Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
mini softbox na lampę reporterską
Autor Wiadomość
nowam 
Uczestnik



Pomógł: 1 raz
Posty: 91
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 11 Lut, 2016   

Marlut napisał/a:
Ja chcę światło z jednej strony, jak na fotce.


Tego efektu z lampą na aparacie to raczej nie uzyskasz (piszę "raczej", gdyż zawsze można się gimnastykować z odbijaniem światła od czegoś z boku, tylko po co?). A z tych dwóch opcji, które przytoczyłeś na początku ta pierwsza będzie lepsza, daje większą kontrolę nad światłem. Tylko blisko to trzeba ustawić, tuż poza kadrem, i świecić tuż przed dzieciakiem.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 11 Lut, 2016   

To akurat oświetliłem softboxem 80cm z około 1m. Grid do niego mam zamiar dokupić, czekam aż pan Chińczyk zrobi i przyśle.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 11 Lut, 2016   

No na pewno nie da się zrobić takiego zdjęcia z lampą na aparacie.

Marlut napisał/a:
Wojmistrz, możesz polecić produkt innej firmy jeśli będzie lepszy.

To najtańsza chińszczyzna, kup z Chin za połowę tej ceny, będzie to samo.
 
 
Narado 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 115
Skąd: Vancouver
Wysłany: Pią 12 Lut, 2016   

A nie pomyślałeś o własnym wykonaniu tego typu akcesoriów. Wykonanie proste jak budowa cepa i tanie. Swoje robię z plastikowych płyt kanałowych na które naklejane są naklejki informacyjne. Jako warstwy rozpraszającej używam białej pianki stosowanej pod panele podłogowe. 1-2-3 warstwy w zależności od potrzeb. Lekkie, sztywne (nie lata na lampie jak naciągnięta skarpeta). Koszt wykonania jednego dyfuzora- poniżej 10 zł. Poniżej masz dwa przykładowe z kilku wykonanych. Jeden na zewnętrzną lampę, drugi na wbudowaną (do zdjęć makro)

 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 12 Lut, 2016   

b]Narado[/b], dzięki, może coś podłubię w domu.
 
 
Narado 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 115
Skąd: Vancouver
Wysłany: Pią 12 Lut, 2016   

Kształty możesz tworzyć własne. Chcesz punktowo oświetlić - sklej ok. 30-to centymetrową strumienicę. Czasami wklejam do środka odbłyśnik (dyfuzor do makro).Używam do tego srebrnej maty do osłony wnętrz samochodu przed słońcem :)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 13 Lut, 2016   

To jeśli już przechodzimy z tematem do DIY, to kilka porad.
Pianki używane pod panele podłogowe mają zbyt dużą utratę światła i potrafią bardzo nierównomiernie świecić, bo nie mają stałej gęstości i przezroczystości.
W takie zabawki bawiłem się głównie do sprzętu makro. To co wymienię nadaje się zarówno do małych dyfuzorków jak i sporych softboxów i jeśli chcesz zrobić trwałą konstrukcję, warto brać to pod uwagę. Oczywiście inaczej jest kiedy chcesz to kupić wszystko na raz, a inaczej kiedy np jak ja, kupowałem okazyjnie z aukcji.

- główne rozbicie światła z zasłony do kabin prysznicowych. Wymieniam co jakiś czas, do fotografii nie kosztowało nic.
- trwałe wypełnienie powierzchni techniczna taśma klejąca aluminiowa. Ja kupowałem w rolkach 30m o szerokości 5cm. Niegdyś udawało się kupić 2 rolki za £3.

- robiąc dłuższe konstrukcje, warto w około połowie wkleić wstępną warstwę dyfuzyjną, ja robiłem to ze zwykłych reklamówek foliowych ale tych prawie przeźroczystych, takich jakby matowanych. Przy okazji dodam, że te same woreczki jednorazowe świetnie spisywały się jako matówka przy konstrukcji własnego aparatu wielkoformatowego :) Każdemu chyba się gdzieś takie walają wiec koszt 0.
- rzepy (velcro) samoprzylepne. Jak na DIY drogie, ale raz kupiony metr na trochę konstrukcji wystarcza.
- jeśli chcesz by sprzęt był mobilny, można było go wielokrotnie złożyć, to warto zaprzyjaźnić się z piankami dla dzieci (nie wiem jak to się nazywa po polsku, ale kupuję w arkuszach A4 lub A3 i grubości zazwyczaj 2mm, taka jakby mikroguma). U mnie drogie, bo A3 £1 / A4 50p, ale paczkę różnokolorowych 12 x A4 kupiłem za £2.
- teczki plastikowe na dokumenty lub inny sztywny plastik. Wynajdowane okazyjnie i za darmo, zwłaszcza popękane i do wywalenia po dłuższym użytkowaniu.
- czarna szeroka taśma. Ja używam do maskowania co niektórych rzeczy tkaninową Scapa 5cm, którą kupuję na rynku w rolkach 75 lub 100m za £2.

Zaadoptować można praktycznie wszystko. Z kartonami bywa różnie, bo nabierają wilgoci, dlatego każdy sztywniejszy plastik będzie trwalszy. Małe konstrukcje nie wymagały czasem nic więcej poza połączeniem dwóch wymienionych taśm, zwłaszcza, że używana przeze mnie taśma aluminiowa miała około 0,1mm więc była dość sztywna. Wszelkie naprawy też oczywiście są banalne o ile mamy "komplet naprawczy" w postaci taśm :D
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 13 Lut, 2016   

Adam Słodowy się kłania ;)
Dziękuję za rady.
 
 
Narado 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 115
Skąd: Vancouver
Wysłany: Sob 13 Lut, 2016   

Do dyfuzorów makro używam 3 warstw pianki, do normalnego błyskania pojedyńczej . Z tą utratą światła nie jest tak źle. Każdy dyfuzor redukuje moc światła. Poza tym pianka jest jednolita w swojej strukturze i co ważne - biała. Nie zmienia barwy światła w przeciwieństwie do worków foliowych, czy używanych zasłon prysznicowych. Dużo lepszym rozwiązaniem (o ile komuś nie pasuje pianka) są jednorazowe, białe fartuchy laboratoryjne. Są po prostu białe. Taśma aluminiowa.... próbowałem. Mnie nie odpowiada. jest gładka i tworzy wewnątrz lustro. Wolę aluminiową matę samochodową która poprzez swoją niejednolitą powierzchnie odbijając światło - wstępnie je rozprasza. No... ale każdy ma swoje upodobania i preferencje :smile:
 
 
Dżozef 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Posty: 534
Wysłany: Sob 13 Lut, 2016   

Osiągi z samodzielnie wykonanych softboxsów są żenująco słabe w porównaniu do zwykłej, najtańszej nawet chińszczyzny. Po kilku porównaniach możliwości zrezygnowałem z samodziełek mimo że bardzo lubię Słodowego.
Jeśli już potrzebny jest jakiś wymyślny dyfuzor którego nie ma w handlu, to warto zrobić go z materiałów do tego przeznaczonych np. innego softboxsa.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 13 Lut, 2016   

Dżozef, i tu się całkowicie zgadzam, dlatego przestałem się bawić w DIY. Dodam, że softbox 23x23 z Chin, z przesyłką kosztuje w przeliczeniu około 30zł.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 13 Lut, 2016   

Zrobiłem przegląd graciarni i chyba nie mam nic sensownego z czego by się dało zmontować minisoftbox. Pojadę jednak do sklepu, zobaczę jak to ich cudo wygląda i czy dobrze trzyma się lampy. Kupowałem u nich parę innych rzeczy i były całkiem przyzwoite.
 
 
Narado 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 115
Skąd: Vancouver
Wysłany: Nie 14 Lut, 2016   

Dżozef, Wojmistrz, no i od tego Panowie trzeba było zacząć. Ja zacząłem zabawę z softbox-ami dlatego, że nie zadowalały mnie efekty uzyskiwane dzięki taniej chińszczyźnie. Kupiłem 3 różne - nie używam żadnego. Jeżeli używa się jako materiału rozpraszającego starej kurtyny prysznicowej to jak można myśleć o jakości światła z takiego softboxa???? Nikogo nie namawiam, każdy ma swój rozum, każdy ma własną opinię na efekt końcowy zdjęcia. Moim zdaniem dobrze zrobiony softbox bije na głowę tanią chińszczyznę...
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 14 Lut, 2016   

Narado, masz prawo mieć swoje zdanie :) Tylko co innego uchodzi jak robisz dla siebie, a co innego za pieniądze. Chińszczyzna czy firmówka to i tak w większości chińszczyzna, tylko z napisem, że niby marka. Trochę tego sprzętu już miałem. W DIY się bawię wtedy, kiedy chcę zrobić coś przydatnego, czego nie da się kupić. Ja mieszkam w UK i w większości przypadków taniej mi ściągnąć coś z chin niż kupić materiały by coś zrobić i uwierz, nie wstyd z tym wyjść do ludzi.
 
 
Narado 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 115
Skąd: Vancouver
Wysłany: Nie 14 Lut, 2016   

Mnie tylko dziwi Wasza opinia
Dżozef napisał/a:
Osiągi z samodzielnie wykonanych softboxsów są żenująco słabe w porównaniu do zwykłej, najtańszej nawet chińszczyzny

Softboxy stosuje głównie w fotografii zbliżeniowej i makro. Jak do tej pory nie spotkałem żadnego chińskiego produktu który dałby choć zbliżoną jakość do softboxów własnej produkcji. Na forum "Makropasja" jest cały dział temu poświęcony. Patenty są przeróżne. Niektóre konstrukcje wyglądają tak jak by wykonał to przedszkolak, ale efekty są nieosiągalne dla tanich softboxów. Mieszkam w mieście w którym fotografia jest przedmiotem w szkołach średnich, gdzie jest renomowana uczelnia kształcąca artystów fotografików więc rynek fotograficzny jest baaardzo bogaty. W sklepach fotograficznych kupisz chińskie softboxy opatrzone znanymi markami, wykonane z powierzonych materiałów wysokiej jakości i tu ceny zaczynają się od 50$. Można też udać się do ChinaTown i kupić podobne w cenach 5-15$. Zapewniam że różnica w jakości jest znacznie większa niż cenowa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14