forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - Fotografowanie produktów od góry na białym tle

hikary3 - Sro 04 Maj, 2022
Temat postu: Fotografowanie produktów od góry na białym tle
Chciałbym robić zdjęcia produktów od góry na białym tle. Coś w takim stylu jak te.
https://www.instagram.com/p/CcVILNerlIx/
https://www.instagram.com/p/CaZoL-GrUz_/
https://www.instagram.com/p/CaU35dsLrXe/

I głównie mam problem ze światłem, dodam że nie miałem wcześniej styczności z taką fotografia i ogólnie pracy z lampami. Budżet jak najmniej na początek i myślałem o jednym dużym softboxie ze stałym światłem (4 x 85W) na żurawiu. Czy może lepiej 2 lampy - prawa i lewa strona?
I pytanie czy to wystarczy, czy może iść w jakieś tanie błyskowe tylko tutaj budżet pozwoli mi na jedną lapę bo są droższe.
A także pytanie co do powierzchni - czy dużą różnicę robi jakiś stół do fotografii bezcieniowej + lampy od dołu w stosunku do zwykłego tła fotograficznego PVC?

Czy może wgl wystarczy jakiś namiot bezcieniowy? Dodam że na początku to raczej będą małe przedmioty, może w przyszłości większe

_Tomek_ - Czw 05 Maj, 2022

Stół bezcieniowy i dwie lampy z dołu, a z góry dwa skośne światła w softboxach. Jeden duży z żurawiem nie będzie wygodny w ustawieniu, lepiej jak po bokach stoją dwa na statywach. Błyskowe światło odradzam, dużo łatwiej ustawić ciągłe światło, bo od razu widać efekt ustawienia, jakieś świetlówki 5500 K na przykład. Po co męczyć się z błyskiem jak przedmiot nieruchomy? Takie są moje doświadczenia, może ktoś ma inne.
_Tomek_ - Czw 05 Maj, 2022

Dodam jeszcze na zachętę, że to wygląda trudniej niż jest faktycznie. Mamy jeszcze możliwość obróbki i zjechania z bielą tła. A patrząc już tak zupełnie małokosztowo to za stół bezcieniowy można wziąć przezroczyste pleksi z jakiejś antyramy, a metr niżej na dole biały karton. Ale ustawialne światło z dołu i góry musi być.
hikary3 - Czw 05 Maj, 2022

_Tomek_ napisał/a:
Stół bezcieniowy i dwie lampy z dołu, a z góry dwa skośne światła w softboxach. Jeden duży z żurawiem nie będzie wygodny w ustawieniu, lepiej jak po bokach stoją dwa na statywach. Błyskowe światło odradzam, dużo łatwiej ustawić ciągłe światło, bo od razu widać efekt ustawienia, jakieś świetlówki 5500 K na przykład. Po co męczyć się z błyskiem jak przedmiot nieruchomy? Takie są moje doświadczenia, może ktoś ma inne.


Z żurawiem zainspirowałem się z tego profilu co są zdjęcia. Chyba zrobię tak jak napisałeś bo są ciekawe zestawy w przyzwoitej cenie na allegro.
A co do 2 lamp na statywach to czy cienie nie będą inne niż przy jednym od góry? W efekcie który chciałbym osiągnąć to chciałbym aby cienie były znikome tak jak na tych przykładowych zdjęciach, jednak widoczne.
Boję się też że przez stół bezcieniowy cieni wgl nie będzie.
Nie chciałbym mieszać też za bardzo w postprodukcji - wycinanie itp - jedynie podbicie bieli i lekka obróbka.

_Tomek_ - Czw 05 Maj, 2022

Na stole bezcieniowym też możesz mieć cienie, tylko musisz słabiej świecić z dołu. Wspominałeś coś o 85 W, jeśli to są takie świetlówki foto (rurka ułożona spiralnie z gazem w środku) to kup 4, 2x 85 W i 2x coś słabszego, np. 45 W (co tam akurat mają). Dwie do softboxów 60 cm na statywach i dwie gołe w oprawkę na ministatywy pod stół. Te softy na statywach możesz ustawić praktycznie pionowo nad przedmiotem na stole i mieć krótkie cienie, albo dalej. To bardzo uniwersalny zestaw.

Co do namiotu to nie mam dobrych doświadczeń, mdłe oświetlenie wychodzi. Może przy biżuterii się sprawdzi, gdzie odblasków aż nadto. No właśnie, co to za przedmioty (ja piszę cały czas w kontekście takich 5-30 cm)?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group