Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Proces c 41 w domu
Autor Wiadomość
tomasz1981 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   Proces c 41 w domu

Czy ktos ma jakies doswiadczenie wywolywania c 41 w domu??
Mysle o tanim procesorze lub grzalce do wody z regulacja temp.(dokladna regulacja np: +/- 0.25 C czy cos takiego mozna kupic??)

Zastanawiam sie nad kupnem tego modelu:

http://www.theimagingware...essors/ANFP-D32

Czy ktos ma doswiadczenie z tym procesorem??
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






tores 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 269
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Szczerze, Pewniej taniej i szybciej w Profi-Labie,Chyba że "kręca " eksperymenty i wołanie w/g życzenia.
 
 
szlicnykotek 
Bywalec
od ilości postów



Pomógł: 2 razy
Posty: 162
Wysłany: Czw 22 Paź, 2015   

Może taniej, ale w domu chemia nawet po 10-u filmach będzie lepsza niż w labie, często regenerowana itd.
Taki procesor nawet do B&W by mi się przydał, pamiętaj o wodzie destylowanej :)
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 23 Paź, 2015   

Parę lat temu wywołałem nawet dwa filmy (Fujifilm Superia 100) w procesie C-41 i swego czasu dzieliłem się tu wrażeniami. Był to dla mnie swego rodzaju powrót do przeszłości, bo wcześniej przez wiele sam lat wywoływałem filmy Orwo i Agfacolor, a nawet Orwochrom Tamte procesy były prowadzone w niższych temperaturach 18 lub 20 stopni, a tylko Orwochrom miał chyba coś w 24 stopniach (jeżeli oczywiście nie przekręcam).

W przypadku C-41 problemem było oczywiście ustabilizowanie znacznie wyższej temperatury. Takim moim prymitywnym rozwiązaniem w tym zakresie było ustabilizowanie odpowiedniej temperatury w większym zbiorniku z wodą (czyli dużej plastykowej misce), do którego wstawiłem na dłuższy czas zakręcone pojemniki z wywoływaczem (najważniejszy) i następnymi chemikaliami, a w końcowym etapie trzymałem w tym zbiorniku dolną część koreksu z wywoływaczem i kontrolowałem temperaturę.

Później należało zgasić światło, wkręcić film w szpulę, włożyć ją w dolną część koreksu z wywoływaczem, uruchomić stoper, zakręcić koreks i wstawić do wody, nie zapominając o poruszaniu. W tym momencie można było się postarać o światło np. otwierając drzwi.

Moim (nie przechwalając się) ciekawym pomysłem było ręczne obracanie koreksu pływającego na powierzchni wody w czasie wywoływania.

No to sobie powspominałem - uzyskałem wtedy całkiem poprawne filmy, ale stwierdziłem, że postępu nie da się odwrócić, więc zostałem przy fotografii cyfrowej i skanowaniu starych negatywów.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
szlicnykotek 
Bywalec
od ilości postów



Pomógł: 2 razy
Posty: 162
Wysłany: Pią 23 Paź, 2015   

W c-41 stabilność temperatury jest bardzo ważna, stąd ludzie są gotowi zapłacić 260 "funciaków" za taki termostat z kawałem plastiku.
Niestety albo stety analog to już tylko egzotyka, dla chcących sprawdzić dlaczego mamy teraz dominację cyfry.
 
 
tomasz1981 
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Pią 23 Paź, 2015   

Zaczne od tego ze mam na ta chwile RZ 67 Pro II -czarno biale wywoluje w domu ale kolor musze wysylac poczta i czekac 5-7 dni na negatywy,(mieszkam w malej miejscowosci gdzie nie moge nawet kupic filmu 120). I dlatego nie robie duzo koloru z tego powodu. Koszt wywolania w labie plus wysylka jest drozsza niz bym to robil w domu,(mieszkam w UK). Ten procesor ktory mnie interesuje ma pojemnosc 2 x 120 lub 1 x (4x5) 6 zdjec... rozgladam sie za duzym formatem , narazie zdobywam wiedze na ten temat. A tu juz cena wywolania 4x5 jest bardzo wysoka, czyli bylaby to oplacalna inwestycja.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 23 Paź, 2015   

Pamiętając różne swoje problemy ze stabilizacją temperatury przy fotografii barwnej mogę powiedzieć, że taki układ za 250 funtów byłby na pewno swego czasu obiektem moich westchnień. Tyle, że może należałoby sprawdzić jak on naprawdę działa.

Bo nie jest to takie całkiem oczywiste. Swego czasu w ramach swojej pracy magisterskiej miałem potrzebę dość dokładnej stabilizacji temperatury do czego używaliśmy termostatów z termometrami kontaktowymi. Uzyskanie poprawnej (niewiele tylko lepszej od tej wymaganej w C-41) stabilizacji temperatury wymagało pewnego udoskonalenia termostatu, m.in. przez zastosowanie niepełnego wyłączania grzałki i odpowiedniego układa nadążania jej zasilaniem.

A jak to się ma do opisanych wcześniej domowych sposobów. Otóż okazuje się, że z domowymi sposobami nie było aż tak źle, tyle że ich działanie śledziłem za pomocą dokładnych termometrów i systematycznie modyfikowałem dla osiągania odpowiednich rezultatów.

Serdecznie pozdrawiam,
WojciechW
 
 
Wolański 
Nowy


Posty: 21
Skąd: Antalya
Wysłany: Pią 10 Lut, 2017   

Osobiście wywołałem kilkanaście filmów w tetenal c-41na 1l. na rolkach fuji fil200 z datą 2015.
Kilkakrotnie wcześniej przećwiczyłem utrzymywanie temperatury i zauważyłem, że płyny trzymają żądaną temperaturę TU 38stopni przez dłuższy czas tj dłuższy niż 3'15'' (Wywołuję w łazience) dla pewności udanego wołania miałem przygotowaną miskę z ciepłą wodą która miała mi zagwarantować że temperatura w koreksie zostanie utrzymana. Temperaturę mierzyłem termometrem lekarskim (raz ustalona dla wszystkich odczynników!!) utrzymywała się do końca wywoływania. Jeśli macie obawy zróbcie symulację- lekcję z utrzymania temperatury czystej wody a pozbędziecie się tych obaw.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14