Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Olympus E-PL3 - kilka pytań
Autor Wiadomość
siudym 
Początkujący



Posty: 43
Wysłany: Pon 26 Gru, 2016   Olympus E-PL3 - kilka pytań

Mam kilka pytan dotyczacych E-PL3:

1. Czy aparat ma możliwość uruchomienia nagrywania filmów wężykiem spustowym. Czy tylko przyciskiem na korpusie? (to najważniejsze pytanie w sumie)
2. Czy stabilizacja obrazu działa w trybie video gdy używam adaptera M42 (zwykły bez elektroniki)?
3. Czy stabilizacja obrazu podczas filmowania jest wspomagana przez stabilizacje elektroniczna? Zauwazylem sporo efekt galarety na wielu filmach (jelly effect - wyglądaja jak filmy z telefonu ze stabilizacja EIS), ale nie wszystkich. A może jest możliwość wyłączenia elektronicznej stabilizacji i użycia jedynie mechanicznej? (o ile są rozdzielne).
4. Czy w trybie video są możliwości ustawień manualnych?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

Na niektóre i tylko częściowo:
Ad. 1 Nie wiem, jak w trybie filmowym, ale generalnie jest mozliwosc wspólpracy z pilotem/wężykiem spustowym. Chyba jedynym aparatem z serii PEN, który miał to amputowne jest mój E-PL1.
Ad.2 Formalnie nie sprawdzałem (nie filmuję raczej), ale biorąc pod uwagę zasadę jej działania, powinna na 100%, tak jak przy zdjęciach. O ile spełnisz dwa istotne warunki: nie używasz zooma i wprowadzisz z poziomu menu ogniskową (prawdziwą, tj. fizyczna, a nie ekwiwalent/przelicznik dla małego obrazka) podłączonego manualnego obiektywu.
Ad.3 Nie wiem, ale wątpię. Tzw. stabilizacja elektroniczna to po prostu automatyczne podbicie czułości ISO. Aparaty mające prawdziwa stabilizację raczej nie stosują tej sztuczki przy zdjeciach. Filmy to inna bajka, bo maksymalny czas ekspozycji pojedynczej klatki jest tu z góry zdefiniowany, więc automatyczna regulacja czułości jest chyba raczej nieunikniona, biorąc pod uwagę ograniczony (i czesto manualny) zakres regulacji przysłony.
Ad.4 Zależy jakich. Zoom (regulacja ogniskowej) najczęściej jest ręczny, więc problemu nie ma poza stabilizacją (ad.2.). Inaczej było w niektórych kompaktach, gdzie zoom przy filmowaniu był automatycznie wyłączany. Co do ustawień manualnych/korekty ekspozycji, to nie wiem, na jakim poziomie, ale na pewno są ograniczenia, z racji wymuszonego, zdefiniowanego maksymalnego czasu ekspozycji pojedynczej klatki. W szczegółach się nie orientuję, nie jestem filmowcem, ani nie rozpracowywałem tego tematu do swoich potrzeb, nawet teoretycznie. Może odezwie się użytkownik Wojmistrz, który w kwestach filmowania cyfrówkami siedzi b. mocno.
Pozdrawiam
-J.
 
 
siudym 
Początkujący



Posty: 43
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

Miałem kiedyś E-PM1, zauważyłem, że PEN'y maja naprawdę spore możliwości ustawień np. pod przycisk RECORD VIDEO można było wstawić różne, inne zastosowania. Może także jest w nowszych PEN'ach możliwość ustawienia spustu jako ON/OFF nagrywania video?

Ogólnie jeśli nie EPL3 to może jakieś inne M4/3 dadzą taką możliwość? (lumixy)

Chodzi mi głównie o to, aby nie powodować drgań na początku i końcu ujęcia video poprzez wciśnięcie przycisku record. Dlatego tak ważne dla mnie jest właśnie record spustem. Robiąc ogromną ilość krótkich ujęć problematyczne jest potem w sofcie wycinać początki i końce ujęć aby zlikwidować drgania.

Wcześniej filmowałem makro kamerką i pilotem - teraz chciałbym spróbować coś M4/3 ponieważ mam już adaptery i szkła m39/42 do tego mocowania. Niestety mój G1 nie ma trybu video ;)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 28 Gru, 2016   

Nie znam się na Olympusach, miałem niegdyś tylko E-PL1. Większość aparatów nie ma ustawień manualnych podczas filmowania. Takie mają niektóre droższe modele.
 
 
siudym 
Początkujący



Posty: 43
Wysłany: Sro 28 Gru, 2016   

Chyba bez własnoręcznego sprawdzenia się nie obejdzie. W teście E-PL3 na optycznych pisze:

Kod:
Filmowanie może się odbywać w trybie P, A, S, M lub w jednym z dziesięciu trybów artystycznych


A potem:

Kod:
Z poziomu panelu sterowania w trybie filmowania możemy zmieniać tryb stabilizacji, balans bieli, tryb autofokusu, samowyzwalacz, format i jakość materiału wideo oraz włączyć lub wyłączyć nagrywanie dźwięku. W trybie manualnym można wybrać czułość z zakresu od ISO 400 do ISO 1600. W trybie wideo nie można zmieniać sposobu pomiaru światła.


To już całkiem niejasne - lub dziwnie napisane. To można w pełni uzywac trybow PASM + DODATKOWO w PANELU STEROWANIA zmieniac w/w ustawienia ? :)

W sumie to bardziej mnie interesuje mozliwosc uzycia spustu jako przycisku RECORD do filmow. Tryby M nie sa az tak potrzebne - mi wystarcza prosta korekta ekspozycji video. Przyslona przecież i ostrość w szklach M39/m42 ustawiam sam.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 28 Gru, 2016   

Co innego jest móc ustawić wszystkie parametry ręcznie przed rozpoczęciem nagrania, a co innego w jego trakcie.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 30 Gru, 2016   

Własnie zerknąłem do instrukcji obsługi mojego E-PL1. Wyraźnie pisze, że nie można zmieniać np. korekcji ekspozycji i innych ustawień w trakcie sekwencji video. Jednocześnie pisze, że ogólnie można korzystać z efektów dostępnych w trybach A i M. Czyli wiele rzeczy można ustawić przed rozpoczęciem filmowania (np. tryb wyboru ISO, kompensacje ekspozycji, filtry artystyczne, w ograniczonym zakresie czas migawki). Z manualnym obiektywem przesłonę zmienisz w trakcie filmowania. Tylko jeśli użyjesz zafiksowanej wartości ISO zamiast auto, kamera nie skompensuje (lub w ograniczonym zakresie) ekspozycji.
WAŻNE: Napisali wprost, że można użyć spustu migawki jako startera sekwencji video. Wystarczy ustawić pokrętło wyboru trybów fotografowania na ikonkę kamery video. Z poziomu głębszego menu użytkownika można wybrać ustawienia, ale z ograniczeniami -szczegóły w instrukcji, zwłaszcza że w nowszym aparacie może to być już inaczej, a opisane (u mnie) dość niejasno. W każdym razie wygląda, jakby ograniczeń było więcej w trybie video wybieranym z pokrętła (ale to tylko domysł!).
WNIOSKI: Z pewnością w E-PL3 będą dostępne te same ustawienia lub podobne. Sprawdź instrukcję obsługi (jak nie masz to w pdf na stronie producenta). Czyli na 100% dasz radę odpalić video spustem migawki do foto.
Wiadomo, że E-PL3 współpracuje z pilotem na kablu (chyba RMC-UM1 albo podobna nazwa - podaję luźno z pamięci!). Na allegro widziałem kiedyś zamienniki tego pilota. Tym samym na pewno możesz uruchomić video zdalnie, bo ten pilot obsługuje przecież migawkę. Dla pewności przejrzyj te instrukcje w pdf-ach, aparatu i ew. pilota, czy nie ma tam jeszcze jakichś zastrzeżeń-pułapek.
Pozdrawiam
-J.
 
 
siudym 
Początkujący



Posty: 43
Wysłany: Sob 31 Gru, 2016   

Mnie nie interesuje zmiana czegokolwiek w TRAKCIE nagrywania :) Dzieki za info! Jesli faktycznie w wyzszych modelach zostawiono ta opcje to swietnie - bedzie mozna uzyc najtanszy wezyk spustowy.

EDIT: Chyba znalazlem:



[ Dodano: Sob 16 Wrz, 2017 21:51 ]
Szybkie pytanie - czy E-PL3 umozliwia jakakolwiek zmiane ustawien obrazu Video? Kontrast, Saturacja itd?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14