Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Ostrość/rozdzielczość obiektywu - różnice APS-C/FF
Autor Wiadomość
Erill 
Nowy


Posty: 2
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Pon 22 Maj, 2017   Ostrość/rozdzielczość obiektywu - różnice APS-C/FF

Witam. Jestem tutaj nowy i zwracam się z prośbą o zbadanie takiego tematu.
Ja nie posiadam przyrządów testowych, by ubrać to w liczby, a Optyczni owszem.
Temat myślę wart zbadania.

Tak się zastanawiam i muszę o to zapytać ludzi, którzy mają już doświadczenie, czyli Was :)
Jak ma się "ostrość" czyli zdolność rozdzielcza tego samego obiektywu podpiętego pod FF, a pod APS-C? Głownie chodzi mi o zakres "środkowy" kadru, gdyż jak wiadomo, na brzegu FF przeważnie jest gorzej niż w APS-C.
Teoretycznie przy pracy z FF wykorzystywana jest większa część soczewki (soczewek) więc obiektyw powinien mieć większą zdolność do odwzorowania szczegółów. Szczególnie w dobie gęsto upakowanych matryc (ok. 16-24MPx APS-C, 20-30Mpx FF).
Teoretycznie APS-C wykorzystuje bardziej ostrą część obiektywu - centralną, ale jednocześnie ta część może nie pozwolić na efektywne wykorzystanie 24Mpx.
Teoretycznie odpowiedź będzie bardzo mocno uzależniona od samego obiektywu jak i matrycy (czy się dobrze zgrają).

Praktycznie: No właśnie, jak to jest?
Taki przykład:
Mam Tamrona 70-300 USD, jest on zarówno pod APS-C jak i FF. Jest ostry, ale bez jakiejś tam przesady. Czy przy tej klasy obiektywie będzie jakaś różnica między jego osiągami na FF, a APS-C jeśli chodzi o maksymalną ostrość oddanych zdjęć?

Są obiektywy, które nie dadzą widocznej różnicy nawet między zdjęciami z matryc 6, a 24Mp, bo po prostu same mają gorszą "rozdzielczość optyczną" niż matryca aparatu. Jedynie w pliku będzie więcej pikseli, ale szczegółów więcej już nie będzie.
Dobrym przykładem jest tutaj telefon Lumia 1020 z fałszywym 40MPx.
I tutaj jest pytanie. Zakładając, że był to obiektyw pod FF, to czy na APS-C będzie miał jeszcze gorsze osiągi (ostrość) niż na FF?
Wiadomo, że z obiektywem "żyletą" problemów nie będzie, ale chodzi tutaj o obiektywy które ostrością nie grzeszą i są na granicy używalności z FF.

Pomijamy tutaj zagadnienia, o zmianie kąta widzenia, głębi ostrości i takich tam...

Mam nadzieję, że dość dobrze zobrazowałem o co mi chodzi.
Bardzo chciałbym poznać konkretną odpowiedź, podpartą jakimiś pomiarami.

Pozdrawiam: Krzysztof Słapa
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 22 Maj, 2017   

Trzeba przyjąć jakieś założenia, żeby móc porównywać. Zakładając że obiektyw nie jest idealnie ostry (zwykle nie jest) i przyjmując porównanie FF vs APS-C dla matryc o tej samej rozdzielczości (np. 20 Mpx) to pełna klatka będzie ostrzejsza z uwagi na fizycznie większy rozmiar piksela i tym samym niższe wymagania stawiane optyce. Doświadczyłem tego przesiadając się z Nikona D300 na D700. Stosunkowo mało upakowana matryca FF spowodowała, że mogłem zacząć używać szkieł w znacznie większym zakresie przysłon. Szeroko otwarte stałki (f/1.4) nie były już tak mydlane jak wcześniej, a dla domkniętych przysłon, efekt spadku rozdzielczości wynikający z dyfrakcji, pojawiał się znacznie później - na f/11 nadal był niezauważalny.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 22 Maj, 2017   

Przede wszystkim, czy pytanie brzmi na jakiej matrycy obiektyw będzie ostrzejszy w sensie oceny zdjęcia to jak napisał dragossani im większy fizycznie będzie piksel, tym gorsze obiektywy staną się "ostre". Czy też czy cokolwiek się zmieni w obrazie, jeśli porówna się dwie matryce o różnej liczbie pikseli ale o takich samych rozmiarach piksela (no i oczywiście technologii wykonania, oprogramowania itp.)

Każdy fragment soczewki wejściowej obiektywu rzutuje w efekcie obraz na każdy fragment koła obrazowego zdaje mi się i kwestia jaką część tego koła wykorzystamy niczego nie zmienia - nic się nie zmieni w ostrości tego fragmentu, jeśli wykropujesz go z matrycy. To czy wykropujesz w komputerze, czy zakrywając fizycznie część powierzchni matrycy nie ma znaczenia.

Tak mi się zdaje, że jedynie rozmiar piksela ma znacznie, przy czym oczywiście mimo, że zdjęcia z matrycy z większymi pikselami będą się wydawać "ostre" to jeśli ograniczeniem będzie rozmiar piksela a nie rozdzielczość obiektywu, to wrażeniowo mniej ostre zdjęcia z matrycy gęstszej w rzeczywistości będą niosły więcej informacji.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 22 Maj, 2017   

Czyli powtarzamy temat Fool Frame - konkretne przykłady przewagi?. Pewnie złączymy…
 
 
Erill 
Nowy


Posty: 2
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Wto 23 Maj, 2017   

Dziękuję za odpowiedzi i różne opinie :)
Jednak w dalszym ciągu proponuję krótkie doświadczenie poparte konkretnymi wynikami, żeby nie gdybać teoretycznie, a przejść do praktyki.
Nie lubię gdybać przez tydzień czasu (a i nic pewnego z tego nie będzie), skoro w "jeden" dzień można zrobić pomiary i mieć 100% odpowiedź.
Gęstość pikseli (obie matryce po 24MPX) względem wykorzystanej powierzchni (na mm2) w APS-C jest ponad dwa razy większa niż w przypadku FF, więc różnica musi być i nikt mi nie powie, że na obu matrycach obraz będzie tak samo ostry i obiektyw spisze się tak samo dobrze.
Kwestia tylko potwierdzenia tego pomiarami...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14