forum.optyczne.pl

Lornetki - z lornetką na ptaki

gaudemus - Czw 28 Wrz, 2023
Temat postu: z lornetką na ptaki
Witam
Ja i kolega Adaher mamy ambitne plany wybrać się za tydzień (dokładniej w sobotę 07.10) nad Stawy Milickie.
Cele mamy jak najbardziej dalekosiężne i ambitne tzn chcemy siedzieć na brzegu stawu, słuchać rykowiska i podziwiać wschód słońca oraz krążące w powietrzu i na wodzie ptaki.

Jakby ktoś miał plany też akurat wybrać się na ptaki w tym dniu i w te okolice to proszę o kontakt na priv, podeślę pinezkę do miejsca gdzie mamy zamiar się okopać.
Punkt obserwacyjny mamy upatrzony kilka kilometrów od Milicza, dojedzie się nad samą wodę samochodem, ale na miejscu jest tylko droga i las. Termos, kanapki i krzesełka turystyczne są jak najbardziej wskazane.
W przeciwieństwie do poprzednich spotkań z lornetkami tym razem mamy zamiar bardziej skupić się nie na tym przez co patrzymy tylko na tym na co patrzymy.
Co bynajmniej nie oznacza że cały nasz szpej optyczny zostawimy w domu ... :mrgreen:

Wojtas_B - Czw 28 Wrz, 2023

Długoterminowa prognoza pogody, jeśli jej wierzyć, jest dobra. Ja chętnie pojadę pod warunkiem znalezienia chętnych do zabrania z Warszawy, którzy zapewnią mi towarzystwo, no i wezmą udział w kosztach paliwa. Samemu nie chce mi się zasuwać, bo to 700 km w obie strony.
Zainteresowani niech piszą do mnie na priv i podają swoje telefony.

binocullection - Czw 28 Wrz, 2023

Jednak troche daleko od Wawy, zeby jechac ogladac ptaki. :)

Gdyby ktos reflektowal na Kampinos lub ostoje na stawach Grzegorzewickich, to zapraszam do kontaktu.

Wojtas_B - Czw 28 Wrz, 2023

binocullection, Załóż więc oddzielny wątek.
Lech149 - Pon 02 Paź, 2023

czy spotkanie doszło do skutku ? :razz: :razz:
Wojtas_B - Pon 02 Paź, 2023

Spotkanie ma być w najbliższą sobotę 7 października.
Lech149 - Pon 02 Paź, 2023

Ślepota , Nie doczytałem. Sorry . Ale chociaż wiem , że Forum działa . :wink:
gaudemus - Pią 06 Paź, 2023

Tak podsumowując, żeby ktoś nie myślał że forum nie działa ;)

zaczynamy z Adaherem jutro rano ok 06:30 w miejscówce, pogoda ma być w miarę ok, ale gdyby coś się skiepściło to przenosimy się na nieodległą wieżę widokową z dachem, a jak już będzie całkiem źle to jedziemy do knajpy na pyszną rybkę z lokalnych stawów
W planach raczej mamy bardziej podziwianie rykowiska i ptaków, ale może jakieś ciekawe porównania sprzętu też się wysmażą :)

adaher - Sob 07 Paź, 2023

Krótka fotorelacja z sympatycznego spotkania na Stawach Milickich:
adaher - Sob 07 Paź, 2023

Gaudemus w akcji:
binocullection - Nie 08 Paź, 2023

Dobrze ze pogoda nie pokrzyzowala Wam planow. Na Mazowszu nie pozwolilaby na komfortowa zasiadke.

Udalo sie zapolowac na cos szczegolnie ciekawego?

anatol1 - Nie 08 Paź, 2023

Do stawów milickich mam 20 km, jesień to najlepsza pora na obserwacje.
Moje hobby to astro, ale lubię się wybrać czasami na ptaszory na stawy. Nawet jak się nie ma typowo ornitologicznego zacięcia to sama przyroda jest tam piękna. Jest tam też sporo miejsc prawie zupełnie dzikich, wystarczy wjechać w jakąś drogę w las i jest się w innym świecie.
A propos lornetek, ile więcej zobaczę gynsi albo kaczków w Swarowskim w porównaniu do Delty na przykład ? :wink:
Sorki, wiem, że to zacny sprzęt. :smile:

binocullection - Nie 08 Paź, 2023

Ani jednej wiecej, przy czym umowmy sie - z tego co da sie wyczytac na tym forum wiecej osob patrzy w, anizeli przez lornetke ;)
gaudemus - Nie 08 Paź, 2023

Adaher, dzięki za wrzucenie zdjęć :)

W sumie:

Pogoda dopisała, padać zaczęło dopiero po południu gdy się żegnaliśmy
Chyba już po rykowisku bo nic nie było słychać

Tak jak pisałem w pierwszym poście bardziej interesowało nas podglądanie otoczenia niż jakieś testy, zdjęcia przez lornetki A. robił już na końcówce, z ręki

bank rozbił Adaher który zaraz po przyjeździe miał okazję podziwiać brnącego przez staw pięknego byka, ja się nieco spóźniłem i było już po ...

poza tym masa kaczek i gęsi, przyglądające się nam podejrzliwie czaple, śmigający co chwilę nad taflą wody zimorodek, kręcąca się z boku kokoszka, błotniak stawowy który cały dzień patrolował trzcinowe wysepki naprzeciw nas, polujący na gęsi stary bielik, plus 2-3 inne kręcące się wciąż nad lasem na horyzoncie, bitwa z podchodami trzech mew o upolowaną przez jedną z nich rybę, kormorany, nurkujące perkozki, sporo drobnicy, spławiające się jak wściekłe karpie itd

no i sympatyczne rozmowy z przechodzącymi obok nas innymi obserwatorami przyrody, tak więc wypad w pełni udany

kolejna sesja planowana jest zimą, pewnie będzie krótsza, zimowisko gęsi i żurawi czeka


nie bylibyśmy sobą jednak :twisted: gdybyśmy w międzyczasie nie spróbowali rozwiązać odwiecznego problemu binoholizmu tzn:
EL 8x32 vs EL 10x32 oraz EL 8x32 vs NL 8x32 ?
no i mamy to w końcu :)


@anatol1
komentarz jednej pani która spacerowała z jakimś małym olympusem 8x25 i spojrzała przez naszą EL-kę był mniej więcej taki:
o rany widzę więcej, jak to wszystko widać
i chwilę potem: ten ptak leci z czymś w dziobie !! :)

@binocullection
optyczne to portal sprzętowy, to chyba normalne że pisze się na nim o sprzęcie i wałkuje jego zalety i wady na wszystkie możliwe sposoby, do tego też służy forum ;)

anatol1 - Nie 08 Paź, 2023

Na pewno EL-ka jest znacznie lepsza od Olymupusa, ale tej pani lornetka miała tylko 25 mm apertury wobec waszych 32, a te 6 mm różnicy może już zabrać ptakowi zdobycz z dzioba. :wink:
binocullection - Pon 09 Paź, 2023

A z innej beczki - z jakich konkretnie zestawow statywowo-montazowych korzystacie przy dachowkach? Czyzby dostrzegam fabryczne UTA Swarovskiego? Ona sie dogaduje z NL?
Wojtas_B - Pon 09 Paź, 2023

binocullection napisał/a:
A z innej beczki - z jakich konkretnie zestawow statywowo-montazowych korzystacie przy dachowkach? Czyzby dostrzegam fabryczne UTA Swarovskiego? Ona sie dogaduje z NL?


Mam fabryczne UTA Swarovskiego. Stosowanie go z NL przypomina trochę prowizorkę. Lornetka wypełza w nim do tyłu przy patrzeniu w górę. Niestety, firma S ma tylko ten jeden "uniwersalny" adapter.

binocullection - Pon 09 Paź, 2023

O dzięki, cenna informacja, bo szczerze mówiąc byłem na ostatniej prostej zakupu do celów astro.

To może w takim razie podstawki np. Berlebacha? "Zachód" korzysta z nich nagminnie.
https://binocular.ch/swarovski-nl-pure-8x42/

Wojtas_B - Pon 09 Paź, 2023

Widziałem gdzieś na zdjęciach adapter, który łapał chyba na rzep jeden obiektyw NL, ale nie pamiętam, gdzie to było.
binocullection - Pon 09 Paź, 2023

No dobra, to może rozwiązaniem za nieduże pieniądze jest po prostu
https://teleskopy.pl/@7691?gclid=CjwKCAjwyY6pBhA9EiwAMzmfwehVqz23bf76BTC3ch_mv84MO-jJRkcQVo00xfsu5ottdri0nt2eWhoCoOoQAvD_BwE

Podkładka, guma, gęsto rozmieszczone pory w pasku, wszystko wydaje się zgadzać.

dar1981 - Pon 09 Paź, 2023

Ja mam i używam taki uchwyt https://www.specshop.pl/p...html?query_id=3 sprawdza się nawet przy lornetce 15x56
gaudemus - Pon 09 Paź, 2023

Ja mam dokładnie tego samego Rokstada co dar1981

Adaher ma zarówno i rokstada jak i chiński adapter uniwersalny z aliexpress: płaska płytka z mocowaniem na rzepy.

Jak na mój gust lepiej sprawdza się rokstad (nawet na monopodzie)
zapięcie na gumy + wyprofilowane podkładki z korka

UTA od swarowskiego nie sprawdza się na pewno w ogóle w przypadku serii EL x50mm , ćwiczyliśmy to ostatnio w starym młynie

Jan55 - Pon 09 Paź, 2023

Szkoda, że Rokstad jest nie do kupienia :cry: .
gaudemus - Wto 12 Mar, 2024

Odświeżam temat

Słonko świeci, przyszła wiosna, czas przewietrzyć lornetki

W najbliższą sobotę (16.03.2024r.) rano wybieramy się z kolegą Adaherem nad stawy w okolice Milicza, być może dotrze też dwóch kolegów z Poznania, tak że tego ...

Cel jak najbardziej zbożny - obserwacja budzącej się do życia przyrody, przy okazji porównanie posiadanych w portofolio starych/nowych ;) instrumentów optycznych, choć tak jak na poprzednim jesiennym spotkaniu bardziej interesują nas ptaki/przyroda niż suche dywagacje na temat parametrów procentowych lornetek
Miejscówka to droga, las, ew. pobliska czatownia, więc lepiej przewidzieć jakieś krzesełka turystyczne, kanapki i termos

Jakby ktoś przypadkiem przechodził obok z lornetkami i tragarzami i chciał dołączyć, proszę o info na priv - podeślę pinezkę do planowanego miejsca zbiórki

binocullection - Wto 12 Mar, 2024

gaudemus napisał/a:
bardziej interesują nas ptaki/przyroda niż suche dywagacje na temat parametrów procentowych lornetek

Lo Panie... To o ekipie warszawskiej zapomnijcie.

Wojtas_B - Wto 12 Mar, 2024

binocullection napisał/a:
gaudemus napisał/a:
bardziej interesują nas ptaki/przyroda niż suche dywagacje na temat parametrów procentowych lornetek

Lo Panie... To o ekipie warszawskiej zapomnijcie.


Mateusz, a kto Ci ostatnio pokazał ptaszka w Warszawie, no kto?

binocullection - Wto 12 Mar, 2024

To akurat mialo zostac miedzy nami...
Wojtas_B - Wto 12 Mar, 2024

binocullection napisał/a:
To akurat mialo zostac miedzy nami...

Ale widzieli przecież Jarek i Rysiu.
Zatem to tajemnica poliszynszyla, jak mi kiedyś powiedział "góral" z Karpacza.

binocullection - Wto 12 Mar, 2024

Ja z wielka checia wzialbym udzial i spotkal sie z Wami Panowie i nie ukrywam, wbrew postepujacego czasu tli sie we mnie spontaniczny student, ale jednak 350 km w jedna strone to hardcore. Moze dacie sie skusic na cos blizej Lodzi, na przyklad Jeziorsko?
gaudemus - Sro 13 Mar, 2024

@binocullection
To może nie tym razem, na razie chcemy odwiedzić stawy :)

BTW, byłem nad Jeziorskiem ze dwa/trzy razy, słabo znam zbiornik
znasz może jakieś fajne miejscówki gdzie można dojechać samochodem, spokojnie rozłożyć się ze sprzętem obserwacyjnym i jest na co patrzeć przez dłuższy czas?

binocullection - Sro 13 Mar, 2024

Znam, ale nie wybitnie.

Ładnie, spokojnie i dziko jest tutaj:
51.838440448695636, 18.719145240777355

Koniecznie Brodnia (bo nie dość że jezioro, to obok stawy):
QPV2+MJ Dąbrowa Lubolska

I generalnie prawy brzeg, bo jest mniej zawalony ludźmi.
Naprawdę polecam.

Zresztą z ekipą stołeczną mamy pomysł, aby zorganizować tam w tym roku zlot...

binocullection - Pią 15 Mar, 2024

Wrzuccie koniecznie jakies fotki po spotkaniu!
mzksiak - Sob 16 Mar, 2024

Dziękuję szanownym kolegom za zaproszenie i bardzo miłe towarzystwo wśród Was . A przede wszystkim gratuluje i zazdroszczę imponującej kolekcji Gaudeamusa 🙂 . W skrócie, bo jakoś niezbyt idzie mi opisywanie swoich przemyśleń na internecie. Lornetki wybitne to niestety te drogie instrumenty , tu nic odkrywczego, ale na mnie ogromne wrażenie wywołała Carl zeiss victory 7x42 T FL. Bardzo ostra w środku, piękny krystaliczny obraz, mimo że brzegi lekko nieostre to kompletnie nie przeszkadza w obserwacji. Już sobie wyobrażam , jaka ona jest jasna o zmierzchu przy tych pryzmatach i tej jakości optyki.
Do tego bardzo mi się podobała steiner Discovery 10x44. Przyjemny obraz, od razu po przyłożeniu do oczu miałem łatwość obserwacji. Do tego lornetka ta jest całkiem ładna 🙂
Z topki jakie mieliśmy na spotkaniu NL rządzi.Majac kilkanaście tysięcy do wydania zeiss gorzej mi podszedł, to świetna optyka ale obraz jakoś do mnie mniej przemawia, mniej naturalne , nasycone kolory,do tego mała nieostrość na brzegu nie robiła na mnie wrażenia wow . Ptakow sporo, choć nie wszędzie, za to śpiewały już dosłownie z każdego drzewa. Chwilo trwaj

mzksiak - Sob 16 Mar, 2024

Foto
adaher - Sob 16 Mar, 2024

W doborowym towarzystwie, w miłej atmosferze, z suto zastawionym stołem i w pięknych okolicznościach przyrody, przyjemnie i owocnie spędzony czas!
Bardzo dziękuję kolegom i koleżance za spotkanie!

Gaudemus o ósemkach wie wszystko!
Mzksiak rozpozna śpiew lub inne odgłosy wszelkiego możliwego ptactwa i nie tylko ptactwa. Do tej pory zbieram szczękę z podłogi!

Wiele się od Kolegów można nauczyć!

Krótka fotorelacja:

binocullection - Sob 16 Mar, 2024

Koledzy,

Rozumiem prymat natury nad sprzetem, ale jak juz zdecydowaliscie sie wykonac skok na sklep z optyka, to bez chocby zdawkowej recenzji lornetek uczestniczacych w spotkaniu nie moze sie obejsc. Szczegolnie tych urzekajacych porro.

Plenery milickie inspirujace, ostatnie zdjecie rodem z Orzeszkowej. Kormorany juz wrocily? A moze nawer jakis Bielik sie napatoczyl?

Jan55 - Sob 16 Mar, 2024

adaher...Piękne to zdjęcie zrobione przez EL 10x32. "Kocham" takie klimaty.
Za kol binocullection, napisz (napiszcie) coś o lornetkach, które brały udział w tym spotkaniu.
Widać, że "królem" spotkania był Swarovski.

Wojtas_B - Nie 17 Mar, 2024

Lepiej mi smakuje dziś pierwsza kawa, gdy patrzę na te zdjęcia.

Obrazek z EL 10x32 przypomina mi jeden komentarz z tego portalu: "potężny obraz w małej obudowie".

Co to za porro (10x50?) obok Steinera? Jakiś Vixen?

adaher - Nie 17 Mar, 2024

Wojtek, smacznej kawy :smile:

Zdjęcia od Gaudemusa:

adaher - Nie 17 Mar, 2024

"potężny obraz w małej obudowie" to doskonały opis EL 10x32!
_Tomek_ - Nie 17 Mar, 2024

Elegancka ścieżka, ale poza tym przypomina "moje" Stawy Raszyńskie, do których mam 22 minuty autem :) Ok, trochę większe.

Co to za mała lornetka obok Victory 8x25?

Jak widzę tyle lornetek, to już mnie boli głowa od porównań. Ostatnio jak się spotkaliśmy, to grubo ponad godzinę patrzyłem na nieostrość i AC pod diafragmą w trzech tylko lornetkach, więc żeby te wszystkie dokładnie porównać...

Jan55 - Nie 17 Mar, 2024

_Tomek_...To jakiś UV Leici ale może się mylę :wink: .
_Tomek_ - Nie 17 Mar, 2024

Nie ma czerwonej kropki...
kimek27 - Nie 17 Mar, 2024

_Tomek_ napisał/a:
Nie ma czerwonej kropki...


Pewnie wiatr zawial kawalek czarnej izolacji i sie przykleil na kropke o tak :mrgreen:

_Tomek_ - Nie 17 Mar, 2024

Uff, rozumiem. Czyli jednak Leica. Brak kropki burzył mi trochę harmonię zdjęcia ;)
Jan55 - Nie 17 Mar, 2024

_Tomek_...Raczej nie ma drugiej takiej lornetki w wyglądzie, jak Leica UV :wink: .
binocullection - Pon 18 Mar, 2024

mzksiak napisał/a:
Majac kilkanaście tysięcy do wydania zeiss gorzej mi podszedł, to świetna optyka ale obraz jakoś do mnie mniej przemawia, mniej naturalne , nasycone kolory,do tego mała nieostrość na brzegu nie robiła na mnie wrażenia wow.

To jest ciekawy wątek, myślę że nieeksploatowany na światowych forach optycznych.

Faktycznie, jeśli spojrzysz przez NL/EL i SFa w słoneczny dzień albo z umiarkowanym zachmurzeniem - Swarovski od razu wygrywa tym czymś, co najczęściej opisuje się jako naturalność kolorystyki. Wygrywa zreszta z czymkolwiek innym z dwoma tubusami połączonymi mostkiem.

Jednak jak to z poznaniem zmysłowym bywa, aby było wiarygodne wymaga wielu godzin doświadczeń w różnych warunkach (audiofilizm, malarstwo, enologia etc.). I tak samo jest w tym przypadku. Zeiss w powłokach SF zdecydował się na dominantę żółto-zieloną, co widać doskonale, dla niektórych może nawet zbyt dobitnie. Dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego ssaki (zwłaszcza drapieżniki) rozróżniają głównie barwy z zakresu 500-600 nm (dominanta emisyjna Słońca). Co ciekawe, dzikie zwierzęta praktycznie nie widzą czerwonego. Dzieje się tak, ponieważ jest to zakres decydujący o detekcji obiektów w warunkach obniżonego kontrastu, który dominuje w lesie z kamuflującymi się na wszelkie sposoby zwierżetami. W SF to działa, co widać szczególnie w kontraście w mocno pochmurny dzień na zbliżonych kolorystycznie powierzchniach, od ptaków na tle kory, po noc i zasięgi gwiazdowe. SF to lornetka mądra nie tylko focuserem, ale także optycznie. Zauważcie, że wg testów na optycznych jest jedyną lornetką z zaawansowanym układem optycznym i flattenerem, która osiąga sprawność topowego porro.

To tak w ramach poniedziałkowych rozważań przy kawie. Cieszę się, że weekend u Was udany. W Warszawie też doszło do kameralnego spotkania lornetkowego, podczas którego kontemplowaliśmy lornetki astronomiczne.

gaudemus - Pon 18 Mar, 2024

Podsumowując:
A. dzięki za wrzucenie zdjęć, a wszystkim dziękuję za fajny wypad
@MZKAsiak podziwiam i zazdroszczę wiedzy i umięjętności rozpoznawania głosów ptasich :)

z obserwacji mielimy m.in: gęsi, czaple, kaczki, kormorany, mewy, łyski, łąbędzie krzykliwe i nieme, wrony, dzięcioły, kowaliki, bielika, krogulca, dziki, dwie norki oraz wygrzewajace się przy ścieżce liczne zaskrońce ...
podsumowanie sprzętowe dobrze opisał MZKasiak, w binoświecie król jest jeden i wszyscy znamy jego imię ... ;)

@Wojtas to porro to Vixen Foresta 7x50 , obraz ładny choć koszmarnie niewygodne muszle oczne
@_Tomek ta mała lornetka to oczywiście ultravid 8x30 HD+ , kogo interesuje jakaś tam kropka ;)

mzksiak - Pon 18 Mar, 2024

Adaher też fajnie wystawił nasze 3 dwunastki na statywy. El 12,NL 12 i i meopte 12(meostar oczywiście). Tu oba swarki prezentowały piękne krystaliczne o razy, ale po raz kolejny się utwierdziłem w przekonaniu , że połowę tańsza (nawet chyba więcej niż połowę) meopta to bardzo godny rywal. Właściwie dla mnie jej największa wadą jest jej ,,pękatosc " , ale może też to wynikac że mam małe paluszki 🙂 przynajmniej tak określał je mój nauczyciel gitary lata temu 😁. Ale patent pokazany przez chłopaków z monopodem i guma trzymającą lornetkę bardzo fajnie się sprawdza, obraz nie drży i można także cieszyć się obrazem z czeskiej lornetki za umiarkowane pieniądze.
Tak jak Gaudemus rzekł z król jest jeden ale zeiss 7x42 będzie mi się długo śnił oo nocach. Świetna lornetka, choć z racji powiększenia nie na ptaki dzienne, ale do ogólnych obserwacji znakomita

Wojtas_B - Wto 19 Mar, 2024

Szkoda, że tak mocna ekipa jest tak daleko od stolicy.
Widzę, że NL 12 słusznie dołączyła niedawno do arsenału.

binocullection - Wto 19 Mar, 2024

Dlatego mocną ekipę trzeba przybliżyć do stolicy bądź na odwrót. Stąd sugestia, aby poważniej rozmówić się w sprawie spotkania, przyjmijmy roboczo że Jeziorsko. Najlepiej w formule D+1, aby była szansa na nocne obserwacje. Na miejscu mamy:
- sensowną bazę noclegową (https://malkow.pl/. znam w właścicielkę, mogę porozmawiać o ofercie grupowej)
- wieżę z widokiem na okalającą przyrodę (https://maps.app.goo.gl/5KmJCHiopi63r3CQ8)
- atrakcje dla dzieci, jeśli dotyczy (https://zoosafari.com.pl/)
- 40 km urozmaiconej linii brzegowej, w tym stawy w Pęczniewie
- z każdego kierunku Polski dogodny dojazd
- jezioro znane jest z bujnej fauny, w tym ptactwa (https://sosknbul.ptaki.org.pl/index.php/Zbiornik_Jeziorsko)

Teraz wystarczy tylko sygnał, że jest chęć i resztę się dorobi.

browar - Wto 19 Mar, 2024

gaudemus napisał/a:

@_Tomek ta mała lornetka to oczywiście ultravid 8x30 HD+ , kogo interesuje jakaś tam kropka ;)

Mnie interesuje. Jak ona się ma do Swarka?

gaudemus - Wto 19 Mar, 2024

@browar

To zależy od którego swarka :)

jest starannie wykonana, mała, lekka
naturalnie odwzorowuje kolory, aberracje nie rzucają się w oczy (choć nie szukałem ich na siłę), widok jest lekki i przyjemny, choć jest dość wąska
dopóki nie spojrzymy przez coś szerszego ( o polu >8 stopni to jest ok, powrót do ultravida z SF/SFL/EL/NL bywa boleśnie rozczarowujący
jak dla mnie minimalnie za krótkie były muszle oczne, dlatego kombinowałem z tymi oringami, ale to może tylko takie moje indywidualne zboczenie

cały czas piszę o powiększeniu 8x , 10x nie znam

przy obecnych cenach kupno nowej w ogóle się nie opłaca, lepiej dołożyć trochę więcej i mieć takie np nowe NL
używana, kto wie?
używany ultravid vs nowy CL companion - tu już chwilę bym się zastanawiał , to tzw trudny wybór ;)

browar - Wto 19 Mar, 2024

Chodziło mi o Swarka ogólnie. Znany chyba tutaj Tobias Mennle twierdzi że tylko Swarek i Leica pozwalają mu dostrzec tzw "Leica glow", inne lornetki nawet jak są świetne jak Zeiss czy Nikon to z powodu ich kontrastu i odcienia są skierowane raczej do myśliwych. Przeglądałem jego produkcje i mam wrażenie że jego wzrok jednak ma 4 wyspy, a nie 3 jak u reszty facetów ;) Ma gość oko. M.in. z tego powodu troszkę mnie kąsa choroba L, a z przyczyn technicznych jak i finansowych Swarka odrzucam. Celuję w Trinovida HD 10x42, ponoć w bezpośrednim porównaniu z Ultravidem HD+ różnica jest prawie niezauważalna (tak twierdzi Holger Merlitz), a nowego można ustrzelić za 4 tys.
_Tomek_ - Wto 19 Mar, 2024

gaudemus, a miałeś może kiedyś okazję bezpośrednio porównać z poprzednikiem, tj. Ultravidem HD (bez plusa)? Producent chwali się lepszymi powłokami i szkłem. Ciekaw jestem na ile to widać.
gaudemus - Wto 19 Mar, 2024

@_Tomek

Nie miałem nigdy w rękach poprzedników
Ten UV to do mnie zabłądził tak trochę przypadkiem - była okazja więc kupiłem
W Starym Młynie patrzyłem przez UV 7x42 , ale to zdaje się też był HD+

Maciek - Wto 19 Mar, 2024

Mój entuzjazm do Leiki mocno osłabł po przeczytaniu testów wytrzymałościowych lornetek. Ultravid wypadł w nim nawet gorzej od Delty Optical Forest. Zresztą w tym teście były dwa modele Leiki i oba wypadły słabo.
Krótko mówiąc optyka niewątpliwie level master ale mechanika daleka od deklaracji producenta i wygórowanej ceny. Od Leiki znacznie trwalsze okazały się Nikony, Steinery, Zeissy, Swarki a nawet Kowa BD czy wspomniana rodowita Chinka czyli Delta Optical za cztery stówki :razz:
Link: https://www.optyczne.pl/1...netek_8x42.html

browar - Wto 19 Mar, 2024

Maciek, sam opisywałem słabe poskładanie Monovida, pewnie też by przeciekał jak w teście. Nie mam zamiaru zanurzać Leiki, ale jakby jej zaczęła się kleić albo pękać guma to by mnie szlag trafił.
Jan55 - Wto 19 Mar, 2024

Na BF opisują też jakieś perypetie z Noctovidami, co dowodzić może, że Leica też robi "fuszerkę" i to za grube pieniądze i nie odstaje pod tym względem od S i Z :mrgreen: .
dar1981 - Czw 28 Mar, 2024

binocullection napisał/a:
Dlatego mocną ekipę trzeba przybliżyć do stolicy bądź na odwrót. Stąd sugestia, aby poważniej rozmówić się w sprawie spotkania, przyjmijmy roboczo że Jeziorsko. Najlepiej w formule D+1, aby była szansa na nocne obserwacje. Na miejscu mamy:
- sensowną bazę noclegową (https://malkow.pl/. znam w właścicielkę, mogę porozmawiać o ofercie grupowej)
- wieżę z widokiem na okalającą przyrodę (https://maps.app.goo.gl/5KmJCHiopi63r3CQ8)
- atrakcje dla dzieci, jeśli dotyczy (https://zoosafari.com.pl/)
- 40 km urozmaiconej linii brzegowej, w tym stawy w Pęczniewie
- z każdego kierunku Polski dogodny dojazd
- jezioro znane jest z bujnej fauny, w tym ptactwa (https://sosknbul.ptaki.org.pl/index.php/Zbiornik_Jeziorsko)

Teraz wystarczy tylko sygnał, że jest chęć i resztę się dorobi.


Cześć, jest planowany jakiś zlot binoholików :mrgreen: w najbliższym czasie ? Chętnie bym się przyłączył

binocullection - Czw 28 Mar, 2024

Oj jest, tylko binoholicy nierychliwi :)

W każdym razie dobrze, że poruszasz temat.
Koledzy, maj czy czerwiec? Zacznijmy od ogółu i dojdziemy do szczegółu.

mariuszi - Czw 28 Mar, 2024

binocullection napisał/a:
Oj jest, tylko binoholicy nierychliwi :)

W każdym razie dobrze, że poruszasz temat.
Koledzy, maj czy czerwiec? Zacznijmy od ogółu i dojdziemy do szczegółu.



..maj :cool:

dar1981 - Czw 28 Mar, 2024

też bym za majem oponował, czerwiec to już jakieś wyjazdy urlopowe..
binocullection - Czw 28 Mar, 2024

Perfekt, ruszylo sie :) Dziekuje za propozycje.

To idziemy krok dalej - co powiecie na 11-12.04, czyli z jedna noca obserwacyjna?

binocullection - Czw 28 Mar, 2024

Pardon. Pytam oczywiscie o 11-12.05.
adaher - Czw 28 Mar, 2024

Ja się piszę! 11-12.05. Rozumiem, że w tym momencie lokalizacja wyjściowa - Jeziorsko?
dar1981 - Pią 29 Mar, 2024

mi też pasuje ten termin, przyjadę jak spotkanie dojdzie do skutku
carlo - Pią 29 Mar, 2024

Ja prawdopodobnie też mógłbym dołączyć :smile:
binocullection - Pią 29 Mar, 2024

Dziekuje za deklaracje.

Jeziorsko, tak. Tak jak wspominalem:
1) Propozycja bazy noclegowej to Palac Malkow:
https://malkow.pl/
Dobry standard, rozsadne ceny, blisko do jeziora.
Mozemy poszukac takze czegos nad samym jeziorem.
2) Propozycja bazy obserwacji dystansowych to znajdujaca sie na S-E koncu jeziora wieza widokowa. Patrzcie na to:
https://goo.gl/maps/jH1x64qkwGJETkca6
Tutaj druga wieza widokowa dedykowana ptasiarzom:
https://maps.app.goo.gl/vaKwWeKwat6X1Xo5A?g_st=ic
Do obserwacji ptakow poleca sie generalnie okolice mostu na Warcie:
https://maps.app.goo.gl/DPjqKYqvR2hfo7PY6?g_st=ic
Gdzie konkretnie, trzeba bedzie zrobic rekonesans.
3) Propozycja bazy obserwacji bliskich to plaza Brodnia:
https://maps.app.goo.gl/DzfGnjRbvwACCRaW6?g_st=ic
Obok stawy w Peczniewie:
https://maps.app.goo.gl/5ZHqeFgGUEzjJWyr7?g_st=ic
4) Tu z kolei maja dobre rybki dla zglodnialych obserwatorow:
https://maps.app.goo.gl/FWvyP2oti4iK6Kah8?g_st=ic

Na koniec fajne opracowanie o ptakach nad Jeziorskiem oraz najlepszych lokalizacji na ich obserwacje:
http://ptaki.info/index_o...=2&kat=8&art=16

Czekam na kolejne zgloszenia.

Wojtas_B - Pią 29 Mar, 2024

binocullection, Klasa miejscówki.
Pałac sprawdziłem przed chwilą na booking i nie ma miejsc.

Wojtas_B - Pią 29 Mar, 2024

Szukajmy kwatery z zadaszonym ogródkiem (altaną itp.), że w razie dupy będzie można siedzieć na zewnątrz, ale jednocześnie być u siebie.
binocullection - Pią 29 Mar, 2024

Sprawdzam bezposrednio u wlascicielki.
Jakby co, z sensownych lokalizacji nad jeziorem, mamy jeszcze:
- Dworek za lasem: https://maps.app.goo.gl/j6XXwXjc8HzfeoYX8?g_st=ic
- Przystan Rudniki: https://maps.app.goo.gl/et169SMF4ApYABxXA?g_st=icm
- W szczeym polu: https://maps.app.goo.gl/pXQg3PiwRkasrTCr9?g_st=ic
- Pod wiatrakiem: https://maps.app.goo.gl/d5UdFAYAxKLubSLm7?g_st=ic
- Fregata: https://maps.app.goo.gl/Y5AZyHTdGtvanA4i7?g_st=ic

Czesc to takie oazy weselno-discopolowe, ale to w koncu jedna doba, trzeba sie tylko w nocy przespac.

Kot72 - Nie 31 Mar, 2024

W ramach wielkanocnego spaceru wyskoczyliśmy dziś wraz z małżonką w rejon Stawinogi ( gm. Zatory ) Na stawach sporo ptactwa min. czaple , żurawie , gęsi , parka łabędzi krzykliwych , błotniaki stawowe , bocian na łąkach . Namierzyliśmy jednego remiza w trzcinowisku . Ósemki spokojnie dały radę . Nad Narwią i na Zalewie Zegrzyńskim ptaków mało .
binocullection - Pon 01 Kwi, 2024

Osemka zalicza pomyslnie pierwsze fotony w plenerze - bardzo dobrze.

Bylem kiedys na "stawinogach", dzika przyroda i roznorodna topografia. Sporo przydroznych kapliczek i porzuconych drzewnianych chat bardzo przypominalo mi San przy Beniowej.

W miescie z ptactwem nie tak obficie, choc trafila sie taka soczysta mandarynka.
Ja niezmiennie i namietnie zakochany w formacie 10x42 w wiktorianskim wydaniu :shock:

zadra - Sro 03 Kwi, 2024

mozess zdradzic tajemnicę wykonywania zdjęć ?
Rozumiem, że fotki zrobione przez okular lornetki.
Jak zestawiasz "przyrząd fotografujący" do lornetki?
Czym robione zdjęcia?

binocullection - Czw 04 Kwi, 2024

Metoda chalupnicza, czyli zdjecia sa robione z reki po przylozeniu obiektywu aparatu (iPhone 13) do okularu. Nie posiadam adaptera foto, stad ostrosc jest taka sobie. Zdjecia to surowka z telefonu, z narzuconym przez automat balansem bieli - kanal na Fortach Bema jest solidnie zamulony, stad ta dominanta brazu na kaczkach.

SF jest dosyc spokojny kolorystycznie, czasem moze nawet za bardzo, nadrabia to tak duza ostroscia obrazu, ze czasem mam wrazenie, jakby to byla lornetka stabilizowana.

zadra - Pią 05 Kwi, 2024

ja również z ręki przykladałem, ale wówczas nie mam czym migawki uruchomić - myślałem, że polecisz jakąś niedrogą przystawkę ..

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group