Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Używana lustrzanka w skromnym budżecie
Autor Wiadomość
margrabia
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lut, 2017   Używana lustrzanka w skromnym budżecie

Witam wszystkich,
Jestem tu nowy, ale czytam to forum już od kilku tygodni. Chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze pierwszej lustrzanki:
- budżet: 600zł (ale oczywiście im mniej tym lepiej);
- wiedza o fotografii: znikoma;
- do czego będzie wykorzystywany aparat: głównie zdjęcia maszyn, robione w dobrych warunkach oświetleniowych (zależy mi najbardziej na dobrym odwzorowaniu kolorów, przy czym nawet gdy będą trochę zbyt "żywe" to nie problem oraz na ostrości zdjęć, załączam przykładowe zdjęcie, które najlepiej odda co będę tym aparatem robił);
- mile widziany software aparatu, który by mi pomógł w przejściu z trybu auto na manual;
- fajnie by było gdyby aparatem dało się zrobić w miarę dobre zdjęcie w ciemności (od czasu do czasu na jakiejś imprezie/w plenerze), ale wiadomo - w takim budżecie nie spodziewam się cudów.
Jak do tej pory, czytając różne opinie i testy, wyłoniłem kilku faworytów:
- Pentax K100D/K200D;
- Canon 450D;
- Sony A290/A390
- Nikon D3000.
Najbardziej skłaniam się chyba ku K200D, ale chciałbym poznać Wasze zdanie, bo wszystkie porównania, itp. dotyczące tego aparatu, które czytałem są mniej więcej z 2010 roku i nie wiem, czy to nadal jest dobry wybór

20160910_150612.jpg
Plik ściągnięto 5353 raz(y) 229,02 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 09 Lut, 2017   

Szukaj raczej K20D niż K200. Pentax K10D jest także OK, ale tylko w dobrych warunkach oświetleniowych lub z lampą - matryca CCD ma swoje ograniczenia.
 
 
margrabia
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lut, 2017   

Hmm, w tym budżecie będzie ciężko o k20, za to k10 widzę, że by się jakieś znalazło. A jak z resztą tych luster, które podałem?
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Wto 14 Lut, 2017   

Canon 450D da radę (mam taki). Zapewne musi być ze szkłem 18-55 3.5-5.6 ale koniecznie z "IS", czyli stabilizacją obrazu, która owszem rewelacyjna jakaś nie jest, ale sama optyka jest nieco lepsza od wersji bez IS.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 14 Lut, 2017   

margrabia napisał/a:
zależy mi najbardziej na dobrym odwzorowaniu kolorów, przy czym nawet gdy będą trochę zbyt "żywe" to nie problem
Odwzorowanie kolorów to chyba najczęstsza bolączka myślę, że wszystkich aparatów, nawet tych bardzo drogich. Kupując lustrzankę, może się okazać, że problem nadal będzie istniał. Na szczęście istnieje prosty sposób na korektę kolorów, czy ich nasycenia, nawet zdjęć zrobionych komórką. Wystarczy biała kartka papieru i darmowy soft. Za wcześnie aby mówić o szczegółach teraz. Kiedy zaczniesz fotografować nowym aparatem, a kolory uznasz mimo wszystko za jakieś takie byle jakie, to rzuć pytanie na forum: "jak korzystać z szarej karty?"
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Odwzorowanie kolorów nie jest problemem, gdy zdjęcia zapisywane są jako RWAy, a później np. w Lightroomie, czy Dxo Optics odpowiednio obrabiane. Bdb przy tym jest, jak monitor jest kalibrowałby i ... skalibrowany.
Co innego zdjęcia w formacie jpg. Owszem, trzeba zadbać o odpowiedni balans bieli gdy jeden ze zdefiniowanych w aparacie nie daje oczekiwanego efektu.
Jpg też można oczywiście obrabiać, ale w ograniczonym stopniu względem RAW'ów.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

muzyk napisał/a:
a później np. w Lightroomie, czy Dxo Optics
Budżet na aparat to 600zł.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Dxo Optics 9 był ostatnio za friko (normalnie 199 baksów)...

I jest jeszcze przez 4 dni!(klik)
Margrabia, weź sobie ściągnij ten program i zainstaluj, póki jest legalnie z friko.
Jak kupisz lustro, to będzie jak znalazł
:idea:
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Jak legalnie skoro na oryginalnej stronie DxO jest płatne, ja tam mam wątpliwości co do tego legalności. Oczywiście mogę się mylić :mrgreen:
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Rawtherapee jest za darmo.
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Ja obrabiam w GIMP.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Gimp nie jest wywoływarką RAW, a o takie programy chodzi.
DxO (9) jest legalnie za darmo, tylko że dwie wersje starszy od najnowszego (11). Klucza nie uzyskuje się na stronie DxO, tylko przez inne kanały promocji.
Rawtherapee, jest za darmo i niestabilny, trudny (czy może zaciemniony funkcjami o wątpliwej przydatności), słabszy od DxO, dużo słabszy od Lightrooma (którego razem z Photoshopem, można mieć za ok. 50,- zł miesięcznie).
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Do Gimpa pobierasz Ufraw i jest do RAW.

[ Dodano: Sro 15 Lut, 2017 21:54 ]
DXO dostałem bez klucza, to wersja próbna :cry:
 
 
WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Czw 16 Lut, 2017   

Sprawdź w spamie. Jeśli podałeś prawidłowy adres mailowy, to na pewno klucz Ci wysłali.
Czasy niestabilności RT jakiś czas temu już minęły i akurat na ten aspekt pracy nie narzekam.
 
 
MaciekNorth 
Entuzjasta


Pomógł: 11 razy
Posty: 566
Skąd: pomorskie
Wysłany: Czw 16 Lut, 2017   

margrabia napisał/a:
Jak do tej pory, czytając różne opinie i testy, wyłoniłem kilku faworytów:
- Pentax K100D/K200D;
- Canon 450D;
- Sony A290/A390
- Nikon D3000.
Odpuść sobie wszystkie wymienione.
Pentax K200D to najgorsza lustrzanka, jakiej używałem (miałem ok. roku), np. AF to jakiś dramat.
Z tej czwórki tylko Canon ma matrycę CMOS, ale dla mnie ten aparat też szału nie robi.

Na OLX jest akurat okazja - Sony A500 za 620 z obiektywem 18-55, moim zdaniem jest lepszy od wszystkich powyżej. Dostajesz dobrą i stabilizowaną matrycę, odchylany ekran, LiveView z szybkim autofocusem. Z własnego doświadczenia - ładnie oddaje kolory w JPG, jakoś przyjemniej niż w nowszych lustrzankach i nie chodzi tu o to przesycenie znane z kompaktów ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 18