Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka kamera dla zdolnej nastolatki :)
Autor Wiadomość
master15 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Nie 13 Lis, 2016   Jaka kamera dla zdolnej nastolatki :)

Witam.

Nasza pociecha ukierunkowała się w temacie fotografii, co ostatnio przeszło w film.
Filmy jak na tą chwilę tworzy lustrzanką, lub prostą kamerką samochodową. Nie chwaląc, ale ma dosyć ciekawe osiągnięcia, w tym drugie miejsce w konkursie ogólnopolskim :)

Planuję zakup kamery dla niej.... tutaj pojawiają się pytania do znawców tematu - co wybrać ?

Potrzeby ?

- Full HD minimum, a może 4K
- Stabilizacja optyczna (z tego co wiem to jest lepsza)
- Raczej sprzęt markowy Panasonic, Canon, JVC ... lub inna dobra)
- Cena ... cóż. Może tak - max 2,5-3 tyś. Chyba że jest jakieś cudo i kosztuje niewiele więcej.
- Raczej sprzęt nowy, chyba że są jakieś rewelacyjne wyznaczniki jakości i możecie polecić super model, który jestem w stanie wyszukać w sieci w dobrym stanie.
- Co do wielkości... jest to dla silnej nastolatki która jest w stanie biegać z lustrzanką i teleobiektywem + kilka szkieł w plecaku i statyw pod pachą :) ale bez przesady - nie chę kupować kamery telewizyjnej na szynach

Moje doświadczenia z filmowaniem kończą się w roku 1999 z modelem Panasonic M7 - kawał sprzętu VHS :)

Będę wdzięczny specjalistom za porady.
Z góry dziękuję.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 14 Lis, 2016   

master15, to może niech nadal tworzy lustrzanką?
Żadna nowa kamera za 2,5-3k PLN nie da lepszego efektu niż lustrzanka. Przy takim budżecie, wsadziłbym to w jakiś obiektyw, ewentualnie osprzęt do "zabudowy" tej lustrzanki tj rig, follow focus, matte box, mikrofony...
Pytanie jest inne, co będzie filmować twoja pociecha?
Sztuka filmowa jest inna niż fotografia, rządzi się nieco innymi prawami. Sprzęt dobiera się do zlecenia, często jedynie wynajmuje itd. W 4K pchają się głównie kotleciarze weselni lub wielcy producenci z olbrzymimi budżetami. To nie jest jedynie kwestia nagrania, to także budżet na komputer, na którym da się do sensownie zmontować no i oczywiście oprogramowanie. O ile do FullHD można znaleźć dziś sporo nawet darmowego softu, tak pod 4K jest problem. Czym niższa rozdzielczość, tym również łatwiej (i taniej) oszukać oczy. Film, ma opowiadać jakąś historię i sporo osób robi to świetnie nawet starymi kamerami np miniDV, filmują w świetnej jakości w HD czy 1080i. Tak ekstremalnych rozwiązań już nie proponuję, zwłaszcza, że ma jakieś sukcesy, ale niech lepiej pozostanie przy 1080p25.
 
 
master15 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pon 14 Lis, 2016   

Właśnie podobnie pomyślałem w kwestii 4K, ale wychodzę z założenia, że jeśli cena jest podobna, można kupić nieco na wyrost, ewentualnie w ustawieniach dać "tylko" Full HD.

Co do jakości - być może jest podobnie, oglądałem nawet przykładowe filmiki z kamer z wyższej półki i dla laika różnice nie są tak widoczne, raczej myślałem o wygodzie użytkowania, łatwiejsze sterowanie zoomem, cichsza praca. Niektóre obiektywy potrafią nieźle namieszać w dźwięku, mimo, że ma zewnętrzny mikrofon. Ma też slider do lustrzanki i inne dodatki.

Co filmuje... głównie przyrodę, ludzi, robiła filmik o zabytkach, reportaż z wycieczki....

Ma dosyć dużo obiektywów Canona, w tym 24-105L F/4 - wiem, że niektóre kamery posiadają wymienną optykę - myślałem o połaczeniu, tylko że z tego co widzę to ceny takich kamer to kosmos.

Znalazłem też SONY NEX VG20E z wymienną optyką, ale nie wiem co o tym sądzić ?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 14 Lis, 2016   

Przeanalizuj, co potrafi Canon 80D i jak dzoałają obiektywy STM.
 
 
master15 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pon 14 Lis, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
Przeanalizuj, co potrafi Canon 80D i jak dzoałają obiektywy STM.


Obecnie córka ma 700D, czasami udostępniam jej mój 70D. Była też taka opcja, jak wymiana jej 700D na 80D. Nie chcę przechodzić na pełną klatkę, gdyż cała szklarnia jest pod APS-C.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 14 Lis, 2016   

Albo ostrzy ręcznie, albo automatycznie, a to najlepiej robić z obiektywami STM.
 
 
master15 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pon 14 Lis, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
Albo ostrzy ręcznie, albo automatycznie, a to najlepiej robić z obiektywami STM.


Być może inwestycja w nowszą lustrzankę faktycznie będzie lepszym rozwiązaniem niż zakup kamery.
Pytanie jeszcze o kwestie zużywania się matrycy podczas filmowania ? Prawda, czy mit internetu ?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 15 Lis, 2016   

Ale jak ma 700D to nie wierzę, by jej coś lepszego było do szczęścia potrzebne. Różnice w obrazie między twoim 70D a jej 700D są zerowe, jeśli nie masz ustawionej kompresji All-I. Największa różnica jest w pracy AF podczas filmowania.
Warto skupić się jeszcze nad jednym zagadnieniem, jakim jest treść robionej przez nią prac. Jak wspomniałem i to zacytowałeś, albo ostrzysz ręcznie albo z automatu. Ostrzenie ręczne wymaga wprawy, ale najlepiej jest odbieranie przez nasz mózg, bo robimy to w etapach. Przechodząc ostrością z obiektu na obiekt, po pierwsze wiemy na wstępie czy obiekt jest dalej czy bliżej. Najpierw kręcimy szybko, a potem coraz wolniej, aż do momentu dobrej ostrości. Ustawianie przez automat jest upośledzone, bo nie wie, co chcemy faktycznie filmować i nawet po wybraniu, jedzie z ostrością to za, to przed jakiś wybrany przez nas punkt, aż trafi. Wszystkie ambitniejsze filmy niż "u cioci na imieninach" powinno ostrzyć się ręcznie. W takim przypadku, warto mieć odpowiednie obiektywy i akcesoria, o jakich już wspomniałem wcześniej.
Może czas na odpowiednią rozmowę z córką, co ona chce i czego oczekuje?
I jeszcze jedno, nawet taki byle Canon 550D z odpowiednio dobranym szkłem - niekoniecznie drogim, może być Helios wyciągnięty z Zenita - na niewielkim rigu, z matte boxem, follow focusem z przodu, a z tyłu z wizjerem np V2 LCD Viewfinder, potrafi być profesjonalnym narzędziem do produkcji filmowych. Poza tym poczytaj o Magic Lantern, to na prawdę fajne oprogramowanie.
Co do zużywania matryc raczej mit, przynajmniej w Canonie. Na etapie 550D firma postawiła mocno na filmowanie i dopracowała chłodzenie w takim stopniu, że przez lata nic się nie zmieniło. Dziś wspomniany przeze mnie model ma prawie siedem lat i nadal jest super do filmowania, a aparat twojej córki bazuje na podobnej konstrukcji, gdzie zmieniły się inne elementy, np ruchomy dotykowy ekran, wsparcie dla silników STM itd.
 
 
master15 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Wto 15 Lis, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
Ale jak ma 700D to nie wierzę, by jej coś lepszego było do szczęścia potrzebne. Różnice w obrazie między twoim 70D a jej 700D są zerowe, jeśli nie masz ustawionej kompresji All-I. Największa różnica jest w pracy AF podczas filmowania.
Warto skupić się jeszcze nad jednym zagadnieniem, jakim jest treść robionej przez nią prac. Jak wspomniałem i to zacytowałeś, albo ostrzysz ręcznie albo z automatu. Ostrzenie ręczne wymaga wprawy, ale najlepiej jest odbieranie przez nasz mózg, bo robimy to w etapach. Przechodząc ostrością z obiektu na obiekt, po pierwsze wiemy na wstępie czy obiekt jest dalej czy bliżej. Najpierw kręcimy szybko, a potem coraz wolniej, aż do momentu dobrej ostrości. Ustawianie przez automat jest upośledzone, bo nie wie, co chcemy faktycznie filmować i nawet po wybraniu, jedzie z ostrością to za, to przed jakiś wybrany przez nas punkt, aż trafi. Wszystkie ambitniejsze filmy niż "u cioci na imieninach" powinno ostrzyć się ręcznie. W takim przypadku, warto mieć odpowiednie obiektywy i akcesoria, o jakich już wspomniałem wcześniej.
Może czas na odpowiednią rozmowę z córką, co ona chce i czego oczekuje?
I jeszcze jedno, nawet taki byle Canon 550D z odpowiednio dobranym szkłem - niekoniecznie drogim, może być Helios wyciągnięty z Zenita - na niewielkim rigu, z matte boxem, follow focusem z przodu, a z tyłu z wizjerem np V2 LCD Viewfinder, potrafi być profesjonalnym narzędziem do produkcji filmowych. Poza tym poczytaj o Magic Lantern, to na prawdę fajne oprogramowanie.
Co do zużywania matryc raczej mit, przynajmniej w Canonie. Na etapie 550D firma postawiła mocno na filmowanie i dopracowała chłodzenie w takim stopniu, że przez lata nic się nie zmieniło. Dziś wspomniany przeze mnie model ma prawie siedem lat i nadal jest super do filmowania, a aparat twojej córki bazuje na podobnej konstrukcji, gdzie zmieniły się inne elementy, np ruchomy dotykowy ekran, wsparcie dla silników STM itd.


Dziękuję za bardzo cenne wskazówki, chyba faktycznie pozostanie przy lustrzance do filmowania, chociaż może zmienię ją na 80D i dokupię osprzętu.
700D nie jest zły, super na początek, bardzo intuicyjny, ale brak górnego wyświetlacza, trochę męczy podczas fotografii, ponadto są wyczuwalne różnice w szybkości działania, szczególnie na podglądzie Live view.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 16 Lis, 2016   

Pod względem fotograficznym to jest spora różnica między 700D a 70D, za to 80D to już jak to się mówi "inna bajka". Do tego modelu np dodano wsparcie dla power zooma i ma wyjście na słuchawki, do tego z duchem czasu dodano szybszy klatkaż (przy okazji, nie mylić z klatkarz).

Jest jeszcze coś innego co mogło by ciebie zainteresować, ale leży jak na razie poza twoim budżetem. Powoli wraz z pojawieniem się nowszego modelu pojawiają się już na rynku wtórnym w mniej astronomicznych cenach, a mowa o kamerze Canon XC10... no i ma 4K :)
 
 
master15 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Sro 16 Lis, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
Pod względem fotograficznym to jest spora różnica między 700D a 70D, za to 80D to już jak to się mówi "inna bajka". Do tego modelu np dodano wsparcie dla power zooma i ma wyjście na słuchawki, do tego z duchem czasu dodano szybszy klatkaż (przy okazji, nie mylić z klatkarz).

Jest jeszcze coś innego co mogło by ciebie zainteresować, ale leży jak na razie poza twoim budżetem. Powoli wraz z pojawieniem się nowszego modelu pojawiają się już na rynku wtórnym w mniej astronomicznych cenach, a mowa o kamerze Canon XC10... no i ma 4K :)


Właśnie 80D chodzi mi po głowie od dłuższego czasu :)
Mam 70D i jest to dla mnie rewelacja.

Ta kamera XC10 - cóż, to chyba właśnie coś takiego o czym myślałem.... tylko cena.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sro 16 Lis, 2016   

http://allegro.pl/sony-fd...6565174770.html
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 17 Lis, 2016   

Jak by do AX100 dało się S-LOG'a wcisnąć, to może i by to mogło być dobre, a tak to nadal zabawka, droga, ale zabawka.
Co innego jest potrzebne do zwykłej rejestracji obrazu, a co innego jak potrzebujesz mieć efekt filmowy. Zerknij sobie na to, co robi byle LOG + tablica LUT. W każdym Canonie od 550D da się zamontować CineStyle i choć to namiastka, zmienia kosmicznie dużo. Zobacz, jaka jest np cena Panasonica DMC-GH4, a jaka w wersji z V-LOG.
 
 
master15 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pią 25 Lis, 2016   

..... a co myślicie o zestawie Canon 80D + 18-135 Nano + ta magiczna przystawka PZ-E1


http://allegro.pl/interfo...6617938751.html

?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 25 Lis, 2016   

Wydaje się być fajne, ale jeszcze nie testowałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14