Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Czw 02 Kwi, 2015
LICENCJA na zdjęcia
Autor Wiadomość
dylematantka 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   LICENCJA na zdjęcia

Przeszukałam forum i nie znalazłam. Poszukuję odpowiedzi na temat licencji na zdjęcia. Każdy fotografujący nie posiadający własnej firmy ani żadnej działalności gospodarczej ma możliwość zrobienia licencji na swoje zdjęcia? Nie znam prawa, a jak czytam to kompletnie się w tym gubię. Nie rozumiem wielu pojęć. Może ktoś mi tu podpowie. Pisze tu, bo może komuś się to przyda. Temat można przerobić, by był użyteczny dla wielu z nas.

Którą z wersji licencji wybrać:

Istnieją cztery warunki udostępniania utworów, z czego pierwszy pojawia się we wszystkich licencjach:

Creative Commons Attribution Uznanie Autorstwa (ang. Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
Creative Commons Noncommercial Użycie Niekomercyjne (ang. Noncommercial (NC))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
Creative Commons No Derivative Works Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
Creative Commons Share Alike Na Tych Samych Warunkach (ang. Share Alike (SA))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji.

Na jednym z potalu fotograficznym trzeba określić jaka licencja? Jest jeszcze licencja 500px. Portal nazywa się 500px.com. Ma ktoś może tam konto?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

To nie sa jedyne licencje i nikt cie nie zmusza bys publikowala swoje zdjecia na warunkach ktorejs z nich
 
 
dylematantka 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

tak, ale trzeba wybrać któraś z nich, nie ma możliwości pustego pola
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

dylematantka napisał/a:
Każdy fotografujący nie posiadający własnej firmy ani żadnej działalności gospodarczej ma możliwość zrobienia licencji na swoje zdjęcia?

Ochrona prawem autorskim utworów (np. zdjęć) nie jest uzależniona od tego, czy autor prowadzi działalność gospodarczą.

Licencje Creative Commons są dość popularnymi licencjami, ale to akurat specyficzny przykład licencji nastawionej na promocję współpracy i darmowego udostępniania materiału społeczności – to jest akurat licencja uwalniająca Twoją pracę za darmo, pod pewnymi warunkami. Licencje CC są wykorzystywane np. przez Wikipedię, w której warunkiem udostępnienia zdjęcia przez fotografa jest właśnie oddanie go za darmo społeczności, a nie tylko warunkowo Wikipedii – dlatego, że wszelkie materiały z Wikipedii są dostępne za darmo, także do celów komercyjnych.

Jeśli chcesz ochronić swoje zdjęcia przed nieuprawnionym użyciem to warto zapoznać z prawem autorskim, nie wiem jak teraz, ale kiedyś jak tę ustawę czytałem to była strawna dla przeciętnego człowieka. Poszukałaś na forum podobnych tematów? Bo było ich parę. Generalnie pytanie raczej w złym dziale.
 
 
dylematantka 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

Szukałam, ale nie wyświetliło mi żadnego tematu. Chyba że jako temat ktoś wpisał zupełnie coś innego. Możecie przenieść temat do właściwego działu, choć ja umieściłam wpis w kategorii ważne - a mam go w warsztacie Photo.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

Umieściłaś go w dziale „Ważne sprawy”, w poddziale „Regulamin, Ogłoszenia i Konkursy”, który służy sprawom organizacyjnym forum i portalu. Przeniosłem go (jestem moderatorem) do „Warsztat foto, literatura, teoria, art”, bo wydaje mi się, że najbardziej pasuje do teorii, jako że działu prawnego osobnego nie mamy.

Podobne tematy związane z prawem autorskim i pokrewnymi problemami:
Ochrona wizerunku
Autorskie prawa majątkowe z czym to się je...
Publikowanie zdj. ludzi a prawo
Publikacja zdjęcia bez zgody autora
Umowa sprzedaży zdjęć
Użycie pracy bez zgody ani powiadomienia autora.
Wzór umowy o dzieło fotograficzne.
Jak fotografować zgodnie z prawem...
UOKiK i fotografowanie
Wawel, Most Świętokrzyski itd. Zakaz fotografowania???
Prawa autorskie.
Fotografowanie wizerunku a jego publikacja
niepewny punkt w regulaminie konkursu fotograficznego
Licencja na fotografowanie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 16