Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Regulacja ostrości w lornetce
Autor Wiadomość
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   Regulacja ostrości w lornetce

Przy okazji sprawdzania lornetki Vortex Diamondback 10x42 zrodziło się u mnie parę wątpliwości. Mam problem jednoznacznie dostroić lornetkę do oczu. Niby wszystko Ok ale męczy mnie perfekcjonizm własny. Sprawa ma się tak:
-regulując ostrość na przedmioty bliskie (np. 4m) ostrość obrazu uzyskuję przy ustawieniu dioptrii ok. -1,5. Nieostrość brzegowa jest niewielka i jednakowa na obu okularach. Obraz piękny
-patrząc na nocne niebo powyższe ustawienie powoduje że większe gwiazdy (jaśniejsze) iskrzą a obraz generalnie nie wydaje się idealny choć jest poprawny. Zmieniam ustawienia na -0,5 i jest dobrze ale wyraźnie rośnie nieostrość brzegowa w polu widzenia gł. prawego okularu.
Sprawdzałem na dwóch Nikonach i z nieostrością na gwiazdach i jest dość podobnie. Nie zauważyłem tego wcześniej - człowiek na co dzień patrzy osiowo.
Nie wiem czy może wynika to z niewielkiej wady wzroku (-0,5 oko lewe/+0,5 oko prawe - nie noszę okularów)? Wydawało mi się że dioptrie ustawia się raz, niezależnie od dystansu a tutaj jakoś nie umiem zgrać idealnego obrazu choć w każdej sytuacji umiem (mozolnie) wyregulować dobry obraz w centrum pola (nie zawsze takiego samego).

Póki co może ktoś ma jakąś sugestię odnośnie problemu, nad którym jakoś wcześniej się nie zastanawiałem. Wiem, że trochę skomplikowane ale dzięki za cierpliwość. Myślę, że jakieś 80% użytkowników lornetki nie zwróciło by na to uwagi ale produkt nowy, mam skłonność do precyzji i dlatego drążę.

Mam jeszcze jedno pytanie. Minimalna odległość ostrego widzenia wg specyfikacji powinna wynosić 1,5m - 1,7m. W moim egzemplarzu jest 1,9m. Czy może to świadczyć o jakimś błędzie konstrukcyjnym czy mieści się w granicach normy?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

Najbardziej dziwne jest to, że zmiana dotyczy jednego okularu. Jakby dotyczyła obu, to może miałbym jakieś pomysły. A tak, to drapię się w głowę i na razie nic z tego nie wynika.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

- minimalna odległość ostrego widzenia podawana jest dla oka standardowego, co kolwiek to znaczy. 0,20m różnicy to chyba nie problem, tu bym się nie przejmował

- co do zachowania mechanizmu ogniskowania. Obawiam się, że coś jest krzywo zmontowane w mechaniźmie prowadzącym soczewki wewnętrznego ogniskowania. JEdna z nich "spóźnia się" (przesuwa za mało?) i stąd konieczność korekty na okularze. Zmiana ostrości na brzegu może być wywołana nieosiowym prowadzeniem tej soczewki lub jej jakimś skośnym ustawieniem. Nie jest dobrze...... :???:
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

Cos jest z soczewkami korekcji wzroku, moze sa nieosiowo?
Moze pomogloby gdybys przestal patrzec na gwiazdy ;)
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 26 Paź, 2013   

Dzięki koledzy.
Pierwsze koty za płoty. Kolejny dzień testu - dioptrii nie zmieniam (ustawiłem na -1 i jest OK). Większa nieostrość zazwyczaj pojawia się (a czasem znika :?: i nie mam pojęcia czemu) ok. 30% prawo-dół od pola widzenia w prawym okularze. Centrum pola ostre w każdej sytuacji ale raczej pomyślę o innym sprzęcie bo rzeczywiście "pachnie" jakąś wadą wrodzoną. Samo życie. Szkoda
Ostatnio zmieniony przez Abs Sob 26 Paź, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 26 Paź, 2013   

Abs, no to masz już powód, żeby pojawić się na lornetkowym festiwalu w Łochowie :) Ja coś powiem, goornik położy ręce i lornetka wyzdrowieje... Choć boję się, że Ty zachorujesz.... na inną :)
 
 
Guliwer 
Maniak



Pomógł: 76 razy
Posty: 781
Wysłany: Sob 26 Paź, 2013   

Lornetka źle zmontowana albo cała seria tak ma. Warto by było to sprawdzić. Raczej wada tego egzemplarza, bo lornetka ma dobre recenzje i jest to jednak średnia półka.
Zamierzałeś ją kupić, czy tylko "sprawdzasz"?
Mnie się podoba jej design i nie tylko.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 26 Paź, 2013   

Myślałem o kupnie. Miałem kiedyś Vortexa Fury (wyższa półka niż VD) i mam sentyment do tej marki. Zdaję sobie sobie sprawę z kompromisów wynikających z ceny. Obraz w centrum pola jest świetny a jego brzegi pozostawiają do życzenia (napiszę więcej w osobnym wątku). Nie wiem czy zamieniać (bo za te pieniądze warto - pod warunkiem nabycia dobrego egzemplarza) czy szukać alternatywy ale szczerze mówiąc nie bardzo ją widzę nawet za dopłatą kilku setek. Może ktoś ma pomysł?

Arek bardzo chciałbym pojawić się na Festiwalu bo moja binomania na VD na pewno się nie skończy.
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sob 26 Paź, 2013   

Monarch 7... ale to też nie będzie lornetka marzeń, choć bardzo przyzwoita. Myślę, że taką dopiero byłby Zeiss Conquest HD.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 26 Paź, 2013   

Skusiłbym się na Talona a najchętniej na Vipera ale w dobrej cenie...Czy Monarch 7 będzie miał rozdzielczy obraz choćby na poziomie Diamondback? Jeśli tak to jest wart uwagi.
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sob 26 Paź, 2013   

IMHO Nikon Monarch 5 jest lepszy od Diamondback choć niestety pole widzenie ma słabe. Tyle, że to moje orzeczenie opiera się na teście korespondencyjnym wykonanym w sklepach. Już nawet nie będę podawał odległości między nimi... test siódemki możesz zobaczyć i porównać z czymś co znasz.

Moim zdaniem małe zmiany nie są warte poniesionych kosztów - trzeba podwajać budżet.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 27 Paź, 2013   

Abs napisał/a:
Arek bardzo chciałbym pojawić się na Festiwalu bo moja binomania na VD na pewno się nie skończy.


No ja liczę, że się pojawisz :) Chciałbym aby pojawiła się cała (niestety dość wąska grupa) najaktywniejszych forumowiczów w dziale lornetki. Wiem, że to nierealne, bo choćby kivirovi ma teraz daleko, ale liczę na pozostałych.

Na razie na Zlotach swoją pasją dzielimy się z 3mnichem i goornikiem. Siadamy gdzieś w spokojnym miejscu i podczas, gdy wszyscy maniacy foto ganiają z obiektywami, my wyciągamy ze swoich toreb lornetkowe klasyki, które udało nam się ostatnio upolować. Nie miałbym nic przeciwko, aby to grono
powiększyło się o kolejnych lornetkowych napaleńców. Dzielić się swoją pasją, to naprawdę fajna sprawa. Kto jak nie Wy doceni wygląd 60-letniego klasyka w stanie magazynowym?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15