Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
adapter m42-canon potwierdzenie ostrości
Autor Wiadomość
michael99 
Uczestnik


Posty: 81
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 17 Gru, 2014   adapter m42-canon potwierdzenie ostrości

Witam. Mam pytanie odnośnie adaptera Canon - M42 z potwierdzeniem ostrości. Chodzi mi o to, jak ten adapter działa, tzn. jeśli podepnę go do swojego EOS-a 350d i Heliosa 58mm f/2, to czy jak najpierw ustawię ostrość wg oka, a potem nacisnę do połowy spust migawki, no i przykładowo nie będzie ostro, to aparat pokarze mi, że nie jest ostro (już nie pamiętam, czy to jest migająca kropka, czy jak, nie ważne). No i wtedy przekręcam dalej pierścieniem ostrości trzymając cały czas spust migawki do połowy i powiedzmy, że złapię dobrą ostrość, to czy pokarze mi automatycznie że jest ostro, czy też będę musiał puścić spust i ponownie go nacisnąć i dopiero wtedy się dowiem, czy faktycznie jest ostro? Innymi słowy, czy ten adapter (a właściwie aparat z tym adapterem) będzie mi mierzył cały czas ostrość i jak w nią wejdę, to pokarze mi to, czy działa tylko pojedynczo, tj., że tylko przy naciśnięciu spustu do połowy zmierzy ostrość i powie jaka jest i koniec? No bo to podstawowa rzecz w tym adapterze, a nigdzie nie mogę się tego dowiedzieć :) Aha, no i jeszcze, czy jak wyjdę z powrotem z ostrości w nieostrość (powiedzmy, że po prostu za dużo mi się przekręciło), to czy automatycznie pokarze mi, że już nie ma ostrości, czy też znów będę musiał puścić przycisk i znów go do połowy nacisnąć? Mam nadzieję, że mi szybko pomożecie, bo muszę wybrać, który adapter kupić (z potwierdzeniem, czy bez) ;) Z góry dziękuję :)

P.S. wiem już, że 350d ma kiepski wizjer i w ogóle, chodzi mi tylko o odpowiedź na powyższe pytania ;)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 17 Gru, 2014   

Jeśli masz jakiś obiektyw a AF do tego swojego 350D, to przełącz go na manualny i przetestuj ostrzenie. Zauważ, że lekko wciskając przycisk spustu migawki i zaczniesz kręcić ostrością, to diody w wizjerze pokazują ci miejsca gdzie jest ostro, tak? Tak samo zachowuje się obiektyw m42 z adapterem wyposażonym w dandelion.
 
 
michael99 
Uczestnik


Posty: 81
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 17 Gru, 2014   

No niestety nie mam obiektywu z AF... Więc co zrobić, żeby to sprawdzić? Myślę, że w każdym Canonie będzie tak samo, więc może ktoś ma taki pierścień i powie co i jak?

Pozdrawiam!
 
 
Jivul 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Posty: 136
Wysłany: Czw 18 Gru, 2014   

Na 10D / 40D z Jupiterem 135/3.5 działa to tak, że w momencie trzymania migawki do połowy wciśniętej mierzona jest ostrość w polach AF i jeżeli jest ostro to miga na czerwono. Jest to wykonywane w sposób ciagły, tzn tak długo jak trzymasz migawkę do połowy, to jest mierzona ostrość, nie trzeba puszczać i wciskać.

W praktyce wykorzystuję to tak, że się trzymam migawkę do połowy i kręcę ostrością, w momencie jak częstotliwość mrugania pola jest największa to się dociska migawkę ;)

+ w zależności od wybranego punktu AF potwierdzenie ostrości jest tylko na wybranym albo na wszystkich (przy MF wygodniej na wszystkich).
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 18 Gru, 2014   

michael99 napisał/a:
No niestety nie mam obiektywu z AF... Więc co zrobić, żeby to sprawdzić?
Do tego wystarczył by standardowy 18-55 :)
To jakie w takim razie masz obiektywy? Najlepiej napisz modele. Przecież jeśli masz obiektywy manualne i przynajmniej jeden z normalną elektroniką do Canona to wiesz jak działa obiektyw z adapterem z chipem, bo dokładnie tak samo jak. Lekko spust migawki, kręcisz i zapalają się czerwone punkciki w wizjerze, w miejscu gdzie złapał ostrość. Z drugiej strony ciekawi mnie jak sobie radziłeś z ostrością do tej pory.
 
 
michael99 
Uczestnik


Posty: 81
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 18 Gru, 2014   

Wielkie dzięki Jivul za odpowiedź, już wszystko jasne, miejmy jeszcze nadzieję, że w 350d będzie tak samo :/

Wojmistrz, lustrzankę mam od ok. 3 tygodni, więc dopiero zbieram sprzęt i mam tylko jeden obiektyw - manualnego Heliosa 44m-4 58mm f/2. Nic z AF, no chyba, że liczyć obiektyw od kompaktu Nikona P510 ;) Ewentualnie "samoróbka" wykonana z szukacza teleskopu: 200mm f/4. No i sam teleskop - 1250mm f/5 + z barlowem 2500mm f/10. Oczywiście wszystko razy mnożnik ogniskowej - 1,6x.

Do tej pory robiłem zdjęcia z przejściówką bez potwierdzenia, ale wykorzystam ją do wykonania adaptera do podpięcia lustrzanki do teleskopu, więc potrzebny mi drugi. No i właśnie dlatego się zastanawiałem, czy wziąć z potwierdzeniem, czy bez. Ale teraz przy pomocy Jivul - a zdecydowanie stwierdziłem, że biorę tę z potwierdzeniem. Do tej pory ostrzyłem normalnie, bez potwierdzenia, no i często się łapałem na tym, że wychodziły nieostre i musiałem robić kilka klatek.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za odpowiedzi :)
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

Jeśli już adapter z potwierdzeniem, to kup taki, który ma ustawialną w aparacie wartość przysłony - mnie się udało kupić taki, który miał zakres od f2-4.
Wiele adapterów ma ustawioną stałą wartość f1.4.

Sam szukam takiego do 5dIII, ale... trudno coś znaleźć...
na szczęście jeden ze starych ze stałą wartością 1.4 okazał się był działać z AF 5dIII.
Ufff... (szkła z wiadra uratowane).
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

michael99, no to jak pisalem w pierwszej odpowiedzi:
Wojmistrz napisał/a:
lekko wciskając przycisk spustu migawki i zaczniesz kręcić ostrością, to diody w wizjerze pokazują ci miejsca gdzie jest ostro
i tak samo jest na wszystkich canonach, roznica jedynie w "silniku recznym" :D

muzyk, ja mam z zakresem f/1.4-4, a przydal by mi sie taki do co najmniej f/8.
 
 
michael99 
Uczestnik


Posty: 81
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 27 Gru, 2014   

Jeszcze raz dzięki Jivul, kupiłem adapter, jest faktycznie tak, jak pisałeś :) Swoją drogą bardzo fajny wynalazek :) Bez niego ciężko ustawić ostrość.

Pozdrawiam!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14