E1 (oba z kitami). Więc Olka udźwignie spokojnie. Bardzo wygodny, lekki statyw, rączka bardzo ułatwia poziomowanie. Wykonanie porządne, żadnych luzów. Stawiałem na nim swego czasu Nikona D90 z tele 75-300 i dawał radę, aczkolwiek miałem obawy czy silniejszy wiatr nie wywróci mi statywu przy pełnym wysunięciu i byłem cały czas "w pogotowiu". Po złożeniu najcieńszych nóżek było ok., aczkolwiek do takiego zestawu brałbym już coś cięższego.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group