Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
lustrzanka i lampa błyskowa lub jasny obiektyw
Autor Wiadomość
qn29 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Nie 27 Lip, 2014   lustrzanka i lampa błyskowa lub jasny obiektyw

Witam
Jestem amatorem i traktuję robienie zdjęć jak zabawę. Od ok 10 lat posiadam Panasonica DMZ-F5. Męczyłem go na wszelkie sposoby i chyba troszkę poznałem (raczej tryb manualny). Przede wszystkim fotki imprez rodzinnych i dzieciaków.
Teraz przyszedł czas na zmianę aparatu i na ta chwilkę jestem zdecydowany na NIKONA D5100 + 18-105. Moje pytanie jest następujące.
Często robię fotki w pomieszczeniach zamkniętych gdzie światła jest mniej.
Jak to wygląda w Nikonie d5100. Czy wbudowana lampa jest ok?? Czy trzeba myśleć o zakupie czegoś zewnętrznego. Czy lepiej kupić zew. lampę błyskową czy wystarczy jasny obiektyw np NIKKOR AF-S 35 mm f/1,8 G DX.
Cały czas myślę o robieniu fotek w domu (np święta, spotkania rodzinne gdzie jest zwykłe oświetlenie pokojowe) lub w szkole (występy dzieciaków , sala gimnastyczna czy sala lekcyjna).
Czy jasny obiektyw pozwoli robić fotki bez lampy błyskowej, czy jednak lampa jest niezbędna?

Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






paul80 
Maniak
Optyczny


Pomógł: 9 razy
Posty: 971
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 27 Lip, 2014   

qn29 napisał/a:
Czy trzeba myśleć o zakupie czegoś zewnętrznego

Trzeba koniecznie dążyć do zakupu lampy zewnętrznej :wink:
qn29 napisał/a:


Czy jasny obiektyw pozwoli robić fotki bez lampy błyskowej, czy jednak lampa jest niezbędna?


lampa może polepszyć jakość światła, które nie zawsze jest doskonałe, ale są pewne pułapki o których trzeba wiedzieć a mowa o mieszaniu światła sztucznego zastanego z błyskowym i tutaj należy się zaopatrzyć w filtry żelowe.

Przeczytaj ten art. http://studiowplecaku.pl/...jac-filtra-cto/ można napisać więcej, ale ten artykuł wiele wyjaśnia.
 
 
zbig75 
Rozmowny



Pomógł: 11 razy
Posty: 234
Skąd: Stamford
Wysłany: Nie 27 Lip, 2014   

qn29 napisał/a:
NIKONA D5100 + 18-105.

To jest dobry zestaw tzw "wycieczkowy" - na wakacje , gdzie najczęściej używamy przysłon w zakresie f5,6-11 , do zdjęć "rodzinnych" w domu jest trochę za ciemny , co nie znaczy że się takowych zdjęć nie da robić , problemem jest że odbędzie się to kosztem forsowania czułości ISO i trudno będzie "odizolować" temat portetu od tła ( duża głębia ostrości na małych przysłonach ) . Jest to jednak dobry zestaw bazowy (do rozbudowy)
qn29 napisał/a:
Czy wbudowana lampa jest ok??

Jako "awaryjna" - tak .
qn29 napisał/a:
Czy trzeba myśleć o zakupie czegoś zewnętrznego.

Ze wzg na efekty pracy wbudowanych lamp błyskowych byłem "wrogiem" używania sztucznego oświetlenia (w postaci "apatatowych" lamp właśnie ) dopiero zakup zewnętrznej lampy błyskowej zmienił moją opinię w tym zakresie . Do tematu portretu można podejść w różnoraki sposób - odbić światło od ściany , sufitu ( mowa o lampach z ruchomą głowicą - zakup tylko takiej lampy uważam za sensowny - pozwalają modelować błysk w celu uzyskania plastycznego światła) .
qn29 napisał/a:
jasny obiektyw np NIKKOR AF-S 35 mm f/1,8 G DX.

Dobry obiektyw , ale jako "portretówka" to przydało by się coś powyżej 50-70mm , szczególnie do zdjęć typu :
qn29 napisał/a:
lub w szkole (występy dzieciaków , sala gimnastyczna czy sala lekcyjna).

qn29 napisał/a:
Czy jasny obiektyw pozwoli robić fotki bez lampy błyskowej, czy jednak lampa jest niezbędna?

Jasny obiektyw nie zastąpi lampy błyskowej (zewnętrznej) i odwrotnie lampa nie zastąpi jasnego obiektywu , najlepiej mieć jedno i drugie bo to pozwoli na większą kreatywność w fotografii .
 
 
qn29 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

dzięki za odpowiedzi
fotografia to nie jest tania zabawa :)
ale za to wciąga

pozdrawiam wszystkich
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

qn29 napisał/a:
Czy jasny obiektyw pozwoli robić fotki bez lampy błyskowej, czy jednak lampa jest niezbędna?

Jak najbardziej, w końcu użyteczne ISO 1600 na coś się przydaje. Jeśli połączysz to z jasną stałką czy jasnym zoomem f2,8 - to spokojnie możesz fotografować w świetle zastanym. Lampa na sali gimnastycznej ci się raczej nie przyda - bo na wprost da brzydkie płaskie światło i ostre cienie , a na światło odbite od ścian i sufitu w dużym pomieszczeniu nie ma co liczyć. Troszkę pomoże rozświetlić cienie i nic ponadto. Chyba że skrajnie mocną kupisz - ale to dość kosztowna sprawa. Raczej kupiłbym jasny obiektyw jak 35mm /1,8 czy Samyang 14/2,8 i modyfikator do odbijania światła o sufit z lampki wbudowanej (w mieszkaniu się sprawdzi).
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Jak najbardziej, w końcu użyteczne ISO 1600 na coś się przydaje. Jeśli połączysz to z jasną stałką czy jasnym zoomem f2,8 - to spokojnie możesz fotografować w świetle zastanym.

To prawda, z tym że czasem jakość tego światła zastanego jest słaba i warto wspomóc się lampą. Na pytanie: co najpierw kupić, obiektyw czy lampę, trudno mi odpowiedzieć, ale chyba najpierw wolałbym kupić 35/1.8, ze względu na większą uniwersalność takiego zakupu.

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Lampa na sali gimnastycznej ci się raczej nie przyda - bo na wprost da brzydkie płaskie światło i ostre cienie , a na światło odbite od ścian i sufitu w dużym pomieszczeniu nie ma co liczyć.

Nieprawda. Jak zmiesza się lampę z zastanym (przy ISO 800-1600) plus niezbyt dużą przysłonę, to lampa rozproszona od sufitu jak najbardziej jest dobrze widoczna. Problemem natomiast może się okazać zafarb od sufitu lub ścian, które przeważnie nie są białe.
 
 
paul80 
Maniak
Optyczny


Pomógł: 9 razy
Posty: 971
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

komor, liczyłem na to że się pojawisz, powstrzymałem się przed komentarzem :wink:

komor napisał/a:
Jak zmiesza się lampę z zastanym (przy ISO 800-1600) plus niezbyt dużą przysłonę, to lampa rozproszona od sufitu jak najbardziej jest dobrze widoczna. Problemem natomiast może się okazać zafarb od sufitu lub ścian, które przeważnie nie są białe.


popieram, gdyż widziałem takie zdjęcia i byłem zdziwiony, jak skuteczna może być lampa na sali gimnastycznej w dzień :wink:

AndrzejM.Makuch, polecam spróbować tak jak pisze komor :wink:
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

paul80 napisał/a:
jak skuteczna może być lampa na sali gimnastycznej w dzień

komor napisał/a:
Nieprawda. Jak zmiesza się lampę z zastanym (przy ISO 800-1600) plus niezbyt dużą przysłonę, to lampa rozproszona od sufitu jak najbardziej jest dobrze widoczna. Problemem natomiast może się okazać zafarb od sufitu lub ścian, które przeważnie nie są białe.

No to ci gratuluję, w dzień ISO 800-1600 na sali gimnastycznej - to musisz mieć lampę z HSS... O takim wynalazku dla kolegi nawet nie pomyślałem ... Zresztą napisałem że pomijam mocne lampy zaawansowane które dają efekty ale są zwyczajnie drogie. Sam mam kilka lamp Metz którymi oświetlenie sali gimnastycznej światłem odbitym nawet w dzień da efekty nawet przy niższych czułościach... Słaba lampka może przy jasnym obiektywie i wysokiej czułości nieco rozświetlić plan , ale o tym już pisałem.
 
 
paul80 
Maniak
Optyczny


Pomógł: 9 razy
Posty: 971
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

AndrzejM.Makuch napisał/a:
No to ci gratuluję, w dzień ISO 800-1600 na sali gimnastycznej - to musisz mieć lampę z HSS


a na co Tobie HSS, który zmniejsza moc lampy o 50%, sala to nie foty w pełnym słońcu w plenerze :wink: , zazwyczaj na sali gimnastycznej właśnie wychodzi mi ISO 800-1600 z przesłoną 2.2 a czasy nierewelacyjne. Wszystko też zależy od sali, warunków pogodowych i jakości światła.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

No , jak jest sala "akwarium" to w słoneczny dzień na 100 ISO można robić foty... wyżej jak mrozić trzeba na 1/500 lub krócej... eech, dawno to było... :wink:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 29 Lip, 2014   

AndrzejM.Makuch napisał/a:
w dzień ISO 800-1600 na sali gimnastycznej - to musisz mieć lampę z HSS...

Nie, nie. Jeśli wychodzą czasy krótsze niż X, to albo nie trzeba wchodzić na wysokie ISO, albo w ogóle można sobie odpuścić lampę bo jest jasno. Mówimy o sytuacji, w której:
AndrzejM.Makuch napisał/a:
użyteczne ISO 1600 na coś się przydaje. Jeśli połączysz to z jasną stałką czy jasnym zoomem f2,8

Używanie wysokich ISO ma tę poboczną zaletę, że nawet relatywnie słaba lampa reporterska daje wtedy zauważalny błysk. Stąd można użyć odbitej od sufitu. Owszem, przydaje się wtedy mieć lampę z GN bliżej 50 niż 40, to prawda, ale i ta słabsza rozświetli co nieco. Nieprawdą jest więc (i piszę to z praktyki), że:
AndrzejM.Makuch napisał/a:
na światło odbite od ścian i sufitu w dużym pomieszczeniu nie ma co liczyć. Troszkę pomoże rozświetlić cienie i nic ponadto.

Może znacząco poprawić jakość oświetlenia cieni, nawet jak nie zmieni zasadniczo poziomu ekspozycji.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sro 30 Lip, 2014   

komor napisał/a:

AndrzejM.Makuch napisał/a:
na światło odbite od ścian i sufitu w dużym pomieszczeniu nie ma co liczyć. Troszkę pomoże rozświetlić cienie i nic ponadto.

Może znacząco poprawić jakość oświetlenia cieni, nawet jak nie zmieni zasadniczo poziomu ekspozycji.


Kwestia semantyki - a napisaliśmy dokładnie to samo. jakość oświetlenia cieni = rozświetlenie cieni . Zero różnicy.
komor napisał/a:
to albo nie trzeba wchodzić na wysokie ISO, albo w ogóle można sobie odpuścić lampę bo jest jasno.
Toż o tym do ... jasnej - piszę. A te obecne "pseudomocne lampki" to można sobie wsadzić nie powiem gdzie. Też mi moc "50" ale na tele 105mm... mam tylko 45-tkę za to przy pokryciu 28mm! Podobnie z 36-tką ! Ech ten marketing... :roll:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 30 Lip, 2014   

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Kwestia semantyki - a napisaliśmy dokładnie to samo.

Andrzeju, moim zdaniem nie napisaliśmy tego samego. Z twojego punktu widzenia, że nie ma co liczyć, bo tylko pomoże w cieniach i nic ponadto. Ja twiedzę, że stanowczo polepszy i porównując to samo zdjęcie z lampą i bez (przy pozostałych parametrach bez zmian) – to pierwsze będzie znacząco lepsze.

No chyba że miałeś na myśli, że w kompletnych ciemnościach sama lampa błyskowa nie da rady rozświetlić. Wtedy zgoda.

AndrzejM.Makuch napisał/a:
A te obecne "pseudomocne lampki" to można sobie wsadzić nie powiem gdzie. Też mi moc "50" ale na tele 105mm... mam tylko 45-tkę za to przy pokryciu 28mm! Podobnie z 36-tką ! Ech ten marketing...


Nie wiem jak tam z marketingiem, ale Metz 44 też podaje dla 105 mm, na stronie Pentaksa nie widzę takiej informacji, ale nie sądzę, żeby te palniki różniły się znacząco od siebie. Canon 580EX II, którym się głównie posługuję w takich sytuacjach, ma liczbę 58, dla 105mm. W sali gimnastycznej przy ISO 800 czy 1600 daje radę. Oczywiście nie w nocy po ciemku, ale znacząco wspomaga światło zastane. Są problemy z zafarbem od ścian.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 14