forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Luneta do obserwacji ptaków za około 3,5k

maciekef - Czw 11 Maj, 2017
Temat postu: Luneta do obserwacji ptaków za około 3,5k
Cześć,

szukam swojej pierwszej lunety, czyli wraz ze statywem. Budżet za zestaw to 3-3,5k, chyba że za dodatkowego tysiaka dostanę coś co znacznie poprawi jakość(kilka miesięcy po zakupie pierwszego aparatu i lornetki zmieniałem je na lepsze i nie chciałbym żeby w przypadku lunety było tak samo)
Przejrzałem już trochę internetu i na razie natrafiłem na poniższe:

Luneta Vixen Geoma II ED 82 A (21-63x82)
Vanguard Endeavor HD 82A kątowa
Ecotone Kamakura SP 80 + nie wiem jaki okular ..
Ecotone Kamakura JSG 80 + nie wiem jaki okular ..

Oczywiście jeżeli macie do zaproponowania jakąś inną to jestem otwarty na propozycje, sam niestety w temacie kompletnie zielony jestem.
Nie wiem czy to coś pomoże ale lornetkę mam VORTEX CROSSFIRE 10x42 i jestem zadowolony.

Z góry wielkie dzięki za pomoc

kot Sylvester - Czw 11 Maj, 2017

Maciekef z wymienionych przez Ciebie widziałem tylko Vanguarda i go nie polecam. Polecam natomiast zajrzeć na tę stronę:

http://edredon.pl/

ciekawa oferta lunet Opticrona oraz koniecznie zadzwonić i pogadać z panem Jackiem który jako ptasiarz powinien coś sensownego doradzić.

maciekef - Pią 12 Maj, 2017

jeszcze jedną pytanie, czy luneta powinna być kątowa czy prosta też bedzie wygodna?
znalazłem fajną okazje, ale na prostą własnie, stad pytanie

kot Sylvester - Pią 12 Maj, 2017

Maciekef wybór kątowej lub prostej zależy od sposobu obserwacji. Prosta sprawdza się lepiej jeżeli obserwujesz z pozycji leżącej zwłaszcza z za pagórka lub jakiegoś dołka. Jeżeli siedzisz lub stoisz statyw z kątową będzie mniej wysunięty (bo patrzysz od góry) a tym samym bardziej stabilny. Oczywiście jeżeli trafia się okazja z prostą to pozostaje tylko kwestia solidności {stabilności} statywu.
maciekef - Pią 12 Maj, 2017

dzięki wielkie
właśnie prosta jest o około 1000 zł tańsza, więc chyba w tej cenie jakiś stabilny statyw uda się nabyć, teraz pozostaje pytanie jaki statyw kupić

kot Sylvester - Pią 12 Maj, 2017

Maciekef skoro decydujesz się na prostą to ważna jest oprócz udźwigu również jego maksymalna wysokość tak aby okular lunety był na wprost Twojego oka gdy stoisz swobodnie wyprostowany. Musisz dokonać pomiaru wysokości: podłoga - Twoje oko. W kwestii samego statywu to Manfrotto jest pewną i sprawdzoną marką z którą w razie czego nie ma problemu serwisowego. Przykładowy model:

http://www.fotoplus.pl/st...3W-MK290XTA3-3W

http://www.fotoplus.pl/st...C2-MK290XTA3-BH

zwróć uwagę że różni się rodzajem głowicy, 3D lub kulowa. 3D zapewnia stabilniejsze prowadzenie w płaszczyźnie, kulka jest szybsza jeśli idzie o zmianę płaszczyzny kierunku i kąta ale znacznie trudniejsza w obsłudze. Potrzeba sporo wprawy w płynnym posługiwaniu się nią. Trzeba dobrze przemyśleć którą wybrać, dlatego dobrze osobiście sprawdzić obie w sklepie.

maciekef - Nie 14 Maj, 2017

kot Sylvester po raz kolejny ogromne dzięki za pomoc i cenne wskazówki.
Przepraszam, że się czepiam ale na którymś forum czytałem, że dobry statyw pod lunete to min około 1000 kosztuje, myslisz ze moge sobie do sklepu z lunetą iść i posrawdzać jak sie trzyma?(choć podłoże w sklepie bedzie na pewno bardziej stabilne niż w terenie)

kot Sylvester - Pon 15 Maj, 2017

maciekef napisał/a:

Przepraszam, że się czepiam ale na którymś forum czytałem, że dobry statyw pod lunete to min około 1000 kosztuje, myslisz ze moge sobie do sklepu z lunetą iść i posrawdzać jak sie trzyma?(choć podłoże w sklepie bedzie na pewno bardziej stabilne niż w terenie)


Maciekef nie przepraszaj bo nie ma za co, po to w końcu jest to forum, kto pyta nie błądzi albo jest "pytek" :wink: do wyboru.
Oczywiście że należy sprawdzić w sklepie, bierz lunetę pod pachę i śmiało, normalny sprzedawca jeszcze powinien ci coś doradzić widząc klienta który chce dokonać zakupu.
Co do ceny statywu to nie ma złotej recepty, ważniejszy od ceny jest jego udźwig i stabilność w tym wypadku. Jeśli możesz zważ lunetę i szukaj statywu który ma podany udźwig co najmniej DWA razy większy wtedy będzie pewność że utrzyma ją stabilnie.

Pozdrowionko!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group