Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektywy M42 w systemie Mikro 4/3
Autor Wiadomość
hawli 
Uczestnik
fotoamator


Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 06 Lut, 2015   

Kupiłem pentacona 2.8/29 i jest w porządku. Ja tam dużych wymagań nie mam. Ale to oczywiście pod szeroki kąt się nie łapie na m4/3.

Do tego zaczynam eksperymenty z c-mount. Kupiłem canona 1.8/10mm od kamery 16mm. To jest obiektyw z ostrością na stałe, nie wiem jak to się ładnie określa. W każdym razie nie ma pierścienia ostrości.
Ciekawe co z tego wyjdzie:) Ponoć obiektywy od kamer 16m pokrywają całą klatkę w BMPCC, w m4/3 będzie winietować. A jak bardzo to się okażę. Ciekawy jestem.



Znalazłem jeszcze w szafie industara-61. Zamontowany w adapterze na M42 daje spore makro. Wiadomo, w końcu z tym adapterem jest o 16.66mm za daleko od płaszczyzny matrycy. Fotka na f2.8.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 06 Lut, 2015   

hawli napisał/a:
Kupiłem pentacona 2.8/29 i jest w porządku. [...]
Do tego zaczynam eksperymenty z c-mount. Kupiłem canona 1.8/10mm od kamery 16mm. To jest obiektyw z ostrością na stałe, nie wiem jak to się ładnie określa. W każdym razie nie ma pierścienia ostrości.
[...]
Znalazłem jeszcze w szafie industara-61. Zamontowany w adapterze na M42 daje spore makro. Wiadomo, w końcu z tym adapterem jest o 16.66mm za daleko od płaszczyzny matrycy.


Ad1. Ciekaw jestem dalszych relacji z użytkowania, bo myśle o takim tanim zamienniku z myślą o wyjeździe w pewne specyficznie ciemne okolice.
Ad2. Wtopa, wtopa, po trzykroć wtopa! O C-mount zapomnij na m4/3 poniżej ogniskowej 25mm, choć użytkownicy PanaSłoika korzystają z funkcji która robi dodatkowy crop (zapomniałem, jak to się nazywa, coś w stylu zooma cyfrowego ale inaczej). Wg. mnie sens i tak średni, bo takie rozwiązanie obcinające pole widzenia daje efekt jak użycie dłuższej ogniskowej, więc (prawie) na jedno wyjdzie, tylko gorzej. Co to jest ta stała ostrość? Czy to jest obiektyw free focus? Jeśli faktycznie o to chodzi, to funcjonalności tego szkiełka też raczej nie zwiększy. Tu masz świetne opracowanie odnośnie krycia różnych klatek przez wybrane obiektywy na C-mount:
https://spreadsheets.google.com/pub?key=p9kkgjwEQQQ-HJwvNDobeEw
Zobacz grafikę, na prawo od tabelek...
Generalnie jest tak,że przy 25mm jest jeszcze na ogół winieta w rogach (większość obiektywów od kamer przemysłowych), choć istnieją takie 25-tki które już tego nie mają (przeważnie b. stare od kamer przemysłowych z większym przetwornikiem lub kamer filmowych -widziałem kiedyś 1-2 takie na allegro, rzadkość). Czym większa ogniskowa, tym większe szanse na praktyczne pokrycie klatki bez winiety w rogach, ale to ogólna reguła tylko.
Ad.3 Jakie ma oryginalne mocowanie ten Industar? Bo jeśli to jest M39 od Zorki/Fed-a (a nie wersja lustrzankowa, bo i takie istnieją), to wywal adapter na M42 i zdobądź taki krótki M39-m4/3. Wtedy będzie ostrzyć jak trzeba na nieskończoność. Akurat mam takiego Industara (61L bodajże) na M39, zaadaptowanego do Pen-a. Ludzie często zakładali go do lustrzanek z adapterem na M42 jako makro właśnie. W bezlusterkowcu może pracować jako normalny obiektyw.
Pozdrawiam
-J.
 
 
hawli 
Uczestnik
fotoamator


Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 06 Lut, 2015   

W takim razie postaram się podzielić wrażeniami za jakiś czas.

Co do c-mount to nie zgodzę się że po trzykroć wtopa. No, może pojedyncza wtopa. Czytałem sporo w necie o różnych obiektywach c-mount, a ten który kupiłem był tak tani, że nie mogłem się oprzeć. Na międzynarodowym forum też się pochwaliłem tym obiektywem, wzbudził duże zainteresowanie i otrzymałem kilka ofert zakupu po cenie dwukrotnie wyższej niż zapłaciłem. Więc na pewno nie stracę, a należę do osób które lubią eksperymentować.
Ponadto mój dobry znajomy prowadzi firmę montującą alarmy i posiada całą stertę starych kamer cctv, wraz z obiektywami. Pewnie nic się nie nada i wszystko będzie o ogniskowych 4-8 z automatyczną przysłoną, ale może trafi się jakiś skarb.

Ehhh jak to zrobić, żeby mieć ekwiwalent ogniskowej około 30mm i mieć małą głębię ostrości? Zostają tylko obiektywy dedykowane do systemu m4/3? Niestety jak wiadomo krótka ogniskowa i wysoka jasność to drogie połączenie.
Teraz korzystam z kitowego 14-42 3.5-5.6. Nagrywam filmy w domu gdzie tło jest około 1m za mną i nie udaje mi się uzyskać rozmytego tła.
Z kolei jeśli mam płacić straszne pieniądze za obiektyw, to żałuję że nie kupiłem nikona d5300. Body droższe, ale obiektywy tańsze, ale kupowałem aparat głównie z myślą o nagrywaniu filmów, z czego mój Lumix G6 wywiązuje się zdecydowanie lepiej niż d5300. I tak źle, i tak nie dobrze...
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015   

hawli napisał/a:
Ehhh jak to zrobić, żeby mieć ekwiwalent ogniskowej około 30mm i mieć małą głębię ostrości? Zostają tylko obiektywy dedykowane do systemu m4/3?

Np Olo 12 f2, czy Panas 15 1.7
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Sob 07 Lut, 2015   

o SLR Magic sobie poczytaj. Masz tam 12/1.6, które rozmywa boki zawsze ;)
 
 
djemset 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   Manualne obiektywy do Lumix GM1 - pytanie początkującego M43

Witajcie,
Mam kitowy obiektyw 12-32mm.

Chcę zakupić wiekowe, manualne obiektywy do fotografii artystycznej, amatorskiej.
Wiem jak fajna jest zabawa z fotografią point and click, z super zaawansowanymi aparatami i obiektywami wypchanymi po zęby elektroniką. Jednak nasi dziadkowie używali prostszych aparatów a zdjęcia robili i to często niezłe, sądząc po albumach z dawnych lat.

Przechodząc do rzeczy, chciałbym w budżecie 1000zł zmieścić się z dodatkowymi dwoma obiektywami. Chciałbym pstrykać portrety oraz fotografować przyrodę, w zbliżeniach i w makro.

Moją uwagę przykuły dwa obiektywy :
Minolta MD 50 1.4 oraz Tamron SP 70-210mm 3,5-4 52A

Do pierwszego przekonują mnie zagraniczne testy, ładny bokeh, dobra ostrość przy świetle 2 i 4, martwi lekko kontrast (to chyba da się załatwić filtrem?)
Drugi przemawia do mnie stosunkiem w makro 1:2, w miarę stałym światłem w pełnym zakresie.

Ceny ww. wahają się na zagranicznych i krajowych stronach aukcyjnych oraz różna jest ich "wyceniana" wartość tu i tam. Ja mogę oba te obiektywy zakupić w cenie 750zł wraz z adapterem na m4/3.

Pytanie do Was - czy warto?
Dopiero raczkuję, nie chciałbym wydawać tysięcy złotych na to moje nowe hobby :)
Myślę, że kit + te dwa sprawią, że będę mógł fotografować dzieci, rodzinę, wyjazdy i wycieczki oraz czasem pobawić się w ogrodzie czy lesie chwytając ulotne momenty w artystycznym stylu. Jestem praktycznie zdecydowany, ale jak zawsze w tego typu przypadkach pomyślałem sobie - lepiej zapytam ekspertów, bo może coś mi doradzą albo ostrzegą.

Pozdrawiam!
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   

djemset napisał/a:
Chcę zakupić wiekowe, manualne obiektywy do fotografii artystycznej,
djemset napisał/a:
Pytanie do Was - czy warto?
Czy artyzm polega na tym, że dzieło okupione jest bólem, potem i krwią? Czy artystę poznajemy po tym, jakich używa narzędzi?
Jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć...
Dawniej ostrzono ręcznie, ale aparaty pomagały uzyskać ostrość, czy za pomocą dwóch żółtych plamek, które nachodząc na siebie, mówiły kiedy ostrość jest uzyskana - to w aparatach dalmierzowych, be z lustra. W lustrzankach mieliśmy na matówce soczewki Fresnela oraz/lub kliny, za pomocą których osiągało się dużą precyzję ostrzenia. Poza tym matówki były jaśniejsze, przez co obraz w ogóle był wyraźniejszy. Aby jeszcze bardziej uzmysłowić Tobie, że mamy 2017 rok, spróbuj fotografować, niczym dawny artysta, bez baterii w aparacie. Będziesz trzymał w ręku po prostu martwy aparat.
Twórczość polega na tworzeniu ciekawych prac, a nie tworzeniu dzieł z założoną na grzbiet włosienicą.
Jeśli chcesz, aby było trudniej a z korzyścią dla fotografii, zabierz aparat wyżej, dalej, spotkaj się z ludźmi, których trudno jest spotkać.. Po prostu skup się na istocie fotografii, a nie na technicznych aspektach naciskania spustu, czy kręcenia którymś z pierścieni.

[ Dodano: Sro 24 Maj, 2017 09:28 ]
Cytat:
Manualne obiektywy do Lumix GM1
What?! Chcesz manualnie ostrzyć patrząc w wizjer elektroniczny? A o jakich obiektywach mówisz? Czy da się je w ogóle przykręcić do m4/3?
 
 
djemset 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   

Zbił mnie Pan teraz z tropu. Podałem nazwy obiektywów które mnie interesują. Z opinii na ich temat w sieci wynika, że są dobre i z adapterem pasują do m43, a zatem do GM1. Czy mogę prosić o opinię na temat ww.? Pan odpowiedział mi podobnym wywodem jakim ja chciałem wyjść od ogółu do szczegółu.
Co się tyczy ostrzenia obiektywem manualnym w oparciu o ekran - da się to zrobić na podglądzie zoomując fragment, mam taką opcję i działa.

Przy okazji zapytam - czy za 800zł dostanę dwa obiektywy które zrobią :
* ładny portret z rozmyciem tła
* średni zoom oraz średnie makro
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   

Tutejszyn napisał/a:
What?! Chcesz manualnie ostrzyć patrząc w wizjer elektroniczny?

W aparatach wyposażonych w funkcję focus-peaking nie jest to takie problematyczne. Choć łatwo też osiągnąć też efekty takie same jak nasi dziadkowie, czyli niezbyt ostre, niezbyt trafione zdjęcia. ;)

Tutejszyn napisał/a:
A o jakich obiektywach mówisz? Czy da się je w ogóle przykręcić do m4/3?

Do bezlusterkowców, z racji krótkiego rejestru, da się przykręcić prawie wszystko, a ekosystem przejściówek jest znacznie bardziej rozbudowany niż niegdyś w przypadku lustrzanek. Tutejszyn, nie mów, że przespałeś ostatnie kilka lat!
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   

djemset, poczytaj: Rozmówki o m42 i innych manualnych szkłach, ponadto złączam z istniejącym już tematem.
 
 
djemset 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   

komor - dziękuję za połączenie - już się bałem że temat poleciał i miałem lekki "confusion" co mogłem zrobić nie tak :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   

djemset, poczytaj więc poprzednie posty z połączonego tematu, może coś ciekawego się jeszcze dowiesz. Fajnie byłoby, jak by odezwali się jacyś praktycy, bo ja nie posiadam M43.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 25 Maj, 2017   

djemset, używasz GM1, czyli dość starego aparatu ze stajni m4/3. Podobnie jak ja (E-PL1). To ważne w kontekście tego wątku.
O ile do m4/3 jako takiego (i do innych bezlusterkowców) można podpiąć niemal każdy manualny obiektyw od lustrzanki (adapterów bez liku), to kwestia kontroli ostrzenia zależy już mocno od aparatu. Konkretnie, do którego pokolenia należy.
Ty i ja jesteśmy skazani na najbardziej prymitywna metodę, czyli włączenie lupy powiększającej kadr. Jest to znakomite na statyw, ale w przypadku robienia zdjęć z ręki bardzo utrudnia kadrowanie. Zwłaszcza, ze obaj nie mamy wizjera, tylko LCD. Ogranicza nas to do statycznych scen oraz niezbyt długich ogniskowych przy robieniu zdjęć z ręki. Zależnie od potrzeb/umiejętności fotografującego, może to nie być istotna przeszkoda, jak i potężne ograniczenie.
W każdym razie robiłem m. in. testowo fotki "portretowe" z 40mm ludziom, siedzącym/stojącym (postój grupy turystycznej). Było O.K., jeśli przypadkiem nie łazili/wstawali. Z kolei próba focenia biebrzańskiego ptactwa (siedzącego grzecznie na wodzie) z wieży widokowej na 300mm z podparcia o balustradę aparatem bez wizjera to zdecydowana porażka. Zaznaczam, że te przykłady to dość okazjonalne działania z mojej strony, a nie jakaś rutynowa praktyka.
Nowsze modele bezlusterkowców, w tym m4/3, są już wyposażone w dodatkowe mechanizmy potwierdzenia ostrości w trybie manualnym, które nie wymagają powiększania kadru na LCD/EVF. Zwykle jest to tzw. Focus Peaking. Znacznie rozszerza to możliwości fotografowania manualnymi szkłami. Podobnie warto mieć wizjer (EVF), który drastycznie poprawi pracę z obiektywami o długich ogniskowych jako taką (bardziej stabilne i ergonomiczne trzymanie aparatu). Nie ćwiczyłem tego w praktyce (ze zrozumiałych względów) i opieram się na cudzych relacjach.
Pozdrawiam
-J.
 
 
djemset 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017   

Jar - obiektywy zakupiłem i są już u mnie.

Konica MD 50, 1.4

Z efektów pracy z Konicą jestem zadowolony, choć nadal nie udało mi się uzyskać tego jednego super zdjęcia! Ładnie rozmywa tło i dobrze skupia uwagę odbiorcy na centrum kadru. Pewnie muszę się jeszcze dużo nauczyć. Co się tyczy ostrzenia w trybie manualnym - ja posiadam u siebie dwie pomoce, powiększenie oraz focus peaking, który obrysowuje obszary które mają duży kontrast, i to działa całkiem dobrze, ale nie idealnie. Często gdy obiektyw nie jest idealnie prostopadle do fotoggrafowanej powierzchni, tylko część jej konturów zostaje podkreślona i wtedy nie wiem, czy np nos juz będzie ostry, a twarz nie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14