Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektyw do duplikatora filmów/slajdów
Autor Wiadomość
Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   Obiektyw do duplikatora filmów/slajdów

Witajcie!

Podchodzę po raz kolejny do przeniesienia moich filmów do formy cyfrowej. I niestety, w moim arsenale nie mam odpowiedniego obiektywu do tego celu.

Mam podobny oto duplikator Pentacon'a z mocowaniami M42:


Próbowałem tym co mam i podchodziło:
1. Pancolar 1.8/50 MC potężna krzywizna pola - ostrość albo w centrum albo w narożnikach, na f11 wciąż źle, mocowanie stroną filtrową nie zmieniło sytuacji, odpadł.
2. Biometar 2.8/80 MC (od PSIXa) - krzywizna pola znacznie mniejsza, na pełnym otworze zauważalna, ale na f8 przy wypośrodkowaniu ostrości jest znośnie, mimo wszystko to nie jest to.
3. Stare obiektywy powiększalnikowe PZO - ostrość słaba/średnia, płaszczyzna pola chyba ok, ale odrzuciłem ze wzgl. na okropne spadki kontrastu, mam też czeskie Anarety, ale tu problem z mocowaniem (mały gwint).

Kolejny problem:
Dobór ogniskowej - "Duplikator", czyli Canon 40D - matryca APS-C. Zdjęcie pełnej klatki filmu z użyciem 50mm - mieszek wyciągu obiektywu prawie całkowicie zwinięty
Przy 80mm mam dużą swobodę - mieszek wysunięty na ok 10-12cm.
Pytanie jaka ogniskowa będzie potrzebna dla klisz 6x6 do 6x9? (właśnie montuję przystawkę). Można to jakoś wyliczyć?


Doszedłem do miejsca w którym powiedziałem dość. Muszę zainwestować w obiektyw, który ma:
1. Płaskie pole obrazowe (!!) przy tak małej odległości obrazowej
2. Dystorsję możliwie bliską zero (!)
3. Powłoki MC
4. Pełen manual
5. Mocowanie M42 nie jest wymogiem
6. Ogniskowa?... ~60mm? patrz wyżej
7. Cena - szukam używanego i liczę się z wydatkiem do ok 500zł, ale rozważę też jakieś naprawdę warte zainwestowania sprzęty do ok 1000zł

Liczę na Waszą fachową pomoc.
Pozdrawiam,
Bartosz

PS. Uprzedzę: nie chcę skanera płaskiego i nie chcę oddawać do skanowania.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






dcs
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

http://allegro.pl/listing...=category-50591

[ Dodano: Sob 21 Cze, 2014 14:08 ]
http://allegro.pl/canon-t...4336817595.html ? -opis

[ Dodano: Sob 21 Cze, 2014 14:13 ]
http://allegro.pl/tamron-...4350829668.html
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

Nie wiem ile masz tych klisz, ale jakość takiej duplikacji zawsze będzie gorsza od skanu, bo przeniesiesz wady obiektywu na zdigitalizowane zdjęcie.
Spotkałem się z ciekawym sposobem, kiedy znajomy duplikował stykowo z wykorzystaniem starej ścianki cyfrowej. Potem gdzieś ją pogonił, bo sam miałem kupić ale była już nie miał. Jeśli się nie mylę to był Leaf Valeo 11. O szczegóły nie pytaj, bo osobiście nie widziałem jak to robił, wiem tylko z jego opowiadania.
Wiem, że uprzedzałeś, ale nie lepiej jednak zainwestować w dobry skaner?
 
 
Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

@ dcs
zoomy nie korygują pięknie dystorsji, obraz zawsze jest dziełem kompromisu wobec jakiejś wady, więc dodam:

8. Nie zoom (!)

pkt 4. ?


Będę wdzięczny za większe konkrety. Wiem już coś bliżej - macro.

A powiększalnikowe w stylu El Nikkor, albo Componon, albo Rodagon podejdą? (przy okazji upiekł bym dwie pieczenie i zyskał ob. do powiększalnika)



@Wojmistrz

Sposób na stykówkę ze ścianką z założenia wydaje się być genialnym pomysłem, ale o ile mi wiadomo elementy światłoczułe siedzą w matrycy jeszcze pod sporą warstwą filtrów, idealna stykówka to to wg mnie nie jest.
Skaner płaski - mam ciągle mieszane odczucia i jak tylko wracam z pomysłem jego wykorzystania wracają jak bumerang argumenty ceny do jakości oraz prędkości (o tym poniżej). Dedykowany skaner do klisz? Nikon 9000ed?
W skanerach też jest optyka.

Filmów mam dużo, ich ilość przytłacza, nie zdołałem ich jeszcze nawet policzyć, co dopiero przejrzeć - 2 duże kartony wypełnione po brzegi moimi, moich rodziców i dziadków rolkami, segregatorami i kopertami.
Ostatnio zmieniony przez Saphrii Sob 21 Cze, 2014, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

Saphrii napisał/a:
zoomy nie korygują pięknie dystorsji, obraz zawsze jest dziełem kompromisu wobec jakiejś wady, więc dodam:

8. Nie zoom (!)


dzie zoomy widzisz?

[ Dodano: Sob 21 Cze, 2014 14:43 ]
Saphrii napisał/a:
A powiększalnikowe w stylu El Nikkor, albo Componon, albo Rodagon podejdą?

-Podejdą. :wink: [pytasz o parędziesiąt obiektywów] -może konkrety?
 
 
Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

@ dcs - przeedytowałeś swój post i sie dziwnie nie pytaj - dałeś 1 link do allegro kat Canon macro - w tym czasie zacząłem pisać odp.

[ Dodano: Sob 21 Cze, 2014 15:58 ]
dcs napisał/a:
-Podejdą. :wink: [pytasz o parędziesiąt obiektywów] -może konkrety?


Ale to ja się pytam skromnie o konkrety :) w powiększalnikowych obiektywach nie siedzę. Mogę sobie albo pogooglować dywagacje o najlepszym powiększalnikowym obiektywie - tyle, że nadal będzie to najlepszy powiększalnikowy obiektyw - albo prosić Was o pomoc w wyborze, bo to jak się zachowa dany typek na innej odległości obrazowej, może być nadal niewiadomą - w ciemno zamawiać nie mam zamiaru :wink:
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

Saphrii, Nie potrzebujesz do dygitalizacjo-duplikacji dużych skal odwzorowania.

Tu duże http://www.savazzi.net/photography/default.htm -Nikkory

No i najlepsze są ostatnie APO-Componon HM, Componon-S http://en.wikipedia.org/wiki/Schneider_Kreuznach -Enlarger lenses

APO-Rodagon, Rodagon http://en.wikipedia.org/w...nlarging_lenses

-ale wciąż drogie.

[ Dodano: Sob 21 Cze, 2014 16:59 ]
http://en.wikipedia.org/w...nlarging_lenses
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

Saphrii, skanery generalnie są wolne, a elementów optyczne prawie nie ma. Ja klisze skanuję (a raczej skanowałem) Epsonem V200. Miałem kupić V500 albo jeszcze nowszy, ale stwierdziłem, że te kilka klisz 120 to mogę dać do skanu, a kupię tylko do małego obrazka. V200 ma rozdzielczość 4800x9600dpi, co okazało się absolutnie ponad moje potrzeby, tym bardziej skaner 9600x9600. Pierwsze skany miały po 200GB na klatkę, więc było to bez sensu. Fotki mam zeskanowane w 4800x4800, co daje pliki około 6800x4500, czyli na poziomie 30Mpx. Ta wielkość absolutnie wystarczy do retuszu. Jedyna wada to szybkość. Dobrze jeżeli możesz to robić na innym komputerze niż pracujesz.

W dziale Aparaty analogowe > Materiały światłoczułe i akcesoria ciemniowe -> skanowanie negatywów / slajdów,
kojut napisał/a:
2400dpi to jest naprawdę dużo. Pamiętaj, że skanery ccd nie interpolują i te punkty są "prawdziwe" a nie dorabiane programowo.
 
 
Saphrii 
Początkujący



Posty: 30
Wysłany: Sob 21 Cze, 2014   

dcs Obiektywów od groma i trochę, ja sobie zdaję sprawę, że jest ich mnóstwo, dzięki za chęci, ale to w żaden sposób nie rozjaśnia sytuacji, podałem na wstępie, czego w szczególności oczekuję od szkła, przedział ogniskowych oraz przedział cenowy. Z dostępnością allegro mizernie wypada, a ebay wręcz odwrotnie. Cóż zapewne skończy się na tym, że poszukam ludzi w mieście, co mi udostępnią kilka tzw "lepszych" i popularniejszych szkiełek powiększalnikowych i obadam osobiście.

Wojmistrz A jak wygląda sprawa obróbki kolorów? Jestem przyzwyczajony do obrabiania RAWów w DPP, z filmów ściągam "maskę" - kolor kliszy jako WB, potem po obróceniu kolorów potrzebna zwykle niewielka korekta (Tylko stare ORWO przyprawia mnie o mdłości). Tu zapewne TIFF? Co z rozpiętością tonalną? Co z np. indywidualną ekspozycją dla danej klatki? Jak przeglądam skany klisz w internecie ze skanerów płaskich, ciągle widzę albo przepalenia, albo czarno w cieniach, albo cukierkowe kolory, albo zauważalne poszarpania od przesuwu karetki i tkwię tak w przeświadczeniu, że nie ma to, jak moja metoda...
Mam możliwość pożyczyć skaner Canon bodajże 5600F - można to chociaż jakkolwiek przyrównać do epsona?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15