Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Ricoh GR
Autor Wiadomość
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Nie 29 Lis, 2015   

@komor:
A czym różni się wg tych Twoich obrazków dłuższa ogniskowa od krótszej + TC, przy zachowaniu jednakowych wartości obu parametrów, tj, uzyskanej ogniskowej i jasności obu układów?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 29 Lis, 2015   

Jednak troszkę się odniosę.
komor napisał/a:
Czarny prostokąt po lewej to rzut obrazu naszego obiektywu na matrycę. Czerwone kropki reprezentują fotony, które złożyły się na daną ekspozycję. Teraz zakładamy TC, niebieski prostokąt wewnątrz to ta część obrazu, która zostanie wycięta i rozciągnięta na całą matrycę, co obrazuje niebieski, duży prostokąt po prawej. Widać, że ilość fotonów biorących udział w ekspozycji całej matrycy się zmniejszyła.

Całkowicie nieprawdziwe założenie, na którym budujesz resztę Twojej teorii.
Dzięki rysunkowi, który z takim poświęceniem zrobiłeś, każdy może to zobaczyć - tę nieprawdziwość.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 29 Lis, 2015   

T.B. napisał/a:
gdyby Twoja Teoria Rozciągania Obrazu była prawdziwa, to skonstruowanie zooma o stałym świetle byłoby niemożliwe

W zoomie zmienia się ogniskowa, a utrzymanie stałego światła wymaga właśnie ciągłego zwiększania źrenicy wejściowej, żeby stosunek f/d pozostał stały przy zwiększaniu f, czyli ogniskowej. Nie widzę związku.

T.B. napisał/a:
Całkowicie nieprawdziwe założenie

Które?

snufkin napisał/a:
A czym różni się wg tych Twoich obrazków dłuższa ogniskowa od krótszej + TC, przy zachowaniu jednakowych wartości obu parametrów, tj, uzyskanej ogniskowej i jasności obu układów?

Cała różnica z TC jest taka, że on bierze tylko fragment obrazu z koła obrazowego. Obiektyw o dłuższej ogniskowej korzysta z całego swojego koła obrazowego, jeśli więc chcesz dać mu dłuższą ogniskową (taką żeby wyszło jak z użyciem TC), ale pozostawić lepsze światło (np. f/2.8), to musisz zwiększyć źrenicę wejściową, wszystko nadal kręci się wokół wzoru f/# = f/d. Jeśli dasz mu otwór względny taki jak po TC (czyli np. f/4), to znaczy że źrenica wejściowa była mniejsza, analogicznie do użycia TC, a przecież ekspozycja z takiego obiektywu będzie też odpowiednio mniejsza, jak z zestawu krótszy obiektyw + TC.

Naprawdę nie rozumiem gdzie wy tu jakiś problem widzicie.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 29 Lis, 2015   

To może inaczej, dla zresetowania dyskusji.

Jakie zjawisko fizyczne odpowiada waszym zdanie za to, że obiektyw 50mm o świetle f/1.4 przy zadanym czasie i czułości da jaśniejsze zdjęcie niż obiektyw 50mm o świetle f/2.8 (przy tym samym czasie, czułości i scenie)?

Obydwa obiektywy używamy na w pełni otwartej przysłonie, pomijamy oczywiście kwestie transmisji, winietowania itd. Zakładamy istnienie idealnych obiektów o 100-procentowej transmisji i zerowym winietowaniu, nie używamy przymykania przysłony, żeby nie borykać się z innymi aspektami optycznymi.
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Nie 29 Lis, 2015   

komor napisał/a:
Jeśli dasz mu otwór względny taki jak po TC (czyli np. f/4), to znaczy że źrenica wejściowa była mniejsza, analogicznie do użycia TC, a przecież ekspozycja z takiego obiektywu będzie też odpowiednio mniejsza, jak z zestawu krótszy obiektyw + TC.

No i gdzie tu różnica? Dla mnie obiektyw + TC to to samo co dłuższy obiektyw o takim samym świetle jak wynikowe światło układu pierwszego krótszego + TC.

Skoro są to rozważania wyłącznie matematyczne, to jedyną zmienną układu obiektyw + TC jest tu ogniskowa bo przecież światła przez przednią soczewkę wpada tyle samo.

Mój amatorski wniosek: (obiektyw + TC) z wynikowym światłem to dokładnie to samo co dłuższy obiektyw z światłem równym temu z pierwszego układu (pomijając wszelkie wady optyczne).
Czyli TC zmienia ogniskową, a nie da się z oczywistych względów zwiększyć średnicy soczewki i stąd zmiana jasności obiektywu podłączanego do TC.
Ostatnio zmieniony przez snufkin Nie 29 Lis, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 29 Lis, 2015   

komor napisał/a:
Nie widzę związku.
Tak właśnie myślałem. Nie rozumiesz związku.

komor napisał/a:
Które?
To, że jak narysujesz mniej kropek na swoim obrazku, to matryca zarejestruje mniej światła.
A co to - z okazji "rozciągnięcia obrazka" wyłącza się co któryś piksel na matrycy, czy pojawia się jakieś tajemnicze sitko przesiewające światło?
Aż boję się powiedzieć Ci, że zjawisko falowe, jakim jest "rozciąganie obrazka", mieszasz ze zjawiskiem kwantowym, jakim jest rejestracja obrazu przez matrycę - bo teraz, to dopiero się naczytam :roll:

[ Dodano: Nie 29 Lis, 2015 18:55 ]
komor napisał/a:
Jakie zjawisko fizyczne odpowiada waszym zdanie za to, że obiektyw 50mm o świetle f/1.4 przy zadanym czasie i czułości da jaśniejsze zdjęcie niż obiektyw 50mm o świetle f/2.8 (przy tym samym czasie, czułości i scenie)?

Pytasz poważnie? :shock:
No to ja się poddaję :neutral:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 29 Lis, 2015   

snufkin napisał/a:
No i gdzie tu różnica? Dla mnie obiektyw + TC to to samo co dłuższy obiektyw o takim samym świetle jak wynikowe światło układu pierwszego krótszego + TC.

Ale z tym ja się w pełni zgadzam.

snufkin napisał/a:
Mój amatorski wniosek: (obiektyw + TC) z wynikowym światłem to dokładnie to samo co dłuższy obiektyw z światłem równym temu z pierwszego układu (pomijając wszelkie wady optyczne).
Czyli TC zmienia ogniskową, a nie da się z oczywistych względów zwiększyć średnicy soczewki i stąd zmiana jasności obiektywu podłączanego do TC.

Z tym też.

T.B. napisał/a:
Tak właśnie myślałem. Nie rozumiesz związku.

Wiesz, ja też mogę napisać, że Ty nie rozumiesz. Ale to nie jest dyskusja, tylko rzucanie epitetów. Rozwiń swoją myśl, to pogadamy.

T.B. napisał/a:
To, że jak narysujesz mniej kropek na swoim obrazku, to matryca zarejestruje mniej światła.
A co to - z okazji "rozciągnięcia obrazka" wyłącza się co któryś piksel na matrycy, czy pojawia się jakieś tajemnicze sitko przesiewające światło?

To jest właśnie klucz do zrozumienia zjawiska, którego najwyraźniej nie rozumiesz (używając Twojego sposobu dyskutowania). Do obiektywu nie wpada jakaś nieskończona liczba fotonów, tylko bardzo konkretna, i taka ilość jest rejestrowana przez piksele na matrycy. Jeśli przy pomocy TC wytniesz część koła obrazowego, a pozostały fragment powiększysz z powrotem do rozmiarów pierwotnego koła obrazowego, to nie wygenerujesz nagle brakującej ilości fotonów. Zostały one wycięte, a cały obraz na matrycy zostanie zarejestrowany przy pomocy mniejszej ilości fotonów. W przypadku TC 1.4 będzie to o połowę mniejsza ilość fotonów, stąd bierze się 1 EV światła mniej.

Fizyki kwantowej nie musimy do tego mieszać, matryca rejestruje fotony, obiektyw je wpuszcza. Wystarczy pozostać na tym gruncie. Z fizyki jestem słaby, ale zdaje się falowa i kwantowa natura światła nie wykluczają się nawzajem tylko są w fizyce równolegle i bez większych konfliktów używane, prawda?

T.B. napisał/a:
Pytasz poważnie?

Skoro nie przekonują Cię moje wywody co do działania wzoru f/#= f/d, to chcę się dowiedzieć co Twoim zdaniem powoduje, że jest tak jak zapytałem.

To jeszcze tak na koniec zapytam, co powoduje, że jak chcemy cokolwiek zobaczyć pod silnymi mikroskopem, to musimy to dobrze oświetlić i nie wystarczy samo światło z okna, które doskonale nam wystarczy do obejrzenia samego mikroskopu stojącego na stole? Nadal żaden dzwoneczek w głowie Ci nie dzwoni?
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

komor napisał/a:
Jakie zjawisko fizyczne odpowiada waszym zdanie za to, że obiektyw 50mm o świetle f/1.4 przy zadanym czasie i czułości da jaśniejsze zdjęcie niż obiektyw 50mm o świetle f/2.8 (przy tym samym czasie, czułości i scenie)?

Jednak odpowiem jeszcze na to pytanie - i właśnie na to. Ale pytaniem:
- no dlaczego 50/2.8 jest ciemniejszy niż 50/1.4? Czy dlatego, ze "rozciąga obraz"?

(Pamiętasz jeszcze, komor, że rozmawiamy o Twojej Teorii Rozciągania Obrazu? Taki rysunek w kropki do tego robiłeś.)
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

komor napisał/a:
snufkin napisał/a:
No i gdzie tu różnica? Dla mnie obiektyw + TC to to samo co dłuższy obiektyw o takim samym świetle jak wynikowe światło układu pierwszego krótszego + TC.

Ale z tym ja się w pełni zgadzam.

snufkin napisał/a:
Mój amatorski wniosek: (obiektyw + TC) z wynikowym światłem to dokładnie to samo co dłuższy obiektyw z światłem równym temu z pierwszego układu (pomijając wszelkie wady optyczne).
Czyli TC zmienia ogniskową, a nie da się z oczywistych względów zwiększyć średnicy soczewki i stąd zmiana jasności obiektywu podłączanego do TC.

Z tym też.

No to się zdecyduj bo wcześniej napisałeś:
Cytat:
Co do zmiany otworu względnego, to czyż właśnie otwór względny nie jest miarą ilości światła wpadającego do układu? Zauważ, że sam TC nie zmienia moim zdaniem ogniskowej obiektywu, tak formalnie więc nie wiem czy można mówić o zmianie otworu względnego. To działa jak crop matrycy APS-C w stosunku do FF – ogniskowa formalnie też się nie zmienia, choć zmieniają się kąty widzenia, prawda?

I dlatego o to pytałem bo myślałem, że czegoś nie dostrzegam w zasadzie działania TC.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

snufkin, nie widzę sprzeczności w mojej wypowiedzi. TC nie zmienia formalnej ogniskowej obiektywu, tak jak crop matrycy nie zwiększa ogniskowej, tylko wycina środkową część obrazu. Zgadzam się z Twoją wypowiedzią, że z praktycznego punktu widzenia „obiektyw + TC to to samo co dłuższy obiektyw”. Tak jak o cropowej matrycy mówimy, że wydłuża ogniskową. To są pewne uproszczenia praktyczne.

Proszę też pamiętać, że to nie wzory sterują fizyką, tylko są opisem pewnych zjawisk fizycznych. Tak więc nie wystarczy powiedzieć, że skoro zmienił się stosunek f/d, to spadło światło obiektywu. To tylko opis liczbowy, ale nie odpowiada na pytanie „dlaczego”. Mój rysunek moim zdaniem odpowiada na to pytanie.

T.B., z powodu braku jakichkolwiek merytorycznych treści w Twoim poscie nie jestem w stanie się do niego ustosunkować. Dla mnie EOT.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka...

komor napisał/a:
Mój rysunek moim zdaniem odpowiada na to pytanie.

Zwłaszcza w przypadku Twojego przykładu z obiektywami 50/1.4 i 50/2.8 :roll:
(Czyli, krótko mówiąc, w przypadku stałej ogniskowej, a zmieniającej się przysłony.)
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

T.B. napisał/a:
A świstak siedzi i zawija je w te sreberka...

Kolega zachowuje się, jak żona, która leje męża wałkiem mówiąc "już ty dobrze wiesz za co". A mąż biedaczek nie wie za co, więc cokolwiek powie, to znowu dostaje...
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

Trafiłeś w sedno. Biedaczek ciągle nie wie za co :neutral: :zalamany:
Więc dam sobie spokój, bo to lanie jest nieskuteczne, a po dobroci już próbowałem.
Pardon - próbowałam :roll:
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

komor napisał/a:
snufkin, nie widzę sprzeczności w mojej wypowiedzi. TC nie zmienia formalnej ogniskowej obiektywu, tak jak crop matrycy nie zwiększa ogniskowej, tylko wycina środkową część obrazu. Zgadzam się z Twoją wypowiedzią, że z praktycznego punktu widzenia „obiektyw + TC to to samo co dłuższy obiektyw”. Tak jak o cropowej matrycy mówimy, że wydłuża ogniskową. To są pewne uproszczenia praktyczne.

Proszę też pamiętać, że to nie wzory sterują fizyką, tylko są opisem pewnych zjawisk fizycznych. Tak więc nie wystarczy powiedzieć, że skoro zmienił się stosunek f/d, to spadło światło obiektywu. To tylko opis liczbowy, ale nie odpowiada na pytanie „dlaczego”. Mój rysunek moim zdaniem odpowiada na to pytanie.

Dla mnie nie ma w tym krzty sensu. Zgadzasz się, ale się nie zgadzasz :)
Chyba sam się zaplątałeś w swoich wywodach i w sumie nie interesuje mnie już Twoja dziwna wizja działania TC. Szczególnie, że nie pasuje ona do wzorów fizycznych :)

Z mojej strony eot.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

snufkin napisał/a:
Szczególnie, że nie pasuje ona do wzorów fizycznych

Jak najbardziej pasuje do wzoru f/# = f / d. Chyba jednak nie sprawdziłeś.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14