forum.optyczne.pl

Wirtualne Plenery - PIERWSZY WIRTUALNY PLENER

goltar - Nie 22 Lis, 2009
Temat postu: PIERWSZY WIRTUALNY PLENER
W związku z prośbą ogłaszam pierwszy wirtualny plener. Ponieważ mamy sezon to pierwszym tematem jest "Mgła".
Zasady pleneru są następujące:
1. Odbywa się w cyklu miesięcznym.
2. Pierwszego temat ja ogłaszam, następny proponuje zwycięzca tego pleneru.
3. Tematu jest zamykany na dwa tygodnie do dnia 06.12.2009. W tym czasie każdy chętny przygotowuje swoje prace związane mniej lub bardziej z tematem.
4. Po dwóch tygodniach, tj 07.12.2009 temat będzie ponownie otwarty i przez 4 dni do 10.12.2009 każdy może wstawić jedno zdjęcie. Zdjęcia powinny być kolejno numerowane. W tym czasie zakazane jest wstawianie jakichkolwiek komentarzy.
5. Po czterech dniach 11.12.2009 kończymy wklejanie zdjęć i mamy do dnia 15.12.2009 czas na dyskusje i wybór zwycięzcy. Każdy w komentarzu może oddać głos na jedno zdjęcie. 16.12.2009 podliczam głosy i ogłaszam zwycięzce.
6. 17-18.12.2009 ogłoszony zostanie nowy temat zaproponowany przez zwycięzce tego pleneru.
7. Wielkość zdjęć ograniczona jest do 800 x 800 pix, format zdjęć JPEG.
8. Wszelkie uwagi formalne i techniczne proszę zgłaszać w TYM TEMACIE.

goltar - Pon 07 Gru, 2009

Zgodnie z zapowiedzią od dziś do 10.12.2009 można wstawiać zdjęcia. Każdy może wstawić jedno. Proszę o ich kolejne numerowanie i zachowywanie ograniczonego rozmiaru. Do 11.12.2009 zakazane jest komentowanie wstawionych zdjęć.
Monastor - Pon 07 Gru, 2009

1.

Zima na rozlewiskach Odry. Gdzie okiem sięgnąć, lód, mgła i drobne sylwetki wędkarzy.

xneon - Pon 07 Gru, 2009

2.


dr11 - Pon 07 Gru, 2009

3.

skasowany - Pon 07 Gru, 2009

4.

Usjwo - Pon 07 Gru, 2009

5.

kufel - Pon 07 Gru, 2009

6.

Daimon - Pon 07 Gru, 2009

7.

Bumber - Pon 07 Gru, 2009

8.

amv - Pon 07 Gru, 2009

9.

Tomasz_ - Pon 07 Gru, 2009

10

Jesienny - Wto 08 Gru, 2009

11.

szym - Wto 08 Gru, 2009

12.

szaleniec - Wto 08 Gru, 2009

13.

sizgar - Wto 08 Gru, 2009

14.

mnich - Wto 08 Gru, 2009

15.

ghost - Wto 08 Gru, 2009

16.

Rafał Celadyn - Sro 09 Gru, 2009

17.
fatman - Sro 09 Gru, 2009

18.


woznkt - Sro 09 Gru, 2009

19.
AdrianD - Sro 09 Gru, 2009

20.


zwirek210 - Sro 09 Gru, 2009

21.


krzys13k - Sro 09 Gru, 2009

22.

goltar - Pią 11 Gru, 2009

Zamykam czas przeznaczony na wstawianie zdjęć i zapraszam do komentarzy. Jeśli ktoś jest już zdecydowany z wyborem może oddać głos na jedno zdjęcie pisząc "Głosuje na numer zdjęcia" (lub coś w podobnym stylu). 16 grudnia policzę wszystkie oddane głosy.
MC - Pią 11 Gru, 2009

goltar, a nie da sie tutaj ankiety zrobic? Bo w ten sposob bedziesz mial mnostwo roboty :oops:

W razie czego - nr 8, choc wybor ciezki.

Jesienny - Pią 11 Gru, 2009

16.tka
kmosw - Pią 11 Gru, 2009

5.tka
dr11 - Pią 11 Gru, 2009

Zdecydowanie 9.
krzys13k - Pią 11 Gru, 2009

9.
krisv740 - Pią 11 Gru, 2009

jednak 5 !
choć poprzednio faworytem było inne zdjęcie...

Rafał Celadyn - Pią 11 Gru, 2009

1.-z zastrzeżeniem ,że mogłoby być więcej kontrastu :wink:
hijax_pl - Pią 11 Gru, 2009

Zdecydowanie 5ka
ghost - Pią 11 Gru, 2009

jak dla mnie 8

(choć i 1 i 2 zacne)

Monastor - Pią 11 Gru, 2009

Stawiam na 7
mnich - Pią 11 Gru, 2009

Głosuję na zdjęcie numer 6.
xneon - Pią 11 Gru, 2009

numer 5
malarskie, wpakować tam małego człowieczka w środek i Caspar David Friedrich jak żywy

Wujek_Pstrykacz - Pią 11 Gru, 2009

Głosuje na nr. 5
skasowany - Pią 11 Gru, 2009

Za 9!
woznkt - Pią 11 Gru, 2009

Zdjęcie nr 2.
goltar - Pią 11 Gru, 2009

Dodam tylko że poza głosami, jakieś bardziej obszerne komentarze, dlaczego te, a nie inne zdjęcie są także miło widziane :)
MC ankiety nie robię, bo łatwo można nabić głosy jak ktoś wie jak to zrobić :razz: Trudno, policzę.

AuThoR - Pią 11 Gru, 2009

ja zdecydowanie na nr 3
ze względu na unikalną kolorystykę :)

mnich - Pią 11 Gru, 2009

To jeszcze raz napiszę że 6.
Za klimat i kompozycję.

dr11 - Pią 11 Gru, 2009

Uzasadniam więc wybór 9: Za ciepłą kolorystykę i kompozycję, która prowadzi wzrok po horyzont, gdzie zatrzymuje się na poziomym ogrodzeniu, po czym spokojnie wtapia się w tajemnicze zamglenie, zaskakując na samym końcu jesiennymi czubkami drzew.
darek-dorado - Pią 11 Gru, 2009

Nr. 16.
Lotuk - Pią 11 Gru, 2009

nr 22.
ghost - Pią 11 Gru, 2009

więcej mówicie... no to:
1. świetne zdjęcie. prosto, efektownie. czuć chłód.
2. ładna kompozycje, fajny ptaszek :)
4. piękne okoliczności przyrody, ale kadr mz zły.
6. bardzo górski klimat. bardzo przyjemne.
8. mój faworyt. fajny kolor, pięknie się skrzy zboże i jest mgła :razz:
9. fajne pastelki, nie wybrałem bo nie podoba mi się nieostrość w pd rogu, no i nie widać za bardzo mgły.
15. bardzo fajne zdjęcie :) pięknie i spokojnie. cisza aż bije od niego.

oranżewski - Pią 11 Gru, 2009

1. bo fajne ;)
AdrianD - Pią 11 Gru, 2009

Nr.1 , jak dla mnie świetne ujęcie,chciałoby się tam być i zobaczyć to na żywo.
ophiuchus - Pią 11 Gru, 2009

1. podoba mi się bardzo, ze względu na ogrom mgły, gdyby monastor nie zdradził okoliczności wykonania zdjęcia podobało by mi się jeszcze bardziej (dowolność interpretacji) :P
16. podoba mi się za to, czego monastor pozbawił swoją pracę opisem jej wykonania ;)

goltar - Pią 11 Gru, 2009

ophiuchus a głos na 1 czy 16 ?
ophiuchus - Pią 11 Gru, 2009

16 oczywiście :D przepraszam za zamieszanie ;)
teodor2424 - Pią 11 Gru, 2009

Głosuję na nr. 3 podobają mi się takie klimaty, też poluję na takie ujęcia ale jakoś nie mogę trafić :)
sizgar - Pią 11 Gru, 2009

8.

Mimo, że mgła, jest dla mnie ciekawy kontrast, który pokazuje, że jednak we mgle może być coś jeszcze niż tylko znak zapytania. Zdjęcie ma nastrój właśnie takich sprzeczności - ciekawości co jest we mgle i oczywistość pierwszego planu.

Ma klimat i odpowiednią kolorystykę.

Monastor - Pią 11 Gru, 2009

ophiuchus, niestety tak już mam, że wolę dokumentować rzeczywistość, niż wywoływać u innych pseudofilozoficzne majaczenie. Przepraszam, że Cię sprowadziłem na ziemię ;) :P
Bumber - Pią 11 Gru, 2009

Ja stawiam na 17.

Podoba mi się aura tajemniczości i odrealnienie obrazu poprzez komputerową modyfikację zdjęcia. Fotografia jest dzięki temu nietypowa i przyciąga wzrok.

Tomasz_ - Pią 11 Gru, 2009

Ja stawiam na nr.5
Nieprawdopodobne ile sie na to zdjecie mozna gapic :-)

fatman - Sob 12 Gru, 2009

Nr 3 za piękne światło.
amv - Sob 12 Gru, 2009

Widać,że mamy murowanego zwycięzce i nic dziwnego,zdjęcie pomysłodawcy "wirtualnego pleneru" i mnie zachwyciło od samego przodu.
Oddaję swój głos na zdjęcie nr 5 - za niesamowity klimat i orginalne miejsce.

P.S.
drugie miejsce ma u mnie zdjęcie nr.22
trzecie zaś nr.8
Dziękuję za miły odbiór mojej foty a Ghost'owi za cenne uwagi.
:smile:

hijax_pl - Sob 12 Gru, 2009

Murowany, nie murowany.. jeszcze głosowanie nie zamknięte ;)

Ja oddałem swój głos na 5ke za ten magiczny klimat i mgłę której postrzępienie bardziej przypomina chmurę. Zdjęcie na 5ke za uchwycenie chwili.

Monastor - Sob 12 Gru, 2009

amv, co odbiorca, to opinia. Mnie się 5 zupełnie nie podoba. Jest nieostra, płaska i wyprana z kolorów przez nieciekawe światło. Co najwyżej pokazuje, że robienie zdjęć w górach to trudna sprawa. Też mam z tym straszne problemy podczas górskich wypadów.

9-tka też do mnie nie przemawia bo brakuje mi jakiegoś mocnego punktu. Poza tym jest w dziwny sposób żółta.

Podobają mi się za to 7 i 6. Są technicznie bez zarzutu, zrobione w efektownych miejscach, a postacie dodają głębi i stanowią skalę odniesienia.

Bardzo ciekawa jest 11. Zanim nie przewinąłem strony, myślałem że to po prostu promienie i sylwetka budynku, ale postać dużo wnosi. Jest prawie abstrakcyjne. Wizualnie trochę brakuje, można się zastanowić nad inną obróbką. Na pewno jest duży potencjał.

16
jest naprawdę kapitalna. Ledwie widoczny obiekt i naprawdę dużo delikatnie przechodzących w siebie nawzajem kolorów. Mimo, że to niby szara mgła. Szkoda tylko tej przytłaczającej ramki.

17, miejsce interesujące, za to obróbka... hmm... powiedzmy, że zupełnie do mnie nie trafia

2 xneona też mi się podoba bo ma specyficzny klimat. Lubię takie graficzne podejście. Sęk w tym, że za dużo widuję fotek w stylu "mgła,szum i sylwetki", w tym niejedną z ptakiem na latarni.

Ruslanowa 4 jest całkiem fajna, ale czegoś jej brakuje. Jest niesamowity widok, jest interesujące światło. Nie wiem do czego można się przyczepić. Może do kadru, a może po prostu do tego, że nie zachwyca, mimo że w takich okolicznościach powinna. Sama się nie broni, ale jest ważna jako część dłuższego reportażu i tutaj widzę jej największą wartość.

dr11, to światło na 3 to reflektory samochodu?

8 robi wrażenie, ale te nieostre źdźbła IMO niepotrzebne. Warto by złapać je w głębi, wykadrować albo wykorzystać z zamysłem. Tutaj są IMHO przeszkadzajką... a szkoda ;)

szaleniec - Sob 12 Gru, 2009

No dobra czas na mój głos:)
Ogłaszam że wg mnie na pierwszym wirtualnym plenerze w temacie "Mgła" jako 3cie miejsce zajęło zdjęcie

Nr 3 - za piękne kolory :)

Drugie miejsce zajęli ex equo zdjęcia

Nr 5 - za świetne ujęcie i Nr 6 - za fajny klimat :)

No a zwycięzcą konkursu zostaje (Uwaga Uwaga:) zdjęcie

Nr 8 - za jego "miodowość" :)

Wujek_Pstrykacz - Sob 12 Gru, 2009

A mnie się podoba 5 za taki pastelowy nastrój, lubie takie kolorki :smile:
maziek - Sob 12 Gru, 2009

Stawiam na 8.

(Dodam, że oczywiście przegapiłem, że już trzeba zdjęcie wstawić ;) ).

Rafał Celadyn - Sob 12 Gru, 2009

Monastor napisał/a:
za to obróbka... hmm... powiedzmy, że zupełnie do mnie nie trafia

Miało być kreatywnie, to było :razz: ,wiem że nie wyszło :wink: .W każdym razie założenie było takie:Światowid ,czary mary we mgle ble,ble,ble :mrgreen: Tak czy inaczej i tak cud ,że coś wstawiłem bo mgłę bardzo rzadko fotografuję :razz: :wink: ,pozdrowki i niech wygra najlepszy :grin: .
Rafał.

zwirek210 - Sob 12 Gru, 2009

Stawiam na 16 choć wolałbym bez ramki
edmun - Sob 12 Gru, 2009

numer 16
krótko:
bo minimalistycznie, wciągające i skłaniające do zamysłu.

więcej nie napiszę. nie mam siły dzisiaj

mavierk - Nie 13 Gru, 2009

16, bo proste i z pomysłem.

A tak po za tym to jednak wolałbym zdjęcia nie z szuflady.

skasowany - Nie 13 Gru, 2009

mavierk napisał/a:
tak po za tym to jednak wolałbym zdjęcia nie z szuflady.

Mgła, rzecz niecodzienna ;)

Głosowałem wcześniej, teraz kilka uwag skoro miało być z uwagami :wink:
Są to opinie bardzo subiektywne i tyle... tytułem wstępu :razz:

1. Była moim faworytem, bo czuć na nim przestrzeń, a przestrzeń to coś pięknego...
2. Zdjęcie zdjęciem, ale gdzież przepadł xneon? Zmienił hobby :razz:
3. IMO za mocny 'błysk' biorąc pod uwagę resztę zdjęcia. Trochę takie 'objawienie' wyszło :wink:
5. Praktycznie identyczne odczucia jak u Monastora. Totalnie płaskie i mydlane. Miejsce egzotyczne i na pewno warte kolejnych odwiedzin :wink:
8. IMO jedno z lepszych prezentowanych w tej 'edycji' konkursu :wink: Czuć na nim jakiś nieokreślony niepokój. Bardzo mi przypomina jeden z najlepszych filmów o II W.Ś. - 'Idź i patrz', nie ma w nim strasznych scen, a w fotel wciska bardziej niż 'najstraszniejsze' współczesne horrory...
9. Najlepsze w tej serii! Gdyby nie czubki drzew ponad mgłą, już by takim nie było ;) Przypomina mi bardzo kraj lat dziecinnych między innymi :wink:
16. Ciekawe, ale usunąłbym badyl (słup?). Jeżeli miał on jednak nadawać swoją obecnością jakiejś przestrzenności, albo 'trójwymiarowości', to wolałbym jakiegoś ludka zamiast niego :wink:
20. Kolejne zdjęcie kojarzące mi się z wybuchem jądrowym :zalamany: Jakaś fobia? :wink:

To, że nie wspomniałem o innych zdjęciach, nie znaczy, że są gorsze itd. Po prostu te wspomniane najbardziej zwróciły moją uwagę... :wink:

Jesienny - Nie 13 Gru, 2009

Cóż zrobić skoro w czasie trwania "pleneru" mgły było jak na lekarstwo ;)

PS. a wcześniej głosowałem na 16 bo po prostu mnie urzekła prostotą :)

mavierk - Nie 13 Gru, 2009

Ruslan napisał/a:
Mgła, rzecz niecodzienna ;)
chyba u Ciebie, przez ostatnie dwa tygodnie miałem dzień w dzień w dzień mgłę, mam ją również dziś... no ale.. czas.
skasowany - Nie 13 Gru, 2009

mavierk napisał/a:
przez ostatnie dwa tygodnie miałem dzień w dzień w dzień mgłę

To fajnie, było robić zdjęcia :wink:

Sunders - Nie 13 Gru, 2009

mavierk, szkoda, że przez dwa tygodnie nie znalazłeś czasu na sfotografowanie tej mgły, którą miałeś codziennie :sad: :wink:
Ja wogóle mgły nie miałem

Monastor - Nie 13 Gru, 2009

mavierk napisał/a:
no ale.. czas.

I to cała tajemnica ujęć z szuflady :P

Sunders napisał/a:
szkoda, że przez dwa tygodnie nie znalazłeś czasu na sfotografowanie tej mgły, którą miałeś codziennie :sad: :wink:
Ja wogóle mgły nie miałem

Bo pewnie wstajesz z łóżka kiedy ona już opada :)

mavierk - Nie 13 Gru, 2009

Monastor napisał/a:
Bo pewnie wstajesz z łóżka kiedy ona już opada :)
jak opada, podnosi się :P
krisv740 - Nie 13 Gru, 2009

ja przepraszam najmocniej.....

ale czy wasze celne uwagi na temat mgły, wstawania, wstawienia zdjęcia lub nie mają jakiś większy sens w tym wątku?
może po prostu oceńmy zdjęcie/zdjęcia (choć osobiście wolałbym ocenę jednego zdjęcia przez jednego głosującego żeby było to bardziej czytelne) i nie zaśmiecajmy choć "wirtualnego pleneru" takimi "wiekopomnymi myślami"....?

co do mojego wyboru - 5 - najbardziej mglista mgła i piękne góry - choc to akurat wcale nie postawa dobrego zdjęcia - a dodatkowo "malarskość" ujęcia - wycinek też może być ładny...

Wojteo - Nie 13 Gru, 2009

Bardzo mi się podoba 16 - i to jest mój typ - bo skoro autor na hasło "mgła" odpowiada takim zdjęciem to ciekaw jestem odpowiedzi na jego własny temat :smile:
Sunders - Nie 13 Gru, 2009

Głosuję na 7.
Długo się wahałem między 4 a 7 i 8, te trzy podobają mi się najbardziej.

dr11 - Nie 13 Gru, 2009

Monastor, światło to dwie latarnie na szopie za drzewem.
Kamil86 - Nie 13 Gru, 2009

Ruslan napisał/a:
Trochę takie 'objawienie' wyszło
i mi się dlatego to zdjęcia podoba, jeśli mogę zagłosować to nr 3 jak dla mnie.
bodym - Nie 13 Gru, 2009

Ja głosuję na 4
bbeeaa - Nie 13 Gru, 2009

Zdecydowanie (a nie należę do osób zdecydowanych) oddaję głos na zdjęcie nr 5. Jest bajeczne.
Czwórka też niezła.

goltar - Nie 13 Gru, 2009

Skracam czas na komentarze i głosowanie do 15 grudnia, mam nadzieję że to wystarczy.
skasowany - Nie 13 Gru, 2009

goltar, zdecydowanie! :wink:
xneon - Nie 13 Gru, 2009

Ruslan, nie przepadłem, w wyjazdach jestem
poza tym, na digarcie wrzucam, tutaj nie bo za bardzo od fotografii odchodzę, co na forum 'technicznym' nie spotka się raczej z pozytywnym odzewem
monastor, moja praca w temacie faktycznie nie jest świeża, ale jeśli miałbyś się tym kierować, to kto się wyróżnił? dla mnie było to ujęcie "ćwiczebne"

Monastor - Nie 13 Gru, 2009

xneon napisał/a:
monastor, moja praca w temacie faktycznie nie jest świeża, ale jeśli miałbyś się tym kierować, to kto się wyróżnił? dla mnie było to ujęcie "ćwiczebne"

Nie wiem. Nie widzę sensu w dyskutowaniu o tym, co się częściej pojawia. Po prostu takie akurat mi się ostatnio mocno przejadły, a to nie pozostaje bez wpływu na moją czysto subiektywną ocenę :P

xneon - Nie 13 Gru, 2009

mnie z kolei wybrane przez Ciebie się przejadło - i nie chodzi o to, żeby było kwita :)
zagłosowałem na Usjwo, bo w danym momencie odpowiada mi zacieranie granicy między fotografią a malarstwem

Monastor - Nie 13 Gru, 2009

xneon napisał/a:
zagłosowałem na Usjwo, bo w danym momencie odpowiada mi zacieranie granicy między fotografią a malarstwem

Zauważyłem :)
Też to kiedyś miałem.

xneon - Nie 13 Gru, 2009

a teraz jesteś ponad i wybierasz coś prostego pokazując nam, że musimy spojrzeć inaczej aby dostrzec takie coś, co...robi się telenowela :)
Monastor - Nie 13 Gru, 2009

xneon napisał/a:
a teraz jesteś ponad i wybierasz coś prostego pokazując nam, że musimy spojrzeć inaczej aby dostrzec takie coś, co...robi się telenowela :)

Nie jestem ponad to, bo trudno tu mówić o wyższości czegokolwiek. Chciałem tylko napisać, że dostrzegam to, co Ci się w takich zdjęciach podoba.
Fotografia nie ma wymiernej wartości. Tobie podoba się jedno, mnie co innego. Tematów i sposobów na fotografię jest mnóstwo. Jedni podchodzą do niej z jednej strony, inni z drugiej, mijają się, spotykają. Znajdują lukę dla siebie, albo i nie. Potem zmieniają styl. Wracają do dawnych przyzwyczajeń.
Naoglądałem się wiele tego typu fotek i na jakiś czas mam ich dosyć. Może za parę miesięcy mogę znowu oglądać je na potęgę. Na ten moment szukam czegoś innego i tyle.
Widzę, że coraz trudniej się wypowiedzieć bez dorabiania jakiejś filozofii do każdego słowa :razz:

Tworas - Nie 13 Gru, 2009

stawiam na 9 za kadr i kolorystykę ;)
komor - Pon 14 Gru, 2009

Mój głos oddaję na nr 3, za efekt wizualny, który bardzo odpowiada mojemu postrzeganiu atrakcyjności zjawiska pod tytułem „mgła” :)

Podobają mi się również:
6 - za kompozycję i koncept, niestety trochę off-topic, bo moim zdaniem głównym tematem tego zdjęcia są ludzie a nie mgła.
8 - za kolorystykę i baśniowość.
Wpadły w moje oko także 20 (z powodów tych samych co 3), 22 - za powiązanie „mgły” z kominów z tą naturalną.

Niestety zdjęcie nr 5, choć ma bardzo atrakcyjną wizualnie treść, jest albo nieostre albo źle przygotowane do publikacji na WWW. Sorry!

garreth - Pon 14 Gru, 2009

mój głos oddaję za zdjęciem numero 1
mz najlepiej ukazuje główny temat pleneru, poprzez przedstawienie monumentalności tego zjawiska, a niewielkie sylwetki postaci ludzkich nadają scenie wrażenie osamotnienia :smile:

xneon - Wto 15 Gru, 2009

Monastor, ja tylko żartowałem :) zabawiłem się w dorobienie ideologii, jak można było to wziąć na poważnie?
Usjwo - Wto 15 Gru, 2009

To ja glosuje na 4. Chyba jeszcze zdazylem. Podoba mi sie tez 14.
ghost - Sro 16 Gru, 2009

tram taram? :mrgreen:
o ile się nie mylę gratulacje dla ujswo?

to ja tylko powiem że z ramką miałem straszny problem, próbowałem też tak, ale jakoś bez przekonania.

xneon - Sro 16 Gru, 2009

ramka wystawiona do konkursu jest lepsza - na flickrze zamknąłeś atmosferę :)
goltar - Sro 16 Gru, 2009

Wyniki „Pierwszego wirtualnego pleneru” forum Optyczne.pl

Temat konkursu: „Mgła”.

Do konkursu zgłoszono 22 zdjęcia.
Łącznie oddano 41 głosów.

III miejsce z 5 głosami zdobyły dwa zdjęcia: nr 3, którego autorem jest dr11 oraz nr 8, którego autorem jest Bumber.

II miejsce z 7 głosami zdobyło zdjęcie nr 16, którego autorem jest ghost.

I miejsce i zwycięstwo wynikiem 8 głosów (19%) zdobyło zdjęcie nr 5, którego autorem jest Usjwo. :!:

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy, a pozostałych uczestników i głosujących zapraszamy do udziału w drugim plenerze, który zostanie ogłoszony już wkrótce.
Poniżej jeszcze raz zwycięskie zdjęcie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group