Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Praktica BX20 - dziwny naciąg
Autor Wiadomość
raven17a1 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Czw 11 Paź, 2012   Praktica BX20 - dziwny naciąg

Witam wszystkich forumowiczów.

Dzisiaj zakupiłem na alledrogo Praktice BX20, wcześniej miałem model BCS. Co mnie zdziwiło przy BX20 to przy naciąganiu migawki dźwignia na sam koniec przeskakuje trochę i słychać dziwny trzask. Sam aparat działa sprawnie tylko trochę mnie nie pokoi ten trzask. Posiada ktoś z szanownych forumowiczów ten model?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kleszcz 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pią 12 Paź, 2012   

Posiadał ja. Trzask występował, przy końcu naciągu. Jeżeli nie nakłada klatek to ok. Ale trzeba uważać bo BX20 to tak nowoczesny aparat że producent zrezygnował z metalowych zębatek naciągu na rzecz plastikowych zwanych obecnie kompozytowymi. Są one znacznie delikatniejsze więc naciągać (jakże popularne obecnie słowo) należy z dużą delikatnością, szczególnie przy końcówce filmu.
 
 
raven17a1 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Pią 12 Paź, 2012   

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Miałem sprzedać model BCS ale po zabawie z BX20 stwierdzam że zostawię sobie BCS model na wszelki wypadek. Po prostu urzekła mnie jego solidność od pierwszej chwili jak go wziąłem w ręce.
 
 
auslander83 
Nowy
luki


Posty: 8
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Pią 26 Paź, 2012   

Nie sprzedawaj BX20!
To model dużo bardziej zaawansowany i MZ lepszy niż BCS. Mam ten aparat, jak też wiele innych tej serii. Trzask, o którym piszesz,występuje gdy mechanizm sprzęgła naciągu uwalnia coś w rodzaju zapadki przy równoczesnym naciągnięciu migawki. To norma w tym modelu, jeśli trzeba naciągnąć (czasami) dwa razy, oznacza to że mechanizm nosi oznaki zużycia-jest to jednak dość łatwe do naprawienia... Gorzej, gdy nie przestrzega się zaleceń zawartych w instrukcji, by przerwać naciąganie po 36-tym zdjęciu... Sprzęgło się zrywa i klapa...
Jak coś to służę pomocą, daj znać jak jest dalej....
 
 
raven17a1 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Pią 26 Paź, 2012   

W tej chwili jest właśnie gorzej. Przy naciąganiu lustro unosi się do góry i zostaje w górze. Nie zawsze ale coraz częściej. Można wtedy opuścić lustro za pomocą dźwigienki do zamykania przysłony ale migawka wtedy przeskakuje ale się nie otwiera. Jakieś pomysły jak to naprawić?
 
 
auslander83 
Nowy
luki


Posty: 8
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Pią 26 Paź, 2012   

Da sie... pozniej wieczorem sie odezwe

[ Dodano: Pią 26 Paź, 2012 16:17 ]
Jestem... A więc szanowny kolega zmusił mnie żebym wygrzebał z czeluści szafy swój egzemplarz :razz:
Muszę tu podkreślić że ten sposób niekoniecznie na 100% zadziała. Jeśli bowiem zupełnie padł naciąg lub co gorsza coś innego to cała robota na nic... U mnie zadziałało. Zaczynamy...
1. Odkrecasz dolną obudowę aparatu.
2. Interesuje nas mechanizm naciągu migawki połączony ze sprzęgłem. To coś w rodzaju metalowej płytki przykręconej na 3 śrubki z podkładkami z miedzi. Trzeba POPUŚCIĆ-NIE ODKRĘCIĆ!!! te śrubki i spowodować, by całe to ustrojstwo przesunęło się w strone klapki od baterii.
3. Plastikowy koniec tego mechanizmu musi mocno zaczepiać o trzpień naciągu migawki, tuż przy klapce baterii-zresztą możesz zaobserwować podczas naciągania dźwigni przy aparacie, że tak właśnie powinno być, inaczej to nie chce po prostu chodzić.
4. Uwaga na spręzynkę przy trzpieniu- to sprezyna samopowracania lustra-jak zerwiesz to bedzie baaaaaaaardzo niedobrze...
5. Reguluj ten mechanizm przesuwając go i dokręcając śrubki, tylko ostrożnie, gwint lubi się ukręcać jak sie za dużo siły w to wkłada.Spróbuj spowodować, żeby i naciąg działał podczas jednego ruchu dźwigni naciągu i by było słychać ten charakterystyczny trzask. Tak działa zwolnienie mechanizmu sprzęgła by można bylo po naciagnieciu klatki wyzwolić migawke. Po wszystkim przykręć wszystko tak jak było.

Musiu zadziałać... Pisz mistrzu co dalej...
 
 
raven17a1 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Pią 26 Paź, 2012   

W sumie nie za bardzo chce się za to teraz brać bo umówiłem się ze sprzedawcą na wymianę, ale jak to bywa z allegro może się nie udać (miła Pani od której kupiłem już drugi aparat więc mam nadzieję że jednak się uda), wtedy z chęcią skorzystam z twojej rady. Jakby coś nie szło napiszę na PW. Dziękuję bardzo za zainteresowanie.

Teraz czekam na Praktice BC1:) (dzisiaj zakupiona).
 
 
auslander83 
Nowy
luki


Posty: 8
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Pią 26 Paź, 2012   

BC 1 jest tez w moieje kolekcji, dobry aparat. Pamietaj tylko że wada o ktorej pisalismy, w tym aparacie rowniez wystepuje, choc w mniejszym stopniu bo sprzeglo jest metalowe... nie wolno na sile traktowac dzwigni naciagu, jesli tylko wystapi opor, bezwzglednie przerwac.
Warto rowniez wiedziec ze BC 1 to topowy model z serii B, z calkowicie inna migawka, majacym nieco inaczej rozplanowane poszczegolne funkcje... Ten model rowniez znam dobrze jakby co :grin:
 
 
raven17a1 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Pią 26 Paź, 2012   

Wziąłem się z nudów za rozkręcanie ale 2 śrubki się nie chcą odkręcić i się łebki zjechały:(

Udało się odkręcić, poluzowałem te śrubki z miedzianymi podkładkami i naciągnąłem migawkę i to był chyba błąd bo nie było trzasku i teraz nie mogę naciągnąć do końca ani zwolnić migawki :(

Sprawa wygląda tak:
Obok tego całego mechanizmu znajduję się łapka która jak ruszam lustrem to rusza się ta łapka. Ta łapka wydaję mi się że powinna trzymać plastikową albo metalową płytkę która idzie pod tym mechanizmem. Tylko że koniec tej płytki znajduję się nad łapką i jej nie trzyma.

[ Dodano: Pią 26 Paź, 2012 22:05 ]
Nie mogę już zmienić posta dlatego piszę nowy. Płytka w łapce :) . Naciag się naciągnął ale nie było trzasku i nie uwalnia migawki.

[ Dodano: Pią 26 Paź, 2012 22:40 ]
auslander83 jesteś Wielki. Wszystko działa jak należy!!! Dzięki Ci wielkie za tą instrukcję.
 
 
auslander83 
Nowy
luki


Posty: 8
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

No to jak w koncu...? Udalo sie przywrocic NRD-owski wynalazk do zycia?
Ciezko sie wypisac jak to dokladnie zrobic, trzeba probowac i kombinowac. Ten mechanizm jak sie na niego popatrzy nie jest wcale taki skomplikowany, nalezy po prostu uwazac co i jak jest przymocowane bo w razie niepowodzenia bedziemy bawic sie w zegarmistrza...
Moj egzemplarz byl nowy jak nabylem go droga kupna ale z zaznaczeniem ze naciag trzeba czasami na dwa razy brac. Rzeczywiscie, ale rozkrecilem i nie okazalo sie to wcale trudne, chociaz przez nieuwage zerwalem srubke i sprezynka powracania lustra zrobila mi kuku w oko :cool:
Dzis dziala jak nowa.
Powinienes sobie rowniez zdawac sprawe z jeszcze kilku powaznych niedociagniec tego aparatu ale o tym pewnie zdazysz poczytac lub juz to zrobiles...
 
 
raven17a1 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Udało się naprawić. Działa jak nowa. Co do wad to światłomierz przekłamuje przez światło wpadające przez wizjer, już zdążyłem zauważyć.
 
 
auslander83 
Nowy
luki


Posty: 8
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

...I właśnie z tego powodu robienie zdjęć nocnych jest utrudnione. Przy dłuższych czasach świecąca się dioda AEL będzie rownież zaświecać lewą stronę kadru na zielono. Prawda że miło...? :lol:
 
 
raven17a1 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Na szczęście mam BCS i w drodze BC1. I Zenita E...

I tu nasuwa mi się kolejne pytanie:
Co w takim aparacie trzeba smarować i czym żeby przedłużyć jego żywotność? Chodzi mi ogólnie o aparaty analogowe. Każdemu z mojej kolekcji się przyda :)
 
 
auslander83 
Nowy
luki


Posty: 8
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Nie 28 Paź, 2012   

Ilu użytkowników, tyle opinii... Nie przeginajmy, to nie czołg, nie pracuje w aż tak cieżkich warunkach, by potrzebował smarowania okresowo :lol:
Jeśli będziesz dbał, to będą dłuuuuugo działać :wink:
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Nie 28 Paź, 2012   

Jeeszcze mam swoją BX=20 kupioną promocyjnie w Wielkiej Brytanii z dwoma zoomami i oddzielnie promocyjnym Pancolarem 1:1.8.

Niestety w ciągu czteranastu lat eksploatacji (do czasu przjścia na cyfrówki) musiałem dwa razy wymieniać cały zespół migawki - własnie z powodu tego słabego plastykowego naciągu. Poza tym to był całkiem fajny aparat.

Obecnie odpoczywa w szufladzie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesów.

WojciechW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14