optyczne.pl forum.optyczne.pl

•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

Poprzedni temat :: Następny temat
fiszaj czy 14 ?
Autor Wiadomość
maput 
Optyczny

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 09:48   fiszaj czy 14 ?

Od jakiegoś czasu chodzą mi po głowie szerokie kadry. Póki co najszerzej jestem w stanie wyciągnąć na 24mm (FF), ale bywają sytuacje, że to zdecydowanie za wąsko.
Ponieważ nie chcę specjalnie naciągać budżetu zanakupię prawdopodobnie któregoś z Samyangów. I tutaj mam problem. Więcej frajdy da mi fiszaj 8mm, którego jednak pod FF nie podepnę, czy może lepiej zdecydować się na 14mm ? Przy tym drugim otrzymuję dwa szerokie kąty - 14 na FF i 21 na cropie. Ale nie mam tego bajeranckiego efektu z fiszaja.. Podejrzewam, że zadowolony będę z każdego z nich, nie chcę jednak żałować, że nie wziąłem tego drugiego.
Wiem, że podobne wątki były, nie zaszkodzi jednak wyciągnąć od Was czegoś nowego ;)

Reklama

komor 
Moderator
TSILB

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 10:04   

Ja się nie znam, ale dobre zdjęcia z 14L na FF bardzo mi się podobają, zdjęcia z Samyanga 8 mm też, choć na pewno trudniej zrobić takie niebanalne, biorąc pod uwagę zwiększoną ostatnio popularność fish-eye’a wśród amatorów.
Z taką decyzją zaczekałbym do momentu, kiedy będzie wiadomo jak się sprawuje w terenie poprawiona wersja 14 mm (odblaski).

hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 10:06   

Podpinałem do FF i 8mm i 14mm Samyanga.
8mm to pomyłka, po pierwsze dlatego, że winieta, a po drugie, że ten fiszajowaty efekt nie jest taki fiszajowaty jakby nazwa wskazywała (bo to nie fiszaj kołowy ;) )
14mm natomiast całkiem miłe szkiełko :) , tylko przesadzili z ceną :(

Podsumowując - do FF być może bym kupił 14kę Samyanga. Pod APS-C nie kombinowałbym i szedł w kierunku np Sigmy 10-20.

oranżewski 
Optyczny

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 10:14   

a przerobiony Sng 8 pod FF?

maput 
Optyczny

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 10:28   

Też się raczej ku S14 skłaniam. Podejrzewam, że znacznie częściej go podepnę niż 8mm, bo ten drugi to raczej bajer. Do tego kupując jeden obiektyw, mam dwa, bo i na cropie będzie on całkiem użyteczny.
Z tego miejsca chciałem więc bardzo prosić optycznych o przyjrzenie się poprawionej wersji S14 w jak najbliższym czasie ;)

jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli

Wysłany: Sro 07 Kwi, 2010 03:26   

hijax_pl napisał/a:
że ten fiszajowaty efekt nie jest taki fiszajowaty jakby nazwa wskazywała (bo to nie fiszaj kołowy ;) )
Ke? Akurat FE kołowy, to najmniej użyteczny ze wszystkich FE...

maput, kup sobie fisha, ale dedykowanego pod rozmiar klatki na jakiej będziesz go używał...
A dyskusja FE, czy UWA jest kilka wątków niżej...

[ Dodano: Sro 07 Kwi, 2010 03:28 ]
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=10596

hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!

Wysłany: Sro 07 Kwi, 2010 05:19   

jaad75 napisał/a:
Ke? Akurat FE kołowy, to najmniej użyteczny ze wszystkich FE...

No cóż... Dla mnie wszystkie FE są mało użyteczne ;)

jaad75 
Klub Pierdzieli

Wysłany: Sro 07 Kwi, 2010 14:12   

hijax_pl napisał/a:
Dla mnie wszystkie FE są mało użyteczne ;)
Bo się nie znasz... :razz:

Szninkiel 
Rozmowny

Wysłany: Sro 07 Kwi, 2010 14:13   

Są kreatywne! :-) ))) i dają dużo frajdy ;-)

najeli 
Bywalec

Pomogła: 6 razy
Wysłany: Sro 07 Kwi, 2010 16:42   

Mam tego fisha pod cropa i w sumie sporo zdjęć nim robię.
Za tę cenę jest super.

14tki chyba bym nie kupiła, za mała różnica w cenie do różnych pozasystemowych uwa, a 2.8 przy takiej ogniskowej... cóż, może być ;-)

maput 
Optyczny

Wysłany: Czw 08 Kwi, 2010 10:37   

A może ktoś coś powiedzieć o Zenitarze 16/f2.8 ? widziałem kiedyś trochę fotek z niego i wyglądały całkiem zachęcająco. Cena na allegro bardzo zachęcająca. No i pod FF pasi rzecz jasna.

Zygmunt 
Bywalec

Wysłany: Czw 08 Kwi, 2010 10:50   

Z tych dwóch typów FE czy 14mm brałbym 14. Nie zawsze chcesz zakrzywiać rzeczywistość. Bierz Samyanga 14mm i dołóż parę stów do zenitara 16FE i miej problem z głowy.

hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!

Wysłany: Czw 08 Kwi, 2010 11:19   

jaad75 napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
Dla mnie wszystkie FE są mało użyteczne ;)
Bo się nie znasz... :razz:

A na czym konkretnie? ;)

Powiedziałem, że DLA MNIE są mało użyteczne bo... tak po prostu jest. Bo nie mam takich potrzeb, bo mnie FE nie wciągnął, bo nie zafascynowałem się nimi... :)

jaad75 
Klub Pierdzieli

Wysłany: Czw 08 Kwi, 2010 11:40   

Zygmunt napisał/a:
Nie zawsze chcesz zakrzywiać rzeczywistość.
Zawsze. :smile: A poza tym można wyprosować FE.
BTW, jak już pisałem kiedyś, FE daje jak dla mnie obraz bliższy temu, jak widzi człowiek, niż rektalinearne szkło - jeśli wyłączysz korekcję robioną przez mózg, to proste linie w bocznej części pola widzenia też są zakrzywione.
hijax_pl napisał/a:
A na czym konkretnie? ;)
Na tym co dobre... :wink:
hijax_pl napisał/a:
Bo nie mam takich potrzeb, bo mnie FE nie wciągnął, bo nie zafascynowałem się nimi... :)
Spróbuj, pobaw się dłużej, wyjdź poza symetryczne jajowate kadry jakich wszędzie pełno - takie szkło daje naprawdę dużo satysfakcji, bo kadruje się nim trudniej, niż jakimkolwiek innym.

hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!

Wysłany: Czw 08 Kwi, 2010 11:54   

jaad75 napisał/a:
Spróbuj, pobaw się dłużej, wyjdź poza symetryczne jajowate kadry jakich wszędzie pełno - takie szkło daje naprawdę dużo satysfakcji, bo kadruje się nim trudniej, niż jakimkolwiek innym.

Nie mówię nie ;)

Jedni potrafią rzucić palenie, to może ja się przekonam do FE :D

Odpowiedz do tematu