Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Soft do RAWów
Autor Wiadomość
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   Soft do RAWów

Po przeczytaniu tego co jest w tym dziale o sofcie ściągnąłem sobie Capture One, ale po pierwsze mi się wiesza przy każdej operacji a po drugie w głównym podglądzie rozdzielczość jest sztucznie zmniejszona (kafelki) nie wiem - tak ma być, tak jest bo to beta wersja darmowa?

Z kolei nikonowski PictureProject wygląda mi na tragicznie prosty program. To co nazywacie "wywoływaniem" RAWów to w zasadzie domyślna operacja, mozna tam zmienić ostrzenie czy "wypełnić światłem" ale poza tym niewiele.

Jakich więc używa się programów do wspominanego często "odszumiania", "wywoływania" itp?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

Do odszumiania NeatImage
Do wywoływania RAW Digital Photo Professional (dołączany do aparatów Canona). Rozjaśnianie, przyciemnianie, stemplowanie, wyostrzanie, zmiana balansu bieli, kontrastu, nasycenia, 'picture style'. Generalnie wszystkie podstawowe funkcje.
Dalej biorę wszystko do Corel Photopaint (może być też Photoshop albo Gimp), gdzie da się zrobić dosłownie wszystko korzystając z warstw i odpowiednich pędzli, efektów, filtrów.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

Dzięki. Co to stemplowanie? I czy ten program do Canonów można zdobyć/kupić?
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

maziek napisał/a:
Dzięki. Co to stemplowanie? I czy ten program do Canonów można zdobyć/kupić?

Funkcja usuwania wad obrazów powstałych przez zabrudzenia matrycy. Nie mam tego problemu, a nawet jakbym miał to i tak używałbym do tego Corela.
Nie wiem szczerze mówiąc czy można go kupić. Dostałem go razem z 400D.

Nie wiem też czy wywołuje wszystkie rodzaje RAW. Na pewno radzi sobie z formatem Canona :)
Choć nawet z canonowym raw-em od znajomego z forum o fotografii przyrodniczej miał kłopot. Nie udało mi się go otworzyć :/
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

Dzięki jeszcze raz. Tzn widzę, że mój nikonowski PictureProject robi to wszystko. Myślałem, że to "wywoływanie" RAWów jest bardziej magiczne. Czyli jeśli dokonam wywołania bez aktywacji jakiejkolwiek funkcji (wyostrzanie, balans etc.) to dostanę takiego "golca" w którym nic nie jest poprzestawiane prócz samego faktu złożenia do kupy danych z matrycy?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

Nie zawsze. Niektórzy programiści uznają, że wiedzą lepiej co chce użytkownik, więc jak on ustawia coś na zero, to oni tak dodają +1 +2 od siebie.

To tak jak z moją mamą i teściową. Jak się pytają ile chce łyżek dokładki, to zawsze dodadzą coś od siebie oprócz tego co poproszę ;)
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

maziek napisał/a:
Dzięki jeszcze raz. Tzn widzę, że mój nikonowski PictureProject robi to wszystko. Myślałem, że to "wywoływanie" RAWów jest bardziej magiczne. Czyli jeśli dokonam wywołania bez aktywacji jakiejkolwiek funkcji (wyostrzanie, balans etc.) to dostanę takiego "golca" w którym nic nie jest poprzestawiane prócz samego faktu złożenia do kupy danych z matrycy?

W DPP pracuje się cały czas na pliku RAW, można te parametry do woli przestawiać bez utraty danych. W momencie uzyskania satysfakcjonującego rezultatu można to zapisać w formacie JPEG. Żeby uzyskać naprawdę porządne efekty sklejam kilka takich plików w Corelu lub biorę tylko jeden (o ile nie potrzebuję dużego zakresu tonalnego) i na nim prowadzę dalszą obróbkę (jeśli jej wymaga)
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

Dzięki. Przejaśnia mi się.

Arek napisał/a:
zawsze dodadzą coś od siebie oprócz tego co poproszę ;)
Jak tylko człowiek z pieluchy wyjdzie to juz do końca życia ma różne wartości dodane ;) . Albo odjęte.

A konkretnie, jeśli wiesz, to nikonowski PiectureProject to bardziej jak Twoja teściowa czy raczej neutralnie?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 04 Gru, 2007   

Ano nie wiem. Kodami źródłowymi się nie chwalą. To nie dcraw :)
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007   

To jeszcze, żeby tak dotłuc temat do końca. Pomijając, że może soft miesza w RAWach (ale tego juz sie nie da wyłączyć, czyli nic to nie wnosi). Chodzi mi o wszelkie inne ustawienia, jakie można zmienić w aparacie, takie jak odszumianie długich ekspozycji, rozmaite stopnie wyostrzania itp. To wszystko nie wpływa na RAW? To co ustawiam na aparacie nie ma żadnego wpływu na RAWy?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007   

Nie powinno. Choć konstruktorzy D50 mieli na ten temat inne zdanie :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007   

Pewien neutralny i odwracalny wpływ na pierwotny wygląd pliku RAW na ekranie ma balans bieli ustawiony w aparacie. Ale potem możesz oczywiście go bezstratnie zmienić, co jest dla mnie osobiście jedną z większych zalet pracy w RAW.
Ja używam Adobe Lightroom, skoro już o tym piszemy, ale nie ma on najlepszych notowań na tym forum :) Ale ma je u mnie, bo to dość przemyślany i wygodny w użyciu program, który po prostu sam wchodzi w łapę. Ten canonowski DPP jak dla mnie jest zbyt klockowaty i niewygodny. Być może inne konwertery RAW dają lepszą jakość konwersji, jak kiedyś będę miał więcej czasu to może poeksperymentuję.
Co do wygody użytkowania to oczywiście może być kwestia gustu, należę np. do tej części ludzkości, która w ogóle nie potrafi posługiwać się programem CorelDraw, choć biegle posługuję się Photoshopem czy Illustratorem.
 
 
marcinek 
Bywalec
fotografoman



Posty: 142
Skąd: wawa
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007   

A co myślicie o Bibble{Lite,Pro}.
Sam jako ortodoksyjny linuxowec mam Lite. Z moich stricte amatorskich doświadczeń wynika, że:
Na 100% zostawia rawa (u mnie NEFa) w spokojou. Wszystkie moje zmiany zapisuje w pliku <nazwa_nefa>.bib.
Mam wrażenie że Bibble gnoruje różne zapisane w exifie nefa dane, np.: Mogę mu podkręcić w aparacie VIVID na maxa, NEF jest robiony jak na surówkę przystało, tylko w Exifie ma wpisane, że ma być vivid. Bibble to ignoruje, a o ile pamiętam PictrireProject domyślinie zrobi mi przy konwersji jpega zgodnie z sugestiami z NEFa.

No i bibble działa na Windosie, Maćku i Linuxie :-)
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Sro 19 Gru, 2007   

To ja poprosze uprzejmie o porade :P
Dolaczony do A700 program jest, wg. mnie, do *** niczego.
Czy ma ktos pomysl na w miare prosty program (darmowy!) do podstawowej obrobki RAW? Chodzi mi glownie o wyostrzenie lub sporadycznie korekcje WB.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 19 Gru, 2007   

Ja bym wyostrzania w programach tylko do RAW-ów akurat najbardziej unikał...
Co do reszty to kup sobie SanDiska Extreme III lub IV z promocyjnym kodem i zainstaluj Capture One. Najlepszy program do RAW-ów.

Jest tylko jeden problem... ta wersja LE raczej nie będzie obsługiwać A700 :P
Niemniej sam program polecam i jak już obsługiwać będzie (jakakolwiek wersja) to warto ten program nawet kupić, bo zdjęcia z RAW-ów robi genialnie naturalne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9