Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
helios a taniec
Autor Wiadomość
olgarade 
Początkujący


Posty: 28
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   helios a taniec

Witam :) Ostatnio pisałam do Was w sprawie zepsutego obiektywu a teraz poszukuję czegoś nowego na szybko. Myślę nad Heliosem 44m-4 gdyż głównie zależy mi na portretach. Zastanawiam się tylko jak to jest z ręcznym nastawianiem ostrości a zdjęciami tańca. Podrzucam zdjęcia z mojej ostatniej sesji i stąd pytanie: czy uda mi się heliosem uzyskać taki efekt i jeśli tak to jak ? :)

[ Dodano: Pią 15 Sie, 2014 00:31 ]
http://radelczukfoto.blogspot.com/
zdjęcia tu w ostatnim poście :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

To nie wygląda na jakieś wybitne szkło. W pierwszym momencie myślałem, że to z jakiegoś kompaktu :)
Domyślam się, że chodzi ci o zatrzymanie ruchu postaci aby było względnie nieporuszone. To nic innego jak odpowiedni dobór szybkości migawki. Już dość dobre zamrożenie osiąga się przy 1/100s, oczywiście zależy to od dynamiki fotografowanej sceny. Zwróć uwagę, że różne elementy poruszają się z różną szybkością i tak postać może być praktycznie nieruchomo, a końcówki włosów wyraźnie dawać smugę. Czym szybciej, tym mniej poruszone zdjęcie, tyle, że jeśli jest to kosztem podbijania ISO, tracisz na jakości. W słoneczny dzień bez problemu można robić takie fotki byle szkłem, bo i tak czasy naświetlania są w powyżej 1/1000s. Oczywiście wszystko zależy od jasności szkła i używanego ISO. Optymalnie jest, dobrać sobie te parametry dla swojego aparatu, obiektywu i dostępnego oświetlenia. To oczywiście jest doświadczenie jakie będziesz musiała zdobyć sama. Takim manualem jak ten Helios, będzie nieźle, o ile trafisz dobrą sztukę, czyli której nie będzie trzeba przykręcać do f5.6, żeby mieć ostry obraz, ale również nie liczył bym na żyletę na f/2.
 
 
olgarade 
Początkujący


Posty: 28
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

Zdjęcia robilam Sigmą 70-300 f4-5.6 dc macro więc masz rację, że szkło bez rewelacji :D
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Chodziło mi dokładnie o to, że robiąc zdjęcie na przykład wyskoku z biegu ustawiałam ostrość automatycznie podążając za dziewczynami a teraz po prostu muszę ustawić ostrość przed zrobieniem figury tak ? :)
W migawce mniej więcej się orientuję :)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

Praktycznie tak, z tym ze jak robilas to na minimum f/4 to teraz juz bedize cos na takim f/2. Sciagniesz albo ISO albo jeszcze bardziej skrocisz czas naswietlania.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

Wojmistrz napisał/a:
Praktycznie tak, z tym ze jak robilas to na minimum f/4 to teraz juz bedize cos na takim f/2.

Na f/2 nie liczyłbym na zbyt często złapanie ostrości na skaczącej osobie. Lepiej jednak przymknąć do f/4, jak nie więcej.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

Przy takiej odlegloci od tancerek?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

Wraz ze wzrostem odległości owszem rośnie GO, ale poziom mydła też wzrośnie, nie łudźmy się. Jasne stałki o niewielkich ogniskowych mogą fajnie pracować blisko, ale z daleka bez przymknięcia – nie będzie cudów. Abstrahując od jakości Heliosa.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

komor, o mydle na f/2 wspominalem juz na poczatku.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

Tak, oczywiście, wspomniałeś – jak rozumiem – ogólnie o potencjalnej słabej jakości Heliosa na f/2. Ale dodatkowo jeszcze, moim zdaniem, w przypadku jasnych krótkich stałek, nawet tych ostrych, kiedy używamy je nieprzymknięte na dalsze odległości ostrzenia, następuje pewien spadek jakości, plus łatwiej o błędy AF (oczywiście ta ostatnia kwestia nie dotyczy manualnego Heliosa). Być może wady tej nie mają droższe szkła, nie wiem, nie miałem możliwości sprawdzić.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

W raz z oddaleniem od obiektu mgłę ma każdy, bo tu dochodzi fizyka - ciśnienie, wilgotność, kondensacja ciepła itd, ale tego o czym piszesz zbytnio nie zaobserwowałem. Nie zmienia faktu, że nie ma praktycznie szkieł, których nie trzeba chociaż odrobinę domknąć do maksymalnej ostrości, a to co robi koleżanka, łatwiej robić kompaktem z dość małą matrycą, bardzo jasnym szkłem i trybem manualnym (np Lumix DMC-LX7). Jak by zamiast starego Heliosa, mowa była o np 50mm f/1L to też był by inny temat.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

Wojmistrz, ta fizyka to na większych odległościach niż ja mam na myśli. No jest po prostu tak, że wady optyczne jakoś bardziej dają się we znaki. Poza tym, jeśli chodzi o ustawianie ostrości, to dla bliskich odległości skala ostrości jest dokładna i precyzyjna, a im dalej, tym mniejsza tolerancja dla ustawiania, bo po 2m jest zaraz 5m czy 7m i zaraz potem nieskończoność, jak wiesz. Stąd AF ma gorzej i ręczne ustawianie też trudniejsze, a ze względu na małą GO (pomimo jej wzrostu dla dalszych odległości) od razu widać, że nie jest do końca trafione. Mam nadzieję, że tym razem jest jasne, o co mi chodzi.
Dla dłuższych ogniskowych przeważnie jest to mniej widoczne bo inne jest rozmycie tła, większy focus-snap, choć jak ma się możliwość porównania np. zdjęcia prawie trafionego Samyangiem 85/1.4 do identycznego kadru idealnie trafionego – to różnica jest widoczna.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 15 Sie, 2014   

komor napisał/a:
Poza tym, jeśli chodzi o ustawianie ostrości, to dla bliskich odległości skala ostrości jest dokładna i precyzyjna, a im dalej, tym mniejsza tolerancja dla ustawiania, bo po 2m jest zaraz 5m czy 7m i zaraz potem nieskończoność, jak wiesz.
Ej no, z tym to nawet nie dyskutuję :)
Co do tej ostrości trafionej lub prawie trafionej to wiadomo, że trzeba po prostu mieć doświadczenie i wiedzieć, jaki zakres jest względnie ostry dla konkretnej ogniskowej, przysłony i odległości od obiektu. Ja pod tym względem lubię moją Sigmę EX DG 12-24, jak bym się "nie starał" zawsze ostro (względnie jak na Sigmę) :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15